You dont have javascript enabled! Please enable it! Katar: Malá krajina za pár dní

Katar: Malá krajina za pár dní

Avatar Juraj | 25 novembra, 2022

Katar má mnoho tvárí a všetky ich môžete spoznať už behom pár dní.

Na malej krajine Katar nie je nič malé. Táto polostrovná krajina, ktorá vyčnieva do Arabského zálivu ako špicatý prst, za dve desaťročia systematicky premenila svoju púštnu krajinu na inteligentné mestá, štvrte s veľkým štýlom, zrekultivovala pôdu pre život na vysokej úrovni a vytvorila najmodernejšie zázemie na organizovanie Veľkej ceny a majstrovstiev sveta vo futbale.

Prechádzka po chodníku Corniche v tvare podkovy sa tiahne 7 km pozdĺž pobrežia zálivu Doha až do mesta. Odtiaľto môžete vidieť futuristickú panorámu štvrte West Bay, kde sa nad morom týčia finančné centrá, administratívne strediská, ministerstvá a veľvyslanectvá v tvarovaných výškových budovách, z ktorých niektoré majú podobizeň katarského emira šejka Tamin bin Hamad Al Thaniho.

Stále však môžete vidieť jeho starý svet – svet pred ropou a kvapalným plynom – ktorý na turistov žmurká cez prizmu svojej minulosti. Napríklad lode Dhow, ktoré sa používali na potápanie pri love perál v časoch, keď obchodovanie s perlami bolo ešte priemyselným odvetvím, a ktoré boli prerobené na výletné lode. Zrekonštruované námestie Souq stále naznačuje, ako to tu vyzeralo kedysi, a turisti sa stále môžu vžiť do Laurenca z Arábie a povoziť sa na ťave v púšti.

Tu je môj výber vecí, ktoré treba vidieť a zažiť:

Národné múzeum Kataru (NMoQ)


Prvou zastávkou by malo byť Katarské národné múzeum, ohromujúci priestor s rozlohou 40 000 štvorcových metrov, ktorý bol otvorený v roku 2019 na mieste pôvodného paláca šejka Abdullaha bin Jassima Al-Thaniho. Ide o ohromujúce architektonické dielo, ktoré navrhol francúzsky architekt Jean Nouvel, držiteľ Pritzkerovej ceny, ktorý ho navrhol podľa vzoru púštnej ruže – kryštálového útvaru nachádzajúceho sa v púšti.

Expozície sú rovnako ohromujúce, rozprávanie príbehov je pútavé, zatiaľ čo artefakty a filmy ukazujúce, ako sa Katar vyvíjal počas tisícročí, sú poučné. Vyhraďte si aspoň dve hodiny.

Vstup: QAR50 (12 EUR) na osobu; deti majú vstup zdarma.

Kultúrna dedina Katara


Medzi ostrovom The Pearl a zátokou West Bay sa nachádza kultúrna dedina Katara. Je to rozsiahle mesto vytvorené v islamskom štýle, ktoré tvoria múzeá, QM galéria Katara, planetárium, galérie, sochy a krásna pláž.

Nachádzajú sa tu dve mešity, z ktorých jednu navrhla turecká dizajnérka Zeynep Fadiloglu a je zdobená perzskými a tureckými dlaždicami a smaltom v odtieňoch modrej a zlatej farby podobne ako palác Dolmabahçe v Istanbule.

Druhá mešita, Zlatá – je menšia, ale jej zlaté dlaždice sa na slnku nádherne lesknú. V jej blízkosti sa nachádza niekoľko podlhovastých holubníkových veží s otvormi a hniezdami pre holuby.

Je tu pôsobivý amfiteáter a za ním je krásna socha s názvom Sila prírody, ktorá zobrazuje Matku prírodu hádžucu svet kusom látky od Lorenza Quinna.

Nákupné centrum Gallerie Lafayette sa nachádza na High Street, krásnej ulici s najväčším obchodom Cartier na Blízkom východe. Je tiež jedinečne vybavený vlastnou klimatizáciou – áno, naozaj. Sú tu mriežky, cez ktoré sa pumpuje studený vzduch, aby vás ochladil. Bol som rád, že mám na sebe nohavice, pretože zo mňa by druhá Marlyn Monroe asi nebola.

Katarská perla


Perla Kataru je ostrov postavený na zrekultivovanej pôde ako luxusná štvrť. Jej názov pripomína časy opojného potápania za perlami, zatiaľ čo architektúra pôsobí stredomorským dojmom s luxusnými domami a hotelmi, ktoré sa zrkadlia vo vodách prístavu plného jácht. Je to jediné miesto v Katare, kde si môžu nekatarčania kúpiť nehnuteľnosť.
Nakupovanie je tu obrovským fenoménom, ale len tak sa tu premávať alebo si vychutnávať kávu uprostred vtáčieho spevu nad hlavou a pozorovať lesklé jachty, ktoré sa hojdajú na svojich vavrínoch, je celkom príjemné.

Naučte sa pádlovať


Počas pobytu v Perle premýšľajte o tom, že by ste relaxačnú prechádzku a popíjanie miestnej kávy prerušili vzrušujúcim zážitkom z jazdy na paddleboarde. Miestna škola vás vezme na vodu a čoskoro budete na paddleboarde jazdiť ako profesionál.

VIAC INFORMÁCIÍ: Ak si to chcete vyskúšať, kontaktujte 365 Adventures. Deväťdesiatminútové lekcie vyrážajú z Porto Arabia 23 a stoja 180 QAR (45 Eur) na osobu.

Jazda v dunách alebo chrbát ťavy v púšti


Ide o organizovaný výlet, ktorý ponúka možnosť zažiť 10-minútovú jazdu na ťavách, po ktorej nasleduje vzrušujúca jazda do púšte, kde sa v klimatizovanom aute 4×4 vyšplháte, a spustíte dole z vysokých piesočných dún. Nazýva sa to dune bashing a je to obľúbená zábava miestnych obyvateľov aj turistov.

Tento výlet sa zastaví pri Khor Al Adaid (Vnútorné more), ktoré hraničí so saudskou hranicou, aby ste stihli pozorovať západ slnka.

VIAC INFORMÁCIÍ: 365 Adventure ponúka túto 4-hodinovú zábavu do púšte za: QAR900 (230 Eur) pre 1 osobu; QAR450 (110 eur) pre 2 osoby; QAR310 (75 eur) pre 3 osoby.

Souq Waqif


Souq Waqif v katarskej Dohe je kultúrnym zážitkom a skutočne jediným miestom, kde môžete vidieť podstatu toho, ako Katar kedysi vyzeral – tak trochu. Architektúra poskytuje predstavu o tom, ako mesto vyzeralo pred mnohými rokmi. Je to miesto, kde sa nakupuje a predáva korenie a koberce. Kde si môžete kúpiť keramiku, pašmínu, tradičné lampáše, rubabu (akési hranaté a zdobené husle s jednou strunou) alebo sokola (obľúbený národný vták chovaný ako domáce zvieratko) či dokonca arabského koňa. O cenách sa zvyčajne dá dohodnúť, takže sa nehanbite – precvičte si svoje vyjednávacie schopnosti.

Katarčania sa tu radi stretávajú v baroch a fajčia tradičnú šišu s tabakom s ovocnou príchuťou a pijú Karak, sladký čaj so zázvorom, alebo Gahwa, kávu z kolumbijských zŕn, kardamónu a štipky šafranu. Nachádza sa tu aj malý lunapark s kolotočmi a inými detskými atrakciami.

Múzeum islamského umenia


Hneď oproti Souq Waqif sa nachádza vápencové Múzeum islamského umenia. Väčšinu jeho rozsiahlej zbierky tvoria kalifgrafia, šperky a textílie, z ktorých niektoré pochádzajú zo 7. a 9. storočia.

Vstupné: 7 Eur na osobu.

Aspire Park


Medzi všetkými tými výškovými budovami nezabudli ani na zeleň v púštnej krajine, ako je napríklad 88-hektárový Aspire Park – najväčší v meste Doha. Nachádzajú sa v ňom fontány, jazierka, detské ihriská a v popoludňajšom slnku sa v ňom môžete príjemne poprechádzať.

Nákupné centrá


Obchodné centrum Villagia Mall, ktoré sa nachádza v zóne Aspire, je pravdepodobne najkrajšie. Toto nákupné centrum s 200 obchodmi sa architektonicky inšpirovalo Benátkami a zahŕňa dokonca vnútorné benátske kanály, kde sa môžete skutočne previezť na gondole. Najväčšie nákupné centrum je City Centre Doha a má vlastné kino a klzisko.

Msheireb Downtown Doha


Msheireb, čo arabský názov znamená miesto, kde sa pije voda, je úplne nová časť Dauhy, ktorá bola vybudovaná od základov ako udržateľné inteligentné mesto, ktoré nahradilo staré mesto s rovnakým názvom. Je to skutočne obnoviteľný zdroj energie a väčšina elektrickej energie sa vyrába zo solárnych panelov.

Je posiata malými kvetináčmi so zeleňou, stromami a fontánami a pôsobí sviežo štýlovo v bielej architektúre, žiarivo bielych mešitách a zhluku historických múzeí umiestnených v elegantných sídlach v arabskom štýle. Sú tu veľké otvorené priestranstvá s veľkými podzemnými chladiacimi systémami na udržiavanie nízkej teploty. Pohyb po meste je jednoduchý vďaka šikovnej elektrickej električke, do ktorej môžete naskakovať, a to zadarmo.

A nakoniec... choďte sa najesť


Reštaurácia BOHO Social v dedine Katara ponúka jemný neformálny lounge a terasu v bohémskom štýle.

Jedálny lístok je kulinárskou cestou do Ameriky, Ázie, južnej Európy a na Blízky východ. Určite bude slnečno, takže si naplánujte posedenie vonku a vychutnajte si senzačný výhľad na more s výškovými vežami a plážou v diaľke, zatiaľ čo na vode budú robiť svoje show lode dhows.


Reštaurácia Jiwan Alaina Ducasseho v Katarskom národnom múzeu: Určite si dajte obed v reštaurácii Jiwan, ktorú navrhol Alain Ducasse. Túto nádhernú reštauráciu nájdete na štvrtom poschodí, kde môžete obedovať na terase. Zvlnené obrysové plochy a farby púštneho piesku vytvárajú pocit stretnutia mora s púšťou. Vyskúšajte vynikajúce rizoto z maslových orechov a škorice a kofty z červenej šošovice.


Reštaurácia Parisa v Souq Waqif: Jednou z najlepších reštaurácií v Souq Waqif je reštaurácia Parisa, ktorá podáva vynikajúce jedlá perzskej kuchyne v nádherných priestoroch, v ktorých sa spájajú ručne maľované perzské umelecké diela s mýtmi a legendami, zložité mozaiky, zdobené lustre a tisíce malých zrkadiel, ktoré boli ručne vyberané z Iránu a montované v Dohe počas tri a pol roka. Vyskúšajte jahňacie koleno alebo šašlik a na pitie si vyberte šafránovú limonádu.


Reštaurácia Morimoto v hoteli Mondrian: Táto mimoriadne štýlová japonská reštaurácia je ako stvorená pre svoj vlastný svet. Nájdete v nej umelecké diela japonského maliara Hiroshiho Senju a vynikajúce morské plody a sushi od japonského šéfkuchára Moritoma. V ponuke nájdete všetko od kuracieho mäsa v rezancoch, ryžového rizota s homárom sushi až po filety Waygu. Stravovať sa môžete v 16-miestnom sushi bare alebo v hlavnej jedálenskej časti obklopenej extravagantnými stĺpmi a lustrami posiatymi ružovým zlatom.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt