You dont have javascript enabled! Please enable it! Najčarovnejšie miesta Londýna

Najčarovnejšie miesta Londýna

Avatar Juraj | 24 augusta, 2023


Väčšina svetovej populácie chce niekedy v živote cestovať do Londýna. A nie je ťažké pochopiť prečo. Žiadne iné mesto, snáď okrem New Yorku, v sebe nedokáže skĺbiť toľko histórie, ekonomickej sily a kultúry ako britská metropola. V mnohých ohľadoch bolo po stáročia centrom sveta a tento titul si zachováva dodnes.

Povesť Londýna sa v posledných rokoch trochu zhoršila v dôsledku búrlivej britskej politiky a rôznych politických opatrení. Pre návštevníkov však zostáva očarujúcim miestom, ktoré ponúka civilizačnú hĺbku histórie, ktorú je pre väčšinu sveta ťažké pochopiť. Je domovom „západomorských barbarov“, ako hovorili starí Číňania, a dlhodobým sídlom moci od rímskej éry.

Ako teda vlastne objavíte čaro Londýna? Poďme sa na to pozrieť.

Covent Garden

Covent Garden je jednou z najčarovnejších častí Londýna. Zastrešený trh je kombináciou butikových obchodov a malých predajných stánkov, ako na tradičnom trhu v malom meste.

Čo však robí toto miesto výnimočným, je živá, pulzujúca atmosféra. Počas celého týždňa sa to tu hemží ľuďmi a v každom ročnom období si tu môžete vychutnať niečo nové.

Pravidelne sa tu konajú aj vystúpenia umelcov. Covent Garden im umožňuje postaviť si svoje vybavenie, chodiť na chodúľoch a zabávať dav, čo podnecuje ešte viac ľudí, aby prišli a pripojili sa k zábave. Žonglovanie s nožmi, jedenie ohňa a akrobacia na rebríku sú samozrejmosťou.

The West End

West End sa nachádza doslova hneď vedľa Covent Garden a niektoré divadlá sú od neho vzdialené len pár krokov. Táto časť Londýna je známa svojimi neuveriteľnými predstaveniami a skvelými hereckými výkonmi, vďaka ktorým sa môžete dostať do blízkosti najlepších svetových umelcov. Medzi známe predstavenia patria Leví kráľ, Bedári a Disneyho Ľadové kráľovstvo.

Ak si myslíte, že West End musí byť drahý, zamyslite sa znova. Mnohé divadlá predávajú miesta už za 20 eur a ponúkajú ešte aj rodinné zľavy.

Greenwich

Ďalším očarujúcim miestom v Londýne je Greenwich, kde sa nachádza základný poludník a greenwichský čas. Práve odtiaľto začali Briti určovať čas na celom svete a doslova môžete stáť na samotnej poludníkovej čiare: základnej hranici medzi časovými pásmami.

V Greenwichi sa nachádza niekoľko miest, ktoré by mali byť na vašom zozname, vrátane Kráľovského observatória, Cutty Sark a Greenwichského parku. Kráľovské observatórium je ideálne pre tých, ktorí radi pozorujú hviezdy, zatiaľ čo Cutty Sark je jednou z historicky najcennejších britských vojnových lodí.

Southbank

Možno budete chcieť navštíviť aj menej známy Southbank, časť Londýna, ktorú navštevuje pomerne málo turistov. Hoci sa môže zdať, že ide len o množstvo kancelárií, obchodov a veľkých domov, je to jedna z kultúrne najvýznamnejších častí mesta.

Pri prechádzke po južnom brehu sa najprv zastavte pri Tower Bridge, slávnej stavbe dokončenej v 19. storočí, ktorá umožňovala plavbu veľkých lodí po Temži. Ak pôjdete na západ, po nábrežnej promenáde, prejdete okolo divadla Globe, ktoré je rekonštrukciou Shakespearovho originálu. Ďalej narazíte na Tate Modern, bezplatnú galériu umenia prístupnú pre všetkých.

Skvelé je, že z londýnskeho južného brehu sa vám naskytne nádherný výhľad na severný breh rieky, kde sa nachádzajú najpozoruhodnejšie obchodné budovy a katedrála svätého Pavla. Pozdĺž rieky sa nachádzajú aj miesta, odkiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na západný Londýn vrátane častí Belgravie a Mayfair.

Notting Hill

Samozrejme, Notting Hill je o kultúre a vďaka niekoľkým filmom sa zapísal do povedomia ľudí. Je domovom najbohatších obyvateľov Veľkej Británie – ľudí, ktorí sa neboja žiť nekonvenčný život.

Notting Hill je mikrokozmom toho, čo si mnohí ľudia, ktorí nie sú Britmi, myslia o tejto krajine. Pri prechádzke ulicami tu nájdete očarujúce meštianske domy a bohatých profesionálov, ktorí sa venujú svojmu biznisu.

V Notting Hill sa nachádza aj trh Portobello Road Market, eklektická zbierka obchodov a nezávislých predajcov. Je obľúbený pre milovníkov starožitností, v jeho blízkosti sa nachádza množstvo slávnych aukčných domov.

Kensington Gardens

Ďalším očarujúcim a nádherným miestom, ktoré by ste mali určite navštíviť, sú Kensingtonské záhrady a palác, bývalý domov princeznej Diany. Táto časť Londýna poskytuje životne dôležitý oddych od ruchu mesta, s nádherne udržiavanými záhradami a ohromujúcou architektúrou.

Ľudia túto oblasť milujú pre talianske záhrady a sochu Petra Pana. Mnohí sem chodia aj kvôli Albert Memorial.

Poloha Kensingtonských záhrad je výhodná. Priamo pred parkom sa nachádza rad reštaurácií a barov, kde si môžete dať všetko od kuracieho mäsa až po hamburgery.

Leadenhall Market

Možno budete chcieť navštíviť aj Leadenhall Market, pozostatok tradičnej londýnskej minulosti, ktorý sa nachádza medzi vysokými budovami mesta. Je ukážkou honosnej architektúry a ponúka niekoľko jedinečných obchodov, ktoré nenájdete nikde inde na svete.

Je to tiež miesto, ktoré musia navštíviť fanúšikovia Harryho Pottera. Filmoví režiséri využili prostredie na vytvorenie Diagon Alley, tajomnej čarodejníckej nákupnej štvrte s jedinečnou architektúrou.

City Greens

Na záver by ste si mohli prezrieť finančnú štvrť City of London. Táto oblasť je domovom desiatok malých „ostrovčekov zelene“, z ktorých mnohé majú kaplnky a zostali z dávnych čias.

V minulosti boli tieto plochy otvorenými priestormi, ktoré pomáhali rozčleniť mesto a poskytovali ľuďom čerstvý vzduch. Dnes sú však skôr kuriozitou. Je zvláštne vidieť plôšky trávnika a staré budovy, ktoré sa nachádzajú medzi žiariacimi mrakodrapmi, týčiacimi sa stovky metrov do vzduchu.

Tieto mestské zelené ostrovčeky sú ideálnymi miestami na zastávku, kde sa môžete občerstviť. Sú zaujímavé aj samy osebe a na mnohých z nich sú umiestnené tabuľky vysvetľujúce ich históriu.

Záver
V Londýne sa nachádza pravdepodobne viac očarujúcich a kultúrne významných miest ako v ktoromkoľvek inom meste na svete. Napriek svojej obrovskej ekonomike a obrovskému počtu pracovných síl zostáva prekvapivo tradičným miestom s opojnou zmesou futuristických technologických a bankových startupov popri starých kobkách, kostoloch a pamiatkach.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA