You dont have javascript enabled! Please enable it! New York City

New York City

Avatar Juraj | 17 marca, 2022

Na severovýchode Spojených štátov amerických sa v štáte New York na niekoľkých ostrovoch rozkladá rovnomenná megapola, ktorej sa niekedy hovorí tiež Big Apple – Veľké jablko.

Mestom preteká rieka Hudson, ktorá ústi do malého zálivu a následne do Atlantického oceánu. Väčšinu New Yorku tak tvoria ostrovy Manhattan, Staten Island a Long Island. Za čias holandskej kolonizácie bola pevnina neustále upravovaná, bola tu navážaná hlina a kamene zo stavieb a pobrežia vysušované. Najintenzívnejšie práce prebiehali na dolnom Manhattane.

Rieka Hudson

Založili ho holanďania

New York sa rozkladá na ploche 1214,4 km2, z toho pevnina má rozlohu 789,5 km2 a vodná plocha 428,8 km2. Mesto bolo založené Holanďanmi v roku 1625 a od roku 1790 je New York najväčším, najľudnatejším a tiež najrušnejším mestom Spojených štátov amerických – žije tu vyše 8 miliónov obyvateľov. Hustota zaľudnenia je 10 316 obyvateľov na km², čo je najviac v celých USA. V tomto kozmopolitnom meste stretnete ľudí všetkých národností, farieb pleti i najrôznejších názorov a správania. Je svetovým centrom obchodu, finančníctva a vďaka sídlu OSN tiež centrom diplomacie a medzinárodných vzťahov. New York má navyše celosvetový vplyv v oblasti médií, politiky, vzdelania, zábavy, umenia, módy a reklamy.

New York tvorí päť mestských štvrtí

Brooklyn

Brooklyn je najľudnatejšou mestskou časťou, do roku 1898 bol dokonca samostatným mestom. Nachádza sa juhovýchodne od Manhattanu a je pre neho charakteristická veľká kultúrna, sociálna a etnická rôznorodosť, nezávislá umelecká scéna, mnoho unikátnych štvrtí so zaujímavou architektúrou. Symbolom Brooklynu je prirodzene architektonicky unikátny Brooklynský most, ktorý spája štvrť s dolným Manhattanom. V Brooklyne vyrástla v 70. rokoch 19. storočia jedna z prvých rekreačných oblastí v USA – Coney Island.

Manhattan

Manhattan je pravým srdcom New Yorku a sú pre neho typické niekoľkoposchodové mrakodrapy a tiež Central Park či Harlem, kde je možné nahliadnuť do afroamerickej kultúry. Ide o najhustejšie osídlenú mestskú časť, finančné centrum mesta i celého sveta. Sídli tu mnoho významných spoločností, univerzity, galérie, múzeá a tiež divadlá. Manhattan sa neoficiálne delí na dolnú, strednú a hornú časť. Horný Manhattan je potom ešte rozdelený Central Parkom na Upper East Side a Upper West Side. Ostrov, široký iba cca 3,5 kilometra a dlhý cca 22 kilometrov je symbolom mesta.

Queens

Najrozľahlejšou mestskou časťou je Queens. V minulosti v týchto miestach stávalo len niekoľko malých mestečiek a dedín, dnes je miesto vyhľadávanou lokalitou pre strednú triedu. Queens je etnicky najrozmanitejším kútom New Yorku a vďaka neustále rastúcej populácii sa pravdepodobne čoskoro stane najľudnatejším mestským obvodom. Queens síce nie je tak turisticky vyhľadávaný ako Manhattan, ale nájdete tu aj niekoľko miest, ktoré stoja za videnie. Nachádza sa tu napríklad domovský štadión New York Mets – Shea Stadium a každoročne sa tu koná slávny U. S. Open. V Queense nájdete dve najväčšie newyorské letiská – La Guardia a JFK.

La Guardia letisko

Bronx

Bronx je najsevernejším mestským obvodom, ktorý v ľuďoch kvôli minulosti stále vyvoláva pocity nie príliš veľké bezpečnosti. Kedysi to bývala divoká štvrť plná gangov, ktoré si aj za bieleho dňa medzi sebou vybavovali účty. Dnes už sa situácia zmenila a Bronx je ďaleko bezpečnejší, napriek tomu sa mu turisti radšej vyhýbajú. Bronx má napriek tomu čo ponúknuť, najmä svoju zoologickú a botanickú záhradu, domovský štadión tímu New York Yankees – Yankee Stadium, alebo najväčší družstevne vlastnený komplex v USA Co-op City. Bronx je jedinou časťou New Yorku, ktorá sa nachádza na americkej pevnine a je miestom zrodu rapu a hip-hopu.

Staten Island

Poslednou mestskou časťou je Staten Island, ktorý je však trochu bokom záujmu turistov. Jedinou výnimkou je trajekt Staten Island Ferry, ktorý každých pár desiatok minút prepravuje ľudí z dolného Manhattanu na Staten Island okolo Sochy slobody. Plavba trajektom je jednou z najpopulárnejších atrakcií v meste, pretože ponúka skvelý výhľad nielen na Sochu slobody, ale aj susedný Ellis Island a dolný Manhattan. Mnoho ľudí z trajektu ani nevystúpi a plávajú hneď späť do prístavu. Staten Island pritom ponúka parky s rozlohou 25 km2 a 56 km turistických chodníkov. Nájdete tu tiež nedotknuté lesné porasty, ktoré sú od roku 1984 začlenené do systému ochrany prírody.

Staten Island

Väčšina návštevníkov, ktorí zavítajú do tejto stále živej a pulzujúcej americkej metropoly, najskôr zamieri na Manhattan. Práve tu nájdete väčšinu dominánt, bez ktorých by návšteva New Yorku nebola úplná. Hoci je New York naozaj obrovský, orientácia v ňom nebýva až takým problémom. Stačí si len zapamätať, že zvislý rad ulíc sa nazýva „Avenues“ a vodorovný „Streets„. Tie sa navzájom križujú a vytvárajú takú šachovnicu. Jedinou priečnou dlhou ulicou na Manhattane je Broadway, ktorá vás dovedie až na námestí Times Square plnom svetelných reklám a divadiel, kde sa hrajú najslávnejšie svetové muzikály. Najvyššou budovou v New Yorku je teraz Empire State Building, ktorá má 103 poschodí a vysoká je 443 metrov. Je z nej krásny pohľad na celé mesto. Najstarším mrakodrapom v meste je potom Flatiron Building nachádzajúci sa v oblasti zvanej Midtown. V Midtownu nájdete ďalšie veľké atrakcie mesta – Rockefeller Center, katedrála Sv. Patricka, Madison Square Garden, Chrysler Building a ďalšie.

Central park

Jediným zeleným priestranstvom v meste, kam si ľudia chodia oddýchnuť, zašportovať alebo len tak prejsť je Central Park s jazierkami, ktorá je dielom Fredericka Law Olmsteda a Calverta Cauxa. S takmer 30 miliónmi návštevníkov je najnavštevovanejším parkom Spojených štátov. Začína nad Midtown a jeho obdĺžnikový tvar sa tiahne ďaleko na sever. Park je pretkaný množstvom cyklotrás a chodníkov pre kolieskové korčule. Môžete tu vidieť aj miestnych umelcov, predstavujúcich svoje práce a ponúkajúcich umenie. Po jeho stranách leží oblasti Upper East Side a Upper West Side.

Socha slobody

Symbolom New Yorku a snáď aj celých Spojených štátov je Socha Slobody, týčiaca sa na Liberty Island. V korunke sochy je vyhliadka, ktorá je však od teroristických útokov v roku 2001 z bezpečnostných dôvodov uzavretá. Jedinečným zážitkom môže byť prechádzka po Čínskej štvrti, Little Italy, Soho, Tribece či Greenwich Village atď., čo sú vlastne také mestá v meste.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt