You dont have javascript enabled! Please enable it! 10 vodičských pravidiel, za ktoré môžete dostať v zahraničí pokutu

10 vodičských pravidiel, za ktoré môžete dostať v zahraničí pokutu

Avatar Juraj | 17 júla, 2023

Vodiči si musia byť vedomí špecifických pravidiel počas jazdy autom na dovolenke.

Jazda v zahraničí môže byť aj pre výborných vodičov niekedy mätúca. Prepočítavanie míľ na kilometre, kontroly na ceste, dávanie prednosti ťavám v Dubaji – to je iba malá ukážka toho čo Vás môže na cestách počas dovolenky stretnúť. Podľa portálu StressFreeCarRental.com existujú aj ďalšie pravidlá, o ktorých by ste mali vedieť pred jazdou v zahraničí.

Bizarné je, že v Južnej Afrike môžu vodiči podľa zákona jazdiť aj bez poistenia.

„Turisti veľmi ľahko zabúdajú, že v rôznych krajinách platia viaceré pre nich neobvyklé pravidlá cestnej premávky, ktoré musia počas jazdy v zahraničí poznať.“

„Motoristické zákony sa na celom svete líšia, napríklad vo veľkej časti Austrálie môžete dostať pokutu za neuzamknutie auta a v Kanade sa odporúča trúbiť pri prejazde ostrovom princa Eduarda.“

„Viaceré zákony sa môžu zdať účastníkom cestnej premávky nezvyčajné až úplne šialené, ale pre orgány neexistuje žiadna výhovorka, že ste sa neoboznámili s miestnymi zvyklosťami a pravidlami jazdy – inak riskujete vysoké pokuty a tresty za jazdu – a tie môžu nakoniec putovať domov spolu s vaším vodičským preukazom.“

Španielsko - Nafukovacie sexuálne bábiky


Po nedávnych zmenách pravidiel môžu byť turisti obvinení z vystavovania nafukovacích sexuálnych hračiek počas obľúbených rozlúčkových pobytov so slobodou v Španielsku, pričom za jazdu alebo prechádzku s takouto hračkou by ste mohli dostať pokutu viac ako 600 eur.

Južná Afrika - Jazda bez poistenia


Hoci je to jeden z najdôležitejších zákonov pre vodičov v mnohých krajinách, účastníci cestnej premávky v Južnej Afrike si pri riadení vozidla nemusia zakúpiť poistenie. Napriek tomu ho úrady odporúčajú vodičom uzavrieť pre prípad dodatočnej ochrany pred nehodou.

Nemecko - dochádzajúce palivo


Pri jazde po diaľnici v Nemecku sa musia motoristi uistiť, že majú dostatok paliva na cestu, pretože zastavenie pre nedostatok paliva je nezákonné. Zastavenie na týchto superrýchlych cestách je totiž v rozpore so zákonom.

SAE, Dubaj - Ťavy majú prednosť


V Spojených arabských emirátoch sú ťavy považované za dôležité symboly a v dopravných predpisoch sa im venuje veľká pozornosť. Ak na ceste uvidíte ťavu, vždy jej dajte prednosť v jazde.

USA - Odbočovanie doprava na červenú


Aj keď vodiči nemajú právo prednosti v jazde, väčšina amerických miest povoľuje vodičom odbočiť doprava na červenú, ak v okolí nie sú žiadne iné vozidlá. Toto pravidlo však neplatí pre mesto New York, kde je to zakázané, pokiaľ nie je na dopravnej značke uvedené inak. Toto pravidlo jazdy vodičom v USA dokáže ušetriť veľa strateného času.

Cyprus - Jedenie za volantom


Pre tých, ktorí na cestách dostanú chuť na jedlo, je pri cestovaní po Cypre dôležité pamätať na to, že počas jazdy sa nesmie nič jesť. Okrem toho je zakázané aj pitie (alkohol aj nealkoholické nápoje) za volantom.

India - Nejazdite bez osvedčenia o znečistení


V záujme zníženia vplyvu znečistenia ovzdušia musia mať vodiči v Indii osvedčenie o kontrole znečistenia, ktoré preukazuje, že ich vozidlo je z hľadiska životného prostredia bezpečné. Ak motoristi certifikát nepredložia, môže to viesť k vysokej pokute. Ide o obdobu našej emisnej kontroly.

Veľká Británia - Držanie telefónu


Nedávny zásah proti používaniu telefónov za volantom v Spojenom kráľovstve znamená, že držanie mobilného telefónu počas jazdy, aj keď je vypnutý a nepoužitý, je teraz nezákonné. Toto pravidlo platí aj pri zastavení na červenú, čakaní v kolóne alebo pri jazde autom so štart-stop motorom.

Austrália - pokuta za neuzamknutie vozidla


Vo väčšine oblastí Austrálie je ponechanie odomknutého auta trestným činom. Je dôležité, aby vodiči po zaparkovaní trikrát skontrolovali, či je ich vozidlo zamknuté, aj keď ho nechajú len na niekoľko minút, inak riskujú vysokú pokutu.

Kanada - Trúbenie pri prejazde ostrovom Princa Edwarda


Je to jeden z najznámejších zákonov o Ostrove princa Eduarda na východe Kanady. Je veľmi nepravdepodobné, že by vodiči boli skutočne obvinení za netrúbenie, ale v predpisoch je zakotvené, že motoristi musia trúbiť, keď predbiehajú ostatných.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA