You dont have javascript enabled! Please enable it! Petra tou Romiou alebo Afroditin elixír mladosti

Petra tou Romiou alebo Afroditin elixír mladosti

Avatar Juraj | 8 marca, 2021

Chceli by ste sa kúpať v miestach, kde sa podľa gréckej mytológie z morskej peny zrodila bohyňa lásky a krásy Afrodita? Vydajte sa na Cyprus a navštívte zátoku Petra tou Romi, kde si užijete nielen úžasné kúpanie, ale možno si odtiaľ odnesiete „poistku“ na večnú lásku, alebo počas jediného dňa omladnete o niekoľko rokov. Chcete vedieť, ako na to?

Zátoka Petra tou Romiou sa nachádza v juhozápadnej časti Cypru, neďaleko mesta Pafos a jej názov by sa doslovne dal preložiť ako Rímanová skala. Často sa však chybne uvádza preklad Grékova skala. Podľa povesti je však táto zátoka miestom, kde po svojom zrodení vystúpila na zemský breh bohyňa Afrodita. Jej zrodenie však príliš romanticky popisované nie je. Grécky básnik Hésiodos uvádza, že Afrodita vznikla potom, čo bol bohu neba Uranovi jeho vlastným synom Kronosom pomocou oceľového kosáka odrezaný pohlavný úd a hodený do mora. Uranové genitálie následne oplodnily morskú penu a Afrodita bola na svete.

Nech už za zrodením Afrodity stojí čokoľvek, je viac než jasné, že krajšie miesto si snáď ani nemohla vybrať. Petra tou Romiou má jedinečnú atmosféru, z okolitých skál sa vám naskytnú jedinečné výhľady na pláž aj skaliská vynárajúce sa z mora. Kult bohyne Afrodity bol na Cypre údajne natoľko silný, že sa ho nepodarilo vykoreniť ani kresťanom a tak sa v stredoveku začalo hovoriť o tom, že skaliská, ktoré sú v týchto miestach roztrúsené v mori, sú pripomienkou boja Cyperčanov proti Saracénom. Balvany do mora údajne nahádzal jeden grécky mladík (odtiaľ Grékova skala) a zahnal tak všetkých nepriateľov. Kamene tu ako nemí svedkovia tejto udalosti stoja dodnes.

Jeden z týchto kameňov viditeľných priamo z pláže je dnes napriek tomu stále nazývaný Afroditina skala. Má o poznanie tmavšiu farbu než skaly okolo a je nádejou pre všetky ženy, ktoré by si rady zabezpečili večnú krásu a mladosť. Hovorí sa, že ktorá tento kameň sedemkrát (niekedy je uvádzané až desaťkrát) obopláva dookola, prebudí sa druhý deň o desať rokov mladšia. Tieto príbehy už bohužiaľ stálo niekoľko krásychtivých žien život. V oblasti, kde sa skala nachádza, sú totiž nebezpečné spodné prúdy a tak sa v súčasnosti turistom rozhodne neodporúča, aby skúšali, či je na onej povesti niečo pravdy.

Asi aby sa zabránilo ďalším nehodám, začala sa uchytávať historka, že sa stačí v tunajšej vode vykúpať a účinok bude úplne rovnaký – omladnete o 10 rokov. Ak v Petra tou Romiou len namočíme nohy, budete mladší o jeden rok. V tunajšom teplom Stredozemnom mori je možné si túto omladzujúci kúru dopriavať takmer po celý rok. Až do polovice decembra sa teplota vody pohybuje na príjemných 20 stupňoch Celzia. V prvých troch mesiacoch roka je potom podstatne chladnejšie.

Tým prvým, čo vás v zátoke Petra tou Romiou možno zaujme, je pomerne veľký počet ľudí bezcieľne chodiacich tam a späť po pláži. Vyzerajú ako by snáď niečo stratili, pretože sú prikrčení až k zemi a pohľad majú upretý na okruhliaky, z ktorých je táto jedinečná pláž stvorená. Nehľadajú ani stratenú náušnicu ani mušličky, ale kameň v tvare srdca. Pretože ak tu taký nájdu, údajne spoločne s ním nájdu tiež svoju osudovú lásku. Tí nezadaní to majú jednoduché, stačí im taký kameň nájsť a potom už len čakať, až sa ten pravý, či tá pravá objaví. Ale tí, ktorí už nejakého partnera majú, tak pre nich to nájdením kamienka nekončí. Ak si chcú existujúcu lásku udržať naveky, musia si kamienok dať na ďalšiu noc pod vankúš a potom sa im ešte o ich vyvolenom musí snívať. Jedine tak sa „naštartuje“ magická moc kamienka a zaistí im večnú lásku. Takže treba dávať dobrý pozor na to, o kom sa vám v noci bude zdať!

Občas sa niekomu kameň v tvare srdca objaviť naozaj podarí, ale väčšinou fantázia zapracuje natoľko, že človek ono srdiečko vidí už úplne v každom kameni. A tak sa nenájde azda nikto, kto by z Afroditinej pláže odchádzal bez nejakého toho prírodného suveníru. Keďže sa táto historka o večnej láske vykladá snáď všetkým turistom, ktorí na Cyprus zavítajú, nie je sa tak čomu diviť, že si výlet na Petra tou Romiou nechá ujsť len málokto. A keďže počas hlavnej sezóny navštívi pláž denne hneď niekoľko turistov plne obsadených autobusov, tak nezostáva než dúfať, že sa nebudú musieť raz kamienky na pláž kvôli ich nedostatku dovážať. Zatiaľ sa o ich pravidelné dopĺňanie stará príliv.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt