You dont have javascript enabled! Please enable it! 20 najkrajších pláži sveta

20 najkrajších pláži sveta

Avatar Juraj | 24 novembra, 2022

Či už ste pozorovateľ divokej prírody, turista, alebo len obyčajný milovník slnka, niekde na svete na vás čaká nádherná pláž.

Predstavujeme vám 20 najúchvatnejších pláží na svete. Zahrnuli sme do nich aj tie najkrajšie úseky vysnívaných karibských, stredomorských, havajských a juhopacifických pobreží, ale objavili sme aj nečakané miesta od Afriky po Austráliu – a ešte ďalej. Zbaľte si teda opaľovací krém a plavky a vydajte sa preskúmať týchto 20 neuveriteľných pláží po celom svete.

Lokalita: Ostrov Whitsunday, Austrália
Dôvody: Prístup k Veľkému bariérovému útesu a kremičitému piesku bielemu ako sneh

Fotogenickejšiu pláž ako je táto nenájdete nikde na svete. Vydajte sa na ostrov Whitsunday, najväčší (čo do veľkosti) z austrálskych ostrovov Whitsundays, kde je pláž Whitehaven tou najjasnejšou a najbelšou, akú ste kedy videli. Za jej výraznú farbu vďačíme oxidu kremičitému v piesku, ktorý sa však stará aj o to, aby nezadržiaval teplo z prudkého austrálskeho slnka, takže je to nádherné miesto na prechádzky naboso. Sklenená, priezračná voda siahajúca až k Veľkému bariérovému útesu je osviežujúca a prílivové prúdy tvarujú piesok do rôznej hĺbky, čím vytvárajú nádherné oceánske víry zelenej a modrej farby.

Pláž Whitehaven spolu so zvyškom Whitsundays priťahuje množstvo ľudí – odhaduje sa, že v rokoch 2018 až 2019 ju navštívilo 870 000 návštevníkov. Vláda sa snaží zachovať si svoju nedotknutú povesť prostredníctvom iniciatív, ako je Whitsunday Climate Innovation Hub, ktorý prevádzkuje Whitsunday Regional Council a ktorého projekt „Zdravé srdce“ spolupracuje s prevádzkovateľmi námorného cestovného ruchu, prístavmi a ostrovnými letoviskami s cieľom znížiť ich uhlíkovú stopu.

Ako sa dostať na pláž Whitehaven

Z austrálskej pevniny sa môžete vydať na hodinovú plavbu loďou z Airlie Beach alebo na hodinovú plavbu z prístavu Shute Harbour na ostrov Hamilton, odkiaľ sa za 10 minút dostanete loďou na ostrov Whitsunday. Na ostrov Hamilton môžete tiež letieť priamo zo Sydney, Melbourne, Brisbane a Cairns.

Lokalita: Rio de Janeiro, Brazília
Dôvody: Živá energia, ktorá prináša množstvo príležitostí na zábavu na slnku

Ikonická Ipanema sa už celé generácie zobrazuje v cestovateľských brožúrach a na billboardoch po celom svete a láka turistov na zlatisté piesky na okraji Ria de Janeiro. A to všetko z dobrého dôvodu – Ipanema je kvintesenciou Ria. Nenájdete tu samotu a pokoj: Obyvatelia sa sem húfne sťahujú počas každej voľnej chvíle, aby sa opaľovali, hrali volejbal alebo surfovali. Ale výhľad na pohorie Dois Irmãos a hmatateľná atmosféra párty sú tu jednoducho neprehliadnuteľné.

Ako sa tam dostať

Priame lety do Ria de Janeiro ponúkajú letiská v Houstone, Atlante, Miami a New Yorku (JFK). Odtiaľ sa za 10 minút odvezte taxíkom alebo za 20 minút metrom Metrô Rio na Ipanemu.

Lokalita: O’ahu, Havajské ostrovy
Dôvody: Možnosť vidieť špičkových surferov jazdiť na úchvatných vlnách

Ak ste surfer, táto pláž je pre vás tá pravá. Waimea Bay je známa ako domov „The Eddie“, zimného turnaja v surfovaní na veľkých vlnách, kde najlepší svetoví surferi súťažia na vlnách dosahujúcich výšku až 30 metrov. Ak sem prídete v zimných mesiacoch, keď sú vlny najväčšie, nájdite si miesto na širokej pláži so žltým pieskom a sledujte predstavenie surferov, ktorí zdolávajú obrovské vlny. V lete, keď vlny opadnú, sú tu ideálne podmienky pre začínajúcich surferov alebo pre milovníkov šnorchlovania, ktorí sa môžu ponoriť do podmorského sveta za pieskom, kde môžu stretnúť kŕdeľ delfínov alebo osamelú morskú korytnačku. Milovníci adrenalínu by mali zamieriť k obrovskej čiernej skale na južnom konci pláže, z ktorej sa môžete ponoriť do kobaltovo modrého oceánu asi 25 metrov pod hladinou.

Ako sa tam dostať

Z celého sveta sa obsluhujú lety na letisko Honolulu na ostrove O’ahu. Odtiaľ sa autom dostanete 50 km severne do zátoky Waimea.

Lokalita: Sylt, Nemecko
Dôvody: Biely piesok, trávnaté duny a severský výhľad

Ostrov Sylt na úplnom severe Nemecka ponúka opojnú zmes pôvabu, luxusu a malebnej prírody. Aj keď je lákavé zamieriť na obľúbenejší 18-kilometrový piesočný úsek vo Weststrande, pláže pred hlavným mestom List sú rovnako príťažlivé, s bielym pieskom a trávnatými dunami, a sú tiež oveľa chránenejšie, obmývané pokojnými vodami Waddenského mora. V prístavnej reštaurácii Gosch Lister Fischhaus si môžete kúpiť sendvič s čerstvou rybou a vydať sa na pláž, odkiaľ sa vám naskytne výhľad až do Dánska.

Ako sa tam dostať

Na ostrov Sylt sa najrýchlejšie dostanete lietadlom, pričom z viacerých letísk (okrem Zürichu a Luxemburgu) sa lieta priamo na ostrovné letisko. Ďalšou možnosťou je využiť trajekt z neďalekého dánskeho ostrova Rømo, ktorý vás na Sylt dopraví za približne 40 minút.

Na tento ostrov sa dá dostať aj vlakom vďaka hrádzi Hindenburgdamm, ktorá spája pevninské Nemecko so Syltom. Lístky si môžete kúpiť prostredníctvom rezervačného systému Deutsche Bahn.

Lokalita: Bora Bora, Francúzska Polynézia
Dôvody: malebné západy slnka mimo rušného letoviska

Na západnej strane dlhého a úzkeho polostrova na južnom cípe ostrova Bora Bora sa nachádza pláž Matira, ktorá je najlepším verejne prístupným pieskovým úsekom ostrova. Miestni obyvatelia si ju obľúbili na prechádzky pri západe slnka a cítia sa tu na hony vzdialení od nablýskaných letovísk, ktoré monopolizujú mnohé pláže na ostrove. Biele zrnká sú pod nohami hodvábne jemné a pokojné, trblietavé more je úžasne čisté. Keď slnko zapadne, ponorte sa do niektorej z nenápadných plážových reštaurácií, objednajte si kokteil a pripite si na koniec dňa s ohnivým výhľadom na obzore.

Ako sa tam dostať

Bohužiaľ, mimo Francúzskej Polynézie nie sú na Bora Bora žiadne priame lety. Musíte letieť na medzinárodné letisko Faa’a na Tahiti a odtiaľ 45 minút letieť na letisko Bora Bora.

Lokalita: Grenada
Dôvody: Zážitok z potápania s podmorskými pokladmi

Najlepšia pláž na Grenade má takmer dva kilometre oslnivo bieleho piesku, ktorý obmýva pokojný a teplý karibský príliv. Grand Anse sa nachádza medzi oceánom a zelenou rekreačnou oblasťou (s dobrým výberom hotelov a plážových barov) a je ťažké sa od nej odtrhnúť. Ale musíte: Pod hladinou oceánu je toho toľko, čo vidieť. Získajte certifikát na potápanie v ponuke spoločnosti Dive Grenada alebo šnorchlujte, aby ste videli raje, morské koníky a morské korytnačky. (Pre pokročilejších potápačov sú tu aj vraky lodí na morskom dne, ktoré umožňujú veľa objavovania.)

Ako sa tam dostať

Z letiska sa na pláž dostanete za päť minút jazdy taxíkom.

Lokalita: Viti Levu, Fidži
Dôvody: podmienky na surfovanie obľúbené začiatočníkmi aj profesionálmi

Krásnych pláží je na súostroví Fidži veľa, ale pláž Natadola so žltým pieskom zvažujúcim sa do nádherného tyrkysového oceánu je jednou z najkrajších. Veľkou výhodou je aj to, že na prístup k nej nemusíte bývať v jednom z päťhviezdičkových rezortov (nachádzajúcich sa na južnom konci pobrežia). Dá sa tu dobre kúpať, ale vo vnútri zátoky sú aj slušné vlny pre začínajúcich surferov, ktorí chcú trénovať; vo vonkajšej oblasti sú väčšie vlny pre skúsenejších. Miestni obyvatelia predávajú mušle a kokosové orechy a za približne 30 dolárov si môžete vybrať pomalú jazdu na koni pozdĺž pobrežia.

Ako sa tam dostať

Najjednoduchšie sa na Viti Levu dostanete priamym letom zo San Francisca alebo Los Angeles do mesta Nadi, ktoré sa nachádza na západnej strane ostrova. Pláž Natadola je vzdialená 45 minút jazdy taxíkom na juh.

Lokalita: Galícia, Španielsko
Dôvody: nádherné tvary krajiny, ktoré miznú s prílivom a odlivom

Ak prídete počas prílivu, budete veľmi sklamaní, pretože španielsku Praia de Augas Santas nikde neuvidíte. Počkajte však, kým príliv ustúpi, a odmenou vám bude morská krajina s veľkolepými prírodnými sochami, ktoré sú umiestnené na mokrom zlatistom piesku. Oceánske prúdy a prudký pobrežný vietor tu po stáročia vyrezávali skalnaté pobrežie, čo viedlo k vytvoreniu radu pôsobivých prírodných oblúkov a oporných pilierov, ktoré dali tejto pláži jej ďalšie meno: Pláž katedrál. Počas odlivu sa tu môžete prechádzať medzi sochami (prístup k nim je po schodoch z útesov); niektoré z nich sú vysoké takmer 90 metrov. Upozornenie: Kúpanie je tu síce povolené, ale treba si dávať pozor na potenciálne nebezpečný príliv a odliv.

Ako sa tam dostať

Praia de Augas Santas sa nachádza v severovýchodnom cípe Galície, takže letisko Asturie je v skutočnosti bližšie ako letisko Galície. Dostanete sa tam letecky do niektorého z hlavných španielskych letiskových uzlov, ako je Madrid alebo Barcelona, a potom letecky do Astúrie. Po pristátí v Astúrii sa autom dostanete na pláž asi hodinu cesty na západ od letiska.

Lokalita: Veľký Kajmanský ostrov
Dôvody: oddych na pláži, ktorý je zameraný na relaxáciu

Tento klenot na ostrove Grand Cayman získava ocenenia ľahko – pláž Seven Mile Beach bola pri mnohých príležitostiach vyhlásená za jednu z najlepších v Karibiku. Má na to dobrý dôvod – aj keď je v skutočnosti dlhá asi päť míľ. Ponúka pozoruhodný úsek žiarivo bieleho, jemného piesku, ktorý je dobre obslúžený reštauráciami, barmi a luxusnými rezortmi, s množstvom aktivít, ako je parasailing alebo výlety za šnorchlovaním hneď pri pobreží, na Cemetery Reef.

Ako sa tam dostať

Priamo na Grand Cayman lieta približne 15 miest z USA – najlepšie je letieť cez Miami, odkiaľ lieta viacero dopravcov niekoľkokrát denne medzi týmito dvoma destináciami. Letisko Grand Cayman je vzdialené 20 minút jazdy autobusom alebo 10 minút jazdy autom od pláže Seven Mile Beach.

Lokalita: Bandon, štát Oregon, USA
Dôvody: dramatická krajina, ktorá poskytuje toľko potrebný pokoj a samotu

Robustné skaly rozprestierajúce sa na Tichom oceáne na štátnej vyhliadke Face Rock v Oregone sú určite pozoruhodné, ale nejde tu len o výhľad. V oboch smeroch sa tiahnu kilometre mäkkého zlatého piesku, ktorý poskytuje dostatok priestoru na odloženie uteráka v relatívnej samote. Pozorovatelia vtáctva si vychutnajú pozorovanie hniezdiacich morských vtákov na vrchole týchto ikonických morských komínov, zatiaľ čo rybári môžu zbierať mäkkýše, ktoré sa držia v ich štrbinách (nezabudnite si najprv kúpiť licenciu).

Tip: Nenechajte si ujsť jedno z početných podujatí Circles in the Sand, ktoré sa konajú počas celého roka, keď sa návštevníci môžu prejsť po úžasných labyrintoch v piesku, ktoré navrhol miestny pieskový umelec Denny Dyke.

Ako sa tam dostať

Ak pristávate v Portlande, musíte si prenajať auto a na pláž sa dostať približne 250 míľ juhovýchodne. Ak v San Franciscu alebo Denveri, máte šťastie – spoločnosť United ponúka z týchto miest lety na regionálne letisko Southwest Oregon, ktoré sa uskutočňujú raz denne počas väčšiny dní. Z regionálneho letiska je štátna vyhliadka Face Rock vzdialená len 45 minút jazdy autom alebo hodinu jazdy autobusom.

Lokalita: Koh Rong, Kambodža
Dôvody: zážitok z ostrova ako z pohľadnice

Kambodžské ostrovy, ktoré nostalgickí turisti často prirovnávajú k nedotknutým plážam Thajska spred 30 rokov, majú skutočne nádherné úseky pokojného a odľahlého piesku. Na ostrove Koh Rong je hlavnou hviezdou Long Beach s viac ako štyrmi kilometrami bieleho práškového piesku. Z pevninskej časti Kambodže ( z mesta Sihanoukville) sa sem dostanete loďou za 40 minút, alebo sa ubytujte na pobreží v hoteli na pláži (skúste bungalovy v rezorte Sok San Beach) a vylezte z postele priamo na piesok.

Ako sa tam dostať

Najlepšou možnosťou je letieť do Bangkoku, Kuala Lumpuru alebo Hočiminovho mesta a potom na letisko v kambodžskej provincii Sihanoukville. Na ostrov Koh Rong sa dostanete trajektom za 40 minút.

Lokalita: Ostrovy Marietas, Mexiko
Dôvody: pláž v kráteri – je treba povedať viac?

Na túto odľahlú pláž so žltým pieskom, ktorá sa nachádza v mexickom národnom parku Marietas Islands, sa dá dostať len plávaním alebo kajakom cez tunel v skale počas odlivu. Skrytá pláž s príznačným názvom Playa del Amor je skutočne surrealistickým miestom. Je to v podstate takmer 100 metrov široká diera v zemi, ktorá vraj vznikla, keď mexická vláda na ostrove testovala zbrane.
Zariadenia tu neexistujú, ale mimo hlavnej sezóny tu nie sú ani davy ľudí. Ak sa sem vyberiete na výlet malou skupinou na motorovom člne (z neďalekej Puerto Vallarta je to asi hodina cesty), môžete mať celú dieru len pre seba.

Ako sa tam dostať

Priame lety do Puerto Vallarta (PVR) ponúka množstvo veľkých amerických miest. Hodinová plavba loďou na ostrovy Marietas je bohužiaľ možná len vtedy, ak si sami prenajmete loď alebo si nájdete cestovnú kanceláriu.

Lokalita: Ostrov Saint Barthélemy (Svätý Bartolomej)
Dôvody: opaľovanie a pozorovanie celebrít

V štvrti Saint-Jean v luxusnej oblasti St Bart’s nenájdete len jednu pláž, ale hneď dve, ktoré od seba oddeľuje luxusný hotel Eden Rock s hollywoodskymi hviezdami. Biele piesočnaté úseky sa nachádzajú v karibskej zátoke v tvare mušle s miernymi vlnami a sú obklopené množstvom hotelov pre všetky peňažné kategórie. Západný koniec pláže je ohraničený, pretože takmer na piesku sa začína pristávacia dráha malého letiska Svätého Barta, ale ďalej na východ je dostatok miesta na opaľovanie a pokojné more je výborným miestom na kúpanie a plachtenie.

Ako sa tam dostať

Najlepší spôsob, ako sa na ostrov dostať, je letieť na letisko princeznej Juliany na ostrove Svätý Bartolomej. Zo St. Maartenu môžete na ostrov St. Bart’s buď letieť, alebo sa prepraviť trajektom.

Prípadne môžete letieť do San Juanu v Portoriku a na ostrov Saint-Jean sa dostať cez spoločnosť Tradewind.

Lokalita: Ostrov Islay, Škótsko
Dôvody: rozmanitá vtáčia scenéria, ktorá poteší aj amatérskeho pozorovateľa

Zátoka Machir Bay je obkolesená trávnatými dunami a ponúka najlepší piesočný úsek na škótskom ostrove Islay a niekoľko nádherných pobrežných prechádzok. Milovníci vtáctva tu môžu zahliadnuť husi, lastovičky, belorítky, orly skalné a dokonca aj chochlačky. Vzhľadom na severnú polohu ostrova však slnečný svit nikdy nie je zárukou a teploty tu ani zďaleka nie sú príjemné (aj v letných mesiacoch zriedka prekročia 15 stupňov). Dramatická škótska obloha však len pridáva na kráse, keď počasie nie je na vašej strane. Prehliadka a ochutnávka v neďalekej pálenici Kilchoman vás zahreje: Kúpte si fľašu škótskej a vychutnajte si večer na pláži.

Ako sa tam dostať

Po pristátí v Edinburghu choďte 3,5 hodiny autom na trajektový terminál Kennacraig, odkiaľ sa 3-hodinovou plavbou trajektom dostanete na ostrov Islay.

Lokalita: Naxos, Grécko
Dôvody: tie scenérie Mamma Mia!, ktoré ste vždy chceli zažiť

Naxos má skvelé pláže, takže na tomto gréckom kykladskom ostrove sa milovníci slnka môžu len ťažko pomýliť. Najlepšia z nich je Plaka s trblietavým žltým pieskom a lákavou tyrkysovou vodou. Na 2,5-kilometrovom úseku nájdete množstvo plážových barov a reštaurácií, ktoré ponúkajú čerstvé grilované ryby a stredomorské šaláty, a k dispozícii je aj množstvo ubytovacích zariadení na pobreží. Je to najlepšia pláž na opaľovanie, ale ak sa chcete vydať na vodu, môžete si prenajať čln alebo paddleboard alebo sa naučiť windsurfing či wakeboard s Plaka Watersports. (Tip: Pre tých, ktorí hľadajú trochu viac slobody, sa na severnom konci pláže zhromažďujú nudisti.)

Ako sa tam dostať

Do Atén sa dostanete priamym letom z väčšiny svetových letísk. Rýchlejšiu cestu na ostrov Naxos môžete absolvovať regionálnym letom, alebo sa z neďalekého prístavu Pireus vyberte na vyhliadkovú trasu trajektom. Z trajektového prístavu Naxos je pláž Plaka vzdialená 30 minút jazdy autobusom na juh.

Lokalita: Prírodný park Sintra-Cascais, Portugalsko
Dôvody: obľúbená pláž na Pyrenejskom polostrove

Ak túžite po slnkom pobozkanom, zlatistom piesku a spoľahlivých vlnách na surfovanie, nehľadajte nič iné ako portugalskú Praia da Adraga, ktorá je chránená v rámci prírodného parku Sintra-Cascais. Idylická scenéria oplýva skalnatými výbežkami v oceáne, morskými oblúkmi na pláži a machovými útesmi. Je to len hodina cesty autom z Lisabonu, je to obľúbené víkendové miesto pre miestnych obyvateľov, ale uprostred týždňa je to relatívne pokojná malá zátoka. Vyskúšajte vynikajúcu reštauráciu Restaurante da Adraga, kde sa hladným opaľujúcim podávajú dusené morské plody, grilované ryby a čerstvé kraby.

Ako sa tam dostať

Priamym letom do Lisabonu. Následne sa vlakom alebo autobusom dostanete do prírodného parku Sintra-Cascais, ktorý je vzdialený 30 km na západ. Od jeho vchodu premávajú autobusy, ktoré vás rozvezú na miesta v okolí parku vrátane Praia da Adraga.

Lokalita: Sicília, Taliansko
Dôvody: šarm pobrežného mesta a nádherné mozaiky

Približne 200 km dlhá krivka jemného žltého piesku pred pobrežným mestom Cefalù patrí k najlepším plážam na Sicílii. Podporuje ju obrovský pieskovcový skalný útvar, nad ktorého severným koncom sa týči stredoveká katedrála, a je to malebné miesto na strávenie dňa.

Strávte dopoludnie objavovaním pôvabov starého mesta a potom sa vydajte po jeho kľukatých uličkách, ktoré sa rozlievajú až k nábrežiu, kde sa môžete usadiť na slnku a stráviť popoludnie na pláži. Voda je žiarivo čistá a príjemne teplá a môžete si tu prenajať slnečníky a ležadlá. Po skončení dňa sa môžete presunúť do jednej z tradičných talianskych reštaurácií s výhľadom na oceán na severnom konci pobrežia, kde si môžete jedlo doplniť dobrým talianskym vínom.

Ako sa tam dostať

V Európe je množstvo priamych letov na Sicíliu. Najlepšie je priletieť do Palerma a potom sa na pláž dostať hodinou jazdou vlakom.

Lokalita: Çeşme, Turecko
Dôvody: ideálne podmienky na windsurfing

Tento kilometer dlhý úsek pláže ocenený Modrou vlajkou je obľúbeným miestom dovolenky miestnych obyvateľov a ponúka menej turistickú alternatívu k rušnému Bodrumu ďalej na juh. Pláž, ktorá sa nachádza pri rozkošnom mestečku Çeşme a je orientovaná na Egejské more, má dostatok zariadení – ležadlá, plážové bary a hotely na pobreží – a je tiež najlepším miestom na windsurfing.

Ako sa tam dostať

Do Turecka sa najrýchlejšie dostanete letom do Istanbulu alebo Izmiru a potom nastúpte do autobusu, ktorý vás za 1,5 hodiny odvezie do Çeşme.

Lokalita: Dolfynstrand, Namíbia
Dôvody: kombinácia púšte a mora, ktorú ťažko nájdete kdekoľvek inde

Nie je možné zistiť, kde sa končí pláž a začína púšť, pretože piesok v namíbijskom prímorskom letovisku Dolfynstrand sa nachádza priamo na okraji národného parku Namib-Naukluft – najstaršej púšte na svete. Nie je prekvapením, že pri takej rozlohe sa pláž zdá byť obrovská a vďaka jej odľahlej polohe v najredšie osídlenej krajine na svete sa tu nebudete musieť pretláčať o miesto. Ranná hmla tu často pretrváva až do obeda – preto sú na piesku pozdĺž pobrežia roztrúsené početné vraky lodí, čo z nej robí ideálnu destináciu na neskoré ranné driemanie a dlhé popoludňajšie dni na pláži. V neďalekej zátoke Walvis Bay, vzdialenej 30 minút jazdy autom, kde sa na piesku povaľujú tisíce smradľavých tuleňov, si môžete vychutnať divokú prírodu.

Ako sa tam dostať

Napríklad žiadne lety z USA vás nedovedú priamo do Namíbie, takže musíte letieť z New Yorku (EWR) alebo Atlanty do Johannesburgu (JNB). Spoločnosť Airlink odtiaľ ponúka lety do Walvis Bay (WVB).

Lokalita: Kerala, India
Dôvody: uvoľnená atmosféra a svätá voda

Indický štát Kérala má v porovnaní s väčšinou krajiny výrazne uvoľnenú atmosféru a jeho plážová kultúra nie je výnimkou. Pláž Varkala v mestečku Varkala na južnom konci štátu Kerala je jedným z najobľúbenejších miest pre cestovateľov aj miestnych obyvateľov – niet divu, keďže sa verí, že kúpanie v oceáne z vás zmyje hriechy. Široký žltý piesočný pás je lemovaný oranžovými útesmi s chumáčmi tmavozelenej trávy. Toto rušné turistické mestečko ponúka ubytovanie pre všetky typy rozpočtov a vynikajúci výber reštaurácií, v ktorých sa podávajú juhoindické jedlá ako dosas a pikantné rybie karí.

Ako sa tam dostať

Najbližšie letisko na pláži Varkala je Thiruvananthapuram, ktoré je vzdialené približne 50 km. Do Varkaly sa dostanete 30-minútovou jazdou vlakom indických železníc.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt