You dont have javascript enabled! Please enable it! 6 najväčších žrútov peňazí, ktorým sa treba vyhnúť pri cestovaní

6 najväčších žrútov peňazí, ktorým sa treba vyhnúť pri cestovaní

Avatar Juraj | 24 júla, 2023

Cestovanie môže byť jedným z najkrajších a najlepších zážitkov v živote. Ak si však nedáte pozor na svoje výdavky, môže sa stať, že si ho budete pamätať ako veľmi nákladné.

Aj keď je dôležité míňať na určité aspekty cestovania, ako je pohodlné ubytovanie a zážitky, existuje aj niekoľko prípadov bežného plytvania peniazmi, ktorým je lepšie sa vyhnúť, ak chcete udržať svoj rozpočet pokope. Ak plánujete svoju najbližšiu výpravu, tu sú tie najväčšie zbytočnosti, ktorých sa treba vyvarovať.

Predražené ubytovanie


Hoci je lákavé rezervovať si na cestu luxusnú hotelovú izbu alebo rezort, tieto typy ubytovania môžu rýchlo vyčerpať váš rozpočet. A ak neplánujete stráviť veľa času v hoteli alebo rezorte a radšej sa vyberiete za pamiatkami a miestnymi aktivitami, neoplatí sa platiť viac, ako musíte. Namiesto toho sa oplatí hľadať cenovo výhodné hotely, ktoré ponúkajú všetko potrebné vybavenie, alebo dokonca zvážiť alternatívne možnosti, ako je Airbnb alebo prenájom vily.

Stravovanie


Stravovanie mimo ubytovania môže byť pri cestovaní veľmi nákladné, najmä ak navštívite obľúbenú turistickú destináciu. Ak chcete ušetriť, zvážte prenájom ubytovania s kuchyňou, aby ste sa mohli aspoň niekedy stravovať sami a použiť potraviny z miestnych trhov alebo obchodov s potravinami. Alebo ak sa vám nepáči predstava varenia, keď máte dovolenkovať a odpočívať, zvážte rezerváciu balíka all inclusive alebo plnej penzie, kde je strava zahrnutá v cene. Aj keď je to spočiatku zvyčajne drahšie, pravdepodobne ušetríte na nákladoch na chodenie do reštaurácie trikrát denne na jedlo.

Nadmerné náklady na dopravu


Náklady na dopravu sa môžu pri cestovaní rýchlo zvýšiť, najmä ak si prenajímate autá alebo objednávate taxíky. Namiesto toho zvážte používanie verejnej dopravy, hľadanie miestnych možností prenájmu bicyklov alebo chôdzu všade, kde sa dá. Oplatí sa tiež preskúmať možnosti dopravy vo vašom hoteli alebo rezorte – niektoré ponúkajú hosťom bezplatnú kyvadlovú dopravu, ktorá vás odvezie do najobľúbenejších lokalít v okolí a späť.

Neskorá rezervácia leteniek


Letenky môžu byť jedným z najvýznamnejších výdavkov pri cestovaní do zahraničia a ľudia sa dopúšťajú mnohých chýb, ktoré vedú k zbytočnému míňaniu peňazí. Ak plánujete letieť, nenechávajte rezerváciu leteniek na poslednú chvíľu. Hoci môžete mať šťastie a chytiť dobrú ponuku na poslednú chvíľu, existuje aj rovnaká šanca, že sa vám to nepodarí – a budete musieť zaplatiť viac kvôli zvýšenému záujmu, pretože dátum letu sa blíži. Použite nástroj na vyhľadávanie leteniek na sledovanie cien, aby ste mohli využiť a rezervovať si letenky, keď sa objavia tie najlepšie.

Predražené aktivity


Hoci spoznávanie nových aktivít a dobrodružstiev je často najlepšou súčasťou cestovania, niektoré z nich sú predražené a nestoja za to, čo zaplatíte. Pred rezerváciou aktivít sa oplatí venovať trochu času prieskumu a zvážiť rezerváciu online vopred, aby ste sa vyhli drahým cenám v danom dni. Okrem toho môžete ušetriť peniaze vyhľadaním bezplatných alebo lacných aktivít, ako je návšteva miestnych múzeí, bezplatných historických pamiatok alebo bezplatných peších prehliadok.

Zbytočné suveníry


Hoci suveníry môžu byť skvelým darčekom alebo spomienkou na výlet po návrate domov, môžu byť aj veľkou stratou peňazí. Namiesto nákupu množstva lacných drobností, ktoré pravdepodobne nikdy nepoužijete, zvážte investíciu do jedného alebo dvoch kvalitných predmetov, ktoré využijete a budete si ich vážiť celé roky.

Aj keď existuje veľa dobrých vecí, na ktoré môžete pri cestovaní minúť peniaze, je veľmi dôležité vyhnúť sa tomu, aby ste sa nechali nachytať na takéto plytvanie peniazmi.

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt