You dont have javascript enabled! Please enable it! Víkend+ : 10 najobľúbenejších destinácií

Víkend+ : 10 najobľúbenejších destinácií

Avatar Juraj | 20 marca, 2022

Medzi slovenskými turistami sa stala veľmi obľúbenou formou zahraničných výletov prehliadka najkrajších metropol Európy. Počas niekoľkých dní môžete spoznať najväčšie lákadlá daného mesta, zoznámite sa s pamiatkami a užijete si aj dostatok zábavy. A ktorá metropola je medzi Slovákmi najobľúbenejšia? Na plnej čiare stále vyhráva šarmantný a noblesný Paríž.

Najväčší dopyt po víkendovej turistike je v apríli. Ľudia v túto dobu chcú pre cestovanie využiť voľné dní, ktoré sú spojené s Veľkou nocou. Naviac je jarné obdobie pre poznávanie miest úplne ideálny z hľadiska počasia, nie je už taká zima a zatiaľ ani veľké teplo a tak je možné sa celé dni túlať ulicami a zoznamovať sa s pamiatkami.

Čo sa týka samotného pojmu „víkend+ alebo aj eurovíkend„, ide o rýdzo slovenskú a českú záležitosť, v iných jazykoch sa s nimi nestretnete. Ide vlastne o akýsi predĺžený víkend, zájazd s dĺžkou jednej až troch nocí, ktorého súčasťou je doprava, ubytovanie a v niektorých prípadoch aj strava. V rámci eurovíkendu môžu byť zahrnuté tiež služby sprievodcu, transfery na letisko, výlety alebo vstupenka na nejaké kultúrne predstavenia. Každým rokom takto turisti vyjdú na viac ako milión takýchto krátkodobých zájazdov do zahraničia. V poslednej dobe bol najväčší dopyt po pobytoch v Paríži, Ríme, Londýne, Benátkach alebo Istanbule. Novinkou sú potom víkendy organizované do vzdialenejších a exotických destinácií, ako je Peking, Bangkok, Dillí, Island alebo Dubaj.

Do týchto 10-tich metropol vyrážajú Slováci na predĺžený víkend najradšej:

1. Paríž

Až 31% slovenských turistov volí pre svoju krátku poznávaciu dovolenku francúzsku metropolu Paríž, ktorú mnohí nazývajú najkrajším mestom sveta. Je to mesto módy, kultúry, parfémov a unikátnych pamiatok. Sídli tu parlament, vláda, obe komory francúzskeho parlamentu a tiež organizácia UNESCO. Turistom, ktorí chcú toto úžasné mesto spoznať, sa oplatí zakúpiť si kartu s názvom „Carte Musées et Monuments“, ktorá umožňuje vstup do väčšiny turistických cieľov. Naviac držiteľ tejto karty nemusia čakať dlhé rady pri vchode na nákup vstupenky. Turistom v Paríži by nemala uniknúť návšteva Louvru, dominantnej Eiffelovej veže, ktorá je jasným symbolom metropoly, ďalej katedrály Notre Dame, ostrova Ile de la Cité a Sacre Coer. Vynechaná by nemala byť ani prehliadka štvrti Montmartre, ktorá sa nachádza na najvyššom bode Paríža. Večer sa núka návšteva miestnych reštaurácií spojená s ochutnávkou špecialít francúzskej kuchyne. Ak sa pred cestou naučíte pár francúzskych slov a fráz, pomôže vám to nielen v komunikácii, ale zároveň stúpnete v očiach Parížanov.

2. Barcelona

Katalánska metropola Barcelona je považovaná za drahokam španielskeho pobrežia Stredozemného mora. Ponúka nielen bohatú históriu, ale aj dynamickú súčasnosť. Barcelona je po Madride druhým najväčším mestom Španielskeho kráľovstva a jedným z najatraktívnejších miest celého európskeho kontinentu. Tento čarovný prístav vyniká mnohými rozmanitými pozoruhodnosťami. Pri návšteve by ste sa rozhodne mali vydať po stopách architekta Antonia Gaudího, ktorý metropolu tak preslávil svojimi originálnymi stavbami. Jeho najznámejším počinom je bezpochyby majstrovská Sagrada Familia, chrám najsvätejšej rodiny, ktorý nikdy nebol dokončený. Miestni obyvatelia hovoria katalánčinou a cudzie jazyky príliš neovládajú. Je preto dobré sa naučiť základy španielčiny, ale u mladšej generácie iste uspejete aj s angličtinou.

3. Amsterdam

Holandskú metropolu, ktorá sa rozkladá na rieke Amstel, každoročne navštívi okolo 5 miliónov turistov zo zahraničia. Amsterdam je významnou kultúrnou metropolou, ktorej veľkým lákadlom sú početné kultúrne pamiatky, ako napríklad Van Goghovo múzeum opatrujúci slávny obraz „Slnečnice“. Jedným z najväčších turistických lákadiel je sústava vodných kanálov, ktorá určuje tvár mesta. Vynechať určite nesmieme ani amsterdamskú štvrť červených lucerien De Wallen. Vďaka svojej bohatej koloniálnej minulosti je súčasný Amsterdam mestom s multikultúrne a etnicky nesmierne pestrou skladbou obyvateľstva. Je známy svojou etnickou i náboženskou toleranciou a je tak považovaný za jednu z najbezpečnejších metropol Európy. Navyše v Amsterdame nájdete ešte jeden európsky unikát a tým sú coffee shopy. Cyklo nadšenci si tu prídu na svoje, mesto a jeho okolie je pretkané 400 kilometrami špeciálnych cyklistických trás.

4. Londýn

Londýn, hlavné mesto Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, sa spoločne s Parížom drží na popredných priečkach medzi najnavštevovanejšími metropolami Európy. Toto daždivé mesto ležiace na rieke Temža patrí medzi hlavné svetové centrá a ponúka nekonečné možnosti poznávania a zážitkov. Každým rokom sem prichádzajú milióny turistov z najrôznejších kútov sveta. Každý turista si môže vybrať, či sa uspokojí s prehliadkou oných notoricky známych pamätihodností, alebo bude chcieť spoznať aj obyčajný život súčasných obyvateľov tohto multikultúrneho mesta. K najznámejším pamiatkam patrí Buckinghamský palác, veža Big Ben, Westminsterské opátstvo, Trafalgarské námestie, Tower Bridge či Múzeum voskových figurín Madame Tussaud. Milovníci módy a nakupovania iste ocenia návštevu ulice Oxford Street. Určite nesmiete vynechať jazdu mestom v červenom poschodovom autobuse, tzv. Doubledecker. Hoci bola Británia členským štátom EÚ, vždy bola britskou menou libra, nie euro.

5. Atény

Grécka metropola Atény patrí takisto k turisticky najvyhľadávanejším miestam európskeho kontinentu. Toto mesto, ktoré stálo pri zrode európskej civilizácie a kultúrnych tradícií láka svojich návštevníkov predovšetkým na impozantné antické pamiatky. Dominantou Atén je antický komplex Akropolis, pahorku dominuje monumentálny chrám Parthenon, ale za zmienku určite stojí tiež Agora, Hadriánov oblúk alebo Dionýzovo divadlo, ktoré je najstarším divadlom na svete. Výhodou je, že všetky tieto starobylé pamiatky je možné prejsť počas jedného dňa. Za ďalšími významnými pamätihodnosťami mesta je možné sa vypraviť špeciálnymi vyhliadkovými autobusmi. Akonáhle si do sýtosti užijete poznávanie pamiatok a histórie Atén, môžete si užívať bujarý nočný život, ktorým sú nielen Atény, ale vlastne celé Grécko preslávené. Tunajšie ulice sú plné reštaurácií, typických taverien so živou hudbou i barov, kde môžete ochutnať tradičné ouzo alebo retsinu. Samotné Atény sú odjakživa spojené s Dionýzom, ktorý bol bohom vína a veselí a miestni obyvatelia ho radi dodnes uctievajú.

6. Benátky

Nie je snáď romantickejšie mesto, než sú talianske Benátky rozkladajúce sa na 118 ostrovčekoch, ktoré od seba oddeľuje viac ako 150 kanálov preklenutých približne štyrmi stovkami mostov. Do „mesta na vode“, ktoré je zaradené na zozname UNESCO, každoročne zavítajú obrovské počty návštevníkov. Doprava po Benátkach je len lodná, hlavnou tepnou je Canal Grande, na ktorý sa napájajú ďalšie menšie kanály. Okrem motorových člnov tieto kanály križujú pomalé, avšak veľmi romantické gondoly. Takmer na každom kroku narazíte v Benátkach na nejakú významnú pamätihodnosť či zaujímavosť, predovšetkým centrum mesta je nimi doslova nabité. Prehliadnuť by ste rozhodne nemali baziliku sv. Marka ukrývajúcu hrobku svätca a patróna Benátok, ďalej Dóžov palác, chrám Salute alebo štvrť Dorsoduro, kde sa nachádza galéria dell’Accademia vystavujúca veľmi hodnotnú zbierku európskeho umenia. Nech už sa v Benátkach nachádzate kdekoľvek, takmer odvšadiaľ si budete môcť vychutnávať pohľad na veľkolepé paláce a chrámy, ktoré sú pripomienkou obdobia od gotiky až po renesanciu. Turisti môžu využiť kúpu výhodných 12 hodinových alebo aj niekoľkodňové lístky, ktorá umožňuje ľubovoľne prestupovať na všetky vodné mestské linky.

7. Budapešť

Na brehoch Dunaja sa rozkladá maďarská metropola Budapešť, ktorá je nielen významným kúpeľným centrom, ale aj mestom čardáša, výborného tokajského vína a kulinárskych zážitkov. Pre turistov je Budapešť, ktorá vznikla spojením dvoch miest Budy a Péšti, príťažlivá z hľadiska návštevy mnohých pozoruhodných pamiatok. K tým najznámejším patrí Budínsky hrad a budova parlamentu. Budapešť je tiež mestom kultúry, nájdeme tu 47 divadiel, 2 opery, 16 koncertných siení a viac ako 60 múzeí. Ako moderné veľkomesto ponúka Budapešť veľa možností trávenia voľných chvíľ. Skvelú relaxáciu si môžete dopriať vo vyhlásených kúpeľoch, alebo môžete navštíviť rozsiahly akvapark, ktorý bol vybudovaný ako súčasť štvorhviezdičkového hotela na predmestí metropoly.

8. Madrid

Hlavné mesto Španielskeho kráľovstva je ideálnym cieľom pre výlet na predĺžený víkend. Počas relatívne krátkej doby umožňuje spoznať hlavné krásy a zaujímavosti. Väčšina ich je totiž sústredená v centre mesta. Za zmienku určite stojí Muzeo del Prado sa zbierkou asi 6 tisíc obrazov alebo kráľovský palác Palacio Real. Ak by ste však túžili spoznať španielsku metropolu detailnejšie, budete si musieť pre návštevu vyhradiť dlhší čas. Okrem nespočetných historických a architektonicky zaujímavých stavieb má Madrid ešte aj rad kultúrnych pamiatok, významných galérií i pestrý nočný život okorenený španielskym temperamentom. Odpočinok potom ponúkajú svieže parky, ako je napríklad Park Buen Retiro rozkladajúci sa na ploche 140 hektárov priamo v centre mesta. Mnoho ľudí má Madrid neodmysliteľne spojený s futbalom, veď práve odtiaľ pochádza jeden z najslávnejších futbalových klubov Real Madrid. Rad turistov tak toto hlavné mesto navštevuje kvôli zápasom, aby na vlastné oči videli slávne futbalové hviezdy.

9. Rím

Podľa jedného známeho príslovia vedú všetky cesty do Ríma. Žiadny turista by tak návštevu tohto jedinečného mesta počas svojich potuliek Európou preto určite nemal vynechať. Rím patrí medzi najstaršie európske metropoly, v minulosti sa stal dejiskom mnohých významných udalostí. Z hľadiska histórie ľudstva je tak významnou metropolou, ktorú podľa legendy založili bratia Romulus a Remus, ktorých vychovala vlčica. Metropola rozkladajúca sa na siedmich pahorkoch pri brehoch rieky Tiber, svojim návštevníkom okrem úchvatnej atmosféry ponúka tiež veľa preslávených pamiatok. Obdivovať môžete monumentálne Colosseum, Fontanu di Trevi alebo skvele zachovalý Pantheon pochádzajúci z 2. storočia. V Ríme sa tiež nachádza aj sídlo pápeža, preto sa počas kresťanských sviatkov, najmä teda o Veľkej noci, stáva cieľom veľkého počtu veriacich.

10. Istanbul

Napoly európsky a napoly ázijský, taký je turecký Istanbul rozkladajúci sa na dvoch kontinentoch, ktoré sú od seba oddelené Bosporskou úžinou. Ide o kozmopolitnú metropolu, kde vedľa seba žijú v mieri a priateľstve moslimovia, židia i kresťania. Istanbul je križovatkou niekoľkých odlišných kultúr a možno práve preto je pre Európana tak lákavý. Toto podmanivé veľkomesto ukrýva rad krásnych a historicky významných pamiatok, jednou z nich je napríklad chrám Božej múdrosti známy ako Hagia Sofia. Ide o pôvodne kresťanskú baziliku, ktorá bola následne prestavaná na moslimskú mešitu a v súčasnosti slúži ako múzeum. Očarujúce je tiež Modrá mešita a palác Topkapi Sarai. Vynechať by ste určite nemali ani prehliadku Hippodromu či bývalej vodnej cisterny Yeretaban. Milovníci nákupov si prídu na svoje na Veľkom alebo Egyptskom bazáre, ktoré tvoria tisíce obchodíkov s najrôznejším tovarom. V uliciach Istanbulu narazíte na každom kroku na pôsobivé čajovne, očarujúce minarety a vežičky.  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt