You dont have javascript enabled! Please enable it! Sharm El Sheikh: Egyptská destinácia, ktorá nadchne nielen potápačov

Sharm El Sheikh: Egyptská destinácia, ktorá nadchne nielen potápačov

Avatar Juraj | 9 marca, 2022

Väčšina turistov mieriacich do Egypta volí Hurghadu a okolité letoviská. Medzi ne sa radí napríklad Makadi Bay, El Gouna, Soma Bay, Safaga a Sahl Hasheesh. Čím ďalej populárnejšou je ďalšia egyptská destinácia Marsa Alam, ktorá je položená južnejšie. Je tu väčší pokoj a zároveň viac koralov pri pobreží. Ozajstní fajnšmekri sa vydávajú do destinácie Sharm El Sheikh, rozprestierajúcu sa smerom na severovýchod od Hurghady. Prečo letieť práve sem?

Sharm El Sheikh sa nachádza v najjužnejšom cípe Sinajského polostrova, ktorý je pomyselným mostom medzi Afrikou a Áziou. Od Hurghady je toto mesto – vzdušnou čiarou – vzdialené približne 100 km, čo je relatívne kúsok. Lenže obe destinácie od seba delí more! A cesta autom je mnohonásobne dlhšia, doslova neúnosne dlhá. A tak nie je divu, že Sharm El Sheikh má – rovnako ako Hurghada a Marsa Alam – vlastné medzinárodné letisko.

Beduínov vystriedali turisti

Pôvodne sa jednalo o malé rybárske mestečko obývané beduínmi, ktorí si bohato vystačili s darmi mora. V súvislosti s rozvojom turistického ruchu v Egypte sa však Sharm El Sheikh zásadne zmenil. Stala sa z neho obľúbená destinácia, ktorá je rozdelená na dve hlavné časti.

Tou prvou je staré mesto s trhoviskom a prístavom na juhu, druhou luxusné letovisko Naama Bay situované cca 7 km smerom na sever. Práve pri nádhernej piesčitej pláži v rovnomennej zátoke vyrástli moderné hotelové komplexy, ponúkajúce dovolenkárom všetko potrebné. A samozrejme aj rad doplnkových služieb, na ktoré si v priebehu roka – kvôli pracovnému tempu a ďalším povinnostiam – ani nespomeniete …

Hlavnou prednosťou destinácie Sharm El Sheikh je fascinujúci podmorský svet. Ten obdivujú – dokonca aj veľmi nároční – potápači a tiež jedinci, ktorých príležitostným koníčkom je šnorchlovanie. Červené more v tejto oblasti oplýva nádhernými pestrofarebnými koralmi, krásnymi rybami a ďalšími atraktívnymi živočíchmi. Sharm El Sheikh síce leží najsevernejšie zo všetkých destinácií na pobreží Červeného mora, podnebie má však najteplejšie a najstálejšie.

Ktoré lokality sú najúžasnejšie?

Teplota vody je optimálna po celý rok, čo umožňuje kúpanie i potápanie kedykoľvek – v júli aj počas zimných mesiacov. Skvelé je, že úchvatné podvodné scenérie zbadáte hneď pri hotelových plážach. Ak však chcete obdivovať to najlepšie, čím sa Červené more môže v týchto končinách pochváliť, vydajte sa na lodný výlet do národného parku Ras Mohamed. Pred nalodením si môžete za poplatok zapožičať šnorchlovaciu výbavu (okuliare, šnorchel, plutvy a prípadne i neoprén). Okrem občerstvenia vám počas plavby budú k dispozícii dvaja skúsení inštruktori. Ďalšou možnosťou je výlet na neďaleký ostrov Tiran.

A keď už sme pri potápaní – jedným z najžiadanejších letovísk v tomto ohľade je Ras Nasrani. Nebojte – naštvaní, slušne povedané, tu nebudete! Toto stredisko s populárnou podmorskou rezerváciou plnou nádherných koralových útesov obklopuje malebnú zátoku ležiacu cca 14 km od Naama Bay. Priestranné hotelové komplexy sa vyznačujú špičkovými službami, na piesočnatých plážach možno prevádzkovať windsurfing, jazdu na vodných lyžiach, paragliding a podobne. A ktoré ďalšie letoviska v okolí mesta Sharm El Sheikh usilujú o priazeň turistov?

Najvzdialenejší Dahab priťahuje profesionálov

Zhruba 5 km od letiska sa nachádza moderné stredisko Nabq Bay so sympatickou pobrežnou promenádou, obchodíkmi, barmi a kaviarňami. Jednými z najčistejších pláží na svete sa pýši pokojnejšie letovisko Sharks Bay. Je tu malá promenáda ale aj bowlingové centrum, ľadové klzisko a jazdiareň.

Ras Um El Seid Hills je vzdialené cca 15 km od letiska a cca 2 km od starého trhoviska. K návšteve nabáda aj delfinárium, kde si možno zaplávať s miestnymi, značne inteligentnými krásavcami. Najďalej od letiska, cca 85 km, sa nachádza Dahab. Stredisko je preslávené potápačskou lokalitou Blue Hole, ktorá je cieľom dobrodruhov z celého sveta. Koralové útesy sa tu len niekoľko metrov od brehu zvažujú do hĺbky vyše sto metrov. A to je to pravé pre skutočných profesionálov!

Kláštor opradený dojímavou povesťou

Ostatne Dahab je strategickým východiskovým bodom pre výlet ku kláštoru sv. Kataríny a na Mojžišovu horu. Legenda o Kataríne hovorí, že mala byť vydatá za cisára Maxentia – avšak sobáš odmietla. Potom, na radu pustovníka, prijala kresťanskú vieru a zasnúbila sa s Ježišom. Cisár Maxentius zvolal učencov a snažil sa jej vieru vyvrátiť, ale ona vďaka svojej kráse a inteligencii všetkých obrátila ku kresťanstvu. Maxentius ju preto nechal popraviť. Jej telo však záhadne zmizlo. Až cca 600 rokov po jej smrti boli pozostatky nájdené na hore Sinaj a kláštor bol premenovaný práve po Kataríne. Uvidíte tu aj tŕnitý „horiaci ker“, ktorý rastie v blízkosti oltára.

Sharm El Sheikh očarí mešitou aj pamätníkom

Máte radi trochu adrenalínu? Dohodnite sa s delegátom a vypravte sa na popoludňajší výlet do púšte! V základni si zapožičiate štvorkolku a potom sa spoločne so skúseným sprievodcom vydáte na pohodovú jazdu púštnou krajinou. Budete mať tiež možnosť prejsť sa na ťave, odmenou bude odpočinok v beduínskom stane, čaj a vodná fajka. Počas vynikajúcej večere je možné sledovať zábavnú šou vrátane fakíra.

Ak chcete dôkladnejšie spoznať mesto Sharm El Sheikh, môžete si objednať poldenný výlet. Navštívite mešitu, kostol, pamätník Al Fanar, odkiaľ sa vám naskytne panoramatický výhľad na Červené more.

Poslednou zastávkou je prístav, kde začne vaša plavba pozdĺž malebného pobrežia. Výlet zakončíte v preslávenom centre Naama Bay, kde si nakúpite čokoľvek od korenia a ibiškového čaju cez oblečenie až po sošky staroegyptských bohov.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt