You dont have javascript enabled! Please enable it! Dobrodružstvo na svadobnej ceste v Antarktíde

Dobrodružstvo na svadobnej ceste v Antarktíde

Avatar Juraj | 17 júna, 2023

Život novomanželov Suzy Guttlerovej a Juana Castilla sa vyznačuje mimoriadnymi dobrodružstvami. Po zásnubách v jordánskom meste Petra a rozprávkovej svadbe pri jazere Como v Taliansku sa Suzy a Juan vydali na svadobnú cestu na Veľký biely kontinent.
Suzy Guttlerová a jej manžel Juan Castillo
Suzy Guttlerová a jej manžel Juan Castillo

Cestovanie po svete bolo vždy veľkou súčasťou nášho života a nášho vzťahu. S Juanom sme sa kúpali v najčistejších krištáľovo modrých vodách Francúzskej Polynézie a poznávali sme historickú a kultúrnu nádheru Veľkých pyramíd.

Putovali sme spolu s rodinami goríl cez dažďové pralesy východnej Afriky a prešli sme majestátne vysokohorské masívy základného tábora Everestu. Naše hľadanie najzaujímavejšieho miesta na svete na svadobnú cestu nás zaviedlo na siedmy kontinent – Antarktídu!

Chceli sme cestovať na tú najvzdialenejšiu hranicu našej planéty, stať sa súčasťou jej histórie. A tak sa začala naša cesta… 3 200 námorných míľ, 10 dní plavby na južný pól na palube lode World Explorer spoločnosti Quark Expeditions.

CHCELI SME SA VYBRAŤ NA NAJVZDIALENEJŠIU HRANICU NAŠEJ PLANÉTY

Naša cesta sa začala v Ushuaia, hlavnom meste argentínskej Patagónie a najjužnejšom cípe Južnej Ameriky. Ushuaia, ktorá je príslovečne považovaná za „koniec sveta“, slúži ako vstupná brána na siedmy kontinent. Po dvoch dňoch plavby po mori cez zradný Drakeov priechod sme dosiahli Antarktický polostrov.

Každý deň v Antarktíde predstavoval nový objav. Pochodovali sme popri kolóniách tučniakov v ich prirodzenom prostredí a sledovali sme ich, ako zvedavo kľučkujú priamo k objektívu nášho fotoaparátu. Rýchlo sme zistili, že divoké zvieratá sa nás neboja. V skutočnosti boli otvorené pre naše relatívne blízke stretnutia.

Na palube člnov Zodiac sme sa plavili pomedzi vysoké, žiariace ľadovce, pričom sme si dávali pozor, aby sme sa nedostali príliš blízko, keby sa prevrhli. Vedomie, že tieto majestátne ľadové útvary sú staré tisíce rokov, vzbudzovalo úctu.

Na kajakoch sme sa plavili pokojným polárnym morom a z vodnej hladiny sme obdivovali veľryby hrbaté, ktoré jemne kĺzali prúdom len pár centimetrov od našich kajakov. Nasledujúc svoju zvedavosť sme sa vydali na túru po stopách odvážnych objaviteľov, ktorí kontinent objavili len pred dvoma storočiami.

PO DLHOM DNI OBJAVOVANIA PRIŠLA NAJLEPŠIA ČASŤ

Najlepšia časť po dlhom dni cestovania bolo vyhrievanie sa v našej útulnej kajute a súkromná romantická chvíľa s Veľkým bielym kontinentom z nášho balkóna.

Popri všetkých podnetných zážitkoch bola jednou z našich najkrajších spomienok na plavbu a zároveň poslednou položkou v našom zozname odporúčaní – slávnostný polárny ponorskok do strašne studených antarktických vôd len v plavkách.

Tento zvyk údajne vznikol v Arktíde, kde je známy ako ponor ľadového medveďa. Odvážni účastníci sa ho tradične zúčastňovali na Nový rok a ponárali sa do ľadovej vody na znak nového začiatku.

Ako lepšie osláviť naše manželstvo a začiatok nášho šťastného života?

Antarktída bola zážitkom ako z iného sveta – od divokej prírody až po krajinu – nekonečne fascinujúca a úchvatná v každom smere. Naozaj neexistuje iná destinácia, ktorá by bola viac premenlivá a romantická ako Veľký biely kontinent.

Spoločne sme sa vydali na cestu do najodľahlejšej a najizolovanejšej oblasti sveta. Neexistuje tam žiadna vyšliapaná cestička.

CESTOVATEĽSKÝ TIP NOVOMANŽELOV:

NAJLEPŠÍ ČAS NA NÁVŠTEVU ANTARKTIDY

Antarktické leto sa začína v novembri a trvá do začiatku marca. Najlepší čas na návštevu býva v polovici sezóny, keď je divoká príroda najaktívnejšia, počasie je najkrajšie a dni sú najdlhšie. Keď sme išli v januári, mali sme 21 hodín denného svetla!

©2023 - Ilavský Juraj


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA