You dont have javascript enabled! Please enable it! Malta a jej tajomstvá

Malta a jej tajomstvá

Avatar Juraj | 15 júna, 2023

Tri obývané ostrovy súostrovia Malta sa stali základom pre civilizáciu už 5900 rokov pred naším letopočtom. Nachádzajú sa uprostred Stredozemného mora, južne od Sicílie a severne od Líbye, a na tieto územia si robili nárok mnohé ríše, medzi nimi Féničania, Kartáginci, Gréci, Rimania, Arabi, Francúzi aj Angličania. Každá z nich zanechala na tomto území a jeho obyvateľoch nezmazateľné kultúrne, architektonické a politické stopy.

Pri vyhľadávaní hesla „Malta“ na internete sa na záujemcov vyvalí množstvo informácií o pamiatkach svetového dedičstva, starobylých chrámoch, plážach na kúpanie a potápanie, opevnených mestách, katedrálach s loďami vyrytými zlatom, pozostatkoch 150 rokov trvajúcej britskej okupácie a hovorovej angličtine.

Pozorovanie starovekých ruín. Fotografia: Carol L Bowman
Pozorovanie starovekých ruín. Fotografia: Carol L Bowman

Na takej malej ploche akou je Malta sa nachádza toľko aktivít, že sa z toho cestovateľovi zatočí hlava. Preskúmať túto krajinu som sa odhodlal v októbri 2021, a začal som  aktivitami, ktoré sú všade označované ako „TO MUSÍTE VIDIEŤ“.

Je pravda, tieto veci naozaj musíte vidieť, ale dlho som odolával zoznamom tohto typu.

V lokalitách svetového dedičstva UNESCO Hagar Qim a Mingdra, kde sa nachádzajú staroveké voľne stojace chrámy z obdobia 3600 rokov pred naším letopočtom, som obdivoval najväčšie 20-tonové megality na svete, ale pri pohľade na rad turistických autobusov čakajúcich na „vypustenie“ húfov turistov mi zamrzol úsmev na tvári.

VALLETTA

Naproti prístavu na pobreží som sa nechal vyviezť výťahom na skalný vrchol, kde kvitnúce rastliny, vysoké palmy a pohodlné lavičky v záhradách High Barrakka ponúkajú oddych pred vstupom do hlavného mesta Valletta; na oddych však nie je čas, treba toho vidieť ešte príliš veľa.
Zdvorilo som sa pretlačil na miesto vedľa zataraseného kamenného oporného múru, aby som sa mohol uvidieť nádherný Veľký prístav pod sebou.

Pôvodná mestská brána z roku 1566 do najmenšieho hlavného mesta v Európskej únii sa rozvetvila do uličiek prístupných iba pre chodcov, ktoré sa vlnili pri tom nápore zvedavých ľudí. Módne obchody, kaviarne a reštaurácie, zastrčené v budovách v neoklasicistickom a barokovom štýle, sa hemžili turistami, ktorí túžili vybiť svoj hlad po cestovateľských zážitkoch.

Prístav Grand Harbor
Prístav Grand Harbor

Moja misia vo Vallette: navštíviť bohato pozlátenú Katedrálu svätého Jána, ktorá je na prvom mieste na každom zozname „TO MUSÍTE VIDIEŤ„.

Rytiersky rád Maltézskych rytierov svätého Jána založil a chránil toto mesto pred viac ako 500 rokmi a vlajka s osemramenným maltézskym krížom, ktorá tu bola prijatá v roku 1126, sa vlnila vo vetre na každom stĺpe verejného osvetlenia.

Bohužiaľ mal som pocit, že pri katedrále sa rad turistov čakajúcich na vstup tiahne od vstupných dverí až na španielsku pevninu. Pri vstupnom 15 eur a pohľade na nekonečný zástup ľudí som jednoducho zahučal: „Nie, do toho nepôjdem.“

Od tej chvíle som zahodil celý zoznam a nechal som sa vtiahnuť do poznávania vlastných tajomstiev Malty.

Prechádzal som storočnými malebnými uličkami, študoval štýly oblečenia z bielizne visiacej za oknami terás a pozoroval, ktoré obchody používajú miestni obyvatelia.

Moje oči, uši a chuťové poháriky sa mali postarať o ďalší prieskum.

Uličky
Uličky

DAPHNE CARUANA GALIZOVÁ

Ako alternatívu k honosnej katedrále som vyhľadal pamätník maltskej investigatívnej novinárky a protikorupčnej aktivistky Daphne Caruana Galiza, ktorá bola 16. októbra 2017 zavraždená bombou umiestnenou v jej aute.

Pri pamätníku Veľkého obliehania, oproti Súdnemu dvoru vo Vallette, som zbadal jej fotografiu na jednoduchom pietnom oltári.

Prostredníctvom svojho blogu Running Commentary a rozsiahlych reportáží v Sunday Times of Malta Daphne sama odhalila vládnu korupciu, schémy prania špinavých peňazí organizovaným zločinom, podplácanie najvyšších úradníkov a škandál Panama Papers.

Spomienka a pamätník
Spomienka a pamätník

Každá krajina má svoje špinavé tajomstvá. Daphne Galiza mnohé z nich odkryla, keď odhalila neetických politikov.

Každodenné vyhrážky smrťou, podpálenie jej domu a napokon jej vražda umlčali slová tejto odvážnej ženy a pravdu. Tá istá vláda vyhlásila v deň jej pohrebu národný deň smútku.

V miestnej pekárni som si vzal „povinné“ maltské pastizzos, z čoho sa vykľuli sýte, lístkové croissanty plnené odpudivým hráškovým pyré. Na otvorenom priestranstve Námestia svätého Juraja som sa o to podelil s miestnymi obyvateľmi, ktorí chrumkali rovnaké pečivo.

Pri každom súste si oblizovali pery a spokojne mrmlali, akoby to bolo to najchutnejšie čo kedy jedli. Za mňa som bol rád, že som sa s touto verziou jedla podelil ešte aj s miestnymi holubmi.

MDINA A VITTORIOSA

Dve starobylé, len pre peších opevnené štvrte na druhej strane prístavu od Valletty vytvárajú dojem virtuálnej lekcie histórie.

Moja obľúbená Mdina, staré hlavné mesto Malty, je dnes zachovalým, dokonale udržiavaným stredovekým mestom s tisícročnými príbehmi, ale len 300 súčasnými obyvateľmi.

Je známe ako „tiché mesto“ a ja som sa snažil predstaviť si chaos, ktorý vnikol do jeho tichých kľukatých uličiek, keď sem prišli filmové štáby nakrúcať scény pre filmy Hra o tróny, Gladiátor a Trója.

Vyzdobené úzke uličky
Vyzdobené úzke uličky

Druhé mesto, Vittoriosa, jedno z troch miest uzavretých v najväčšom opevnení, je oveľa väčšie ako Mdina, staršie ako Valletta a slúžilo ako pôvodné miesto, ktoré si rytieri svätého Jána vybrali na správu ostrova.

Mesto prekonalo aj pokus o inváziu osmanských Turkov v roku 1565 počas veľkého obliehania Malty.

V oboch týchto štvrtiach sa vďaka jedinečným architektonickým vylepšeniam fádnych vápencových budov objavili farebné a nápadité vchody, okná a balkóny.

Nemohol som uveriť, ako ma fascinovala história, ktorá sa skrýva za prepracovanými klopadlami na dverách, mriežkovanými polovičnými bránami, zaoblenými okennými mrežami a uzavretými drevenými balkónmi.

Pri potulkách centrom každého mesta sme nachádzali nádherne vyzdobené úzke uličky a architektonické skvosty.

KLOPADLÁ NA DVERE, OKENNÉ MREŽE A MALTÉZSKE GALARY (UZAVRETÉ BALKÓNY)

Charakteristické klopadlá na dvere, ktoré sa v maltčine nazývajú il-habbata, zostávajú ikonickým prvkom vchodových dverí obytných domov.

Dve rovnaké klopadlá, odliate z bronzu alebo mosadze, umiestnené na opačných stranách farebne natretých dvojitých drevených dverí, urobili z každého vchodu umelecké dielo.

Veľkosť klopadla a elegantné motívy levích hláv, žien, námorných motívov alebo rodinných erbov symbolizovali spoločenské postavenie a bohatstvo majiteľa domu.

Ozdobné klopadlo
Ozdobné klopadlo

Pred každými dverami sa nachádza mriežkovaná kovaná polobrána so zložitými výrezmi, ktorá dopĺňa nápadný vchod.

Táto dodatočná čiastočná bariéra umožňuje ponechať hlavné dvere otvorené, aby cez ne mohlo prúdiť svetlo a chladný vánok. V dávnych dobách sa tieto brány inštalovali, aby zabránili vstupu kôz.

Dávni pastieri sa túlali po uličkách so stádom kôz a na požiadanie domácej panej jednu z nich na mieste podojili.

Za národný symbol Malty sa považuje architektonický doplnok v podobe uzavretého dreveného balkóna na druhom poschodí so sklenenými alebo sieťovanými oknami, ktorý je orientovaný do ulice.

Dekoratívna okenná mriežka
Dekoratívna okenná mriežka

Galária, ktorá sa vyvinula počas okupácie Arabmi, bola zavedená s cieľom zabezpečiť moslimským ženám diskrétnosť pri sedení na terase bez toho, aby ich videli okoloidúci.

Táto architektonicky bohatá ozdoba je aj teraz „povinnou výbavou“ každého majiteľa domu.

Okná na druhom poschodí po celej dĺžke s vypuklými zakrivenými kovanými mriežkami namontovanými na ochranu otvorov sú známe ako „tehotenské“ mreže. Existujú „9-mesačné, 6-mesačné, dokonca „pripravené na narodenie dvojčiat“ mreže v závislosti od stupňa vypuklosti v spodnej časti zaoblenej plochy.

Starovekí útočníci sa skrývali pod otvorenými oknami a chytali nohy obyvateľov, ktorí stáli v otvoroch, a ťahali obete preč, aby ich použili ako otrokov.

Mreže poskytovali obyvateľom ochranu pred týmto osudom a neskôr sa stali bežným bezpečnostným prvkom okien.

JAZDA LOĎOU DGHAYSA

Pred odchodom z Malty som túžil urobiť ešte jednu vec. Veľký prístav som obchádzal už niekoľko dní, ale nepreplával som ho na lodi. Akoby ma bohovia počúvali, keď som vychádzal z Vittoriosy na nábreží, zdalo sa, že práve na mňa čaká kapitán so svojím tradičným vodným taxíkom.

Tento typ člna, ktorý pochádza zo 17. storočia, sa na Malte nazýva dghaysa a je bratrancom benátskej gondoly, vymenil veslá za malý prívesný motor.

Vzrušenie z pohľadu na Vallettu z Veľkého prístavu, z prejazdu okolo starobylých miest, ktoré som navštívili, z mávania lodiam kotviacim v prístave, s prudkým stredomorským vetrom, ktorý mi fúkal do vlasov, stál určite za to.

Čln v prístave
Čln v prístave

SALISBURY ENGLISH PUB

Posledný večer mi hotelový recepčný poradil: „Musíte si dať večeru v prístave.“ Prešiel som okolo malebnej a útulnej anglickej krčmy vzdialenej len jeden blok, ale pokračoval som pešo k prístavu.

Tam bola každá reštaurácia hlučná a preplnená s polhodinovými čakacími lehotami. Vrátil som sa na kopec do Salisbury Pubu, priateľského podniku, ktorý sa zaplnil miestnymi obyvateľmi.

Tanier chrumkavých fish n‘ chips, pinta maltského remeselného piva a smiech vychádzajúci zo stánkov mi obnovili príjemné spomienky na puby v Londýne a úľavu, že sme odmietli aj posledné „must do“ na Malte.

SALISBURY English pub
SALISBURY English pub

©2023 - Ilavský Juraj - DARCStudio


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA