You dont have javascript enabled! Please enable it! Ostrov bohov - to je indonézske Bali

Ostrov bohov – to je indonézske Bali

Avatar Juraj | 30 novembra, 2020

Bali – nazývané tiež „Ostrov bohov“ – je súčasťou päť tisíc kilometrov dlhého reťazca indonézskeho súostrovia tvoreného viac než sedemdesiatimi tisícami ostrovov. Bali leží južne od rovníka v súostroví Malé Sundy medzi ostrovmi Jáva a Lombok. Bali je hlavným cieľovým miestom turistov cestujúcich do Indonézie.

Je to hornatý ostrov vo svojom vnútrozemí, s dvoma krátermi – posvätným Gunung Agung, dosahujúcim výšky vyše 3 tisíc metrov, a Batur s rovnomenným jazerom, s terasovitými ryžovými poľami. Bali ponúka 400 km prekrásnych pláží, neuveriteľne bohatú tropickú vegetáciu a nefalšované, veľmi priateľské správanie domácich obyvateľov.

Podnebie je teplé a príjemne čerstvé po celý rok. Obdobie sucha, ktoré prinášajú východné monzúny, je medzi júlom a septembrom. Obdobie dažďov, ovplyvňované západnými monzúnmi zase od decembra do marca, s krátkymi tropickými dažďami v podvečer. Najviac zrážok spadne od decembra do januára. Vlhkosť vzduchu sa pohybuje medzi 65 – 95%.

Obyvatelia

Indonézia je piatou najľudnatejšou krajinou na svete. Žije tu asi 190 miliónov obyvateľov, z toho Bali obýva 5 miliónov, prevažne na juhu ostrova. Na Bali je 90% populácie hinduistov a toto náboženstvo preniká celým ich životom. Dokonca sa zdá, akoby náboženské slávnosti a obrady zaberali viac dní, než práca. A napriek tomu je snáď každý Balijec v nejakej forme umelec, či už maliar, tkáč, tesár, sochár či košikár.

Denpasar je najdôležitejšie mesto ostrova, ktorého centrum tvorí námestie Puputan s parkom. Za návštevu stojí Balijské múzeum so zbierkou masiek, drevorezieb a predmetov zo života domorodcov. Veľmi pútavé obrady sa konajú v chráme Pura Jagatnatha. V tesnej blízkosti Denpasaru sa nachádza najkrajší a tiež najnavštevovanejší morský chrám Pura Tana Lot a tiež dva kráľovské paláce Puri Agnung a Putim Ankar.

Srdce Bali

Mestečko Ubud je srdcom Bali. Nachádzajú sa tu prastaré kráľovské chrámy, monumentálne paláce a dedinka remesiel. Za návštevu stojí múzeum Puri Lukisana Neka so zbierkou diel miestnych umelcov. Významným miestom je tiež komplex dvoch desiatok chrámov Besakih, ktoré sa nachádzajú na svahoch sopky Agung a niektoré z nich sú dvetisíc rokov staré. V každom z nespočet hotelov nájdu návštevníci širokú ponuku vodných športov, od kajakov cez šnorchlovanie, parasailing, vodné skútre až po potápanie medzi koralovými útesmi. Nezabudnuteľný zážitok turistom ponúkne určite rafting vo vnútrozemí, kde sa rieka Ayung zarezáva do zovretého údolia s bohatou tropickou vegetáciou. Horské svahy môžete zdolávať pešo aj na bicykli, na lodi zase pobrežné more plné koralov, farebných rýb a hviezdic. V stredisku Kuta si dokonca môžete skúsiť bungee dumping či navštíviť vodný park. Pre milovníkov golfu je rajom najmä stredisko Nusa Dua. Ďalšie golfové ihrisko sa nachádza v Sanure.

Nočný pohľad na ulicu Royal Palace v mestečku Ubud.

Kultúra

Miestnu kultúru predstavujú rozkošné tanečnice, chrámové slávnosti a mnoho hinduistických pamiatok. Tradičná hinduistická viera so svojimi bohmi je tu totiž hlboko zakorenená. Na Bali sa neustále tancuje, pri slávnostiach aj v hoteloch. Najznámejší je Ramayana s tancom Kecak, ktorý prevádza cez 100 tanečníkov a hudobníkov a symbolizuje boj dobra so zlom. Kto chce spoznať tunajšiu kultúru, nemal by si ho nechať ujsť. Najživším strediskom ostrova je Kuta, kde návštevníci nájdu nočné kluby, diskotéky a bary. Trochu kľudnejší je luxusný raj Nusa Dua, s mnohými dobrými indonézskymi reštauráciami.

Kuchyňa

Indonézska kuchyňa je veľmi rozmanitá už len svojou prípravou jedál rôznych chutí a spôsobom servírovania, ktorý sa líši nielen od ostrova k ostrovu ale aj v rámci jednotlivých ostrovov. Najobľúbenejším jedlom je Nasi Goreng, čo je ryža s kúskami bravčového, hovädzieho a kreviet s nakrájanou zeleninou, okorenené miestnym korením. Určite si užite indonézsku, čínsku, japonskú alebo niektorú z ďalších ázijských kuchýň v niektorej z mnohých miestnych reštaurácií.

Nasi Goreng

Samozrejme si tiež nenechajte ujsť možnosť nákupov rozmanitých suvenírov. Ich predajcov budete stretávať na každom kroku, hlavne v blízkosti turisticky atraktívnych miest. Najžiadanejšími suvenírmi sú z dreva vyrezávané masky, portréty, démoni, píšťaly a sošky, alebo napríklad prekrásne vejáre, výrobky z bambusu či palmových listov. Ak prahnete po výletoch do prírody, pozorovaní východu slnka na vrchole aktívnej sopky a ryžových terasách ako vystrihnutých z prírodopisných dokumentov, musíte Bali navštíviť. Ak túžite zakúsiť ako chutí radosť z dobrej surferskej vlny, alebo aké pestré farby vidia pod hladinou potápači tak príďte na Bali.

Tipy na výlety

  • Jedným z najvýznamnejších morských chrámov na Bali je Tana Lot. Jeho svätyňa stojí na skale, ktorá je dookola obklopená vodou a strážená pred zlými silami a votrelcami jedovatými morskými hadmi. Taktiež obdivovatelia netopierích jaskýň si prídu na svoje v Goa Lawah, asi 9 km od Klungkungu. Stropy jaskýň sú posiate tisíckami netopierov. Nádherné koralové útesy a tropické ryby preslávili inak malý ostrovček Menjangan na západnom pobreží Bali.

Morský chrám Tana Lot

  • Ostrov Lombok je vzdialený iba 30 minút letu východne od Bali. Rozlohou o niečo menší ako jeho západný sused, však rozhodne stojí za návštevu. Letisko nachádzajúce sa v hlavnom meste Mataramu prijíma iba vnútroštátne lety, a tak drží ostrov v relatívnej izolácii od masového turistického ruchu. Lombok je oázou pokoja a človek rýchlo nadobudne pocit, že sa tu zastavil čas. V severozápadnej časti Lomboku sa nachádza malé súostrovie ostrovčekov Gili. Sú povestné nedotknuteľnosťou prírodných krás, azúrovou vodou, nádhernými bielymi plážami a skvelými možnosťami pre potápanie a šnorchlovanie. Na ostrovoch nenájdete políciu ani motorizovanú dopravu. Jednotlivé ostrovy sú tak malé, že sa dajú poľahky obísť aj pešo. Alebo skúste prenájom typického povozu cidomo ťahaného oslom.
  • Mesto Yogjakarta sa nachádza v západnej časti ostrova Jáva, hodinu letu od Bali a je ideálnou základňou pre pozretie dvoch unikátnych pamiatok registrovaných na zozname svetového dedičstva UNESCO. Len hodinu jazdy autom smerom na západ leží Borobudur – najposvätnejšie miesto budhistických veriacich a zároveň najväčšia budhistická svätyňa na svete.

    Borobudur

    Druhou vzácnou pamiatkou približne 20 km východne od Yogjakarty je hinduistický chrámový komplex Prambanan z 9. storočia. Jedná sa o jednu z najväčších a najstarších hinduistických pamiatok a svojím významom býva porovnávaný s chrámovým komplexom Angkor Watt v Kambodži.

 


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt