8 skutočných hradov, ktoré inšpirovali vaše obľúbené disneyovky

Avatar Juraj | 16 novembra, 2022

Historička stredovekej architektúry rozoberá paláce v animovaných klasikách

Možno viete, že mnohé Disneyho filmy sú založené na rozprávkach. Snehulienka a sedem trpaslíkov pochádza z klasiky bratov Grimmovcov a Šípková Ruženka od Charlesa Perraulta bola základom pre rovnomenný film. Ale princezná nie je ničím bez svojho zámku, takže zaujímalo vás niekedy, na čom je založená architektúra v Disneyho filmoch?

V najnovšom videu spoločnosti AD na portáli YouTube Meredith Cohenová, historička stredovekej architektúry, rozoberá paláce v šiestich filmoch o princeznách spoločnosti Disney vrátane klasických filmov ako Snehulienka a Šípková Ruženka, ako aj novších filmov ako Brave, Tangled a Frozen. Nižšie si pozrite tieto malebné stavby a nezabudnite si pozrieť video, kde nájdete ešte viac Cohenovej postrehov.

Álcazar v Segovii

Álcazar of Segovia v Segovii, Španielsko. Foto:DEA/A. VERGANI/Getty Images

Stredoveký hrad v Segovii v Španielsku, bol inšpiráciou pre kráľovnin zámok vo filme Snehulienka a sedem trpaslíkov. Podľa Cohenovej predstavuje animovaná verzia dobrú kombináciu faktickej presnosti a disneyovského kúzla. Ako dôkaz realistických prvkov poukazuje na malé okná a kamennú fasádu kresby, pričom vysvetľuje, že tieto aspekty boli implementované v tradičných hradoch, aby sa do nich nedostali neželaní hostia. "Sú to obranné stavby," hovorí Cohenová. Skutočný hrad má však podstatne menej vežičiek. "Prehnaný počet veží a vežičiek je niečo, čo spoločnosť Disney pridala do svojho hradu, aby mu dodala ten magickejší, fantazijnejší pocit," hovorí.



Zámok Neuschwanstein

Zámok Neuschwanstein v Bavorsku, Nemecko. Foto: Arterra/Getty Images

Neuschwanstein, bavorský zámok, ktorý dal postaviť bavorský kráľ Ludwig II., bol inšpiráciou pre zámok kráľa Štefana v Šípkovej Ruženke. Avšak podobne ako kráľovnin zámok v Snehulienke, aj tu Disney pridal niekoľko prvkov, aby vytvoril mystickejší dojem.

Cohenová vysvetľuje, že mnohé prvky na paláci kráľa Štefana poukazujú na rôzne obdobia: Okrem gotických špicatých oblúkov sú tu renesančné, gotické a škandinávske vežičky. Hoci je hrad kráľa Štefana z hľadiska presnosti časových období trochu rozporuplný, slúžil ako predloha pre budúce Disneyho hrady. V skutočnosti bol kráľovský hrad spolu s Popoluškiným hradom inšpiráciou pre logo Disney.



Mont-Saint-Michel

Mont-Saint-Michel vo Francúzsku. Foto: DAMIEN MEYER/Getty Images

Hrad Corona vo filme Tangled je "vynikajúcim príkladom začlenenia štruktúry do príbehu", hovorí Cohenová. Disneyho animácia vychádza z Mont-Saint-Michel, kde pôvodne na malom ostrove pri Normandii vo Francúzsku stálo benediktínske opátstvo. Nakoniec sa z kostola stalo väzenie a v skutočnom živote je Mont-Saint-Michel prístupný len dvakrát denne počas odlivu. Tieto dva detaily metaforicky predstavujú dve dôležité časti princezninho príbehu: Väznica symbolizuje Rapunzelin ranný život, kedy bola uväznená vo veži a príliv a odliv ilustrujú jej vlasy - obmedzený prostriedok, ktorý mala na spojenie s vonkajším svetom.



Hrad Eilean Donan a Dunnottar

Hrad Eilean Donan v Škótsku. Foto: Arterra/Getty Images

Hrad Dunnottar v Škótsku. Foto: Arterra/Getty Images

Hrad DunBroch z filmu Brave bol inšpirovaný dvoma škótskymi hradmi: Eilean Donan a hradom Dunnottar. Hoci animácia jasne odráža skutočné stavby - najmä kamennú fasádu a horizontálny profil -, sú tu určité nezrovnalosti. Napríklad príbeh sa odohráva v 10. storočí, ale ako Cohenová upozorňuje, hrady sa začali stavať z kameňa až v 11. storočí. Palác je tiež schátraný, čo by bolo nezvyčajné, keby v ňom ešte žili ľudia, hoci Cohenová vysvetľuje, že to mohlo byť urobené, aby to symbolizovalo napätie medzi klanmi vo filme.



Taj Mahal

Tádž Mahal v Agre, India. Foto: Julian Finney/Getty Images

"Nikdy som nevidela takýto skutočný hrad," hovorí Cohenová o sultánovom paláci z Aladina. Majestátny dom má veľkú cibuľovú kupolu na vrchole centrálnej veže, ktorá je replikovaná v celom priestore, a procesiové schodisko vedúce k oblúkovým dverám. Hoci zámok voľne vychádza z indického Tádž Mahalu, sú v ňom zastúpené prvky z rôznych kultúr. Tyrkysové dvere pripomínajú farebnú architektúru v Indii, hoci Cohenová vysvetľuje, že kupoly pripomínajú skôr ruské pravoslávne chrámy - podobne ako Katedrála svätého Bazila v Moskve. "Dovolili si voľnosť v kultúrach, z ktorých čerpali," hovorí Cohenová a dodáva, že film teraz obsahuje priznanie na začiatku, že zlučovanie toľkých kultúr nebolo správne.



Pevnosť Akershus a kostol Borgund Stave

Pevnosť Akershus v Nórsku. Foto: Wolfgang Kaehler/Getty Images

Kostol Borgund Stave v Nórsku. Foto: ullstein bild/Getty Images

Vzhľadom na to, že film Frozen bol inšpirovaný škandinávskou legendou, nie je prekvapujúce, že hrad v Arendelle, fiktívnej krajine filmu, čerpá zo škandinávskej architektúry. Palác je vykreslený s množstvom štítov a zvonicou zakončenou vežou. Opevnenie okolo hradu vychádza z pevnosti Akershus, pôvodne vojenskej pevnosti neďaleko Osla. Na druhej strane, samotná rezidencia bola inšpirovaná niečím úplne iným. Oživený palác je zhotovený z dreva, o čom svedčia drevené krovy na exteriéri. Tento detail nie je v skutočnosti hradný, ako vysvetľuje Cohenová, ale skôr reprezentuje nórsky drevený kostol. "Robia to preto, lebo kostoly sú často najzaujímavejšou architektúrou stredoveku," hovorí Cohenová a poukazuje na to, že animácia pripomína drevený kostol v Borgunde.