You dont have javascript enabled! Please enable it! Zanzibar na maximum

Zanzibar na maximum

Avatar Juraj | 20 apríla, 2022

Zanzibar – rozprávkový africký ostrov, ktorý si vás okrem belostných pláží a azúrovej vody získa aj priateľskými ľuďmi a bohatou kultúrou. V skutočnosti však skrýva aj ďalšie krásy, ktoré stoja za to spoznať. My vám prezradíme, ako zo zanzibarskej dovolenky „vyžmýkať“ maximum, napríklad aj za týždeň.

Zanzibar alebo Unguja sa nachádza v Indickom oceáne, zhruba 30 minút letecky východne od Tanzánie. Vďaka polohe v tesnej blízkosti rovníka sa tu teploty celoročne držia okolo 30 stupňov Celzia, vyraziť teda môžete prakticky kedykoľvek, ale počas apríla a mája by vám dovolenku mohlo znepríjemniť obdobie dažďov. V dnešnej dobe už sa našťastie k cestovnému poisteniu ponúka aj možnosť pripoistenia proti skazenej dovolenke, čo sa niekedy môže naozaj hodiť.

A čo teda stojí za to navštíviť a vidieť?


Jozani Forest

Národný park Chwaka Bay Jozani Forest vás pohltí svojou rozmanitosťou a pestrým tropickým životom. Ako jediný na svete skrýva špeciálny druh opice guarézy červenej, ktorý sa vám bude hojdať nad hlavou, a keď sa vám pošťastí, uvidíte aj zanzibarského leoparda. Za zmienku stojí aj 50 druhov motýľov a prales plný mangrovníkov.

Čo za poklad skrýva Prison Island?

Ak sa vydáte prebádať hlavné mesto, teda Stone Town, spojte výlet s vychádzkou na korytnačí ostrov alebo Prison Island. Po 30 minútovej plavbe loďkou sa pred vami otvorí ostrov lemovaný čiernym koralom a tyrkysovým oceánom a až sa ním dostatočne pokocháte, vydajte sa na farmu s viac ako 150 korytnačkami. Korytnačky obrovské si užijete so všetkou parádou, môžete ich kŕmiť rastlinkami, hladkať ich, alebo im masírovať krk, čo priamo zbožňujú.

Farma s korením = povinná zastávka

Varíte radi? A vedeli ste, že korenie, ktorým dodávate svojim pokrmom šmrnc, možno pochádza práve zo Zanzibaru? Korenie sa tu pestuje vo veľkom, preto sa určite zastavte na miestnej Spice farm. Okruh po farme plný známych aj neznámych chutí a vôní vás vyjde na niečo medzi 15-25 dolármi, záleží, či sa zúčastňujete hromadnej alebo súkromnej tour. Sprievodcovia spestrujú výklad zaujímavou show a okrem nových poznatkov a plných brušiek si tak odnesiete aj nevšedné zážitky.

Prírodné akvárium v Modrej Lagúne

Bol by hriech zabudnúť na šnorchlovanie v takých priezračných zátokách, akými sa Zanzibar pýši. Ak plánujete ubytovanie v juhovýchodnej časti ostrova, potom sa za podmorským putovaním vydajte do Blue Lagoon, ktorá sa nachádza kúsok od Paje Beach. Loďkou sa necháte vyviezť až k prekrásnym koralom, kde sa budete pripadať ako v akváriu, zatiaľ čo sa boku podmorského sprievodcu stanete plnohodnotným členom života v oceáne, aspoň na chvíľu.

Sprostredkovanie výletov

Ubytovanie v hoteli so sebou nesie isté výhody, avšak ponuka fakultatívnych výletov medzi ne v tomto prípade nepatrí. Pokiaľ si výlet sprostredkujete sami, zaplatíte zaň podstatne menej, než koľko by vám naúčtoval hotel.

Ako na to? Na miestnych plážach sa pohybujú mladíci, ktorí si vás sami nájdu a vybalia na vás lákavú ponuku. Nebojte sa ich zasypať všetkým, čo chcete vidieť, nechajte si pokojne zostaviť výletný deň na mieru, a hlavne – zjednávajte o cene. Zjednávanie na Zanzibare je povinnosťou. Bezpečnosti sa obávať nemusíte, obyvatelia Zanzibaru sú preslávení svojou ústretovosťou – všade majú známych a nič nie je problém.

Doprava po Zanzibare

Ak si netrúfate na daladala – najlacnejší a najexotickejší spôsob dopravy po ostrove, kedy v polorozpadnutej dodávke môžete mať za spolucestujúcich okrem miestnych aj sliepky alebo pneumatiky, prenajmite si auto. Hotelová recepcia vám sprostredkuje ako jeho prenájom, tak aj miestny vodičský preukaz. Ak túžite nasať tamojšiu atmosféru všetkými zmyslami, požičajte si od niektorého z plážových borcov motorku alebo skúter.

Zanzibar je rajom kitesurfistov, takže pokiaľ holdujete vodným športom a zostane vám trocha času, využite jedinečné podmienky pre kitesurfing. Ten mimochodom patrí medzi extrémne športy, teda vyžaduje špeciálne pripoistenie, preto si dohodnite kvalitné cestovné poistenie, nech vás nič neprekvapí.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt