You dont have javascript enabled! Please enable it! Chystáte sa na Maltu? Pozrite si 10 vecí, ktoré treba zažiť vo Vallette

Chystáte sa na Maltu? Pozrite si 10 vecí, ktoré treba zažiť vo Vallette

Avatar Juraj | 26 mája, 2023

Vo Vallette, ktorá je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa môžete najesť v najkrajších prírodných prístavoch v Stredozemnom mori a zažiť klasickú operu v jednom z najstarších divadiel v Európe.

Či už ste dobrodruh alebo milovník pamiatok, nadšenec histórie umenia alebo plážový turista, turista s batohom na chrbte alebo plánujete týždennú dovolenku na vysokej úrovni, Valletta je destinácia ideálna pre každý typ cestovateľa – ponúka zážitky rovnako dynamické ako jej kultúra – pre každú príležitosť a záľuby.

Nočný život, baroková architektúra, záhrady Upper Barrakka; od rušných ulíc svätého Jána až po plavbu loďou na tradičnej dgħajse („maltská gondola“), po paláce zo 16. storočia, hotely, ktoré vás privítajú na pobyt, aký nemá obdoby, je tu nespočetné množstvo vecí, ktoré môžete robiť, a oveľa viac miest, kde môžete byť. Prinášame vám 10 najlepších vecí, ktoré môžete vidieť a robiť počas svojho výletu do Valletty.

Preskúmajte viktoriánsky trh Is-Suq Tal-Belt

Is-Suq Tal-Belt je zázrak z viktoriánskej éry 19. storočia, ktorý nájdete hneď oproti ikonickej katedrále svätého Jána, kde môžete začať svoju cestu za poznaním základov kultúry Valletty. Prejdite sa po trhu s potravinami, nakupujte domorodé artefakty vyrobené miestnymi remeselníkmi a pozorujte ľudí. Maltský názov znamená v preklade „mestský trh“, čo je presne ten zážitok, ktorý toto miesto ponúka, a potom ešte niečo navyše s jedlom pod holým nebom, výstavami, živou hudbou a ďalšími atrakciami.

Prehliadka katedrály svätého Jána

Rímskokatolícka katedrála je jednou z najpozoruhodnejších pamiatok vo Vallette, ktorá vzdáva hold svätému Jánovi Krstiteľovi. Postavená rytierskym rádom sv. Jána, a jej barokové vymedzenie odráža vznik tejto teatrálnej verzie renesančnej architektúry v 16. storočí. Vráťte sa o krok späť v čase počas pešej prehliadky alebo si pozrite pouličné predstavenie organizované na nádvorí, ktoré zároveň slúži ako miesto konania úžasných vystúpení. Nezabudnite si pozrieť jediné podpísané dielo od Caravaggia.

Brunch v historickom prostredí Harbour Clubu

Kráľovské a intímne prostredie tejto bývalej ľadovne postavenej v 18. storočí neponúka len kulinársky zážitok a panoramatický výhľad na prístav Grand Harbour, ale v centre pozornosti tohto podniku, ktorý sa zameriava na udržateľný rozvoj, je kuchyňa pripravovaná z miestnych produktov z ostrova. Francúzsky vplyv v ich stredomorskej kuchyni je nepopierateľný a dobre sa kombinuje s ich prispôsobeným vínnym menu na brunch na slnkom zaliatej terase.

Vráťte sa v čase a prevezte sa maltskou gondolou

Jazda na gondole Dgħajsa cez Veľký prístav po obede je synonymom benátskeho zážitku a môže byť najlepším spôsobom, ako si popoludní oddýchnuť a zrelaxovať. Rázovité loďky vás prevezú od pobrežia k pobrežiu a vysadia vás v Troch mestách – Vittoriosa, Senglea a Cospicua – trojici opevnených miest, kde si história zachovala nadčasovosť. Na rozdiel od Benátok sú jazdy na Dgħajse nie tak turistickou aktivitou, ako skôr kultúrnou, lacnou a často najmenej preplnenou atrakciou.

Víno a večera v Trabuxe

Nenápadné tapety s nádychom parížskej výzdoby a obrazy, ktoré vás zlákajú dovnútra a nakoniec vás prinútia zostať a najesť sa, len aby ste sa mohli zdržať o niečo dlhšie, bistro Trabuxu je skrytým klenotom a zároveň dilemou. Je to tajomstvo, ktoré si miestni obyvatelia chcú nechať pre seba, ale zároveň sa oň chcú podeliť so svetom. Posaďte sa s pohárom kvalitného červeného a prelistujte si stredomorský jedálny lístok, ale zastavte sa pri rigatoni s líčkami z diviaka a požiadajte o jahňacie mäso, aj keď nie je v ponuke. Budete v siedmom nebi.

Zažite ducha Valletty na prechádzke po Ulici republiky

Každé mesto má jednu ulicu, cestu, ktorá stelesňuje esenciu mesta, pozná históriu a vystihuje samotnú podstatu destinácie. Vo Vallette je to 1 km dlhá Ulica republiky, ktorá sa tiahne od Mestskej brány až po pevnosť svätého Elma. Táto ulica je nielen hlavnou tepnou mesta, ale na rušnej dláždenej ulici sa nachádza aj nespočetné množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní, ktoré ponúkajú pohľad na maltský taviaci kotol rozmanitých kultúr.

Oddýchnite si v Hornej a Dolnej záhrade Barrakka

Skvost východnej Valletty – záhrady Horná a Dolná Barrakka v blízkosti obliehacieho zvona, sú miestom, kde sa ruch mesta zdanlivo zastaví a kde si môžete vychutnať pokoj nerušeného panoramatického výhľadu a rozľahlých záhrad posiatych pozoruhodnými pamiatkami.

Horná Barrakka, ktorá sa nachádza v blízkosti Castille Place, je miestom, kde môžete vidieť slávnostnú streľbu z dela, spája sa tam centrum mesta s Veľkým prístavom. Dolné záhrady Barrakka sa nachádzajú priamo nad Baštou svätého Chirstopéra, kde môžete sledovať, ako plynie čas, a pritom si uužívať upokojujúci zážitok z pozorovania lodí plávajúcich z prístavu, zatiaľ čo sa občerstvujete tradičným pečivom z pouličných stánkov.

Zájdite do Múzea hračiek

Maltské múzeum hračiek na ulici Republic Street vo Vallette nie je obchod, ale nostalgické múzeum, ktoré návštevníkov zavedie do 50. rokov minulého storočia, keď sa začala revolúcia týchto drobností. V expozícii nájdete všetko od autíčok zo zápalkových škatuliek až po bábiky, všetko zo zbierky Vincenta Browna. Tento zakladateľ založil toto miesto v roku 1998 po tom, čo navštívil podobné múzeum v Anglicku a cítil inšpiráciu na založenie svojej zbierky.

Strávte popoludnie na nábreží Valletty

Ďalšia veľkolepá promenáda, ktorá je príkladom barokovej architektúry a jej významu v meste, nábrežie Valletty, sa môže pochváliť 250-ročnými skladmi a pamiatkami ako sú: prístavisko Pinto, nákupný komplex Forni a kostolom Church of the Flight into Egypt. Zelené balkóny a živé miesta vždy prekypujú usmiatými cestovateľmi na nákupnej horúčke. Keď príde čas oddýchnuť si po náročnom dni, v oceňovaných reštauráciách si môžete vychutnať kurz multikultúrnej kuchyne s exotickými nápojmi.

Návšteva divadla Manoel

História tohto divadla siaha do roku 1731, keď o jeho výstavbu požiadal veľmajster Fra António Manoel de Vilhena. Modrý opálový strop, obrovský pozlátený luster a vyhľadávaná akustika sú magickými prvkami Manoela, ktoré je najlepšie vypozorovať počas predstavenia. Či už ide o operu alebo hudobné predstavenie, nezabudnite si pred odchodom pozrieť živé predstavenie v tejto neoceniteľnej maltskej budove.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt