You dont have javascript enabled! Please enable it! Päťhviezdičkový hotel v paláci UNESCO

Päťhviezdičkový hotel v paláci UNESCO

Avatar Juraj | 22 októbra, 2023

Už viac ako 120 rokov stojí Matildin palác nad Alžbetiným mostom a víta tých, ktorí prechádzajú cez Dunaj z Budy do Pešti - dvoch častí hlavného mesta Maďarska.

Palác postavený v roku 1902, keď bolo Rakúsko-Uhorsko hospodársky silné, bol postavený ako symbol sily a úspechu.

Od svojej zlatej éry na začiatku 20. storočia až po súčasnosť bol Matild miestom, kam ľudia prichádzali, aby sa zviditeľnili a pokochali sa nádherou jeho luxusného okolia.

Pred rozpadom cisárstva v roku 1918 sa sem schádzali európski boháči, panovníci a slávni ľudia, aby sa stretávali vo verejnej kaviarni paláca, ktorá bola v tom čase hviezdou slávnej maďarskej kaviarenskej kultúry.

Ale napriek tomu, že Matildov palác prežil dve svetové vojny a zažil renesanciu v 50. rokoch 20. storočia, pod komunistickou vládou upadol a pokusy o oživenie v postsovietskej ére mu nikdy celkom nevrátili niekdajšiu slávu.

Po päťročnej premene pod vedením svetoznámej interiérovej dizajnérky Márie Vafiadisovej a miestnych architektov Puhla Antala a Pétera Dajku získal Matildov palác opäť status klenotu budapeštianskej spoločenskej scény.

V roku 2021 opäť otvoril svoje brány ako luxusný päťhviezdičkový hotel so 130 izbami – Matild Palace, A Luxury Collection Hotel pod značkou Marriott, čo predstavuje najnovšiu kapitolu v jeho bohatej a pulzujúcej histórii.

Symbol nového mesta

Príbeh Matildovho paláca sa začal koncom 19. storočia, keď rakúska arcivojvodkyňa Mária Klotilda Sasko-Koburská a Gothajská, ktorá žila v Uhorsku, presadzovala, aby sa do krajiny dostala západoeurópska kultúra Belle Époque.

Objednala Matild a sesterskú budovu Klotildov palác, ktoré mali stáť po oboch stranách vchodu do Pešti na novopostavenom Alžbetinom moste cez Dunaj. V Matilde sa nachádzali súkromné byty a v prízemí obľúbená kaviareň.

„Matildov palác bol jedným z najdôležitejších, symbolických palácov v centre Pešti,“ hovorí profesor József Laszlovszky, riaditeľ študijného programu kultúrneho dedičstva na Stredoeurópskej univerzite.

Podľa Laszlovszkého bol vnímaný ako symbol spojenia troch mestských centier – Budy, Pešti a Óbudy – do nového mesta v roku 1873.

„Výsledkom tohto rýchleho urbanistického rozvoja bolo nové veľké kozmopolitné mesto na konci 19. storočia, v tomto období vznikli nové bulváre a ulice, ako aj pôsobivé verejné budovy a paláce.”

Matildov palác, dokončený v roku 1902 podľa plánov architektov Flórisa Korba a Kálmána Giergla, sa rýchlo stal ozdobou Budapešti. Kráľovská rodina, prezidenti, premiéri a dokonca aj medzinárodné celebrity boli pravidelnými návštevníkmi. Vítali ich nielen interiéry so zložitou Zsolnayovou keramikou, ale aj ohromujúce vitráže od slávneho maďarského umelca Miksy Rótha.

Prelomové techniky použité pri pôvodnej výstavbe paláca boli jedny z prvých, ktoré boli v Maďarsku k videniu. Jadro železnej konštrukcie zdobené vyrezávaným kameňom bolo dôkazom architektonického dôvtipu tej doby.

Spoločnosť Otis Elevator Company nainštalovala v Matildovom paláci vôbec prvý výťahový systém, ktorý sa v Maďarsku objavil. Súčasťou objektu boli aj jemné lišty a umelecké diela od celého radu miestnych remeselníkov. Tie všetky boli s láskou zreštaurované a remeselníci ich pretvorili v rámci dnešného luxusného päťhviezdičkového hotela Matild Palace.

Kaviarenská kultúra

„Počas posledných dvoch desaťročí sa uskutočnili rôzne pokusy o obnovenie nádhery pôvodnej budovy a kaviarne,“ hovorí Laszlovszky. „Naplnili sa však až v posledných piatich rokoch po výstavbe hotela Matild Palace, ktorý vrátil budove jej pôvodnú slávu.

„Predstavuje tak jedinečný príklad stavebného, ale aj nehmotného dedičstva a jeden z najlepších príkladov kultúry kaviarenských domov v Budapešti.“

Po ničivých udalostiach prvej a druhej svetovej vojny, ktoré vyvrcholili obliehaním Budapešti v rokoch 1944 – 1945, zostala legendárna kaviareň Belvárosi Kávéház nachádzajúca sa vo vnútri Matildovho paláca otvorená a hostila spoločenské osobnosti, umelcov a spisovateľov, ktorí boli pravidelnými návštevníkmi slávnej maďarskej kaviarenskej kultúry.

Po vojne bol Matildov palác v roku 1956 obnovený, čo sa zhodovalo s maďarskou revolúciou – krátko trvajúcim povstaním proti sovietskej kontrole. Znovuotvorenie kaviarne paláca bolo v tom čase symbolom nového začiatku, prísľubom nádeje a obnovy pre obyvateľov Budapešti. Kaviareň sa opäť stala centrom diania a palác sa rýchlo začal naplno využívať, hoci pod prísnejšou kontrolou.

„V dôsledku zmeny komunistického systému bola kaviareň znárodnená a to bol začiatok dlhého obdobia, keď sa pre budovu hľadali rôzne možnosti využitia,“ hovorí Laszloszky.

Tieto nové úlohy však podľa neho často viedli k zanedbávaniu architektonických a umeleckých hodnôt budovy a vyčerpávali jej kaviarenskú kultúru.

„Z kaviarne sa stala napríklad študentská jedáleň alebo neskôr nočný klub, pričom došlo k výrazným zmenám vo výzdobe bez obnovenia pôvodného architektonického riešenia.“

Ani to však nestačilo na to, aby sa úplne narušila neodolateľná elegancia Matildovho paláca. Svedectvom odolnosti tohto historického architektonického diela a predovšetkým maďarského ľudského ducha je skutočnosť, že palác bol v roku 1977 zaradený pod ochranu UNESCO.

V roku 1984, po ďalšej rozsiahlej rekonštrukcii, bol Belvárosi Kávéház znovu otvorený s novým názvom Lidó.

Lidó sa v tomto období stal pre obyvateľov Budapešti viac než len kaviarňou. Stala sa kultúrnym centrom, ktoré ponúkalo obedňajšie folklórne predstavenie s tancom a hudbou, ako aj živý džez, kabaretné predstavenia a iné zábavné programy.

Premena za 80 miliónov

Keď Maďarsko vstúpilo do nového tisícročia, Matildov palác sa naďalej prispôsoboval a vyvíjal s dobou. Lidó nadobudlo niekoľko nových podôb. Najprv to bol diskotékový klub, neskôr kasíno a teraz Matild Café & Cabaret, ktorý bol s láskou zrekonštruovaný, aby vzdal hold obdobiu Belvarosi Kávéház.

Najpozoruhodnejšia premena sa však uskutočnila v roku 2017, keď sa rozbehol rozsiahly projekt rekonštrukcie, ktorého hodnota sa údajne odhaduje na 80 miliónov dolárov, a z Matild Palace sa stal luxusný hotel.

„Počas rekonštrukcie a renovácie Matildovho paláca venovali projektanti a majitelia osobitnú pozornosť rekonštrukcii historických priestorov v ich pôvodnej podobe, čím sa obnovila atmosféra spred 120 rokov,“ povedal Péter Dajka, jeden z architektov, ktorí stoja za najnovšími projektmi renovácie Matildovho paláca.

„Táto atmosféra je dušou budovy a jej zachovanie bolo veľmi dôležité aj pre koncepciu hotela a výpoveď interiéru.“

Osobitná pozornosť bola venovaná zachovaniu jej historickej integrity.

Dnes je Matildov palác obnovený do svojej pôvodnej veľkoleposti, čím sa fasáde, pasáži, schodiskám, interiérom a historickej kaviarni vrátila pôvodná elegancia z obdobia Belle Époque.

