You dont have javascript enabled! Please enable it! 10 dôvodov prečo si zamilovať Krétu!

10 dôvodov prečo si zamilovať Krétu!

Avatar Juraj | 10 mája, 2023

Najväčší grécky ostrov je očarujúce miesto, kde si môžete užiť dovolenku tak, ako ste si ju predstavovali.
Tu je 10 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Krétu; keď sa tam však dostanete, očakávajte, že objavíte oveľa viac!

Autor: DARCstudio

1. Civilizácia a kultúra

Vďaka svojej strategickej polohe na mape sa ostrov stal križovatkou, na ktorej ľudia a civilizácie zanechali trvalú stopu spolu s bohatým kultúrnym dedičstvom. V priebehu vekov formovali identitu ostrova Mínojci, Mykénčania, osmanskí Turci, Arabi a Benátčania.

Objavte teda bohatú históriu Kréty, ktorá trvá už viac ako päťdesiat storočí: Mínójske paláce v Knosse, Phaestose, Malii a Zakrose; archeologické náleziská v starovekých mestách Gortyna, Eleftherna, Lyttos, Aptera, Falasarna, Spinalonga; benátske prístavy v mestách Chania, Heraklion a Rethymno; osmanské pamiatky a architektonické stavby na celom ostrove; historické kláštory Arkadi, Preveli, Toplou, Agarathou a Chrysoskalitissa; početné tematické múzeá – Archeologické múzeum v Heraklione patrí medzi najvýznamnejšie v Európe.

2. Staré mestá

Staré mestá Chania a Rethymno majú fascinujúcu kombináciu benátskych a osmanských architektonických prvkov. Sú dobre známe, očarujúce a často fotografované s atmosférou pripomínajúcou časy minulé. Prejdite sa ich úzkymi alejami a uličkami, zastavte sa a dajte si kávu, občerstvenie alebo jedlo v tradičných kaviarňach a tavernách; magická patina starých čias je všade.

3. Tradičné dediny

Sú to väčšinou horské dediny. Zachovávajú staré zvyky a tradície a odhaľujú aspekty pravej krétskej kultúry. Navštívte Archanes, Zaros a Asites v regióne Heraklion, Vamos a Chora Sfakion v regióne Chania, Anogeia, Axos a Margarites v regióne Rethymno, Makrygialos a Kritsa v regióne Lasithi. Toto je „srdce“ tradičnej Kréty.

4. Prímorské turistické strediská

Na pobreží sa nachádzajú luxusné rezorty a ubytovacie zariadenia všetkých typov. Veľké mestá ako Heraklion, Chania, Rethymno, Agios Nikolaos, Siteia a Ierapetra nie sú jedinými destináciami, ktoré vám môžu ponúknuť nezabudnuteľnú dovolenku: V regióne Heraklion navštívte aj Agia Pelagia, Amnissos, Kaloi Limenes, Chani Kokkini, Malia a Ammoudara; v regióne Chania Platania, Agia Marina, Kolympari, Agia Roumeli, Loutro, Palaiochora a Kissamos; Georgioupoli, Bali, Plakia, Agios Pavlos, Panormos v regióne Rethymno; Elounta, Plaka, Makrygialos, Koutsounari, Agia Fotia v regióne Lasithi.

5. Gastronómia

Podstatu krétskej kuchyne možno opísať týmito slovami: „uprednostňuj produkty svojej krajiny“. Spôsob, akým miestni obyvatelia využívajú bohaté produkty svojej krajiny, je pozoruhodný. Široká škála sezónneho ovocia a zeleniny, strukovín, divo rastúcej jedlej zelene a voňavých byliniek sa kombinuje s chutným kozím a ovčím mäsom: výsledkom je množstvo mimoriadne chutných jedál, ktoré sa nikde inde v Grécku nevyskytujú. Pôsobivý je aj zoznam miestnych syrov; na vrchole nájdete obľúbenú krétsku gravieru (druh tvrdého syra), ktorá je syrom s chráneným označením pôvodu.

6. Pláže

Nekonečné pobrežie ostrova ponúka množstvo pláží, z ktorých väčšina je piesočnatá. Balos, Falasarna a Elafonisi sú tri krásne pláže v oblasti Chania. V krátkej vzdialenosti od Heraklionu nájdete pláže Amnissos, Agia Pelagia, Kaloi Limenes, Malia, Limenas Chersonisou, Ammoudara. Nenechajte si ujsť návštevu pláže Matala, ktorá je od 60. a 70. rokov známa ako miesto pre hippies, ktorí sem cestovali z celého sveta.

V Rethymne nájdete najdlhšie piesočnaté pláže (Episkopi, Petres) a niekoľko celkom nezvyčajných pláží (Triopetra, Agios Pavlos, Ligres, Fragokastelo, Preveli). Oblasť Lasithi je známa svojimi malebnými brehmi, ktoré obmýva Líbyjské more, ako aj kozmopolitnou plážou Elounta.

7. Úžasné výtvory prírody

Morfologická rozmanitosť terénu je pozoruhodná a odvážnym bádateľom a milovníkom prírody ponúka ťažko prehliadnuteľné možnosti na rozsiahle túry po krajine. Vysoké hory s drsnými vrcholmi, jaskyne a rokliny, úrodné plošiny a údolia, vzácne cédrové lesy a vodné biotopy sú kúsky, ktoré tvoria krásnu a rozmanitú krétsku krajinu. Poznačte si návštevu prírodného parku Mount Psiloreitis (alebo Psiloritis) a prírodného parku Siteia (alebo Sitia) – oba sú globálnymi geoparkami UNESCO, objavte jaskyne oslavované v starogréckej mytológii, ako sú Idaion Antron, Diktaion Antron, Melidoni a Sfendoni, prejdite sa roklinou Samaria, vychutnajte si túru v palmovom lese Vai, na jazerách Kourna a Preveli, ako aj na náhorných plošinách Lasithi a Nida.

8. Aktivity

Kréta je ostrov, ktorý môže ponúknuť veľa vzrušujúcich zážitkov cestovateľom, ktorí milujú akciu pri mori alebo na horách. Vydajte sa na túru jej roklinami, vychutnajte si jazdu v teréne na pevnine, prejdite sa po trekingových trasách – krajiny, ktoré križuje európska trasa E4, sú úžasné; užite si vodné športy, ako je plachtenie, potápanie, jazda na morskom kajaku a windsurfing.

9. Rajské ostrovy

Navštívte ostrovček Gavdos, najjužnejší cíp Európy; kúpte sa na rajských plážach ako Sarakiniko, Ai Giannis, Pyrgos, Potamos, Trypiti; objavte cédrové lesy, ktoré siahajú až k morskému pobrežiu, a udržiavané chodníky, ktoré vedú do niekoľkých ostrovných dedín. V lete je toto miesto obľúbeným miestom na kempovanie. Je tu lodné spojenie s Palaiochora, Sougia a Chora Sfakion.

Ostrovček Chrysi alebo Pontikonisi (12 km južne od Ierapetry) je pastvou pre oči so svojou tyrkysovou vodou, snehobielym pieskom obohateným o odtiene rozbitých mušlí a obrovskými prímorskými cédrami zakorenenými v piesočných dunách. Každý deň sem prichádzajú stovky návštevníkov na jednodňový výlet na palube turistických lodí z Ierapetry. Ostrovček Chrysi bol vyhlásený za oblasť Natura 2000 a je prísne zakázané na ňom táboriť a nocovať.

Koufonisi, Siteia (alebo ostrovček Lefki) je miesto, ktoré pozná len málo ľudí. Vo vápencových skalách sú tu vytvarované jaskyne, ktoré obsahujú pozostatky významných starovekých pamiatok. Piesočnaté pláže a prírodný pokoj sú tým, čo robí z tohto ostrovčeka raj – o ktorom vedia len miestni obyvatelia; tí sa tam zvyčajne vyberú na výlet vlastnými loďami. Z Makrygialosu do Koufonisi však premáva malá loď. Tento ostrovček je nedotknutou oblasťou bez akéhokoľvek vybavenia, preto si so sebou nezabudnite vziať to najnutnejšie na cestu.

10. Prirodzený spôsob života

Kréťania sú hrdí a prívetiví ľudia. Sú predsa potomkami krétskeho boha Zeusa, boha pohostinnosti a otca všetkých starogréckych bohov. A vedia, ako ponúknuť pohostinnosť cudzincom vo svojich končinách. Ich hlboká láska k vlasti a dodržiavanie tradičných spôsobov a zvykov vytvorili osobitnú kultúru a spôsob života, ktorý rozhodne stojí za to objaviť. A ak vás náhodou pozvú na krétsku hostinu, pocítite, aké je to baviť sa – tak, ako to robia miestni obyvatelia. Ochutnáte chutné desiaty a jedlá a budete vyzvaní, aby ste sa zapojili do ľudových tancov; budete počúvať mantinades (improvizované piesne so slovami vymýšľanými v danom momente) a piesne rizitika. Užite si skvelú zábavu – na krétsky spôsob!


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt