You dont have javascript enabled! Please enable it! Whitehaven Beach v Austrálii Vám vypáli zrak

Whitehaven Beach v Austrálii Vám vypáli zrak

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

Možno ste toho už veľa precestovali, videli veľa krásnych miest a myslíte si, že vás príroda už ničím nemôže prekvapiť. Ale omyl! Pri pohľade na austrálsku pláž Whitehaven Beach zostávajú aj ostrieľaní cestovatelia stáť s otvorenými ústami. Je preslávená neuveriteľne belostným pieskom a podľa rôznych zdrojov je nejbelšia a tiež najkrajšia pláž na svete.

Pastva pre oči

Pláž Whitehaven Beach na ostrove Whitsunday, ktorý administratívne patrí pod austrálsky štát Queensland, je snáď najfotografovanejšia pláž v Austrálii a trvalo sa umiestňuje na popredných miestach najrôznejších rebríčkov a hodnotení. CNN ju dokonca vyhlásilo jedenástou najkrajšou plážou sveta. Pláž má atraktívnu polohu v pásme Veľkého bariérového útesu a každý, kto mal to šťastie ju navštíviť, ostal pri pohľade na ňu v nemom úžase. Túto niekoľko kilometrov dlhú pláž vytvorenú jemným kremičitým pieskom z vnútrozemia ohraničuje pás sviežeho tropického lesa, nad ktorým sa v pozadí dvíhajú ešte vysoké hory a z druhej strany je lemovaná úžasne čistým morom, ktoré má snáď všetky odtiene modrej – od azúrovej, cez tyrkysovú až po akvamarínovú.

Žiarivo biela kam sa len pozriete

Pláž je zaujímavá svojou až neuveriteľne bielou farbou, tvorí ju totiž z 98% čistý oxid kremičitý. Výhodou takto bieleho piesku je, že nepáli a tak sa po ňom môžete bosými nohami prechádzať aj v 40 stupňových horúčavách. Keďže v skalách na ostrove Whitsunday Island nie je žiadny kremeň obsiahnutý, vedci sú toho názoru, že sem bol piesok po milióny rokov naplavovaný morskými prúdmi. Pozerať sa na pláž bez slnečných okuliarov radšej ani neskúšajte, biela je tak oslnivá, že vás z nej budú bolieť oči – je to podobné, ako keď pozeráte na trblietajúci sa sneh.

Sami na najkrajšej pláži

Takmer desaťkilometrová Whitehaven Beach, čiže pláž Bieleho prístavu, bola objavená v roku 1879 Edwardom Parkerom Bedwellom (1834-1919), čo bol veliteľ Britského kráľovského námorníctva. Keď sa na nej prvýkrát vylodil, musel si pripadať, že sa ocitol v raji. Hoci od objavenia pláže už nejaký ten rôčik ubehol, rovnako tak si pripadajú aj turisti, ktorí na pláž zavítajú v dnešnej dobe. Niet sa čomu čudovať, že si Whitehaven Beach obľúbili zamilované páry a pravidelne sa tu konajú svadby. Vďaka tomu, že v blízkosti pláže neboli vystavané žiadne turistické rezorty, nebýva na nej väčšinou ani veľa ľudí, pri troche šťastia sa vám môže stať, že budete mať tento kúsok raja dokonca len sami pre seba.

Whitehaven Beach je čisto prírodná pláž, nenájdete na nej žiadne vybavenie v podobe požičovní športových potrieb a vybavenia, spŕch či toaliet. Keďže sa pýši tiež hodnotením jednej z najčistejších pláží sveta, je jej čistota prísne strážená – majú na ňu zakázaný prístup psy a platí tu aj zákaz fajčenia.

Pohľad z výšky je dychberúci

Vstup do mora je len veľmi pozvoľný, preto si vo vodách môžu hrať aj deti, alebo sa ďalej od brehu osmeľujú aj menej zdatní plavci. Pláž si obľúbili milovníci šnorchlovania, na jej konci sa nachádzajú mohutné skaliská, v blízkosti ktorých je možné pod vodou uvidieť nádherný pestrofarebný svet rastlín a živočíchov. Od pláže vedie tiež značený náučný chodník, kde sa na niekoľkých zastávkach môžete dozvedieť zaujímavosti o ostrovnej faune a flóre. Dovedie vás na obľúbené vyhliadkové miesto, odkiaľ sa naskytá jedinečný pohľad na Whitehaven Beach. Pohľad z výšky je ešte viac ohromujúci, ako keď na pláži priamo stojíte. Z toho dôvodu sa tiež začali podnikať vyhliadkové lety vrtuľníkom nielen nad touto plážou, ale nad celým ostrovom Whitsunday Island. Pláž je dostupná loďou z prístavu Airlie alebo Shut Harbour.

Ostrov svätodušnej nedele

Ostrov Whitsunday Island, na ktorom sa pláž Whitehaven nachádza, je najväčším z celkom 74 ostrovov v súostroví Whitsundays pri austrálskom Queenslande. Väčšina týchto ostrovov pri východnom pobreží Austrálie spadá pod národný park, čo bráni hromadnej výstavbe hotelových rezortov. Na ostrovoch tak nájdete skôr len rekreačné strediská ponúkajúce jednoduché ekologicky orientované ubytovanie.

Súostrovie týmto názvom pomenoval v júni 1770 James Cook, ktorý sa domnieval, že k ostrovom doplával na svätodušnú nedeľu (Whitsunday). Hoci bola skutočnosť nakoniec iná a na ostrovy dorazil až v pondelok, ostrovom už pomenovanie zostalo. Ostrovy Whitsundays sú v dnešnej dobe vyhľadávanou turistickou destináciou, nachádzajú sa na nich totiž panenské pláže a poskytujú tiež ideálne podmienky pre šnorchlovanie. Pri brehoch ostrovov často kotvia luxusné jachty austrálskej smotánky aj hollywoodskych hviezd.