„Od začiatku sme chceli vrátiť túto ikonickú budovu miestnym obyvateľom, obyvateľom rušného hlavného mesta Maďarska,“ povedal Selim Olmez, generálny riaditeľ Matild Palace, a Luxury Collection Hotel. „Všetky naše stravovacie zariadenia sú samozrejme otvorené nielen pre našich hotelových hostí, ale aj pre návštevníkov a miestnych obyvateľov.“

„Všetky naše izby – s jedinečnými a jemnými detailmi, ako sú napríklad čelá postelí s maďarskou ručnou výrobou, parkety v maďarskom štýle s dizajnom rybej kosti a umelecké diela odkazujúce na budapeštiansku literatúru – boli navrhnuté na počesť našej neuveriteľne bohatej minulosti.“

Na znak úcty ku koreňom Matildovho paláca boli najluxusnejšie hotelové izby pomenované Kráľovský apartmán Márie Klotildovej, čo odráža maďarské písanie mena arcivojvodkyne. Oceňovaný apartmán má krištáľové lustre, ručne vyrobené sklenené mozaiky a nábytok na mieru, od mramorom obložených elektrických krbov až po pozlátené kúpeľne.

Olmez hovorí, že hotel sa tiež snaží vyzdvihnúť význam palácovej kaviarne, ktorá bola v priebehu rokov spoločenským centrom pre umelcov.

V kaviarni sú vystavené artefakty, archívne fotografie a umelecké diela súvisiace s jej minulosťou ako útočiska budapeštianskych kreatívcov a vonku bola inštalovaná socha známeho maďarského spisovateľa Gyulu Krúdyho – pravidelného návštevníka Belvárosi Kávéház.

„Rozvíjajúca sa kaviarenská kultúra môže prilákať turistov aj miestnych obyvateľov,“ hovorí Olmez. „Ľudí, ktorí sa zaujímajú o históriu, umenie alebo jednoducho o jedinečný spoločenský zážitok, môže do paláca prilákať kaviarenská kultúra, ktorá môže tiež podporiť komunitu a sociálnu interakciu.

„Naším cieľom je poskytnúť hosťom v kaviarni nielen gastronomický, ale aj vzdelávací a inšpiratívny zážitok; miesto, kde sa ľudia môžu stretávať, diskutovať a viesť zmysluplné rozhovory, podobne ako to mohlo byť v minulosti.“

Tu sú ďalšie zaujímavé miesta v paláci:

Spago by Wolfgang Puck
Reštaurácia Spago by Wolfgang Puck, ktorá je premiérovým konceptom jeho reštaurácie v Beverly Hills v Maďarsku, ponúka moderný pohľad na tradičnú maďarskú kuchyňu, ako aj miestne verzie Puckových typických kalifornských jedál.
Spago by Wolfgang Puck, Vaci Utca 36, Budapešť 1056; +36 70 534 9000
Vojvodkyňa (The Duchess)
The Duchess je označovaná ako tajná knižnica s alkoholom, ukrytá vysoko nad budapeštianskymi strechami. Tento luxusný záhradný bar s nádherným výhľadom na mesto bol inšpirovaný arcivojvodkyňou, ktorá si vraj pri odovzdávaní paláca v roku 1884 vyžiadala tajný bar.
The Duchess, Vaci Utca 36, Budapešť 1056; +36 30 550 5000
Matild Café & Cabaret
Dvojposchodová kaviareň Matild Café & Cabaret v štýle Belle Époque bola prestavaná na živé, ale sofistikované centrum večierkov pre celé mesto. Kabaretné predstavenia sa konajú na hydraulickom vyvýšenom pódiu, ktoré bolo objavené v strede miestnosti počas rozsiahlej rekonštrukcie hotela.
Matild Café & Cabaret, Vaci Utca 36, Budapešť 1056; +36 30 550 5000
Suity
Matild Palace ponúka návštevníkom výber zo 111 luxusných päťhviezdičkových izieb a 19 apartmánov pre manažérov. K dispozícii sú štyri kategórie izieb, z ktorých každá čerpá inšpiráciu z extravagantného životného štýlu vojvodkyne. Väčšina izieb poskytuje úchvatný výhľad na Budapešť a Dunaj.

  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA