You dont have javascript enabled! Please enable it! 48 hodín v Štokholme

48 hodín v Štokholme

Avatar Juraj | 11 októbra, 2023

Nech už hľadáte čokoľvek, v Štokholme si prídete na svoje. Hlavné mesto Švédska srší jednoduchou škandinávskou eleganciou s dláždenými ulicami, prepletenou sieťou vodných ciest a ostrovov (v širšom štokholmskom súostroví ich je viac ako 24 000), secesným dizajnom a pôsobivou architektúrou.

Mesto je dostatočne kompaktné na to, aby sa v ňom dalo ľahko pohybovať. Podobne ako jeho škandinávski bratranci, aj Švédsko má vysoké životné náklady, ale primerane vysokú kvalitu života. Toto nádherné mesto je rovnako krásne ako zasnežené alebo zaliate nádhernými slnečnými lúčmi, a preto sa uistite, že je na vrchole vášho zoznamu európskych miest na cestovanie.

ČO ROBIŤ

V ŠTOKHOLME

Štokholm ponúka viac kultúry, ako by ste mohli stihnúť za jeden predĺžený víkend. V múzeách si naozaj každý nájde niečo pre seba. Najobľúbenejšie je podľa nášho názoru múzeum Vasa. Ak počas pobytu v Štokholme navštívite čo i len jedno múzeum, toto je absolútnou povinnosťou.

V rokoch 1959 - 1961 bola zo štokholmského prístavu vyzdvihnutá z veľkej časti neporušená vojnová loď Vasa, ktorá sa potopila počas svojej prvej plavby v auguste 1628. Teraz vďaka starostlivej (a stále prebiehajúcej) rekonštrukcii sme spolu s ostatnými návštevníkmi obdivovali dômyselnú zložitosť rezbárskych prác a jej majestátnosť.

Ak vás historické múzeá nezaujímajú, nebojte sa, Štokholm vám má vždy čo ponúknuť. Na vrchole Vášho zoznamu by mala byť gýčová popkultúra v Múzeu ABBA alebo v Múzeu Fotografiska, kde sa nachádza úžasná zbierka súčasnej fotografie, umenia a kultúry. Z jej veže je nádherný výhľad na mesto.

SPOZNAJTE NÁDHERNÝ

OSTROV GAMLA STAN

Návšteva Štokholmu nebude dokonalá bez prehliadky Gamla Stan, očarujúceho starého mesta, ktoré sa nachádza na jeho krásnom ostrove. Hlavné námestie Stortorget spoznáte, keď zbadáte davy turistov a nádherne maľované budovy, ktoré lemujú jeden z jeho okrajov.

Je to skutočne pulzujúce srdce mesta. Zatiaľ čo v priľahlých uliciach nájdete tradičný švédsky stôl plný turistických tovarov, je možné zísť z vychodených cestičiek a poprechádzať sa po pokojnejších dláždených uličkách, kde si od davu ľudí môžete príjemne oddýchnuť. Počas našej náhodnej prechádzky sme narazili na nemecký kostol, ktorý ponúka pokojné spočinutie v skromnom barokovom interiéri.

Po dlhom dni strávenom prehliadkou pamiatok si môžete odpočinúť v štokholmských kúpeľoch Central Badet, ktoré sú inšpirované štýlom art deco a nachádzajú sa v centre mesta. Obzvlášť sa nám páčilo ležať na ležadle s výhľadom na bazén a potom sa v takmer prázdnom vyšantiť dosýtosti.

Bolo nám povedané, že zo strechy kúpeľov je možné pozorovať nádherný západ slnka. Ak sa vám podarí nájsť strechu, potom máte vyhrané. My sme chvíľu bezcieľne blúdili po chodbách budovy, no cestu na strechu sme nenašli.

Niekoľko tipov - K dispozícii je tu aj dobre vybavená posilňovňa, ktorú môžete bezplatne využívať v rámci vstupného. Sauny sú unisex (a nudizmus nie je zďaleka ničím výnimočným!) Je dobré vziať si so sebou vodu, pretože fontánok s pitnou vodou tu nie je veľa.

KDE SA UBYTOVAŤ

 V ŠTOKHOLME

Ubytovali sme sa v luxusnom butikovom hoteli Bank na obľúbenom ostrove Dujardin. Na tomto ostrove sa nachádzajú aj spomínané múzeá ako Vasa a zábavný park Grona Lund a ostrov Gamla Stan (kde sa nachádza hlavné námestie Stortorget a kráľovský palác), ktorý je vzdialený len kúsok pešo. Z izieb vyžaruje nenápadná elegancia a hotel sa môže pochváliť dvoma barmi vrátane vychýreného Sophie's a elegantného strešného Le Hibou.

Ak máte záujem o cenovo výhodnejšiu možnosť, vyberte si jedinečný hotel Langholmen, ktorý ponúka hosťom možnosť ubytovať sa v bývalých väzenských celách väznice Langholmen, ktoré sú už dávno opustené a zrekonštruované vo vkusnom škandinávskom minimalizme.

Ak chcete zažiť niečo úplne iné, vyskúšajte si svoje námornícke schopnosti a ubytujte sa v jednom zo štokholmských stacionárnych lodných hotelov, napríklad v hoteli The Red Boat.

KDE SA NAJESŤ

 V ŠTOKHOLME

V Štokholme si môžete vyberať z množstva miest, kde sa najesť. Majte na pamäti, že všade sú dosť vysoké škandinávske ceny.

Fika je vo Švédsku veľká vec a Štokholmčania ju berú veľmi vážne. "Fika" je stav mysle a dôležitý kultúrny prvok švédskeho každodenného života, ktorý asi najlepšie vystihuje, prečo boli všetci, ktorých sme v Štokholme videli, šťastní a pohodoví.

Znamená to, že si nájdete čas na svojich priateľov, rodinu alebo kolegov, často pri spoločnej káve, zákusku alebo koláči. Stačí povedať, že sme si tento pocit rýchlo osvojili s otvorenou náručou, a usúdili sme, že by bolo neslušné, keby sme si neurobili aspoň dve zastávky fiky denne. Naše obľúbené miesta boli Konsthallen, kúsok od múzea ABBA, a kaviareň Misteln na hlavnom námestí Stortorget.

NAŠE TIPY NA REŠTAURÁCIE

Ak chcete na obed niečo ľahké, navštívte Ostermalms Hallen, krytý trh s potravinami, ktorého história siaha až do 80. rokov 19. storočia (v súčasnosti je však v rekonštrukcii) a ktorý ponúka množstvo lahôdok a jedál so sebou.

Len cez ulicu od hotela Bank sme si dali fantastickú večeru inšpirovanú škandinávskym sushi v reštaurácii Japanska Galleriet. V tejto komornej reštaurácii je k dispozícii možno len 20 miest, preto si ich nezabudnite rezervovať vopred. Mali sme veľké šťastie, že sme dostali stôl bez rezervácie.

Druhý večer sme narazili na reštauráciu Brasserie Astoria. Keď stlačíte a podržíte jazyk na mosadznej hlave leva na vonkajších dverách, dostanete sa do dekadentného interiéru reštaurácie. Jedli sme v barovej časti na červenej zamatovej polkruhovej lavici, ktorá sa ukázala ako vynikajúce miesto na pozorovanie ľudí.

Posledný večer sme mali vynikajúcu večeru v reštaurácii Glashuset (skleník) s výhľadom na vodu. Podelili sme sa o výber menších škandinávskych tanierov, ktoré sme zapili vynikajúcim vínom a kokteilmi z ich domáceho baru.

KAM NA DRINK

 V ŠTOKHOLME

Kokteil z vtáčej perspektívy sme si vychutnali v reštaurácii Le Hibou (ale rovnako tak ste si mohli vybrať obľúbenú reštauráciu Himlen) a v reštaurácii Glashuset s výhľadom na nábrežie.

V lete navštívte bar Boule, kde si môžete dať drink pri hre boule alebo shuffleboard v krásnom prostredí parku Rålambshovsparken, alebo Omnipollos Flora, kde si môžete dať remeselné pivo a remeselnú pizzu.

Ak si chcete posedieť v útulnom zákutí, nám sa veľmi páčil bar s tehlovou klenbou na prízemí v kaviarni Cafe Misteln. Práve tu sa utopilo nejedno pšeničné pivo pri diskusii o zážitkoch z celého dňa. Alternatívnou možnosťou hneď za rohom je Pharmarium. Kedysi to bola najstaršia lekáreň (v tých časoch apotéka) vo Švédsku - datuje sa do roku 1575 -  ale teraz ponúka malú a živú atmosféru mixológie.

KDE NAKUPOVAŤ

 V ŠTOKHOLME

V Štokholme si každý nájde niečo pre svoj nákupný vkus, od vintage butikov cez blšie trhy až po najväčšiu predajňu IKEA na svete.

My sme si nenašli veľa času na prehliadku obchodov, pretože sme boli až priveľmi zaneprázdnení poznávaním mesta.

Vyberte sa do nákupných centier Gallerian alebo Sture Gallerian, kde nájdete hlavné a značkové tovary. Za malými nezávislými vintage butikmi sa vyberte na ulicu Hornsgatan (na Sondermalm). Ak hľadáte starožitnosti a staršie zberateľské predmety, navštívte módnu štvrť Vasastan alebo víkendový blší trh Hötorget.

NAJLEPŠÍ VÝHĽAD

 V ŠTOKHOLME

Hoci je otvorená len počas leta, 108 metrov vysoká radničná veža ponúka nádherný výhľad na Štokholm. Výstup stojí 90 SEK (pre deti do 11 rokov zdarma).

Ak sa cítite odvážni a nemáte strach z výšok, potom si určite pozrite pomerne nezvyčajnú "Rooftop Walking Tour".

TIP NA ZÁVER

Prečo nezabiť dve muchy jednou ranou a nespojiť prepravu po Štokholme s prehliadkou pamiatok? Na mnohých staniciach metra sa nachádzajú krásne dekoratívne nástenné maľby a umelecké diela. Najlepšie z nich sú uvedené na oficiálnej webovej stránke Visit Stockholm. Medzi mimoriadne skvosty patria stanice T-Centralen, Solna Strand, Mörby Centrum a Hötorget.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt