You dont have javascript enabled! Please enable it! Ako si vybrať najlepšie lyžiarske stredisko v Dolomitoch

Ako si vybrať najlepšie lyžiarske stredisko v Dolomitoch

Avatar Juraj | 18 novembra, 2023

Platený obsah

Tento článok s plateným obsahom bol vytvorený pre Dolomiti Superski. Nemusí nevyhnutne odrážať názory spoločnosti Travelista SK alebo jej redakcie.
Región Dolomiti Superski, jedna z najpozoruhodnejších lyžiarskych destinácií na svete, ponúka celý rad stredísk, ktoré sú pripravené pre všetkých, ktorí túto zimu vyrazia na snehové svahy.

Starobylé vrcholy talianskych Dolomitov sú dramatickými striebornošedými plátnami pre prírodné živly, ktoré odrážajú neustále sa meniace farby oblohy. V zime sa na horskom masíve zapísanom na zozname svetového dedičstva UNESCO rozprestrie čerstvý prašan a oblasť sa stane rozľahlým ihriskom pre milovníkov snehu. Oblasť Dolomiti Superski, ktorá zahŕňa 12 rôznych lyžiarskych stredísk a viac ako 745 kilometrov zjazdoviek, umožňuje návštevníkom spojiť malebnú lyžovačku s bohatým kultúrnym dedičstvom Južného Tirolska, Trentina a Benátska.

Alpské pohraničné územie si zachováva skutočne jedinečnú identitu a okrem toho sa vyznačuje aj vynikajúcou kuchyňou. Či už si chcete oddýchnuť po dni strávenom na horách, alebo hľadáte nové vzrušujúce dobrodružstvo, zozbierali sme najlepšie lyžiarske strediská Dolomitov pre každého cestovateľa.

Pre dobrodruhov: Cortina d'Ampezzo

Cortina d’Ampezzo, samozvaná „kráľovná Dolomitov“, je obklopená extravagantnou citadelou – týčiacimi sa skalnými úlomkami, ktoré sa za úsvitu a pri západe slnka sfarbujú do marhuľovej, zlatej, ružovej a fialovej farby. Už samotná jazda lanovkou Cortina Skyline je dobrodružstvom. Jazdcov vyvezie cez hustý les do veľkolepej oblasti Cinque Torri a priesmyku Falzarego, bývalej bojovej zóny prvej svetovej vojny. Potom sa vydajte na vrchol hory Lagazuoi na malebnú päťkilometrovú červenú zjazdovku Armentarola, ktorá sa končí čarovným vlekom ťahaným koňmi (za malý príplatok).

Pokračujte ďalej a môžete lyžovať na približne 31 kilometroch v celej oblasti Dolomiti Superski, cez osem dedín a štyri rôzne lyžiarske oblasti. Okrem zjazdoviek ponúka Cortina aj celý rad ďalších aktivít, od snowkitingu a bežeckého lyžovania až po fatbiking a lezenie po ľade.

Pre milovníkov jedla: Alta Badia

Alta Badia sa skladá zo šiestich malebných dediniek, ktoré sa nachádzajú na úpätí masívu Sella v srdci regiónu Dolomiti Superski. Údolie si získalo povesť kulinárskeho epicentra Álp, ktorému vyšliapal cestu uznávaný šéfkuchár Norbert Niederkofler, ktorý za reštauráciu St. Hubertus v hoteli Rosa Alpina získal tri michelinské hviezdy (ako aj zelenú michelinskú hviezdu za udržateľnosť). Kulinársku povesť Alta Badie si udržiavajú napríklad Andrea Irsara v gurmánskom hoteli Gran Ander, Simon Tirel v hoteli Diana a Ütia Crëp de Munt Michaela Niederkoflera.

Gurmáni nemusia čakať ani na západ slnka, pretože v ponuke mnohých útulných horských chát, ktoré sú na lyžiarskych svahoch Alta Badia, sú dekadentné obedy. Do niektorých z nich, ako napríklad do klubu Moritzino, sa denne dovážajú morské plody (vyskúšajte taglioni z kalamárového atramentu s mušľami a carpaccio z hrebenatiek). Navštívte ho počas každoročného podujatia „Taste for Skiing“ a ochutnajte špeciálne jedlá vytvorené michelinskými kuchármi.

Pre milovníkov relaxu: Alpe di Siusi

Najväčšia vysokohorská pastvina v Európe Alpe di Siusi (známa aj ako Seiser Alm) je miestom arkádskej krásy. Lúka obkolesená svalnatými vežami masívov Sassolungo a Sella je v zime prístupná len lanovkou. Náhorná plošina je ideálnym miestom na pokojný oddych a nachádza sa tu exkluzívna zbierka kúpeľných hotelov, ktorých vonkajšie infinity bazény a vírivky lákavo vyvierajú v sviežom horskom vzduchu.

Medzi najvýznamnejšie hotely patrí 30-izbový hotel Adler Alpe di Siusi, ktorý svojou robustnou drevenou architektúrou a ohniskami navodzuje atmosféru africkej safari chaty a zároveň poskytuje dramatické panorámy cez presklené steny. Aj v hoteli Alpina Dolomites sú Dolomity stredobodom pozornosti vďaka obrovským oknám a do Álp prináša nádych balijskej pohody so svojím holistickým zariadením Como Shambhala Retreat.

Pre rodiny: Kronplatz

Kronplatz, ktorý miestni obyvatelia s láskou nazývajú „panettone“, čo je odkaz na jeho tvar pripomínajúci bochník, sa vymyká klasickému formátu lyžiarskeho strediska. Tam, kde sa spleť vlekov zvyčajne začína v základnej dedine a smerom nahor sa rozchádza, sa na Kronplatzi nachádza niekoľko dedín okolo jeho rotundovej základne, pričom zjazdovky pretínajú celú horu a zbiehajú sa na jej vrchole. Na vrchole sa rozprestiera panoramatický výhľad na sever a juh.

S výnimkou piatich dlhých čiernych zjazdoviek (ktoré si na tréningy obľúbili rakúski reprezentanti vo Svetovom pohári) je 75 kilometrov zjazdoviek v stredisku Kronplatz prevažne červených a modrých a nechýbajú ani špeciálne detské zjazdovky. Navštívte veľký snowpark a fascinujúce múzeum Reinholda Messnera na vrchole hory, ktoré predstavuje tradičné horolezectvo. V ponuke sú aj rôzne aktivity, od olympijských hier pre deti až po jazdy na koči ťahanom koňmi, sánkovanie a keramické dielne.

Pre skupiny: Val Gardena

Údolie Gardena sa rozprestiera v troch dedinkách Selva Val Gardena, Ortisei a Santa Cristina a ponúka 109 kilometrov miestnych zjazdoviek a priamy prístup k 311 kilometrom tratí prepojených lanovkami v regióne Dolomiti Superski. Val Gardena je vhodná pre skupiny so zmiešanými lyžiarskymi schopnosťami a ponúka zjazdovky pre učiacich sa aj skúsenejších lyžiarov. Pre začiatočníkov má každá dedina k dispozícii miestnu lyžiarsku školu a mierne zjazdovky pre škôlkarov, ktoré vychádzajú z jej centra (Selva Val Gardena sa pýši najrozsiahlejšou sieťou), pričom lacné lístky na vleky sú určené výlučne pre tieto oblasti.

Keď sa nováčikovia naučia lyžovať, môžu získavať istotu na jemných modrých zjazdovkách Monte Pana nad Santa Cristinou a Plan de Gralba nad Selva Val Gardena a až potom sa vrhnúť na najväčšiu výzvu: okruh Sellaronda. Pravdepodobne najpanoramatickejší okruh vo svete lyžovania, 25-kilometrová trasa (z toho 16 kilometrov sa jazdí na lyžiach, zvyšok sa prekonáva na vlekoch) obchádza masív Sella. Okruh odmeňuje zdatných a odhodlaných lyžiarov (ktorí začnú skoro ráno) obrovským pocitom úspechu.

Viac informácií nájdete na stránke dolomitisuperski.com

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt