You dont have javascript enabled! Please enable it! Paphos - najkrajšie miesto na Cypre

Paphos – najkrajšie miesto na Cypre

Avatar Juraj | 16 marca, 2022

Paphos je jedným z najkrajších letovísk na Cypre. Leží v južnej, teda gréckej časti ostrova a uchováva si atmosféru starobylej cyperskej kultúry. Toto kúzelné mestečko ponúka kúpanie v priezračnom mori, piesčité pláže, prekrásnu prírodu aj množstvo historických pamiatok. Okrem toho je posiate štýlovými tavernami a obchodmi a oplýva tiež bohatým nočným životom.

Príjemné, priateľské a starobylé mestečko Paphos sa rozkladá na juhozápadnom pobreží Cypru. Podľa povesti sa neďaleko neho vynorila z penivých morských vĺn bohyňa lásky a krásy Afrodita. Mystické miesto, kde sa tak stalo, sa dnes nazýva Petra tou Romiou (Gréková skala) a patrí k hojne navštevovaným atrakciám v okolí Paphosu. Paphos si ako jedno z mála cyperských miest dokázalo zachovať svoju pôvodnú identitu a nepodľahlo rýchlej turistickej výstavbe. Celé mesto je vďaka veľkému počtu pamiatok, ktoré sa podarilo dochovať, zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Medzi najnavštevovanejšie miesta Paphosu patria rozsiahle náleziská antických vykopávok v časti Nea Paphos, čiže Kato Paphos. Samotné historické centrum miesta tvoria komplexy Agora a Asklepion. Za zmienku stoja architektonické pamiatky ako Aionov dom alebo Theseusova vila. Významnou paphosskou pamiatkou je tiež zbierka farebných mozaík umiestnených v tzv. Dionýzovej vile. Zbierka sa nazýva Paphosské mozaiky. Z neskoršej doby sa zachovali zvyšky pevnosti Santa Kolones Fortress z 12. storočia. Ďalej je možné v tejto lokalite vidieť Odeon s kostolom i malebným prístavom, kresťanské katakomby ukryté v hore Fabrica a veľa ďalších pamiatok. Milovníci histórie a umenia by nemali vynechať návštevu paphosských múzeí. Nachádza sa tu Byzantské múzeum, Etnografické múzeum, ale najviac navštevované je Archeologické múzeum, ktoré vystavuje zbierky výrobkov zo skla, mince, keramiku, sošky a ďalšie predmety pochádzajúce z obdobia neolitu až po 18. storočie.

Paphos láka nielen na svoje pamiatky a zaujímavosti z histórie, ale predovšetkým na krásnu prírodu a jedinečné možnosti rekreácie. Pláží je tu hneď niekoľko, návštevník si tak môže vybrať, či bude relaxovať na piesočnatej alebo kamenistej pláži. Priamo z Paphosu je ľahko prístupná 100 m dlhá Agios Georgios Beach. Tou najnavštevovanejšie plážou v oblasti je 12 km vzdialená, jemná piesková pláž Coral Bay, ktorá ponúka všetok komfort a pokoj. Navyše je tiež ideálnou pre prevádzkovanie najrôznejších plážových a vodných športov. Veľkej obľube sa teší aj kamienková pláž pri Petra tou Romiou, ktorá je obmývaná krištáľovo čistým morom.

Vo vzdialenosti asi 25 km smerom na sever od mesta sa nachádza krásna piesočná Lara Beach, ktorá lemuje tunajší záliv. Pláž je významná tým, že na nej každoročne hniezdia karety obrovské, ktoré sú celosvetovo chránené. Z dôvodov veľkej koncentrácie návštevníkov v týchto miestach sa každé leto, už od roku 1978, o nakladené vajíčka v piesku starajú ochrancovia prírody. Na pláži je tak k videniu mnopžstvo drôtených klietok. Všetky pláže v okolí Paphosu sú ľahko dostupné autobusom, ktorý v pravidelných intervaloch odchádza z mestečka. Ďalšou možnosťou, ako si užiť vodné radovánky, je návšteva vodného parku Afrodite, ktorý sa nachádza priamo v Paphose.

Morské hlbiny v okolí Paphosu lákajú potápačov, najmä potom tých, ktorí si obľúbili potápanie za lodnými vrakmi. V tunajších vodách sa v hĺbke 11 m nachádza napríklad vrak libanonskej nákladnej lode Vera K, ktorá tu uviazla v roku 1972. V rovnakej hĺbke leží aj ďalší vrak s názvom Achilleas. Táto grécka loď pri tunajšom pobreží v roku 1975 z nevysvetliteľných dôvodov explodovala. Najnovším vrakom je ruská loď White Star, ktorá stroskotala v roku 2007. Čo sa týka ubytovacích možností, ponúka sa v Paphose pestrá škála nových alebo novo opravených hotelov rôznych cenových kategórií. Vysoký európsky štandard poskytovaných služieb je samozrejmosťou.

Paphos má tiež veľmi atraktívne okolie. Iba dva kilometre severne od prístavu v Paphose sa pri mestečku Ktima nachádzajú hrobky kráľov. Toto významné archeologické nálezisko nazývané Tombs of the Kings leží pri pobreží mora a ukrýva viac ako stovku hrobiek. Hrobky pochádzajú z obdobia od 3. storočia pred Kristom do 3. storočia po Kristovi. Uložení tu však nie sú len králi, ale aj členovia ptolemaiovskej aristokracie. V útrobách mnohých hrobiek sú k videniu nádherné stĺpy, ktoré zabraňujú prepadu stropov. Hrobky sú voľne prístupné, do areálu sa však platí vstupné. Východne od letoviska Paphos sa nachádza tiež krásna udržiavaná botanická záhrada. Príjemným spestrením dovolenky môže byť tiež prehliadka vtáčieho a zvieracieho parku Paphos Bird and Animal Park, ktorý sa nachádza v oblasti Peyia.

Približne 10 km severne od Paphosu je v horách, vo výške 612 metrov nad morom, ukrytý kláštor Ayios Neophyptos. Bol pomenovaný po mníchovi Neophytovi, ktorý sa rozhodol žiť v ústraní, a preto utiekol do hôr. V horách si potom v skale vykopal jaskyňu, kde žil a študoval teológiu. Kláštor, ktorý bol následne vybudovaný v blízkosti jeho jaskyne, po ňom získal meno. Neophytou vychádzal z jaskyne len na nedeľné kázne, ktoré v kláštore viedol. Tento kláštor je dnes prístupný turistom, ktorí sa môžu pokochať nádhernými freskami umiestnenými v malej kláštornej kaplnke.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt