You dont have javascript enabled! Please enable it! Jedným slovom Zanzibar

Jedným slovom Zanzibar

Avatar Juraj | 24 novembra, 2020

Zanzibar je ostrov 85 km dlhý a 30 km široký, ktorý leží na južnej pologuli len 6 stupňov pod rovníkom asi 40 km od východnej Afriky. Je tvorený hlavným ostrovom s takmer neznámym menom Unguja, hornatým ostrovom Pemba, odkiaľ pochádza africký čarodejnícky kult, a ďalšími asi 50 ostrovčekmi.

Prvým Európanom, ktorý ostrov uvidel, bol pravdepodobne portugalský moreplavec Vasco de Gama. Dnes je Zanzibar autonómny štát tvoriaci spolu s Tanganikou jednotný štát Tanzánia.

Ostrov bol po stáročia pod vplyvom arabských obchodníkov, ktorí sem prichádzali na svojich drevených lodiach poháňaných monzúnovými vetrami. Ostrov sa im natoľko zapáčil, že sem ománski vládcovia na dlhé roky presunuli svoje sídlo zo Šťastnéj Arábie. Nakoniec sultanátom zostal Zanzibar až do roku 1964. Aj preto tu dodnes prevažuje moslimská populácia, ktorá sa mieša s tunajšou africkou kultúrou obohatenou o indické prvky.

Pri vyslovení mena Zanzibar sa vybaví vôňa exotických korenín, ktoré sú tu domovom, a od stredoveku najvýznamnejším artiklom obchodu medzi Orientom a Západom. Koralový ostrov v Indickom oceáne pri pobreží východnej Afriky s bohatou históriou a lákavou súčasnosťou bol pôvodne osídlený Afričanmi, neskôr Peržanmi, Arabmi a Portugalcami. Politické zmeny boli zavŕšené britským protektorátom a neskôr získaním nezávislosti a spojením s kontinentálnou časťou krajiny – Tanganikou. To všetko tu samozrejme zanechalo významné stopy.

Stone Town

V súčasnej dobe je v povedomí skôr produkcia mnohých korenín a tropického ovocia, ale najmä je vyhľadávaným turistickým cieľom vďaka svojej klíme a teplému moru. Prístrojové potápanie alebo šnorchlovanie, plávanie s delfínmi, rybárčenie, odpočinok na piesočných plážach, prípadne jazda na terénnych vozidlách – tak vyzerajú hlavné turistické lákadlá. Historické centrum mesta Zanzibar Stone Town je zahrnuté v zozname chránených pamiatok UNESCO. Tu napísali dejiny aj svoje tienisté stránky. Dvesto rokov tu kvitol obchod s otrokmi, na najväčšom otrokárskom trhovisku sveta.

Vedľa produkcie vzácnych korenín sa dnes ostrov stáva cieľom najmä európskych turistov, ktorí hľadajú posledné nedotknuté prírodné raje. Toto označenie si ostrov skutočne zaslúži, pretože má snáď najkrajšie pláže východnej Afriky. Mnohí cestovatelia potvrdzujú, že nikde inde na svete snáď nevideli tak jemný biely piesok a skutočne azúrovú farbu vody ako na Zanzibare.

Špecifikom ostrova je aj nedotknutosť miestneho života turistickým priemyslom. Komfort a luxus hľadajte vnútri hotelových areálov. Za ich hranicami sa nachádza afro-moslimský kolorit a tradičný spôsob života s jeho špecifikami. Prírodným rajom sú aj okolité ostrovčeky. Niet preto divu, že na jeden z nich jazdí aj slávny Bill Gates.

Zanzibarský ostrov Mnemba je častým cieľom Billa Gatesa…

V porovnaní s inými exotickými cieľmi má pobyt na Zanzibare výhodu kratšej letovej vzdialenosti z Európy bez nutnosti adaptácie na iné časové pásmo, pretože časový posun nepresahuje dve hodiny. Druhou výhodou je možnosť kombinácie pobytu na prekrásnych plážach s výletmi – či už za potápaním k bohatým koralovým útesom, na okolité exotické ostrovy alebo na safari na blízkej africkej pevnine.

Ostrov Zanzibar sa nachádza 6 ° na juh od rovníku. Medzi mesiacmi máj a november panuje na ostrove obdobie dažďov, najvhodnejšie obdobie pre rekreáciu je v mesiacoch január až marec. Priemerná teplota vzduchu v období dažďov je okolo 28 ° C, v sezónnom období okolo 32 ° C. Teplota mora neklesá pod 24 ° C po celý rok, v sezóne býva zhruba o 3 ° C vyššia.

Pobrežie Zanzibaru je lemované vodami Indického oceána s ponukou oceánskeho typu kúpania aj kúpania so stredomorskými prvkami. Každých šesť hodín pri odlive more ustúpi ku koralovému útesu, ktorý lemuje celé pobrežie. Začiatok odlivu je príležitosťou na kúpanie v pokojnej ustupujúce vode so slabým príbojom, vrcholiaci odliv potom láka k expedícii až ku korálovému útesu s možnosťou spoznať bohatý podmorský život. So začínajúcim prílivom more ožíva. Na svoje si prídu milovníci surfingu, živého príboja a kúpania sa v morských vlnách.

Nungwi

Pri ubytovaní na západnom a severnom pobreží (Nungwi) sa kúpanie odohráva na záveternej strane ostrova, kde má kúpanie stredomorské prvky. Sila prílivu aj odlivu je slabšia, za odlivu neustupuje voda príliš ďaleko od brehu a kúpanie za odlivu je podporované prítomnosťou početných lagún. Voda je tu kľudnejšia so slabším príbojom a menšou tvorbou vĺn.

K zaujímavostiam osady Nungwi patrí maják a korytnačie akvárium. Miesto je z hľadiska kúpania považované za jedno z najkrajších na celom ostrove. Preslávená je tunajšia priezračná lagúna, v ktorej žijú koralové rybky a morské korytnačky. Ide o jedno z mála miest na ostrove, kde chýba lem koralového útesu v kilometrovej vzdialenosti od pobrežia.

Zanzibar je úžasne fotogenické miesto. Ak ale chcete fotografovať cudzích ľudí, odporúča sa požiadať ich zo zdvorilosti o povolenie. Zo zásady je tiež zakázané fotografovanie vojenskej alebo policajnej techniky vrátane ich príslušníkov. Pre viac skúsených cestovateľov odporúčame požičanie auta alebo motorky a môžete sa tak vydať kamkoľvek po celom ostrove. Zanzibar je ostrov ešte nepostihnutý až tak masívnym cestovným ruchom ako idé dovolenkové destinácie.

VIDEO:

Zaujímavosťou je…

Freddie Mercury – tento nenahraditeľný spevák zo skupiny Queen sa narodil v Zanzibare 5. septembra 1946. Jeho vlastné meno bolo Farouk Bulhara a jeho otec bol úradníkom britskej vlády. Ako osobnosť je Freddie Mercury považovaný za jedného z najvýznamnejších rockových spevákov. Zo Zanzibaru odišiel kvôli politickým udalostiam do Anglicka. Freddie Mercury vystupoval so skupinou Queen 18 rokov až do jeho smrti, po ktorej už Queen nikdy neboli ako predtým. V roku 1991 zomiera vírusom HIV nakazený Freddie Mercury na zápal pľúc. Medzi najznámejšie piesne patria: Bohemian Rhapsody, We are the champions, Barcelona, Living on my own.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt