You dont have javascript enabled! Please enable it! RECENZIA: Le Grand Bellevue, Gstaad, Švajčiarsko - Travelista

Le Grand Bellevue, Gstaad, Švajčiarsko

Avatar Juraj | 16 augusta, 2023

AUTORSKÁ RECENZIA
Hotel nebol o pobyte ani príprave recenzie vopred informovaný. Pobyt na 5 dní / 4 noci si redakcia hradila sama. Dovolenka vo švajčiarskych Alpách? Urobte to vo veľkom štýle a rezervujte si pobyt v najbizarnejšom hoteli v Gstaade, Le Grand Bellevue.

V nemecky hovoriacej časti kantónu Bern, približne dve hodiny jazdy od Ženevy, sa nachádza očarujúca lyžiarska dedina Gstaad. Vďaka kostolíkom zo 14. storočia, tradičným čokoládovniam, rozprávkovým chatám a elegantným značkovým obchodom nie je divu, že sa sem sťahujú najznámejšie svetové tváre – Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot a Grace Kelly boli medzi tými, ktorí jej pomohli dostať sa na mapu.

Aj keď sa dá veľa hovoriť o vysokohorskom dobrodružstve v sychravých zimných mesiacoch, letný deň v horách ponúka pokoj, o ktorom sme si ani nemysleli, že je možný, kým sme ho nezažili na vlastnej koži. A práve tu sa nachádza Le Grand Bellevue – najstarší palácový hotel v Gstaade. Tento krásny hotel, pôvodne postavený ako liečebný dom a kúpele v roku 1912, ktorý sa nachádza len chvíľu chôdze od mestskej pešej promenády, obklopený ohromujúcimi vrcholmi a sviežimi lúkami, získali pri príležitosti jeho storočnice mladí švajčiarski manželia Daniel a Davia Koetserovci. Romantici určite ocenia, že dvojica sa zoznámila v Gstaad Yacht Clube, ktorý sa nachádza v areáli hotela, a usporiadala tu aj svadobný brunch.

Genius loci...


V roku 2014, po rozsiahlej rekonštrukcii, toto dizajnérske duo obnovilo 57-izbový hotel s pôvodnými prvkami doplnenými nábytkom v štýle art deco a hravými prvkami vo všetkých priestoroch. Od premysleného usporiadania budovy až po menšie prvky, ako je inštalácia lustra nad veľkým schodiskom, sa nešetrilo na detailoch.

Po príchode do hotela Le Grand Bellevue, do ktorého nás priviezol šofér v Bentley z roku 1962, ktoré kedysi nevlastnil nikto iný ako Roger Moore, nás privíta osviežujúci koktail a potom nás odprevadí do útulnej knižnice. V hoteli takejto veľkosti sa nestáva často, aby ste našli tím, ktorý sa skutočne snaží splniť každú požiadavku, ale toto je skôr ako domov jednej obrovskej rodiny než cieľová destinácia. Zdá sa, že každý človek, od vrátnikov až po čašníkov, má na srdci nejaký čarovný príbeh, od hviezdnych ciest Orient expresom až po šepkané príbehy z večierkov v málo známych talianskych alpských mestečkách. Možno si všimnete aj zvláštny ananás. Dôvod? Toto ovocie sa považuje za národný symbol pohostinnosti – hovorili sme vám, že na drobnostiach záleží.

Izby


Na výber máte 57 presvetlených izieb a deväť štýlových apartmánov. Interiéry všetkých typov izieb sa nesú v rovnakej zemitej palete: predstavte si vankúše s vzorom psieho chrbta, posteľnú bielizeň vo farbe Earl Grey a čokoládovo hnedý nábytok. My sme bývali v apartmáne Tower Suite s krivými oknami od podlahy až po strop, z ktorých sa naskytol nádherný výhľad na okolitú zeleň (a v dobrý deň aj na majestátny vrchol Matterhornu). Výsuvný televízor, pohodlná pohovka, praktický pracovný stôl a obrovská vstavaná skriňa vytvorili praktický obytný priestor. Povedzte nám o posteliach, počujeme vás kričať… Povedzme to takto: keby sme si mohli odniesť čelo postele domov cez hraničnú kontrolu, určite by sme to urobili – aj tie rozkošné vankúše.

Ešte aj príprava na večer tu vyzerá trochu inak. Áno, hotelový tím vám vyzlečie posteľ a zatiahne závesy, ale tiež stlmí svetlá, pustí upokojujúci jazzový soundtrack a vedľa postele položí fľašu vychladenej vody.

Kúpeľne so zrkadlovými dverami, dvojitým toaletným stolíkom, veľkorysou sprchovou hlavicou a obrovskou vaňou s bohato parfumovanými toaletnými potrebami značky Bamford pripomínajú skôr liečebnú miestnosť než miesto, kam sa môžete prísť osviežiť. Nesťažujeme sa.

Čo na raňajky?


Prejdite okolo tartanovej ťavy Leonarda v životnej veľkosti, ktorá stojí vo vstupnej hale, a zamierte rovno k jednému z vonkajších stolov. Cestou sa zastavte pri bufetovom (čítaj: banketovom) stole, aby ste sa najedli lístkového pečiva, čerstvého ovocia a jogurtu z hôr. V opačnom prípade si vyberte jedno až tri jedlá z menu à la carte. Medzi hlavné jedlá patrí omeleta, avokádo na toaste a údený losos.

A čo obed a večera?


Reštaurácia Leonard’s ocenená michelinskou hviezdou je vynikajúcou švajčiarskou reštauráciou. Steny sú vymaľované jemným odtieňom ružovej a šalviovo zelené stropy majú neónovo-oranžové lemovanie. Stoly sú obťažkané obrovskými kyticami kvetov (vďaka vlastnému kvetinárstvu), stĺpy sú obložené abstraktnými umeleckými dielami od Hauser & Wirth a strapcovité závesné svietidlá dotvárajú príjemnú atmosféru.

Hlavný majster Massimo (nezabudnite sa ho opýtať na jeho pôsobenie v Orient Exprese a na jeho úlohu v pripravovanom filme) vie, ako zabezpečiť kvalitu. Obed je uvoľnená, ľahšia záležitosť s chutnými spoločnými taniermi, zatiaľ čo večera si vyžaduje gumený opasok. Od homára cez jahňacie mäso a morského vlka až po šalát – každý si tu nájde jedlo, ktoré pohladí jeho chuťové poháriky. Nechajte si miesto na dezertné menu: koláče, muffiny a zmrzliny stoja za porušenie akejkoľvek diéty. Milovníci syrov by si mali objednať výberovú tabuľu Le Grand Regional.

Je tam bar?


Samozrejme. Bar sa nachádza v rovnakých priestoroch ako Leonard’s a hovorí sa, že je to najlepšie miesto v meste, kde si môžete dať regionálny sendvič a kokteil. Môžeme potvrdiť, že tieto chýry sú pravdivé. Na popoludňajší drink sa vyberte, keď je už kľud: môžete si vybrať medzi koženou barovou stoličkou alebo sedením na banketke Chesterfield.

Vybavenie


Klasiky ako nočný klub, kino, najmodernejšia posilňovňa, butik, výlet na horských bicykloch, autoturistika a knižnica, ktoré sú vám k dispozícii, vám tak trochu môžu sťažiť možnosť dostať sa k pokladu, ktoré toto miesto v sebe ukrýva. Pretože, skutočným lákadlom sú podzemné kúpele Le Grand Spa s rozlohou 3 000 m². Táto oáza, vyzdobená orechovým drevom a upokojujúcimi neutrálnymi farbami, má veľký vnútorný bazén a vírivku, 17 rôznych termálnych procedúr (vrátane soľnej jaskyne a sennej sauny) a ľadové jaskyne. Po úspešnom odlepení sa od prútených vajíčkových kresiel si nájdite čas na prečítanie popisu jednotlivých wellness zón, ktorý vám zaručí, že z terapií určených na podporu krvného obehu a zrýchlenie metabolizmu vyťažíte maximum.

Ekológia hotela?


Od menších iniciatív, ako je sezónne menu z miestnych zdrojov a ekologické vybavenie, až po väčšie ekologické opatrenia, ako je prevádzka na 100 % švajčiarskej vodnej energie, je tiež členom zodpovednej recyklácie SapoCycle a ponúka aj elektrické nabíjacie stanice pre autá. Nedávno hotel spustil vlastnú aplikáciu v snahe znížiť plytvanie papierom – na čom už spolupracoval so svojím digitálnym adresárom hostí.

A čo sa týka prístupnosti?


K dispozícii je niekoľko špeciálne upravených izieb a apartmánov vhodných pre osoby s pohybovými problémami. Všetky verejné priestory a kúpeľne sú tiež ľahko prístupné. Pozorný personál je vám k dispozícii nepretržite.

Osadenstvo hotela...


Úžasne chladné – a dobre situované. Ak je niekedy čas vytiahnuť značkové slnečné okuliare, tak je to práve teraz. Na dlhom, lenivom víkendovom výlete sme videli množstvo divoko zamilovaných párov. Deti sú tu vítané.

Veci, ktoré by sme mali vedieť


Za návštevu stojí aj hotelové kino. Zájdite na recepciu a požiadajte o preferovaný čas premietania a obľúbený filmový hit. Môžete si dokonca objednať občerstvenie (alebo päťchodové jedlo), ktoré vám prinesú priamo až k sedadlu.

Tip na záver


Jazero Arnen. Toto odľahlé miesto v údolí Tschärziz, vzdialené 20 minút jazdy od Gstaadu, ponúka jeden z najúchvatnejších výhľadov, aké sme kedy mali tú česť vidieť. Vydajte sa na túru okolo jazera alebo si vychutnajte pokojné pádlovanie v šumivých vodách.

VERDIKT:

Fotogaléria  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt