You dont have javascript enabled! Please enable it! Lokality v Toskánsku - 2. diel

Lokality v Toskánsku – 2. diel

Avatar Juraj | 1 decembra, 2020

Prvých 14 toskánskych lokalít sme si predstavili v 1. dieli seriálu.

Na začiatok si ešte raz v krátkom videu pripomenieme ako Toskánsko vyzerá objektívom našich kamier…

Vďaka nášmu partnerovi MEGA sú naše videá sú uložené na bezpečnom a šifrovanom cloude.

Video je zaradené v našej VIDEO SEKCII.  V spomínanej sekcii nájdete mnôžstvo našich exkluzívnych videí z celého sveta.


1.DIEL

2.DIEL

3.DIEL

4.DIEL

5.DIEL

6.DIEL

7.DIEL

8.DIEL

9.DIEL

✔️Albinia

✔️Camaiore

Castellina Marittima

Dicomano

Chianciano Terme

Mercatale Val di Pesa

Palaia

Radda in Chianti

Scarperia

✔️Ambra

✔️Campiglia d’Orcia

Castelnuovo Val Cecina

Elba

Chianni

Molin del Piano

Partigliano

Rapolano Terme

Seravezza

✔️Ansedonia

✔️Campiglia Marittima

Castiglion Fiorentino

Empoli

Chiusdino

Montaione

Peccioli

Ravi

Serre di Rapolano

✔️Arcidosso

✔️Campiglione

Castiglioncello

Figline Val d’Arno

Chiusi

Montalcino

Pelago

Reggello

Sesto Fiorentino

✔️Arezzo

✔️Carmignano

Castiglione d’Orcia

Firenzuola

Impruneta

Monte San Savino

Pergine Valdarno

Roccalbegna

Siena

✔️Aulla

✔️Casale Marittimo

Castiglione Della Pescaia

Fivizzano

Legoli

Montebuono

Pescia

Roccastrada

Sinalunga

✔️Bagni di Lucca

✔️Cascina

Cavriglia

Florencia

Lido di Camaiore

Montecatini Terme

Pienza

Rufina

Sovicille

✔️Barberino del Mugello

✔️Casole Lunigiana

Celle sul Rigo

Follonica

Loro Ciuffenna

Montecatini Val di Cecina

Pietrasanta

San Baronto

Strada in Chianti

✔️Barberino Val d’Elsa

✔️Casole d’Elsa

Certaldo

Forte dei Marmi

Lucca

Montefollonico

Pievescola

San Casciano in Val di Pesa

Suvereto

✔️Barga

✔️Castagneto Carducci

Cetona

Fosdinovo

Lucignano

Montegonzi

Piombino

San Donato in Poggio

Talamone

✔️Bibiena

✔️Castel del Piano

Cinigiano

Fucecchio

Luconela in Chianti

Montelupo Fiorentino

Pisa

San Gimignano

Tavarnelle Val di Pesa

✔️Bucine

✔️Castelfranco di Sopra

Codiponte

Gaiole in Chianti

Marina di Bibbona

Montepulciano

Pistoia

San Miniato

Terranuova Bracciolini

✔️Buggiano

✔️Castell Azzara

Colle Val d’Elsa

Gambassi

Marina di Grossetto

Monteriggioni

Pitigliano

San Quirico d’Orcia

Tirrenia

✔️Buti

✔️Castellina in Chianti

Colognora

Ginestra Fiorentina

Marina di Massa

Monteroni d’Arbia

Poggibonsi

San Vincenzo

Torre del Lago Puccini

Cortona

Gioviano

Marina Pietrasanta

Montespertoli

Poggioferro Seggiano

Sansepolcro

Trequanda

Giustino Valdarno

Marradi

Montevarchi

Pomarance

Sassetta

Vada

Grassina

Massa

Monticiano

Pontedera

Saturnia

Vaglia

Greve in Chianti

Massa Marittima

Montignoso

Populonia

Scansano

Viareggio

Grosseto

Massarossa

Orciatico

Porciano

Scarlino

Vicchio

Porto Santo Stefano

Vignale Riotorto

Pratovecchio

Vinci

Punta Ala

Volterra

Quies

Zeri


Camaiore

Camaiore je obľúbené prímorské letovisko, ktoré je súčasťou toskánskej riviéry Versilia. Okrem výhodnej polohy pri mori ponúka aj pôvabné historické jadro vnútri stredovekých hradieb.
Camaiore patrí medzi pokojné strediská. Pretože leží uprostred kopcov, na úpätí Apuánských Álp, je možné spojiť oddychovú dovolenku na pláži s občasnými výletmi do prírody. Nádherné okolité scenérie vás očaria rovnako, ako rozprávková atmosféra samotného mesta, ktorého korene siahajú hlboko do histórie.
Okrem romantických prechádzok historickými časťami a kúpania v mori sa v okolí Camaiore nachádza veľa ďalších zaujímavých miest, poskytujúcich dôvod k výletu. Napríklad prírodné divadlo v parku La Versiliane v susednom mestečku Marina di Pietrasanta, ktoré preslávilo zručnosťou miestnych kamenárov.

Campiglia d’Orcia

Campiglia d’Orcia je typická horská historická talianska dedina na juhovýchode Toskánska. Nachádza sa vo svahu pohoria Monte Amiata s krásnym výhľadom na čarovnú krajinu zelené údolie Orcia.
Vďaka svojej polohe vo výške 800 m n. m. poskytuje vôbec hŕbu nádherných scenérií okolitej prírody. Celá oblasť Toskánska je povestná svojimi úžasnými scenériami.
Neďaleko Castiglione d’Orcia leží pevnosť Rocca d’Orcia s opevnenou vežou na úpätí hory, takže sa môžete kochať pohľadom na neďaleké more a malebné stredoveké dedinky.
Tipy na výlety:
Štyri kilometre odtiaľ sa nachádza termálne kúpalisko a tiež hlavný cestný ťah medzi Florenciou (125 km) a Sienou (50 km). Navštíviť môžete aj bližšie historické mestá – Pienza (18 km) alebo Montalcino (30 km).

Campiglia Marittima

Campiglia Marittima je historická obec nachádzajúca sa neďaleko pláží etruského mora, ktoré patrí k tým najkrajším v Európe. Vôbec celý kraj Toskánska je ako z rozprávky – všetkého je tu hojnosť – úrodná pôda, hlboké borovicové lesy, zelené údolia riek, nádherné scenérie hôr.
Aj obec Campiglia Marittima sa nachádza vo svahu jedného z mnohých tunajších kopcov a tým ponúka príjemné panoramatické výhľady do okolia. Tunajšia krajina je pretkaná olivovými hájmi a vinicami, na mnohých miestach návštevníkov lákajú vínne pivničky.
Mimo historických pamätihodnosti v centre Campiglia Marittima je možné navštíviť ju iné zaujímavé miesta, napríklad Suvereto, Populonia, Castagneto Carducci a Bolgheri.
Aj milovníci golfu si tu prídu na svoje. Vo vzdialenosti približne 20 km sa rozkladá areál golfového ihriska.

Campiglione

Campiglione je malá dedinka na území Lunigiana v tesnej blízkosti termálnych kúpeľov a kvapľových jaskýň Equi Terme a obce Monzón, vzdialená približne 23 km juhovýchodne od hlavného ťahu Aulla La Spezia-Parma.

Lunigiano
Lunigiano je celkovo historicky veľmi zaujímavá oblasť Toskánska, až mýtická. Územne sa rozkladá v dvoch provinciách – La Spezia a Massa Carrara. Tiahne sa od Apenín až k rieke Magra, takže čiastočne zasahuje aj do Ligurie. Jej hranice kopírujú hranice už neexistujúcej stredovekej diecézy Luni, podľa ktorej sa oblasť nazýva.

Rímsky prístav Luni bol vo svojej dobe centrom severného toskánskeho pobrežia. Podľa legendy sa prepadol do zeme, zmizol. Dodnes sa v kraji zachovali stopy po rímskej civilizácii – zvyšky kolosea, mince, črepy nádob.
Na území Lunigniana sa nachádza aj niekoľko úžasných stredovekých pevností a hradov – skvelé príležitosti na výlety do okolia kúzelnou krajinou. Z pôvodných 160 ich sa ich zachovalo síce len tridsať, tie však stojí za to vidieť.
Z niektorých už sú síce je zrúcaniny, napríklad Agnino di Fivizzano, napriek tomu neztratiliy nič zo svojej pôvodnej majestátnosti. Medzi najvýznamnejšie hrady oblasti Lunigiana, patrí La Verrucola, slávny hrad ktorý vlastní Pietro Cascella, a hrad z Piagnaro v Pontremoli.

Carmignano

Carmignano je vo svete známe predovšetkým svojím vínom, ktoré nesie jeho meno. Inak je to pôvabné malé historické mestečko provincie Prato.
Celá oblasť okolo Carmignana nesie stopy etruskej civilizácie. Možno tu nájsť ale aj veľa artefaktov z čias antického Ríma.
Priamo v samotnom centre Carmignano sa nachádza kostol San Francesco. Ďalšou výraznou pamiatkou je kostol San Michele s navštívením Panny Márie zo 16. storočia a trosky stredovekej pevnosti, pôvodne slúžiacej k obrane mesta.
Tunajšia krajina sa ničím nelíši od malebnej zvlnenej toskánskej prírody s množstvom borovicových hájov. Carmignano môže slúžiť aj ako prijateľný východiskový bod pre výlety do slávnych historických miest Toskánska – Praty, Florencie, Sieny či Pisy.

Casale Marittimo

Casale Marittimo je ďalší z veľkej rady historických horských talianskych dediniek. Nachádza sa na kopci Valle di Cornica vo výške 250 m n.m., v provincii Pisa v Toskánsku, ktoré je preslávené rozprávkovo kúzelnou, malebnou krajinou, úrodnou pôdou a veľmi bohatou históriou.
Casale Marittimo leží blízko mora. Najbližšia pláž sa vyznačuje tak trochu drsnejším pieskom, ako aj skalnatými útesmi. More je tu priezračne čisté a jeho voda patrí k najčistejším v celom Taliansku.
Jedna z najžiadanejších a najlepšie vybavených pláží sa nachádza v neďalekom San Vincenzo.
Aj historické Casale Maritimo obklopujú podobne ako väčšinu ostatných lokalít v Toskánsku olivové háje. Nájdete tu aj hrad patriaci rodine Della Gherardesca z roku 1000.

Tipy na výlety:
Mimoriadne lákavým tipom k výletu je určite Parco Mineraria die Monti della Campigli, založený mestskou radou v spolupráci s Katedrou archeológie a historického umenia univerzity v Siene. Ide vlastne o múzeum pod holým nebom, kde možno nájsť pozostatky z doby Etruskov a iných národov.
Dedina Campiglia Marittima je zaujímavá aj tým, že Etruskovia tu vybudovali kováčsku dielňu, ktorá spracovávala kov nielen pre tunajších obyvateľov, ale aj pre okolité dediny.
Ďalšie príjemný odpočinok a relaxáciu ponúka neďaleký termálny bazén, kam sa dá dôjsť aj peši (cca 1 km).

Cascina

Cascina je väčšia obec ležiaca na brehu rieky Arno v provincii Pisa. Od hlavného mesta oblasti, Pissy, preslávenej netypickým sklonom veže, je Cascina vzdialená len 22 km. Rovnako ďaleko (25 km) je to odtiaľto aj k malebnej pláži Marina di Pisa.
Cascina je zároveň sídlom Európskej gravitačnej hvezdárne. Tunajšie observatórium Virgo vlastní najväčší európsky interferometer pre hľadanie gravitačných vĺn s dĺžkou ramien 3 km.
V minulosti Cascina plnila dôležitú úlohu ako pevnosť na spojnici Florencie a Pisy. Dodnes ju ešte z časti obklopujú dochované stredoveké hradby. Ďalšou dominantou obce je hrad Ripoli. Za pozretie bezpochyby stoja aj ďalšie pamiatky, napríklad kostol Madonny dell’Acqua, San Giovanniho oratórium, kostol svätej Márie a mnoho ďalších historických budov.
Atmosféra celého Toskánska má svoje osobité čaro, ktoré vám spríjemní tunajší pobyt a umožní vám úplne sa odpútať od starostí všedných dní.

Casola Lunigiana

Casola Lunigiana je jednou z najstarších obcí rovnomennej oblasti Lunigiana, ktorá sa tiahne od Apenín až k rieke Magra, pozdĺž severného pobrežia Toskánska. Čiastočne zasahuje aj do Ligurie.
Ide o historicky veľmi zaujímavú oblasť, bohatú na históriu a nádhernú krajinu. Vďaka Apuánskymi Alpám sa tu návštevníkom ponúkajú nezabudnuteľné, kúzelné panoramatické scenérie. Núdza tu nie je ani o stredoveké hrady a pevnosti. Z pôvodných 160 sa ich bohužiaľ zachovalo len tridsať.
Vďaka svojej polohe je Casola Lunigiana známa ako ideálny východiskový bod pre výlety do vnútrozemia Talianska a k obciam na ligúrskom a tirrenskom pobreží.

V okolí toskánskej Casole Lunigiana najdete aj pozoruhodnú zrúcaninu zámku u Malaspina, kostol San Franesco a ďalej kostol San Nicolo.
Asi dvadsať kilometrov od Casole Lunigiana sa nachádza mestečko Pontremoli, v ktorom sa nachádza múzeum Museo delle Statue-Stele, ktoré ukrýva okrem iného aj dvadsať rôznych menhirov a pravekých megalitov, z ktorých tie najstaršie pochádzajú už z roku 3000 pr. n. l.
Lunigiana je z historického hľadiska veľmi zaujímavá oblasť Toskánska. Územne sa rozkladá v dvoch v dvoch provinciách, La Spezia a Massa Carrara, a tiahne sa od Apenín až k rieke Magra, takže čiastočne zasahuje aj do Ligúria.Na území Lunigniana sa nachádza aj niekoľko úžasných stredovekých pevností a hradov – skvelé príležitosti do okolia kúzelnou krajinou.
Z niektorých už sú síce iba zrúcaniny, napríklad Agnino di Fivizzano, napriek tomu neztratiliy nič zo svojej pôvodnej majestátnosti. Medzi najvýznamnejšie hrady oblasti Lunigiana, patrí La Verrucola, slávny hrad ktorý vlastní Pietro Cascella, a hrad z Piagnaro v Pontremoli.

Casole d’Elsa

Casole d’Elsa je malebná stredoveká toskánska dedina nachádzajúca sa v nadmorskej výške 375 m. Vďaka svojej polohe návštevníkom poskytuje nádherný rozhľad na panoramatické scenérie okolitej čarovnej krajiny.
Sama Casole d’Elsa je charakteristická početnými historickými budovami zo stredovekých tehál. Jej pôvod siaha až ku koreňom etruskej civilizácie. Najdôležitejšou miestnou pamiatkou je radnica La Rocca, kde pravidelne zasadá vedenie obce.
Napospol pokojná obec s tromi tisíckami obyvateľmi sa nachádza 35 km západne od Sieny, 22 km od San Gimignano a 12 km od Colle Val d’Elsa. Od hlavného mesta toskánskeho kraja, Florencia, je vzdialená 70 km.

Castagneto Carducci

Castagneto Carducci je veľmi staré prímorské letovisko ležiace na západnom pobreží Apeninského polostrova blízko toskánskych prístavov Livorno a Piombino. Po mori je Castagneto Carducci vzdialené približne 15 km od ostrova presláveného Napoleonom, Elby.
Vedľa krištáľovo čistého mora a jemných piesočných pláží, chránených borovicovými hájmi, tu skutočný raj nájdu aj milovníci cyklistiky. Tunajšia krajina je síce trochu „zvlnená“, napriek tomu doslova prešpikovaná veľkým množstvo cyklotrás. Počas výletov na bicykli sa môžete kochať nádhernými panoramatickými scenériami, ktorými je Toskánsko preslávené. V tunajších kopcoch môžete navyše naraziť aj na bažiny a močiare.

Atmosféra stredoveku tu na vás dýcha na každom kroku. Castagneto Carducci ukrýva doslova architektonické skvosty v podobe majestátneho kostola so zvonicou a hradbami. Nechýbajú pochopiteľne ani veľmi úzke, tajomné a zároveň romantické uličky, smerujúce k historickému jadru mesta.
Castagneto Carducci je tiež veľmi príhodným východiskovým bodom pre výlety do okolia. Historickým bohatstvom sa totiž môžu chváliť tiež okolité mestečká ako Bolgheri, Populonia, Bibbona, Suvereto či Campiglia Marittima.

Castel del Piano

Castel del Piano je stredovekou dedinou nachádzajúcou sa v strednom Taliansku, 15 km od jazera Trasimeno – najväčšieho jazera na Apeninskom polostrove a štvrtom najväčšom v celom Taliansku.
Aktívnu a zároveň príjemnú dovolenku tu môžete stráviť po celý rok. Celé okolie Castel del Piano sa totiž pýši úchvatnou prírodou.
Na jar, keď sa príroda ešte len prebúdza, miestnym trekingovým chodníkom nemožno odolať. V lete môžete relaxovať v tieni gaštanov, ktorých je tu doslova ako húb po daždi. Jeseň môžete využiť na posledné sezónne výlety na bicykloch a zimu k lyžovaniu.
Málokto z turistov si nechá ujsť výlet k hore Amiata (1700), ktorá je najsevernejšou sopkou Taliansko. Dominuje celému miestnemu regiónu.

Castelfranco di Sopra

Castelfranco di Sopra je malé mestečko, ktoré leží na východe toskánskeho regiónu, v nízkych horách Pratomagno vo Valdarne. Vďaka svojej polohe, vo svahu nad údolím rieky Arno, 280 m n. m., poskytuje pekný pohľad na okolitú krajinu.
Mierne kopce s hlbokými lesmi, olivovými hájmi, rozsiahlymi vinicami sú čarovné svojou jednoduchosťou. Rozprávková krajina ukrýva tiež veľa historických skvostov, väčšinou románske kostoly a farské usadlosti.
Castelfraco di Sopra sa pôvodne nazývalo „Terra Murata“ a jeho pôvod siaha až do 13. storočia. Pre svoju strategickú pozíciu bolo v minulosti dejiskom častých vojenských stretov. Z čias nájazdov a obliehaní sa dochovala značná časť hradieb. Miestne budovy nesú stopy renesančnej architektúry. Jedna z najdôležitejších budov, miestna radnica Palazzo del Municipio, pochádza zo 14. storočia.

Tip na výlet:

Stredoveký kláštor Badia di San Salvatore v Soffene.

Castell’Azzara

Castell’Azzara je malé horské mestečko, veľmi bohaté na historické pamiatky, nachádzajúce sa vo svahu úpätia južnej časti pohoria Amiata. Castell’Azzara oplýva, podobne ako celé Tokánsko, očarujúcou krajinou, do ktorej sa zamilujete na prvý pohľad. Ani tu nechýbajú malebné scenérie hôr, rozľahlé vinice, borovicové a olivové háje.
Nielen v samotnom mestečku, ale aj v jeho okolí nájdete mnoho zaujímavých a historicky cenných miest. Samotné jadro dediny Castell’Azzara obklopoval pôvodne vysoký hraničný kamenný múr. Bohužiaľ bol skoro celý rozobraný a použitý na výstavbu tunajších domov.
K najväčším dominantám Castell’Azzara patrí Convento della Santissima Trinita (v preklade svätá trojica kláštorná) a Villa Sforzesco (Sforzová vila).

Ďalej tu nájdete aj päť, architektonicky určite veľmi zaujímavých, kostolov – kostol San Nicola, kostol Madonny del Rosario, kostol Misericordia, kostol San Gregorio Magno a kostol Panny Márie della Pietraia.

Castellina in Chianti

Castellina in Chianti je malá stredoveká dedinka, nachádzajúca sa v turisticky najnavštevovanejšej oblasti Toskánska – Chianti, vzdialená asi 21 km od Sieny.
Castellina in Chianti vás na prvý pohľad očarí svojou malebnou, typicky toskánskou, krajinou s rozsiahlymi vinicami a s veľkým množstvom olivových hájov.
Hoci sa nachádza v nadmorskej výške 580 m n. m., prechádzajú ňou takmer všetky dôležité spojnice regiónu. Výhodná poloha navyše ponúka návštevníkom kúzelné panoramatické výhľady na tunajšiu pôvabnú krajinu.
Castellina in Chianti je tiež hlavným centrom Chianti Classico, územie združujúce tunajšie významné vinárstva. Chianti Classico je totiž zároveň celosvetovo uznávanou a rešpektovanou značkou vína. Práve táto oblasť sa môže pýšiť rovnomennou značkou prvotriedneho vína.

 


Prvý diel vyšiel 27. novembra 2020

Tretí diel vyjde 4. decembra 2020.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA