You dont have javascript enabled! Please enable it! Belek: Turecké letovisko ponúka krásnu pláž, golfové ihriská i prírodu

Belek: Turecké letovisko ponúka krásnu pláž, golfové ihriská i prírodu

Avatar Juraj | 9 marca, 2022

Láka vás luxusná a pohodová dovolenka na Tureckej riviére? Máte radi prírodu, golf a antické pamiatky? V tom prípade sa vám zavďačí pokojné a moderné letovisko Belek, vzdialené cca 37 km od letiska v Antalyi. Pozdĺž miestnej, približne 16 km dlhej piesočnatej pláže sú rozosiate desiatky hotelov, ktoré majú napospol vynikajúcu úroveň!

Belek leží na polceste z Antalye do obľúbeného letoviska Side (mapa). Kým tunajšie hotely stoja spravidla v blízkosti pláže, samotné mestečko sa nachádza približne 500 metrov od mora. Rozhodne ale stojí za to urobiť si tam prechádzku.

Občas stretnete morskú korytnačku

Hlavnou výhodou letoviska Belek je spomínaná priestranná pláž s jemným pieskom. Je považovaná za jednu z najkrajších v celom Turecku, predovšetkým pre svoju čistotu a polohu. Niekoľkokrát získala prestížne európske ocenenie za svoju kvalitu, tzv. Modrú vlajku. O jej zachovalom a takmer nedotknutom stave svedčí fakt, že je každoročne liahňou morských korytnačiek. Niektoré časti pláže sú teda chránené a je nutné tu dodržiavať prísne pravidlá.

Sprchy, lehátka aj slnečníky sú na pláži k dispozícii. Za tieto služby sa dodatočne neplatí. Každý hotel má totiž vyhradenú vlastnú časť pláže s bezplatným servisom pre svojich klientov. Ak túžite po súkromí, na pobreží tureckého Beleku ho nájdete. A to aj v hlavnej sezóne. Stačí sa prejsť o kúsok ďalej …

Moderné, väčšinou štvor- a päťhviezdičkové hotelové rezorty ponúkajú praktický režim all inclusive a veľa športových aktivít aj relaxačných záležitostí pre každú vekovú kategóriu. Budovy sú zasadené do nádherných zavlažovaných záhrad. Typické sú členité bazény, od ktorých je to len kúsok na miestnu pláž. Stačí prejsť parkom, ktorý – aj vďaka početným palmám – ukrýva ideálne miesta na odpočinok pred poludňajším slnkom, a ste pri mori.

V letovisku Belek je krásne tiež na jeseň

Preslávené sú tunajšie golfové ihriská, ktoré dokážu uspokojiť aj najnáročnejšiu klientelu. A jedinci, ktorí golfu neholdujú, aspoň ocenia starostlivo upravenú a pravidelne zavlažovanú zeleň dodávajúcu letovisku Belek, obklopenému borovicovými a eukalyptovými hájmi, ešte väčší šmrnc. Mimochodom – v pozadí sa črtajú obrysy mohutného pohoria Taurus, ktorý láka fotografov i peších turistov.

Celá oblasť sa môže pochváliť veľmi priaznivou klímou, obnášajúcu viac ako 300 slnečných dní v roku. Sezóna je tu dlhá minimálne 8 mesiacov. V tejto dobe sa teploty pohybujú medzi dvadsiatimi až viac ako 30 stupňami Celzia, čo je dostatočné teplo k vodným radovánkam, prechádzkam a ďalším dovolenkovým aktivitám. Predovšetkým jar a jeseň sú vhodné k výletom do okolia.

A kam sa možno vydať? Napríklad na nákupy do mesta Antalya. Alebo do historického mestečka Side, kde môžeme obdivovať antické pamiatky, nakupovať všetko od korenia cez lacné oblečenie až po ručne vyrábané pestrofarebné lampy alebo posedieť v kaviarni či reštaurácii v malebnom prístave. Cesta do Side trvá len trištvrte hodiny.

Prastaré pamiatky zbadáte aj v 18 km vzdialenom Aspendose (mapa). Ten na rozdiel od Side neleží pri mori, ale vo vnútrozemí, severovýchodne od letoviska Belek. Očarí vás tu značne zachovalý amfiteáter, starý takmer dvetisíc rokov. Jeho hľadisko dokáže pojať až 20 tisíc divákov, čím sa vyrovná dnešným moderným športovým štadiónom a koncertným halám.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt