You dont have javascript enabled! Please enable it! Najlepšie plážové miesta v Grécku

Najlepšie plážové miesta v Grécku

Avatar Juraj | 27 februára, 2024

S Gréckom sa spájajú bájne ríše, pozoruhodné divy architektúry a olympijské hry. Rovnako vychvaľované ako starobylé grécke mestá sú však aj grécke ostrovy, ktoré priťahujú davy ľudí. Je známe, že v Grécku sa ich nachádza minimálne 6 000 a skvelé podnebie umožňuje turistom užiť si letnú dovolenku zaliatu slnkom. Vyformované podzemné jaskyne, rozprestierajúce sa na úpätí vysokých útesov, ako aj pláže dávajú Grékom punc najvyššej hodnoty.

Vyhliadli ste si túto juhoeurópsku krajinu na svoju budúcu dovolenku? Našli sme pre vás 10 ostrovov s vynikajúcimi morskými pobrežiami, plážami plus ďalšími zábavnými aktivitami a pamiatkami. Tu sú najlepšie plážové a letné dovolenkové destinácie v Grécku.

Kréta

Najväčší grécky ostrov sa často označuje za ostrov, kde sa mladí dovolenkári zabávajú a kde sa v mestách, ako sú Chersonissos a Malia, odohrávajú rôzne párty. To však úplne nevystihuje tento ostrovný raj, ktorý je obdarený neuveriteľnou krajinou a krásnymi rybárskymi strediskami.

Pláž Balos (na obrázku nižšie) je jednou z jej nádherných pláží, pretože sa na nej spájajú pieskové pásy, plytká tyrkysová voda a skalnaté výbežky, ktoré vystupujú z mora ako holé hory. Ďalšie pobrežia, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Elafonisi a Seitan Limani.

Okrem pláží sa na Kréte nachádza množstvo kultúrnych aj prírodných pokladov. Nájdite si tieň v očarujúcej rokline Samaria, spoznajte staroveké civilizácie v archeologickom nálezisku Knossos.

Páž Balos
Páž Balos

Korfu

S rozlohou takmer 600 km2 a pobrežím dlhým viac ako 200 km nie je prekvapením, že Korfu má fantastické pláže. Až sa zdá, že tento ostrov vysoko v Iónskom mori, neďaleko Albánska, má viac zaujímavých pamiatok, ako sa na jeho rozlohu môže zmestiť. Zničené kláštory, ktoré sa týčia nad prímorskými útesmi, hory a úplne očarujúce hlavné mesto sú len niektoré zo žiadaných čŕt ostrova Korfu. Mesto Korfu sa vyznačuje nádhernou zmesou architektonických štýlov a okrem toho výstup na horu Pantokrator a pohľad na zvyšky kláštora Angelokastro sú jednoducho fascinujúce.

Milovníci pláží budú obdivovať nádherný výhľad na vzdialené hory a prítomnosť reštaurácií a slnečníkov. Sidari je známe prímorské letovisko, kde skalné útvary v mori vytvárajú úzky kanál priamo na pláži.

Sidari
Sidari

Rodos

Stará časť mesta Rodos je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO, ostatné oblasti tohto súostrovia v Egejskom mori sa vyznačujú kopcami, stredovekými ruinami a lákavými plážami. Rodos vyniká svojou históriou, pretože staré civilizácie zanechali svoje stopy roztrúsené po celom ostrove. Turisti môžu nasávať historickú atmosféru na mestských hradbách v hlavnom meste, túlať sa uprostred prehistorickej osady Kameiros alebo byť svedkami majestátnosti akropoly v Lindose.

Rhodos má ako väčšina gréckych ostrovov aj množstvo krásnych pláží, pričom jednou z plážových perál je Prasonisi. Tento piesočný pás spája polostrov na juhu s pevninou Rhodosu a vedie k majáku, ktorý označuje koniec ostrova. Neďaleká pláž Agios Georgios je rovnako pekná, ale pokojnejšia.

Prasonisi
Prasonisi

Zakyntos

Iónsky ostrov Zakynthos sa spomína v starých príbehoch a jeho obyvatelia počas početných vojen získali množstvo zbraní. V súčasnosti je Zakynthos pokojný, s farebnými mestami, jaskyňami a plážami kúpajúcimi sa pod výdatným slnkom. Pobrežie pokrýva množstvo pláží (vhodných pre rodiny s deťmi), napríklad pláž Laganas a skalnatá pláž Porto Limnionas. Väčšina cestovateľov mieri priamo na pláž Navagio – alebo Pláž vrakov lodí, obklopenú obrovskými útesmi a úchvatnými vyhliadkami.

K ďalším podmanivým miestam patrí záliv Laganas (na obrázku nižšie), chránený morský park, kde žije kolónia korytnačiek a pozoruhodné Modré jaskyne.

Ak vás viac láka nočný život a dobré jedlo, mesto Zakynthos aj Laganas vám poskytnú maximálne uspokojivé zážitky.

Laganas

Kefalónia

Kefalónia je severným susedom ostrova Zakynthos a je známa predovšetkým vďaka svojmu nedotknutému pobrežiu a hornatému vnútrozemiu. Je príjemné si jednoducho prenajať auto alebo motorku a prejsť južnú časť Kefalónie, kde na vás čakajú najvyššie hory a pláže ostrova. Neďaleko mesta Sami na východnom pobreží je pláž Antisamos jednou z najkrajších pláží, aké si len viete predstaviť; žiarivo modrá voda, okolité lesy a trblietavé kamienky vytvárajú scenériu, ktorá je viac než malebná. Odtiaľto je to už len kúsok k jaskyni Melissani, tajomnej jaskyni, do ktorej cez otvor v strope dopadá prirodzené svetlo a v ktorej sa nad priezračnou morskou vodou akoby vznášali veslice.

Asos je azda najpohodovejšou osadou na Kefalónii vďaka svetlým omietnutým domom, tavernám, plážam a benátskej pevnosti.

Kefalónia
Kefalónia

Milos

Milos alebo Melos je malý ostrov v súostroví Kyklady, ktorý sa nachádza na polceste medzi Krétou a Aténami. Vulkanický pôvod ostrova Milos spôsobil, že ostrov vyzerá ako obitý a pomliaždený mocnými silami zeme. Spiace vrcholy, chumáčovité skalné útvary a málo rovný terén prezrádzajú charakter ostrova. Pozoruhodné kamenné prvky ostrova Milos sa najlepšie prejavujú na pláži Kleftiko, ktorá je vhodná skôr na fotografovanie a plachtenie ako na ponáranie sa do vody. Pláž Sarakiniko (na obrázku nižšie) ponúka prostredie vhodnejšie na kúpanie, so zaujímavými sopečnými balvanmi a reštauráciami pod holým nebom pre prípad, že by sa dostavil hlad.

Ak chcete rýchlo uniknúť z jednej z viac ako 75 pláží ostrova Milos, vyberte sa do dedinky Klima, kde rybárske domy priamo hraničia s morom a niekoľko malebných kaplniek poskytuje skvelé príležitosti na fotografovanie.

Sarakiniko
Sarakiniko

Kos

Kos je dodekanézsky ostrov plný stôp zanechaných bývalými vládcami vrátane Peržanov, Rimanov a Osmanov. Na ploche len 290 km2 nájdete pozostatky rímskych víl a trhovísk, ako aj byzantskú pevnosť a starogrécku bohoslužobnú svätyňu. Kultúrne založení cestovatelia si tu prídu na svoje, no sklamaní nebudú ani plážoví povaľači. Pláž Tigaki je nekonečný úsek kamienkov, z ktorého je výborný výhľad na okolité ostrovy a tureckú pevninu. Tie sú podporované vonkajšími reštauráciami a barmi, ktoré poskytujú útočisko po celodennom leňošení. Golden Beach je pokojnejšia časť pobrežia v tvare polmesiaca, ktorá je ideálna, ak túžite po väčšom súkromí.

Kos
Kos

Mykonos

Ostrov Mykonos je rovnako ako Milos súčasťou Kyklad, hoci je oveľa turistickejší ako Milos. Nočný život, ikonická architektúra a pôvabné mestečká sú lákadlom pre všetky typy cestovateľov, pričom mesto Mykonos je centrom všetkého diania. Viac ako tucet historických veterných mlynov tu akoby vystupovalo z morskej hladiny, čo je dôvodom na zaujímavú prehliadku. Výlet odtiaľto je jednoduchý, pretože celý ostrov má rozlohu len približne 84 km2. Keď necháte biele fasády mesta za sebou, môžete začať objavovať nespočetné kaplnky a pusté vnútrozemie.

Pláže na Mykonose sú zmesou nedotknutých a dobre viditeľných kamienkov a piesku. Pláže Agios Stefanos a Agia Anna sú piesočnaté pláže vhodné na kúpanie, leňošenie pod slnečníkmi alebo stolovanie v prímorských tavernách.

Mykonos
Mykonos

Lefkada

Lefkada má vybudovanú turistickú infraštruktúru, ktorá sa prejavuje v prímorských reštauráciách, letoviskách a možnostiach vodných športov. Napriek tomu pokojné pláže a ospalé dedinky ďaleko od mesta Lefkada naznačujú, že čas tu stratil svoju silu. Okrem možností prechádzok po plážach má Lefkada množstvo poskytovateľov výletov, ktorí organizujú windsurfing, kitesurfing a výlety na morských kajakoch, aby ste ocenili krásu ostrova a zároveň sa mohli vydať za pohodou.

V hlavnom meste Lefkady sa nachádza niekoľko pútavých múzeí, ale pod gréckym slnkom je oveľa lákavejšie ponoriť sa do mora na neďalekej pláži Agios Ioannis. Najznámejšou a instagramovou plážou je Porto Katsiki, kamienková pláž na úpätí majestátneho útesu vystupujúceho z Iónskeho mora.

Lefkada
Lefkada

Santorini

Santorini je známe svojimi legendárnymi západmi slnka a svahovitým pobrežím plným bielo omietnutých rezidencií, a preto sa ocitá na popredných miestach v itinerári mnohých cestovateľov do Grécka. Okrem príležitostí na fotografovanie sa na Santorini nachádza množstvo vinárstiev, archeologických nálezísk a vyhliadkových bodov, ktoré sa rozprestierajú na území 90 km2. Mimo kaskádových barov a úzkych dláždených uličiek v hlavnom meste Thera sa na ostrove nachádzajú nádherné pláže, ako napríklad Červená pláž. Toto tenké morské pobrežie sa nachádza pod ohromujúcim útesom vytvoreným z červeného sopečného kameňa. Pláž Caldera je ďalšou jemnou piesočnatou plážou a výnimočným miestom na zakončenie dňa so zapadajúcim slnkom pred očami.

Santorini
Santorini

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt