You dont have javascript enabled! Please enable it! 5 najlepších miest na kultúrnu dovolenku

5 najlepších miest na kultúrnu dovolenku

Avatar Juraj | 14 decembra, 2023

Od Budapešti po Rijád – tieto mestá plné kultúry ponúkajú kreatívne a inšpiratívne zážitky, či už ide o živé pouličné umenie, moderné výstavy alebo oceňovanú architektúru.

Pre cestovateľov, ktorí plánujú dobrodružstvo zamerané na kultúru, sú mestá ako centrá ľudskej tvorivosti tým najlepším miestom, kde začať. Od Milána po Rijád, od Budapešti cez Kodaň po Šanghaj, svet oplýva rušnými metropolami, z ktorých každá ponúka niečo jedinečné v oblasti kultúry. Niektoré mestá fungujú ako živé galérie samy o sebe prostredníctvom pouličného umenia alebo oceňovanej architektúry. Iné ponúkajú umelecké spôsoby poznávania histórie a kultúry, od strhujúcich výstav až po pokrokové projekty. Nech si však vyberiete ktorékoľvek, inšpiráciu nájdete na každom rohu. Tu je päť najlepších.

1. Budapešť

Rozvíjajúca sa scéna pouličného umenia

Umenie sa dostáva do ulíc pulzujúceho maďarského hlavného mesta. Mestské múry tu slúžia ako plátno pre mnohých domácich aj zahraničných umelcov, ktorí sa tu prezentujú politickými posolstvami, nástennými maľbami alebo poctami obľúbeným osobnostiam a pojmom. Pouličné umenie sa prvýkrát objavilo v budapeštianskej židovskej štvrti, keď sa začala obnovovať po zničení druhou svetovou vojnou. Hoci sa táto forma umenia v súčasnosti rozšírila po celom meste, Rubikova kocka a Utečenkyňa v židovskej štvrti zostávajú ikonickými dielami, ktoré vás na začiatok určite zaujmú. Potom sa vyberte na prechádzku za pouličným umením alebo si vytvorte svoju vlastnú, počas ktorej budete prechádzať okolo neslávne známych ruín a rušných reštaurácií, pričom si budete všímať diela mestských skupín, ako sú Neopaint (na fotografii) a Színes Város, ktoré financujú a podporujú umelcov a objednávajú diela, aby mesto bolo stále plné farieb.

2. Miláno

Na cestu históriou módy

Módne dedičstvo Milána siaha do čias, keď bolo dôležitým obchodným centrom, kam bohatí obchodníci privážali luxusné látky a zdokonaľovali svoje výmenné zručnosti v uliciach mesta. Módnu povesť tejto oblasti neskôr upevnili ikony dizajnu ako Giorgio Armani, Dolce & Gabbana a Versace, ktorí tu vybudovali svoje značky. Nie je problém napríklad naplánovať si umeleckú prehliadku, počas ktorej si pozriete súčasné módne domy, galérie moderného umenia, historické katedrály a neoklasicistickú architektúru.

Ak sa rozhodnete ponoriť sa do kultúry módneho priemyslu, vyberte sa do štvrte Quadrilatero d’Oro. Obdivujte pozlátené interiéry pasáže Galleria Vittorio Emanuele II (na fotografii) a prezrite si tovar v historicky prvom obchode Prada, ktorý bol otvorený v roku 1913. Potom sa vydajte na juh a pozrite si výstavu v Armani Silos alebo vo Fondazione Prada – v druhej menovanej sa koná výstava „Wes Anderson – Asteroid City“. Výstava potrvá do 7. januára 2024.

3. Šanghaj

Moderný pohľad do dávnej minulosti

Šanghaj s bohatou minulosťou, ktorá sa zachovala v umení a architektúre, je už dlho magnetom pre domácich aj zahraničných tvorcov. Dnes však návštevníkov stále uchvacuje spôsob, akým sa tradičné chrámy začleňujú do okolitej modernej metropoly. Začnite potulkami ulicami pôvodného Starého mesta, ktoré pripomínajú vojnu, a pozrite si 600-ročný Chrám mestského boha a deväťkrát ohnutý most Jiu Qu Qiao. Potom sa vyberte do Šanghajského múzea, kde je vystavených viac ako milión artefaktov vrátane starovekých sôch, keramiky a kaligrafie.

V meste sa rozvíja aj scéna moderného umenia, čiastočne vďaka úspechu progresívneho Šanghajského bienále. Novovybudovaná oblasť West Bund na rieke Huangpu sa rýchlo stáva hlavnou destináciou pre súčasné umenie s galériami vrátane Šanghajského centra fotografie a West Bund múzea.

4. Kodaň

Za oceneňovanou architektúrou

Dizajn je súčasťou panorámy dánskeho hlavného mesta. Kodaňská architektúra získala v priebehu rokov mnoho ocenení, vrátane ocenenia Svetové hlavné mesto architektúry UNESCO 2023. V súčasnosti sa mnohé z najobľúbenejších turistických trás mesta sústreďujú na tieto pútavé aspekty. Prístavná budova Kodanskej opery má neofuturistický štýl, zatiaľ čo Black Diamond Royal Library (na fotografii) a Cyklistický most prerážajú panorámu mesta svojím osobitým dizajnom.

Dánska ikona Arne Jacobsen bol priekopníkom modernistickej architektúry v meste a jeho odkaz žije ďalej v hoteli Radisson Collection Royal v Kodani. Toto štýlové miesto, ktoré sa nachádza oproti záhradám Tivoli, navrhol Jacobsen v roku 1960. Vďaka točitým schodiskám, stoličkám Egg a Swan a ikonickej izbe 606 – svedectvu Jacobsenovho pôvodného interiéru – je dokonale zachovanou časovou kapsulou moderného dizajnu z polovice minulého storočia.

5. Rijád

Za kreatívnou víziou

Najväčšie mesto Saudskej Arábie sa aktívne profiluje ako globálna destinácia pre kreatívnych cestovateľov a s týmto cieľom založilo iniciatívu Riyadh Art. Cieľom projektu Riyadh Art, ktorý je prvým verejným umeleckým projektom svojho druhu v krajine, je premeniť mesto na „galériu bez stien“ prostredníctvom verejných umeleckých inštalácií, festivalov a workshopov.

Ak mesto navštívite v zime, uvidíte, ako žiari svetlami Noor Rijád, najväčšieho svetelného festivalu na svete. Tohtoročné podujatie, ktoré sa koná od 30. novembra do 16. decembra, bude už tretím ročníkom a diela viac ako 120 miestnych a medzinárodných umelcov osvetlia 40 miest v meste. Sprievodná výstava sa bude konať v rijádskej štvrti Jax do marca 2024. Pod záštitou Riyadh Art sa pripravuje aj sochársky park, umelecký chodník Hidden River a množstvo pôsobivých inštalácií v rámci infraštruktúry verejnej dopravy v meste.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA