You dont have javascript enabled! Please enable it! 5 spôsobov, ako spoznať Budapešť

5 spôsobov, ako spoznať Budapešť

Avatar Juraj | 8 mája, 2023

„Toto som v Budapešti nečakala,“

hovorí moja kamarátka Jeri. Sme 60 metrov pod zemou a pomaly sa presúvame kľukatými chodbami jaskyne Szemlő-hegyi, veľkej jaskyne, ktorá je súčasťou rozsiahleho jaskynného systému pod mestom Budapešť v Maďarsku.

Budapešť je známa svojimi termálnymi horúcimi prameňmi, ale je aj hlavným mestom jaskýň. Bohaté minerálne vody v tejto oblasti vyhĺbili len pod budínskou časťou mesta viac ako 200 jaskýň.

Maďarské hlavné mesto a jeho blízky región priťahujú jaskyniarskych nadšencov z celého sveta. Našťastie nemusíte byť jaskyniarskym expertom, aby ste spoznali aj túto podobu Budapešti.

Jaskyňa Szemlő-hegy pod Budapešťou.
Jaskyňa Szemlő-hegy pod Budapešťou.

JASKYŇA SZEMLŐ-HEGYI

S kamarátkou Jeri sme na trojhodinovej prehliadke jaskyne. Náš sprievodca je členom Maďarskej speleologickej asociácie a o jaskyni Szemlő-hegyi nám poskytuje vtipné a poučné informácie. Jaskyňa, ktorú často nazývajú podzemnou záhradou Budapešti, skrýva v sebe útvary, ktoré vyzerajú tak povediac zvláštne ako napr. popcorn, karfiol a hráškové kamene.

Zatiaľ čo jaskyňa Szemlő-hegyi je prístupná takmer pre každého – v celom jaskynnom systéme sú spevnené chodníky – naša ďalšia zastávka, jaskyňa Pálvölgyi, si vyžaduje výstup a zostup po strmých schodoch a rebríkoch a prechádzanie úzkymi chodbami. Jaskyňa Pálvölgyi preto nie je ideálna pre ľudí s klaustrofóbiou.

NÁRODNÝ PARK DUNA-IPOLY

Jaskynný systém Pál-völgyi-Mátyás-hegyi s dĺžkou 12,4 km je súčasťou národného parku Duna-Ipoly a je známy stalagmitovými a stalaktitovými útvarmi. Scenérie sú také fascinujúce, že nám nevadí ani tesný priestor, keď sa tlačíme cez úzke skalné cesty a okolo podvodných jazierok.

Jaskynný systém Pál-völgyi-Mátyás-hegyi
Jaskynný systém Pál-völgyi-Mátyás-hegyi

Neskôr navštívime Skalnú nemocnicu, čo je úplne iný druh jaskyne. Tieto umelo vytvorené tunely pod labyrintom Budínskeho hradu slúžili počas druhej svetovej vojny, počas obliehania Budapešti, ako podzemná nemocnica. Počas maďarskej revolúcie v roku 1956 boli opäť používané ako miesto na ošetrovanie zranených.

Keď si prezeráme Múzeum Skalnej nemocnice, lomcujú mnou spomienky na vojnu, ktorá tu prebiehala, ale zároveň ma to napĺňa obdivom k tým, ktorí v týchto podmienkach tak statočne pomáhali zraneným.

FOODTOUR PO BUDAPEŠTI S MIESTNYM SPRIEVODCOM

Jedným z najlepších spôsobov, ako spoznať cudziu kultúru, je cez jej jedlo – a ešte lepšie je, ak to urobíte s niekym miestnym.

Withlocals je spoločnosť, ktorá spája cestovateľov s miestnymi obyvateľmi prostredníctvom zážitkov a jedla. Ich súkromné prehliadky jedál v Budapešti sú zábavným úvodom do maďarskej kuchyne.

Môžete si vybrať z viacerých takýchto exkurzií v Budapešti. Na trojhodinovej súkromnej prehliadke Chutná Budapešť s jedlom (Tasty Budapest’s Private Food Tour) sa hostia stretnú s miestnym hostiteľom a potom sa vydajú do Veľkej tržnice, najväčšej a najstaršej krytej tržnice v Budapešti.

