You dont have javascript enabled! Please enable it! Prečo cestujeme s deťmi

Prečo cestujeme s deťmi

Avatar Juraj | 17 augusta, 2023

Keď sme čakali našho syna, mal som pocit, že naše okolie reaguje niečo iné ako život, ktorý sa nám pred očami tvoril.

„Takže to je koniec cestovania? Predsa teraz už nemôžeš cestovať, veď máš deti.“

Takéto a podobné otazky som dostával z každej strany a začínal som mať pocit, akoby som kráčal po ceste k čiernej diere.

Prečo by sme sa museli vzdať svojich snov a zmeniť život plný radosti a slobody na život plný rutiny, plienok a sedenia doma?

Boli sme odhodlaní dokázať, že neprajníci sa mýlia. Chceli sme byť ako rodina, ktorú som stretol na malej loďke pri plavbe v Laose. Mali extrémne „živé“ asi sedemročné a deväťmesačné dieťa a ťahali sa s kočíkom a batohmi. V tej dobe (bol som ešte sám a slobodný) to vyzeralo naozaj náročne, ale oni to zvládli absolútne v pohode.

A hlavne – boli šťastní.

„Keď to dokáže niekto iný, dokážem to aj ja.“

Dnes má náš desaťročný Tobias v pase viac „pečiatok“ (aj keď sa v skutočnosti už takmer nedávajú) ako väčšina dospelých. Moja najmladšia Tamara, teraz päťročná, ich má päť. A ako väčšina z vás vie, posledných 12 mesiacov sme cestovali väčšinou po Európe.

Stále si myslíte, že nemôžete cestovať s deťmi?

4 dôvody, prečo cestujeme s deťmi my.

1. Deti chcú spoločné chvíle so šťastnými rodičmi

Keď idete na rodinnú dovolenku, všetky starosti každodenného života nechávate doma. Nemusíte dodržiavať rozvrhy, zbierať hračky, vybavovať záležitosti, chodiť do školy, zodpovedať sa šéfom a na konci dňa vás nezastihne vyčerpanie, ktoré vám umožní sotva zamrmlať na svoje dieťa „Ahoj, aký si mal deň?“.

Vaše deti najviac potrebujú milujúcich, šťastných rodičov, ktorí s nimi trávia hodnotné spoločné chvíle. Pri spoločnom cestovaní posilňujeme naše rodinné puto spoločnými spomienkami na dobrodružstvo, bezstarostný život, objavovanie, smiech a čas strávený hrou.

2. Deti sa zameriavajú na zážitky a spomienky – nie na majetok alebo úspechy

Nie je nič zlé na tom, že veci vlastníme alebo ich dosahujeme; problémom sa stáva, keď sa spoliehame na to, že majú zmysel alebo identitu.

Keď deti cestujú od útleho veku, učia sa žiť z prítomnosti. Život je o užívaní si zážitkov a zhromažďovaní spomienok – to formuje to, kým sme, a je to jediná vec, ktorú si môžeme odniesť so sebou až do konca.

 

3. Svet sa stáva ich školou

Keď dieťa nastúpi do školy, jeho vrodená túžba objavovať, klásť otázky a vyvádzať sa pomaly presunie do ulity pravidiel, predpisov a konformity.

Keď cestujete so svojimi deťmi, toto všetko odpadá.

Svet učí vaše dieťa na základe jeho zvedavosti a záujmov. Je to prirodzené vstrebávanie vedomostí a vnútorného poznania a učenie založené na zážitkoch, ktoré školy nikdy nedokážu zopakovať takýmto spôsobom obohatenia.

Zem sa stáva ich učebňou a všetci jej obyvatelia s rôznym stupňom farby pleti, jazykov a viery sa stávajú ich učiteľmi.

4. Každý môže byť vaším priateľom

Naše deti sa rýchlo naučili, že z cudzích ľudí sa ľahko stanú priatelia. Na prelomenie bariér stačí úsmev, spoločný kontakt, niekoľko spoločných príbehov, hier a smiech.

Učia sa o tom, na čom skutočne záleží: spájať sa prostredníctvom smiechu, úsmevu a duchovnej podstaty, nie nálepiek, postavenia či platu – tieto rozdiely sa stávajú niečím, čo treba oslavovať, a nie sa ich báť alebo ich odsudzovať.

„Kvôli strachu súdime, kvôli súdeniu nenávidíme a kvôli nenávisti ubližujeme.“

Moje deti nemali veľa príležitostí nadviazať dlhodobé priateľstvá, ale nikdy nemali problém nadviazať priateľstvá, nech už boli kdekoľvek.

Cestovanie s deťmi nie je jednoduché rozhodnutie. Sú tu neustále obavy z možného negatívneho vplyvu na ich život. Ak zostanete doma a vyberiete si konvenčný život, týchto obáv sa nezbavíte. Ste rodič a to so sebou prináša nikdy nekončiace otázky a obavy. Nemôžete sa však rozhodovať na základe imaginárnej budúcnosti.

Výzvy sa príliš nelíšia od toho, čo by ste zažívali, keby ste žili usadlý život; je to len na inom mieste, ale tentoraz to zvládate ako rodič, ktorý je šťastný a spokojný.

Takže to je v skratke pár najdôležitejších dôvodov, prečo všade cestujeme s deťmi od narodenia. Či už sa jedná o súkromný pobyt – dovolenku, alebo pracovný pobyt ako sú recenzie hotelov, natáčania či iné komerčné aktivity.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt