You dont have javascript enabled! Please enable it! Najlepšie miesta v ekonomickej triede

Najlepšie miesta v ekonomickej triede

Avatar Juraj | 16 decembra, 2023

V tomto seriáli tím autorov a spolupracovníkov portálu Travelista odpovedá na vaše problémy pri cestovaní a poskytuje tipy a rady, ktoré vám pomôžu naplánovať bezproblémovú cestu. Tento týždeň si povieme odpoveď na otázku týkajúcu sa získania dobrého miesta v lietadle.

Otázka:

Keď si rezervujem lety online, zaujímalo by ma, či si môžem vybrať preferované sedadlo v ekonomickej triede. Vždy sa mi zdá, že mi pridelia miesto, kde si nedokážem oddýchnuť. Sú nejaké sedadlá lepšie ako iné, o ktorých by som mal vedieť? Alebo sú sedadlá, ktorým by som sa mal vyhnúť?

Odpoveď: Nebuďte prekvapení, keď Vám poviem, že napriek tomu, že lietam naozaj často tak aj pre mňa môže byť výber sedadla komplikovaný. Vo všeobecnosti, okrem klasickej otázky „okno alebo ulička“, je tu niekoľko tajných vecí (a skrytých nástrah!), na ktoré si treba dať pozor.

Oplatí sa platiť za sedadlo v ekonomickej triede?

Po prvé: ak chcete v dnešnej dobe dobré sedadlo, pravdepodobne zaň budete musieť zaplatiť. Ak to neurobíte, riskujete, že vám bude automaticky pridelené stredné sedadlo alebo niečo hneď vedľa palubných toaliet. Rozhodnite sa, či sa vám to oplatí, alebo si radšej necháte peniaze a budete spokojní s tým, že ich miniete na niečo iné.

Pri výbere sedadla v turistickej triede sa vyhýbajte miestam v blízkosti toaliet. Deti zvyčajne končia na sedadlách v prvom rade, takže ak ste citliví na hluk, vyberte si niečo uprostred lietadla.

Okrem toho je veľká časť webových zdrojov s plánmi sedadiel neaktuálna a nezodpovedá skutočnosti, dokonca ani stránky leteckých spoločností s výberom sedadiel neobsahujú všetky podrobnosti a mnohé letecké spoločnosti majú v tom istom lietadle rôzne usporiadanie, čo znamená, že 11A môže byť v jednej z nich skvelé sedadlo, ale na inej hrozné. Pozorne sledujte a porovnávajte viacero zdrojov, ak je to pre vás naozaj dôležité.

Výber lietadla

Pri rezervácii letu budete mať väčšinou širšie sedadlá, ak si rezervujete lietadlo typu Airbus, a nie Boeing. (Nie je to pravda na 100 %, ale podľa mojich skúseností to funguje aspoň v štyroch prípadoch z piatich.)

Stredná ulička na dlhé trate

Na diaľkových širokotrupých letoch si vyberajte miesta v strednej uličke: ak máte radi uličku, je takmer vždy lepšie vybrať si miesto v strednej časti, pretože stredné sedadlá vedľa vás sa zaplnia ako posledné – a bude po vás loziť menej cestujúcich, ako keby ste sedeli na strane pri okne.

Sedadlá v Exit rade: všetko, čo potrebujete vedieť

Dávajte si pozor na sedadlá v prvom rade „za prepážkou“ a Exit rade: tieto sedadlá v prednej časti kabíny alebo pri núdzových východoch môžu byť skvelé pre väčší priestor na nohy, ale môžu mať nevýhody, ako napríklad nemožnosť sklopiť alebo zmeniť sklon sedadla, a niektoré majú menšiu šírku sedadla, aby sa na ne zmestil stolík s bočným vysúvaním. Na niektorých sedadlách v predelovom rade sa dokonca môže zdať, že majú menej miesta na nohy ako bežné sedadlá, pretože si pod ne nemôžete zasunúť nohy.

Pozor na chýbajúce okno

V niektorých radoch nie sú okná, aby bolo možné umiestniť kabeláž alebo vzduchové kanály, najznámejšie je sedadlo 11A spoločnosti Ryanair v jej obrovskej flotile lietadiel Boeing 737-800. Často sa nachádza tesne pred alebo za krídlom alebo v zadnej časti lietadla. Pri rezervácii sa na to pozorne pozrite a možno rýchlo vyhľadajte na internete „[názov vašej leteckej spoločnosti] no window row“.

Sedadlá s priestorom na nohy

V niektorých lietadlách spôsob, akým sú sedadlá zoradené k núdzovým východom, znamená, že v rade hneď vedľa východu je len ulička a stredné sedadlo, takže sedadlo pri okne má vpredu miesto na nohy v hodnote celého sedadla. Podobne niektoré Airbusy A380 s odpočívadlami pre posádku v dolnej časti majú núdzový únikový prielez v mieste, kde by bolo sedadlo – takže sedadlo za ním (napríklad 62D v spoločnosti Singapore Airlines) má navyše veľa miesta na nohy. Pozrite si celú mapu sedadiel, aby ste sa uistili, že vám nič nebude chýbať k pohodliu!

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt