You dont have javascript enabled! Please enable it! Antigua - ostrov 365 pláží

Antigua – ostrov 365 pláží

Avatar Juraj | 26 februára, 2021

Akousi bránou do oblasti Záveterných ostrovov končiacich reťazec Malých Antíl v Karibiku je ostrov Antigua, ktorého obyvatelia hovoria po anglicky. Už v 18. storočí na ostrove totiž Briti vybudovali svoju hlavnú námornú základňu a britský vplyv je tu aj dnes viditeľný na mnohých miestach. Nemenej silná je však aj domorodá karibská kultúra.

Antigua je s rozlohou 280 kilometrov štvorcových najväčším z celkovo šiestich Záveterných ostrovov. Jej osídlenie sa datuje až do doby kamennej, okolo roku 3000 pred Kristom sa tu usadili príslušníci kmeňa Ciboney z Južnej Ameriky. Okolo roku 100 nášho letopočtu priplávali na ostrov mierumilovní Arawakovia a v časoch, keď Krištof Kolumbus objavoval Ameriku, pohybovali sa súostrovím útoční Karibovia. Kolumbus v roku 1493 ostrov pomenoval Santa Maria de la Antigua podľa zázračnej mariánskej sochy nachádzajúcej sa v katedrále v španielskej Seville. Španielov aj Francúzov odradil od usídlenia na ostrove nedostatok vody. Ako prví sa tu až v roku 1632 natrvalo usadili anglickí osadníci z ostrova Sv. Kryštofa.

Asi 40 km severne leží ostrov Barbuda, s ktorou tvorí Antigua od roku 1981 jeden nezávislý štát. Antigua a Barbuda je členom Spoločenstva národov (Commonwealthu) a hlavou štátu je britská kráľovná Alžbeta II. Antigua má nepravidelné nízke pobrežie tvorené početnými zálivmi, ktoré sú lemované plážami, z ktorých mnohé sú však dostupné iba po vode. Vnútrozemie ostrova je zvlnené a suché. Antigua bola v minulosti totiž systematicky odlesňovaná, aby bolo možné založiť rozsiahle trstinové plantáže. Cukrová trstina sa na ostrove pestovala od 50. rokov 17. storočia až do 70. rokov 20. storočia. Obdobie vrcholného plantážnictva nastalo v polovici 18. storočia, v túto dobu bolo na ostrove v prevádzke vyše 200 veterných mlynov na drvenie trstiny. Africkí otroci vtedy tvorili asi 93% všetkej ostrovnej populácie. Potom, čo došlo k oslobodeniu otrokov v britských kolóniách, nastal na ostrove Antigua úpadok. Plantáže skrachovali a porast cukrovej trstiny bol nahradený zažltnutými podrastom.

Antigua je dnes veľmi živý ostrov, ktorý sa pýši nádhernou prírodou a skvelými podmienkami pre rekreáciu. Cestovateľom ponúka obrovské množstvo krásnych pláží, preto sa jej často hovorí “Ostrov 365 pláží” – údajne totiž môžete každý deň v roku vyskúšať inú pláž. Toto tvrdenie je síce prehnané, ale vzhľadom na krásu ostrova odpustiteľné. Na Antigue je možné podnikať výlety za historickými pamiatkami z koloniálnej éry či starými kamennými veternými mlynmi. Všetko dopĺňajú tradičné krčmičky hrajúci reggae alebo inú originálnu hudbu. Pozdĺž pobrežia sú roztrúsené dedinky tvorené jednoduchými domčekmi z natretého dreva aj moderné vilky obklopené kvetinovými záhradami.

Briti sa v 18. storočí rozhodli vybudovať na ostrove hlavnú námornícku a vojenskú základňu Záveterných ostrovov. Pozdĺž pobrežia Antiguy tak vyrástli pevnosti a hlavná obranná línia bola sústredená do oblasti južných prístavov, ako je English Harbour a Falmonth Harbour. Vďaka tomuto opatreniu sa nepriatelia tomuto karibskému ostrovu vyhýbali veľkým oblúkom. Počas druhej svetovej vojny zaznamenala Antigua príliv amerických vojakov a došlo k výstavbe ďalších vojenských základní.

V pobrežných výšinách Antiguy sú dodnes rozosiate zvyšky britských opevnení, z ktorých najznámejšie je Shirley Heights v národnom parku Nelson’s Dockyard, ktorý je krásnou ukážkou najzachovalejšieho georgiánskeho námorného komplexu na svete. Armáda pevnosť Shirley Heights opustila už v 50. rokoch 19. storočia a od tej doby jednotlivé budovy chátrajú alebo zmizli pod vegetáciou. Dodnes je tu možné vidieť rozpadajúce sa kasárne, delostrelecké batérie, muničné sklady, nádrže na vodu či vojenský cintorín. V najvyššom bode areálu, vo výške 149 metrov nad morom, sa nachádza signálna stanica, odkiaľ sa pomocou vlajok do pevnosti Fort George na Monk’s Hill nad Falmouthom odovzdávali správy. Dole na úrovni mora sa nachádzajú doky Nelson’s Dockyard pomenované po admirálovi Nelsonovi (1758 – 1805), ktoré boli vyradené z prevádzky roku 1889 a až do 60. rokov 20. storočia chátrali. Dnes sa v bývalom sklade dechtu a smoly nachádza krčma Admiral’s Inn. Za návštevu stojí tiež Dockyard Museum sídliace v dome admirála z roku 1855.

74251Hlavným mestom ostrovných dvojčiat Antiguy a Barbudy je pohľadný a typicky karibský Saint John’s založený roku 1702. Mestu dominuje katedrála sv. Jána z Boha so striebornými kopulami, ktorá je obklopená starými ošúchaným drevenými budovami s prevísajúcimi balkónmi. Katedrála bola postavená na mieste pôvodného kamenného kostola, ktorý bol v roku 1943 zničený zemetrasením. Interiér súčasného svätostánku je na ochranu proti zemetraseniam a hurikánom obložený drevom z tuhej borovice. Pamätné dosky vnútri katedrály sú pokryté najrôznejšími nápismi a erbmi. Pri katedrále sa nachádza cintorín so sochami sv. Jána z Boha a sv. Jána Krstiteľa. Ide o sochy ulúpené z francúzskej vojnovej lode, ktorá niekedy v 18. storočí smerovala na ostrov Martinik.
St. Jonh’s je rajom nakupovania, turisti berú útokom najmä bezcolné obchody nákupného strediska Heritage Quay. V jeho susedstve sa nachádza krytá tržnica plná stánkov so suvenírmi a najrôznejším tovarom. Tržnica je zakončená peknou obchodnou triedou Redcliffe Quay, ktorá je plná butikov, galérií a reštaurácií. Táto štvrť na nábreží, ktorá bývala ohradeným miestom pre otrokov, je dnes živým srdcom mesta. V Saint John’s sa nachádza jediný liehovar ostrova menom Antigua Rum Distillery.

Prechádzkou po ulici Long Street sa dostanete k Múzeu Antiguy a Barbudy, ktoré sídli v krásnej neoklasicistickej budove starého súdu z roku 1750. Budova bola postavená z kameňa nalámaného na ostrovčekoch roztrúsených pred pobrežím Antiguy. Múzeum poskytuje nepreberné množstvo informácií o histórii a geológii ostrovov, vystavené sú tu početné archeologické nálezy a predmety patriace Ciboneyom, Arawakom i Karibom.

Pozrite si originálne recepty z ostrova ANTIGUA A BARBUDA

Vjazd do prístavu v St. John’s strážia dve pevnosti – Fort James a Fort Barrington. Severnejšia Fort James bola založená roku 1706 a je z nej krásny výhľad na pláž Runaway Bay. Kúsok ďalej sa za malým mysom nachádza zátoka Dickenson Bay, ktorú tvorí 1,5 km dlhý pás jemného bieleho piesku. Pláž lemujú štyri nízke hotely usadené do krásnych záhrad. Na južnej strane prístavu stojí Fort Barrington pochádzajúci zo 17. storočia. Ide o jednu z najstarších a tiež najvyužívanejších pevností na ostrove. Nesie meno po admirálovi Barringtonovi, ktorý roku 1665 dobyl francúzsky ostrov Sv. Lucia. Zo zrúcaniny pevnosti je za jasného počasia pekný výhľad na susedné ostrovy Sv. Krištof a Nevis. Neďaleko tejto pevnosti je možné si užiť kúpanie na úžasných plážach v zálivoch Deep Bay, Galley Bay či Hawksbill Bay. Neďaleko sa nachádza aj rušný jachtový prístav Jolly Harbour tvorený obchodmi a hotelmi. Hlavným lákadlom je však pláž v zálive Lignumvitae Bay.

Na ostrove Antigua stojí za to navštíviť prvú ostrovnú plantáž s názvom Betty’s Hope, ktorá bola založená v 50. rokoch 17. storočia a po 250 rokov bola jednou z najvýnosnejších plantáží ostrova. Zamestnaných tu bolo asi 310 západoafrických otrokov. Trstinové pole sa tu dnes už nenachádza, ale dochované zostali dva veterné mlyny, z ktorých jeden bol zreštaurovaný. V malom návštevníckom centre sú vystavené exponáty súvisiace so spracovaním cukru a prác otrokov, k videniu sú aj rôzne mapy a nákresy pojednávajúce o histórii plantáže a nájdete tu tiež model dnes už zrúteného panského sídla.

Milovníci histórie by nemali zabudnúť prehliadku pevnosti Fort George na vrchole kopca Monk’s Hill za Falmouthom. Pevnosť z roku 1689 bola pôvodne zamýšľaná ako útočisko pre ženy, deti a dobytok v prípade napadnutia mesta. Rozkladá sa na 3 hektárovom pozemku, ktorý je posiaty pozostatkami obranných múrov, nádrží na vodu, muničných skladov a delostreleckých stanovíšť.
Na východnom pobreží je možné navštíviť miesto zvané Harmony Hall, čo je bývalé sídlo majiteľov cukrovej plantáže Brown Bay Mill. Bolo pretvorené na galériu karibského umenia a remesiel a okrem toho slúži tiež ako penzión. V starom veternom mlyne bol vybudovaný bar a reštaurácia s vyhliadkou na záliv Nonsuch Bay. Na juhozápade ostrova sa zasa pri zálive Carlisle Bay nachádza oblasť tvorená sviežou prirodzenou vegetáciou, ktorá je ideálna pre pešiu turistiku. Vydať sa môžete na Antigua Rainforest Canopy Tour a prezrieť si prales z vtáčej perspektívy. Vďaka mostíkom, chodníkom a kladkovým lanovkám sa môžete vypraviť do korún stromov a kochať sa nádherným výhľadom. Na západe sa dvíha tiež pohorie Sherkeley Mountains, ktorému dominuje 402 metrov vysoký Boggy Peak – najvyšší vrchol Antiguy.

V blízkosti mesta Codrington na severovýchodnom cípe ostrova sa pri myse Indian Town Point nachádza miesto zvané Devil ‘Bridge, teda Diablov most. Tento prírodný skalný oblúk je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Príboj Atlantiku sa tu triešti o pobrežie a preráža si cestu dierami v skale. Diablov most je súčasťou národného parku Indian Town Point, ktorý bol založený v 50. rokoch minulého storočia, aby ochránil početné archeologické náleziská s vykopávkami obydlí domorodých kmeňov. Kúsok na sever sa rozkladá piesková pláž zálivu Long Bay.