You dont have javascript enabled! Please enable it! Romantický grécky ostrov Paros zatiaľ masová turistika obchádza

Romantický grécky ostrov Paros zatiaľ masová turistika obchádza

Avatar Juraj | 9 marca, 2022

Ťažbou vynikajúceho polopriesvitného mramoru, z ktorého bola vytesaná aj Melská Venuša, sa kedysi preslávil grécky ostrov Paros. V súčasnosti sa jedná predovšetkým o atraktívnu lokalitu, kde možno v letnej sezóne stráviť pohodovú dovolenku. Masová turistika sem doteraz neprenikla, takže si môžete v kľude užiť všetkých predností, ktorými tento tretí najväčší z Kykladských ostrovov oplýva.

Čo sa polohy týka – Paros (mapa) leží v Egejskom mori, vzdušnou čiarou 180 km od Atén. Iba 6 km na východ je ostrov Naxos, kam sa dá vyraziť na výlet. Kilometer na opačnú stranu sa rozprestiera oveľa menší ostrov Antiparos. Doba priameho letu napríklad z Prahy na Paros predstavuje necelé tri hodiny. Miestne letisko bolo pred časom rozšírené, a tak je v obmedzenej miere využívané aj pre charterové lety cestovných kancelárií.

Parikia zaujme nielen prístavom

Paros má približne 13 000 stálych obyvateľov, najviac ich žije v prístavnom mestečku Parikia (čiže Paros). To je zároveň aj správnym centrom. Väčšina domov je biela, len dvere, okenice a kupola sú modré. Skrátka a dobre – spoznáte pravé Grécko. Nudiť sa určite nebudete, sú tu kaviarne, taverny, bary, obchody aj pamiatky.

Obdivovať môžete kostolíky, staroveký cintorín aj keramickú dielňu. Najväčšou a najatraktívnejšou historickou stavbou je byzantský kostolný komplex Panagia Ekatontapiliani. Pochádza z roku 326, údajne ho založila svätá Helena, matka rímskeho cisára Konštantína Veľkého. V 18. storočí kostol značne poškodilo zemetrasenie, následne bol postupne obnovený.

Na severnom okraji mestečka Parikia sa rozprestiera prevažne piesková pláž Livadia, kde sa dá kúpať aj prevádzkovať vodné športy. Na niekoľkých miestach – v plážových baroch a reštauráciách – sa môžete v priebehu celého dňa občerstviť.

Najviac dovolenkárov priťahuje Naousa

Za najkrajšie letovisko je považovaná dedinka Naousa v severnej časti ostrova Paros. Dovolenkári majú na výber z troch pláží (Piperaki, Piperi a Agii Anargyri), je tu veľa ubytovacích zariadení s raňajkami alebo polpenziou. A samozrejme aj bez stravy.

Najesť sa totiž môžete v niektorej z mnohých taverien, varia tu vynikajúco a ceny sú prijateľné. Nechýba ani menší prístav, nočný klub, obchody, kaderníctvo …

Pre zmenu na východe leží malé a tiché letovisko Logaras so štyrmi plážami. Podobne pokojné je Chrisovi Akti, nachádzajúce sa o 4 km nižšie, teda smerom na juh. Vzhľadom k tomu, že na ostrove Paros spoľahlivo funguje autobusová doprava, dá sa aj bez potreby zapožičania auta dostať na odľahlejšie, čisto prírodné pláže. Tam je však nevyhnutné priniesť si vlastné občerstvenie.

Paros láka aj na aquapark a veterné mlyny

Zrejme najfotogenickejšou plážou – vďaka kameňom bizarných tvarov – je Kolimbithres na severe. Od letoviska Naousa je vzdialená len 5 km. Zhruba 800 m od pláže, smerom na severovýchod, je vonkajší aquapark Aqua Paros. Jeho súčasťou je okrem iného 13 tobogánov, detské šmýkačky, bazén a lenivá rieka. Otvorené tu majú od začiatku júla až do začiatku septembra.

Kilometer a pol od aquaparku smerom na sever začína malebný polostrov plný pláží. Je tu tiež prírodná rezervácia, rímsky amfiteáter Archilochos, nádherný kláštor sv. Jána a maják Korakas.

Zaujímavých stavieb v Lefkes a blízkom okolí zbadáte oveľa viac. Ostrov navyše zvádza k pešej turistike, ktorú zvládne väčšina ľudí. Najvyšší bod ostrova, Agios Ilias, má 771 metrov. Pastvou pre oči je Údolie motýľov neďaleko mestečka Parikia a taktiež veterné mlyny na niekoľkých miestach …


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt