Čo teda vidieť v tejto relatívne malej alebo skôr zaujímavo tvarovanej, ale neuveriteľnej ázijskej krajine s takmer nekonečnými možnosťami poznávania. Jedno je isté: rozmanitosť. V záujme stručnosti však vyberáme 11 miest.
Úchvatná príroda Vietnamu
Sa Pa: Oáza pokoja na severe
Tropické horúčavy, ktoré si mnohí spájajú s juhovýchodnou Áziou, nenájdete nikde v severnom Vietname, vo výške 1 600 metrov nad morom v rekreačnej oblasti Sa Pa v pohorí Hoang Lien Son, ktorá bola založená Francúzskom.
Sa Pa sa nachádza na úpätí Fansipanu, najvyššej hory Vietnamu, a bývalá dedina má dnes rozsiahlu turistickú infraštruktúru.
Blikajúcimi neónovými nápismi sa konkurenčné cestovné kancelárie, hotely a reštaurácie snažia prilákať svojich hostí. Aj keď sa takýto efekt nemusí páčiť každému, nemožno poprieť, že Sa Pa je jednou z najobľúbenejších vietnamských destinácií.
Prispieva k tomu aj okolie, kde môžu návštevníci stráviť celé dni pešou turistikou po úzkych cestičkách, ktoré vedú k sviežim zeleným ryžovým terasám a poliam s kukuricou a indigom.
Bac Ha: Rušný trh
Neďaleko Sa Pa sa nachádza mestečko Bac Ha. Každú nedeľu sa tu koná jeden z najväčších trhov v severnom Vietname.
Za úsvitu ženy v pestrofarebných šatách ťahajú svoj tovar na trhovisko, okolo sa premávajú motocykle s debnami kvetov, kone zvážajú ťažký tovar z okolitých hôr.
Vo vzduchu sa vznáša vôňa zázvoru a čili, na predaj sú rôzne druhy plodov, listov a korenín.
Ha Giang: Výlet na motorke
Na samom severe Vietnamu, pozdĺž hornatej hranice s Čínou, sa nachádza hlavné mesto provincie Ha Giang.
Okružná trasa Ha Giang Loop, ktorá odtiaľ vedie, ponúka pohľady na výrazné vrcholy, ostré skalné steny, rokliny a úrodné údolia ležiace pozdĺž úzkych, kľukatých ciest.
Prejsť celú slučku najpopulárnejšej vietnamskej motocyklovej trasy trvá najmenej tri dni, ak chcete preskúmať ďalšie odbočky medzi dedinami po ceste, tak aj päť dní.
Treba však poznamenať, že cesty sú v zlom stave, takže skúsenosti pri riadení motocykla sú nevyhnutné.
Hanoj: Medzi chaosom a rozjímaním
Hlavné mesto Vietnamu je zároveň jeho dopravným uzlom: Bez ohľadu na to, aký je deň, na mestských bulvároch sa zaručene premávajú mopedy.
V centre Hanoja sú však úzke trhové uličky a staré domy obchodníkov bez dopravného ruchu rovnako očarujúce.
V celom tisícročnom meste sa vedľa seba stretávajú chaos a pokoj, moderný životný štýl a tradície predkov.
Chrámy a historické budovy sú súčasťou Hanoja rovnako ako luxusné hotely, sklenené kancelárske veže a početné múzeá venované histórii Vietnamu.
Cat Ba: Pádlovanie krasmi
Zátoka Halong s tyrkysovou vodou je jedným z najznámejších miest Vietnamu. Len kúsok južne od zálivu sa nachádza ostrov Cat Ba.
Ostrov, ktorý je z Hanoja na skok a je ľahko dostupný, je chráneným prírodným parkom, ktorý je domovom niekoľkých vzácnych druhov zvierat a ponúka aj vynikajúce možnosti trekingu pre horolezcov z celého sveta.
Žiadny výlet by však nebol úplný bez toho, aby ste sa vybrali na more, najlepšie na kajaku, a obdivovali krasové útvary – a možno dokonca videli delfína.
Phong Nha-Ke Bang: Prehliadka jaskýň
Tento národný park zahŕňa niekoľko stoviek jaskýň, ktoré sa tiahnu v dĺžke viac ako 350 kilometrov.
Len zlomok z týchto široko rozvetvených ciest je prístupný verejnosti, ale každý, kto vstúpi do tohto podzemného sveta, či už pešo alebo na lodi, zažije surrealisticky vyzerajúce, fantasticky osvetlené jaskyne plné bizarných tvarov.
Hue: Závan lepších časov
Bývalé cisárske mesto Hue leží na brehu rieky Perfume. V 19. storočí bolo politickým, náboženským a kultúrnym centrom Vietnamu, o čom svedčia jeho chrámy, pagody a neďaleké cisárske hrobky, z ktorých každá má svoj vlastný charakter.
Uprostred Hue sa rozprestiera rozľahlá citadela, v ktorej sa nachádza Purpurové zakázané mesto – miesto vyhradené len pre cisára a jeho konkubíny.
Práve tu posledný cisár v roku 1945 odovzdal moc Ho Či Minovi a Vietnamskej demokratickej republike.
Hoi An: Živé tradície
Hoi An bol kedysi jedným z najdôležitejších prístavov v juhovýchodnej Ázii, kde prekvital obchod s porcelánom, hodvábom a korením.
Podlhovasté tunelové domy, ktoré sú charakteristické pre staršie časti mesta, sú stále zachované, pretože Hoi An bol ušetrený pred zničením počas vietnamskej vojny.
Tradičné domy v meste patria rodinám už celé generácie a od ich postavenia pred dvoma storočiami sa takmer nezmenili.
Sú akýmsi múzeom pod holým nebom a poskytujú pohľad na slávnu minulosť mesta, ako aj na čínske, vietnamské a japonské vplyvy na kultúrnu históriu regiónu.
Da Lat: Obľúbený u Vietnamcov
Toto bývalé francúzske letovisko v horách južného Vietnamu je obľúbené u mnohých Vietnamcov, ktorí sem prichádzajú cez víkendy.
Dobrodružné povahy tu majú veľa príležitostí na pešiu turistiku, horolezectvo alebo rafting, zatiaľ čo na tých, ktorí objavujú pokojné mesto, čakajú úzke uličky, koloniálne vily a množstvo kvetov.
Hočiminovo mesto: Ešte hektickejšie ako Hanoj
Táto dynamická metropola ponúka všetko od dymiacich chrámov a koloniálnych budov až po trblietavé mrakodrapy a chrámy konzumu.
Je neuveriteľné, že Hočiminovo mesto, ktoré je domovom obchodného a bankového sektora krajiny, je ešte hektickejšie ako Hanoj.
Delta Mekongu: Vietnamský sad
Na samom juhu Vietnamu sa rieka Mekong vlieva do Juhočínskeho mora v rozsiahlej sieti stoviek riečnych ramien a kanálov. Tam, kde kedysi zúrila vietnamská vojna, je dnes úrodný región.
Delta Mekongu sa dá najlepšie preskúmať na mopede alebo bicykli.
Mnohé miesta v tejto oblasti nie sú v skutočnosti určené pre cestovný ruch, takže je tu veľa príležitostí pozorovať prírodu v akcii.
Zvláštnosťou delty je plávajúci trh Cai Rang, na ktorý sa dá ľahko dostať z najväčšieho mesta v regióne Can Tho.
Pred východom slnka sa na rieku vydávajú obchodníci na veľkých i malých člnoch a všetko, čo sa v regióne pestuje, je tu na predaj.