You dont have javascript enabled! Please enable it! 5 tajných ostrovov v Taliansku, ktoré sú krásne a bez turistov

5 tajných ostrovov v Taliansku, ktoré sú krásne a bez turistov

Avatar Juraj | 13 augusta, 2023

Čakajú na vás nádherné pláže, chutné jedlo, úžasné šnorchlovanie a mnoho ďalšieho.

Taliansko je domovom 450 nedotknutých a malebných morských ostrovov, z ktorých 100 sa nachádza v jazerách a lagúnach – patrí sem 13 súostroví a 7 sopečných ostrovov v Liparskom reťazci. Taliansko, ktoré sa nachádza v najjužnejšej časti Európy, je obklopené Tyrhénskym, Iónskym a Jadranským morom.

Jediné regióny, ktoré sa delia na niekoľko lokalít a nemajú žiadne ostrovy, sú Marche, údolie Aosta, Molise a Abruzzo. Ich najväčším a najobľúbenejším ostrovom je Sicília a samotné Benátky majú viac ako 118 ostrovov. Väčšinu týchto ostrovov majú v malíčku miestni obyvatelia Talianska a zdatní cestovatelia, ktorí si dali záležať na prieskume destinácií, ktoré (už stovky rokov) plávajú pod radarom klasických talianskych miest a všeobecne známych vinárskych oblastí.

Preskúmajte týchto 5 tajných ostrovov v Taliansku, ktoré sú krásne a bez turistov. Tieto ostrovy majú svoj osobitý šarm, historickú veľkoleposť a nevysvetliteľné stredomorské kúzlo. Ostrovy si spájame s útekom, odlúčenosťou a relaxom, preto vás pozývame zažiť pocit pokojného objavovania pri prehliadke týchto fascinujúcich ostrovných rajov nedotknutých masovým turizmom.

Ostrov San Domino

Súostrovie Tremiti

Ostrov San Domino, menej známy kúsok raja s dokonalým pobrežím, je súčasťou súostrovia piatich ostrovov v Jadranskom mori. Je domovom rôznych jaskýň, priepastí, zátok a očarujúcich borovicových lesov Aleppo. Jediná piesočnatá pláž na ostrove, Cala delle Arene, má priľahlú zátoku Grotta del Arene s pokojnou čistou vodou na kúpanie. Ich najväčšia jaskyňa, Grotta del Bue Marino, je dlhá 70 km a ideálne miesto pre vášnivých potápačov sa nachádza v Grotta della Viole. Na ostrovoch Tremiti nie sú povolené žiadne autá, ale každý z nich je dostatočne malý na to, aby sa dal preskúmať pešo. Alternatívou sú autobusy, ktoré spájajú prístav San Domino s centrálnou časťou mesta.

Ostrov Favignana

Sicília

Ostrov Favignana, známy lovom tuniakov a starobylými rybárskymi technikami, je jedným z troch Egadských ostrovov v južnom Taliansku, približne 18 km západne od pobrežia Sicílie. Tento úžasný ostrov, ktorý sa kedysi nazýval Aegusa, čo v gréčtine znamená „kozí ostrov“, má jaskyne z kalkarenitových skál, polia s nespočetnými kravami a niekoľko pláží obľúbených medzi potápačmi, šnorchlistami a milovníkmi plachetníc. Cala Azzurra je výrazná zátoka so skalnými cestičkami, vápencovými útesmi, plytkou azúrovou vodou a bielym pieskom. Ľahko dostupná pláž Lido Burrone má najväčší úsek piesku na ostrove. A najznámejšie pobrežie vo Favignane, zátoka Cala Rossa, prírodná zátoka s chladnou azúrovou vodou.

Ostrov Ponza

Lazio

Ponza sa nachádza pri pobreží regiónu Lazio v Taliansku a je najväčším ostrovom talianskeho súostrovia Pontinské ostrovy v Tyrhénskom mori. Názov tohto ostrova bol odvodený od latinského slova Pontia, čo znamená mostPonza má veľa prírodných mostov. Je známa ako „Capri bez turistov“, má približne 3 500 obyvateľov a mystickú mytologickú väzbu na Homéra a čarodejnicu Circe. Ponza v sebe ukrýva strmé biele útesy, krištáľovo čistú vodu, jaskyne, priepasti, botanické záhrady a podzemný labyrint rímskych tunelov. Ostrov bol obývaný od neolitu až po rímske obdobie, počas vlády Rímskej ríše si tu šľachta stavala dovolenkové vily.

Ostrov Marettimo

Sicília

Nedotknutý ostrov Marettimo je najzápadnejším ostrovom Egadských ostrovov v Stredozemnom mori, západne od Sicílie. Na tomto pôvabnom malom ostrove nejazdia žiadne autá, takže je bez dopravy, prevažne rustikálny a jednoduchý. Ostrov má v zime približne 300 obyvateľov a v letnej sezóne približne 700 obyvateľov. Je to destinácia pre peších turistov, potápačov a milovníkov slnka s množstvom pláží, na ktoré sa dá dostať len loďou. Pobrežie Marettimo je skalnaté so 400 jaskyňami a zátokami, ktoré sa otvárajú do krištáľovo modrého mora. Na východnej strane ostrova sa nachádza malá pláž Ťavia skala, ktorá je zakliesnená v jaskyni. Mnohé archeologické podmorské nálezy v Marettime a jeho okolí pochádzajú z obdobia paleolitu.

Elba

Toskánsko

Najväčší ostrov toskánskeho súostrovia a tretí najväčší v Taliansku po Sicílii a Sardínii sa nachádza medzi Tyrrhenským a Ligurským morom. Je súčasťou Národného parku Toskánske súostrovie, ktorý je najväčším morským parkom v Európe. Elba31 590 obyvateľov a je miestom Napoleonovho exilu – dnes sú jeho vily prístupné verejnosti. Elba je plná borovicových hájov, vysokých útesov, skrytých zátok, zálivov, viníc, zachovalých stredovekých dedín, miest na vrcholoch kopcov a hradov a jej história siaha až do predrímskych čias. Tento ostrov je najväčším zvyškom pevniny zo starovekej cesty, ktorá kedysi spájala Taliansky polostrov s Korzikou vo Francúzsku.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt