Arancini: úžasná špecialita zo Sicílie
Najväčší taliansky ostrov Sicília láka nielen plážové typy, ale aj milovníkov pamiatok, prírodných unikátov a skvelej gastronómie. Jedna zo špecialít, na ktorých si tu môžete pochutnať, sa volá arancini.
O čo ide? O sicílske národné jedlo, ktoré má certifikát Prodotto agroalimentare Tradizionale udeľovaný talianskym ministerstvom poľnohospodárstva. Konkrétne ide o vyprážané guličky plnené ryžou, masovým ragú a syrom. Ale pozor – guľatý tvar rozhodne nie je pravidlom!
Veľakrát majú arancini skôr kužeľovitý tvar, respektíve z diaľky tak trochu pripomínajú obrovskú kvapku alebo vyprážanú hrušku. Väčšinou však vyzerajú ako malé pomaranče, čo súvisí aj s ich názvom. Ten je odvodený od slova Arancia, čo v preklade znamená pomaranč.
Arancini ukrýva aj hrášok alebo huby
A čo všetko teda nájdeme vnútri? Mleté mäso a syr. Ďalšie ingrediencie sú variabilné, často sa jedná o paradajkovú alebo bešamelovú omáčku, hrášok, huby, pistácie, baklažán a podobne. Arancini sa jedia teplé aj studené. Naservírujú vám ich nielen na Sicílii, ale samozrejme aj v iných častiach Talianska či v niektorých talianskych reštauráciách po celom svete. Obyvatelia Palerma (mapa) majú prípravu arancini spojenú s dlhoročnou tradíciou. Na ich stoloch táto dobrota nechýba 13. decembra, na sviatok svätej Lucie. Vtedy je veriacim zakázaná konzumácia múčnych pokrmov.
A ako sicílska špecialita arancini vznikla? Údajne ako spôsob, ako spracovať zvyšné talianske rizoto. To obsahuje veľa škrobu, masla a syra, preto už po ohriatí nedosiahne krémovú konzistenciu, akú má tesne po uvarení. Talianske gazdinky teda vymysleli spôsob, ako zvyšok rizota premeniť v iné, nemenej úžasné jedlo! Vhodné na večierok alebo na piknik.
Ak sa vydáte na Sicíliu, neoľutujete. Pokocháte sa pohľadom na biely útes Scala dei Turchi, návštívite Údolie chrámov pri obci Agrigento, sopku Etna, slávne mesto Syrakúzy či skvostné barokové mestečko Noto. A navyše si pochutnáte na arancini. Baví vás varenie? V tom prípade si tento pokrm skúste urobiť doma. Nebude to síce originál, ale to neznamená, že výsledok nebude stáť za to …
Recept na 6 porcií
K príprave slovenskej verzie talianskeho jedla arancini budete potrebovať:
- 500 gramov krátkozrnnej ryže
- ½ lyžičky mletého šafránu
- 100 gramov strúhaného parmezánu
- 5 vajec
- 150 gramov mozzarelly
- 80 gramov masla
- 100 gramov hrášku
- strúhanku a olej na vyprážanie.
Samotné mäsové ragú pripravíte z:
- 1 cibule
- 400 gramov mletého mäsa (ideálne kombinácia hovädzieho a bravčového)
- 1 lyžica olivového olej
- cca 2 deci červeného vína
- 3 lyžíc paradajkového pretlaku
- soli a korenia.
Postup:
1 / Olej rozpáľte v panvici a opražte cibuľu nakrájanú nadrobno. Pridajte mleté mäso a sprudka ho opekajte, aby zhnedlo a nezačalo sa dusiť. Vareškou ho drvte na malé kúsky. Vlejte červené víno, nechajte odpariť a vmiešajte paradajkový pretlak. Zmes podľa chuti osoľte a okoreňte.
2 / Vo väčšom hrnci priveďte k varu 1,5 litra vody, vsypte ryžu a varte tak dlho, kým nezmäkne a zároveň neabsorbuje všetku vodu. Tú v prípade potreby dolievajte.
3 / Do uvarenej ryže vmiešajte šafran rozpustený vo lyžici horúcej vody. Ďalej nastrúhaný parmezán, maslo a 3 žĺtky. Ryžu preložte na veľkú misu, rozprestrite ju na tenšiu vrstvu a nechajte vychladnúť. Prípadne použite niekoľko tanierov.
4 / Do dlane si dajte časť ryže a vytvorte z nej akúsi misku kopírujúcu vašu dlaň. Do stredu vložte časť mäsovej zmesi, na kocky pokrájaný syr a sparený hrášok. Všetko dôkladne obaľte ryžou a uzavrite do gule veľkosti menšej tenisovej loptičky, utesnite a pekne vytvarujte.
5 / Zvyšné vajcia vyšľahajte. V zmesi vykúpte ryžové gule. Nakoniec ich obaľte v strúhanke a opražte vo vyššej vrstve oleja dozlatista. Arancini jedzte horúce, vychladnuté alebo studené.