Po ochutnávke maďarskej klobásy sa vydajú ochutnať Csalamádé, typickú maďarskú korenenú zmes koreňovej zeleniny. Súčasťou denného menu sú aj ďalšie obľúbené miestne špeciality, ako napríklad guláš, fröccs a rôzne koláč. Odídete s uznaním pre maďarskú kuchyňu a zážitkom, na ktorý nezabudnete.

Asi najznámejší Budapeštiansky Ruin bar - Doboz
Asi najznámejší Budapeštiansky Ruin bar - Doboz

BUDAPEŠTIANSKE RUINOVÉ BARY

V Budapešti môžete ísť piť takpovediac do samotných ruín mesta. Ruin bary sú jedinečným druhom barov, ktoré sa v Budapešti stali populárnymi začiatkom roku 2000.

Sú to vlastne krčmy, ktoré vznikli v starých alebo schátraných budovách, a v Budapešti sú veľmi v móde. Mnohé ruin puby sa nachádzajú v starej budapeštianskej VII. štvrti (historická židovská štvrť) v zbytkoch ruín starých obchodov, pozemkov a opustených budov.

Budapešť utrpela škody počas druhej svetovej vojny a niektoré časti mesta neboli nikdy úplne obnovené. Tieto štvrte sa ukázali ako ideálne miesto na rozvoj undergroundovej barovej scény, ktorá už nie je taká undergroundová. Ruin bary si v skutočnosti získali takú popularitu, že teraz sú obľúbené u miestnych obyvateľov aj návštevníkov.

Každý ruin bar je jedinečný, s eklektickou atmosférou. Starý nábytok, ktorý vyzerá, akoby mohol byť práve z domu vašej starej mamy, sa používa na vytvorenie nepredvídateľných umeleckých prejavov.

S priateľmi začíname noc v Doboz, veľkom ruin bare, ktorý ponúka miestne umenie na starom nádvorí a v starej budove. Ochutnávame niekoľko miestnych pív a pozorujeme dav, ktorý sa s postupujúcou nocou rozrastá.

Potom sa vyberieme do Extra, klubového baru so záhradou, a potom pretancujeme noc v rozmarnom Fogashaz, ktorý je spojením nočného klubu, komunitného umeleckého centra a ruin pubu.

HISTORICKÉ KAVIARNE V BUDAPEŠTI

Ak ste milovníkmi kávy a zákuskov, určite navštívte niektoré z historických kaviarní v Budapešti. Kaviarne a cukrárne sú v maďarskom hlavnom meste samozrejmosťou. Často sa tu schádzali intelektuáli a umelci, aby sa stretávali, diskutovali a tvorili.

Hoci roky zanechali na niektorých z týchto obľúbených kaviarní stopy, mnohé z nich boli obnovené do svojej bývalej slávy. Dnes sú stále obľúbeným miestom na stretnutia s priateľmi. Medzi najlepšie miesta patrí baroková cukráreň Ruszwurm, ktorá funguje od roku 1827, a kaviareň Café Gerbeaud, ktorá patrí medzi najstaršie a najznámejšie kaviarne Európy.

NOČNÁ PLAVBA BUDAPEŠŤOU

Budapešť v noci skutočne žiari a vidieť ju z Dunaja je zážitkom. Po celej dĺžke rieky osvetľujú svetlá mnohé budapeštianske historické budovy vrátane mohutného parlamentu.

Jedným z najlepších spôsobov, ako si pozrieť mesto, je plavba po Dunaji. Viaceré spoločnosti ponúkajú večerné plavby ba niektoré dokonca ponúkajú romantické plavby s večerou.

Ja a moji priatelia sme sa rozhodli pre jednoduchú 90-minútovú plavbu, ktorá vedie hore a dole Dunajom. Vďaka svetlám sa mesto zdá byť takmer magické. Hoci vietor bičuje loď, keď sledujeme, ako Budapešť pláva okolo nás, zabalíme sa do prikrývok a nasávame tento zážitok. Dnes v noci, v tomto meste, ktoré toho videlo toľko, je ťažké nebyť ohromený jeho krásou.

Výhľad z lode počas večernej plavby je ohromujúci.
Výhľad z lode počas večernej plavby je ohromujúci.

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt