Karpathos leží v Egejskom mori medzi dvoma ďalšími známymi gréckymi ostrovmi, Krétou a Rodosom. Na juhu sa naň tlačia ostrovy Kassos a Armathia a na opačnej strane Saria. Karpathos má rozlohu necelých 325 km², čo je viac ako štyrikrát menej ako Rhodos. Podobne ako ostatné grécke ostrovy má aj Karpathos bohatú históriu, v ktorej sa striedali obdobia prosperity s obdobiami vojen a dobývania. Okrem Grékov mu v rôznych obdobiach vládli aj Rimania, Arabi, Janovskí piráti, Benátčania, Turci a Taliani.
Opustený raj na zemi – Karpathos
Po druhej svetovej vojne sa z ostrova kvôli chudobe vysťahovalo veľa ľudí. Ostrov zostal takmer opustený a na niekoľko desaťročí sa stal oázou pokoja. Pokojná atmosféra tu však nakoniec prilákala prvých turistov a začali sa sem vracať emigranti alebo ich potomkovia. V súčasnosti sem každoročne prichádza čoraz viac turistov a povestný pokoj sa začína vytrácať. Veľký podiel na tom má aj novovybudované letisko. Návštevníci, ktorí sa chcú dostať na Karpathos, už nemusia absolvovať dlhú plavbu z Rodosu. Miestna ekonomika sa teší prílevu návštevníkov, vznikajú nové hotely, reštaurácie a atrakcie. Cestovný ruch je hlavným zdrojom príjmov.
Napriek tomu sa nedá povedať, že by bol Karpathos zaplavený masovým cestovným ruchom ako iné grécke ostrovy. Všetko sa rozvíja pokojným tempom a ostrov si zachováva svojho gréckeho ducha. Miestni obyvatelia stále udržiavajú tradície a zvyky, nosia tradičné oblečenie a zachovávajú si svoju jedinečnú kultúru. Tradičný spôsob života je najviac viditeľný na severe ostrova, kde dedinčania odovzdávajú svoje piesne a tance ďalším generáciám, oslavujú starodávne sviatky a zachovávajú rôzne zvyky, z ktorých mnohé siahajú až do staroveku.
Krajina na ostrove je veľmi rozmanitá, na jednej strane je skalnatá, na druhej strane je nádherne zarastená a úrodná. Horskému hrebeňu pretínajúcemu ostrov dominuje hora Kalimni, ktorá dosahuje výšku 1120 metrov. Rastlinstvo je rozmanité, tvoria ho borovicové lesy, cyprusové a olivové háje, roviny bohaté na aromatické byliny a koreniny, vinice a ovocné sady. Práve v týchto horách sa nachádzajú najväčšie poklady ostrova v podobe tradičných dedín, v ktorých sa doslova zastavil čas. Jednou z nich je dedina Olympos, ktorá sa nachádza na východe ostrova. Bola založená v roku 1426 a väčšinu svojej existencie zostala prakticky odrezaná od zvyšku ostrova. Jediný spôsob, ako sa do nej dostať, bola plavba do najbližšieho prístavu v dedine Diafani, po ktorej bolo potrebné zdolať dlhý a strmý úsek cesty, aby sa človek dostal k domom postaveným pozdĺž horského hrebeňa vo výške 600 metrov nad morom.
Práve vďaka tejto izolovanosti si obec zachovala svoj starobylý charakter, ktorý nebol ovplyvnený modernou dobou. Muži a ženy sa stále obliekajú do tradičných odevov, venujú sa remeselnej výrobe a ručným prácam, pečú domáci chlieb, melú obilie vo veterných mlynoch alebo pripravujú chutné jedlá z čisto prírodných surovín. Ďalšie dediny, ktoré sa oplatí navštíviť, sú Arkasa, Othos, Spoa, Messochori a Volada.
Hlavným mestom a najväčším prístavom ostrova je Karpathos, niekedy nazývaný Pigadia. Nájdete ho na juhu ostrova, na konci dlhého zálivu, ktorý lemuje takmer tri kilometre dlhá pláž. Tento pôvabný rybársky prístav je spomienkou na staré časy, keď tu rybári každý deň opravovali siete a na starých člnoch vyrážali na more, aby ulovili čerstvé ryby pre miestne reštaurácie. Mesto je obľúbené medzi turistami, pretože je výbornou základňou poskytujúcou dostatok pohodlia a všetko, čo turisti potrebujú. Nájdete tu množstvo ubytovacích zariadení, taverien, barov, reštaurácií a obchodov s rozličným tovarom. Pigadia sa môže pochváliť niekoľkými pamiatkami z rôznych období; môžete navštíviť pozostatky kresťanskej baziliky Agia Fotini, antickú akropolu alebo hrobku v Poseidonovej jaskyni. Menšie nálezy sa nachádzajú v Archeologickom múzeu.
Nezabudnite navštíviť horskú dedinu Menetes vo výške 350 metrov nad morom. Je to pôvabná stredoveká dedinka s úzkymi kľukatými uličkami pokrytými viničom a domami v pastelových farbách. Strmému útesu dominuje farský kostol Kimissis tis Theotokou z roku 1845. V horách severne od hlavného mesta leží dedina Aperi, ktorá bola do roku 1896 hlavným mestom ostrova.
Na ostrove Karpathos je veľa krásnych pláží, ale najkrajšia je pláž Apella, ktorej hlboké modré vody, zlatý piesok, zelené svahy a skalnaté útesy pripomínajú karibský raj. Podobne malebné sú aj pláže Achata, Damatria, Agios Nicolaos, Kyra Panagia, Diakoftis alebo Mikri Amopi. Pláže na južnom cípe ostrova si obľúbili najmä milovníci adrenalínových vodných športov, ako je windsurfing a kiting.