You dont have javascript enabled! Please enable it! MUSÍTE VIDIEŤ: Kos

MUSÍTE VIDIEŤ: Kos

Avatar Juraj | 12 júna, 2023

Ak poznáte Hippokrata, otca modernej medicíny, možno budete chcieť navštíviť Kos, jeden z gréckych Dodekanézskych ostrovov. Kos je rodiskom Hippokrata, vďaka čomu je tento ostrov obľúbený. Okrem toho si však návštevníci tento ostrov obľúbili aj kvôli množstvu gréckych a rímskych pamiatok. Uvidíte tu staroveké hrady, zrúcaniny, archeologické náleziská a pláže. Ak sa teda chcete o ostrove Kos dozvedieť viac, prečítajte si nášho krátkeho sprievodcu.

Itinerár, čo musíte na Kose vidieť...

Ide o prekrásne námestie, ktoré tvorí centrum mesta Kos. Napriek zemetraseniam v rokoch 1993 a 2017 je námestie stále živé, dobre zrekonštruované, s mnohými barmi a obchodmi s výhľadom naň. Je to ideálne miesto na posedenie pri jedle alebo drinku. V blízkosti sa nachádzajú aj niektoré starobylé a historické pamiatky.

Táto krásna piesočnatá pláž sa nachádza na úpätí ruín starobylej svätyne a je chránená pred severnými vetrami. Prístup sem je veľmi jednoduchý a krajina je nádherná. Grécky kúsok tyrkysovej vody a ostrov s kaplnkou. Všetko sa tu spája pre vynikajúce fotografie alebo jednoducho pre skvelé momenty.

Prales Plaka určite stojí za návštevu. Nachádza sa uprostred veľkého borovicového lesa. Nájdete tu rôzne zvieratá, napríklad pávy, ktoré môžu ľudia kŕmiť a hladkať. Po okolí sa prechádzajú aj mačky, ktoré sa dajú objať a sú až príliš prítulné. Môžete si tu urobiť príjemný piknik, pretože je tu niekoľko lavičiek. Na pobyt tu stačí maximálne 1 hodina.

Ruiny Asklepionu stoja na okraji mesta Kos a sú najdôležitejším archeologickým náleziskom na ostrove. Je to kombinácia chrámu a nemocnice a miesto, kde sa začala moderná medicína.

Pláž Kardamena je vo všeobecnosti dobrá a piesočnatá. Nachádza sa napravo a naľavo od prístavu Kardamena Marina a pozostáva z niekoľkých samostatných pozemkov. Keďže sa pláž nachádza v rámci mesta, je k dispozícii celá infraštruktúra v blízkosti pláže, čo je veľmi výhodné.

Na pláži sú bary a reštaurácie, vodné športy si tu môže užiť každý a voda je čistá. Možno to nie je najkrajšia pláž na ostrove, ale určite je to pláž, na ktorej sa oplatí stráviť niekoľko dní.

Ak sa prechádzate po centre mesta Kos, nemôžete vynechať návštevu tohto malého Odeonu. Stojí v štvrti rímskych víl. Na rozdiel od mnohých pamiatok, ktoré boli vážne poškodené zemetrasením v roku 2017, divadlo vyzerá stále dobre a zachovalo sa. Ak ste v okolí, môžete sa tu zastaviť celkom zadarmo. Našla sa tu Hippokratova socha, ktorá sa teraz nachádza v múzeu v Kose.

Zachovalé ruiny pevnosti uprostred prístavu Kos. Ponúka krásny výhľad na priľahlý prístav a mesto. Žiaľ, v dôsledku zemetrasenia v roku 2017 už nie je vnútro pevnosti prístupné návštevníkom. Výhľad odtiaľto však stojí za návštevu.

Casa Romana je možno najlepšie zrekonštruovaným a zachovaným archeologickým náleziskom na ostrove Kos. Oplatí sa ju navštíviť krátkou prechádzkou z centra mesta, najmä pre tých, ktorí nikdy nevideli iné príklady rímskych patricijských víl z tohto obdobia.

Skvelá pláž s malým barom. Mali by ste si so sebou priniesť dostatok jedla, pretože v bare sa podávajú len chladené nápoje a čipsy. Cesta sem je veľmi kamenistá a dobrodružná, ale určite stojí za to.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt