You dont have javascript enabled! Please enable it! Talianske Positano inšpirovalo Rolling Stones a nielen ich...

Talianske Positano inšpirovalo Rolling Stones a nielen ich…

Avatar Juraj | 7 marca, 2021

Ozdobou už tak nádherného Amalfského pobrežia na juhu Talianska je mestečko Positano vybudované na vápencovej skale, ktorá v týchto miestach prudko spadá do vôd Tyrhénskeho mora. Mestečko so 4 tisíc obyvateľmi je tvorené záplavou bielych domčekov, ktoré sú obklopené záhradami plnými pomarančovníkov a stredomorskej flóry. Pobyt v Positane je balzamom na dušu …

Positano spadá do juhotalianskeho regiónu Kampánia, leží v provincii Salerno, asi 60 km južne od Neapola. Často je označované za najkrajšie mesto na Amalfskom pobreží a tomu možno dať jedine za pravdu. Každého ohúri už svojou jedinečnou polohou na príkrom svahu nad morom. Jeho biele či okrové domčeky s oranžovými strechami sú rozosiate od pobrežia až do najvyšších partií kopca a vyzerajú, ako by ich k nemu niekto prilepil. Výškové prevýšenie je tu tak značné. Vďaka tomu sa Positano môže pochváliť jedinečne krásnymi výhľadmi na more i okolité hory, ktoré sa dvíhajú neďaleko pobrežia a dosahujú nadmorskú výšku až 1440 metrov. Polkruhové okná v domoch sú jasným dôkazom skoršieho arabského vplyvu. Samotné pobrežie Amalfi bolo pre svoje prírodné krásy v roku 1997 zapísané na zoznam pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Územie dnešného Positana si pre tunajšie priaznivé klimatické podmienky vybrali už Oskovia a Samniovia. Neskôr sa tu usadili aj Etruskovia, ale najväčšieho rozkvetu sa mesto dočkalo až za čias starých Rimanov, ktorí z neho urobili prepychovú rekreačnú oblasť. Počas vykopávok, ktoré tu prebiehali v roku 2004, boli objavené pozostatky rímskej vily, ktoré rímske osídlenie dokazujú. Kúzlo honosného letoviska si mestečko uchovalo dodnes.

Positano je po celý rok doslova zaplavované turistami, počas hlavnej letnej sezóny sa každý deň mestečkom prejde až niekoľko tisíc turistov. Výhodou mesta je, že je väčšina tunajších ulíc určená len pre peších. Hlavné cesty lemujúce amalfské pobrežie vedie nad Positanom a miestami navyše dovoľuje prejazd len jednému autu. Počas prechádzky mestom tak nebudete obťažovaní žiadnym hlukom ani nemusíte dýchať výfukové plyny. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo je Positano tak obľúbenou turistickou destináciou. Samozrejme sa tu nachádza aj dostatok hotelov, reštaurácií, môžete sa kúpať v teplom a čistom mori, leňošiť na pláži, kochať sa všadeprítomnou zeleňou aj početnými pamiatkami.

Hoci Positano nie je nijako veľkým mestom, ukrýva hneď osem kostolov. Medzi významné pamiatky mesta patrí napríklad kostol Duomo Sant‘ Andrea pochádzajúci z 9. storočia. Na začiatku 13. storočia prešiel prestavbou a získal arabsko-normanský vzhľad. Prestavby, ktoré nasledovali v ďalších storočiach už neboli také výrazné. V pôvodnom stave zostala dochovaná veža (kampanila), ktorá je dole románska a vo vyšších partiách ju zdobia arabské prvky. Vnútri tohto trojloďového kostola je možné vidieť barokovú výzdobu, neprehliadnuteľné je najmä tunajšie schodisko. Nachádzajú sa tu tiež dva antické stĺpy, kazateľnice zdobené mozaikami z 12. a 13. storočia a v krypte sú uložené pozostatky sv. Ondreja. Iste vás zaujmú tiež Berniniho mramorové skulptúry či kaplnka, v ktorej je umiestnené malé lapidárium. Svätostánok má rovnako krásny vstupný portál a bronzové dvere, ktoré boli v roku 1066 dovezené z Konštantinopolu.

Kostol Duomo Sant‘ Andrea

Ďalšou významnou cirkevnou stavbou je kostolík Santa Maria Assunta (Nanebovzatia panny Márie), ktorý je neprehliadnuteľný vďaka svojej majolikovej kupole a dlažbe. Nachádza sa v samotnom centre mesta a je dobrým orientačným bodom. Bol založený ešte len v 20. rokoch 19. storočia na uctenie byzantskej ikony Panny Márie Positánskej – sv. Assunty z 13. storočia. Patrónka tohto kostola je každoročne 15. augusta uctievaná počas osláv sviatku sv. Assunty, ktorý pripomína vylodenie Saracénov pri Amalfskom pobreží. Na svahu nad mestom je možné obdivovať ešte kapucínsky kláštor, ktorý bol založený už v 12. storočí, ale staval sa až do storočia šestnásteho. V súčasnosti už neslúži na svoj pôvodný účel, ale funguje ako hotel. Naskytá sa z neho nádherný panoramatický výhľad do okolia a tak je turistami často vyhľadávaný.

Pri prechádzkach úzkymi ulicami mesta majú návštevníci možnosť si všetky jeho pamiatky prehliadnuť pekne zblízka. Zaujímavá je okrem kostolov tiež osobitná architektúra bežných obytných domov. Tieto stavby sú nezvyčajne úzke a vysoké a sú nahusto vystavané vedľa seba. V minulosti sa takto stavalo z dôvodu lepšej ochrany mesta pred prípadnými útokmi pirátov. V súčasnosti sa v uličkách tiesnia davy turistov, ktorí si prezerajú obchodíky s tradičnými ručnými výrobkami, prípadne posedávajú v kaviarňach. K tradičným suvenírom, ktoré si z Positana ľudia odvážajú, patrí napríklad citrónový likér Limoncello, alebo iné výrobky z citrusov, ako sladkosti, parfumy či vonné sviečky. Vďačným darčekom sú tiež produkty z modrého skla, ktoré sa tu vyrába.

La Spiaggia Grande

Positano poteší aj milovníkov pláží a kúpania. Pobrežie je pri meste lemované hneď dvomi plážami – La Spiaggia Grande a Spiaggia Fornillo, ku ktorým vedú úzke schodiská. Za hlavnú mestskú pláž je považovaná piesočnatá La Spiagge Grande, ktorá poskytuje dostatok miesta ako pre relaxáciu, tak aj pre plážové športy. Z tejto pláže je možné sa po útesoch vydať na druhú mestskú pláž Spiaggia Fornillo, ktorá je síce užšia, ale zároveň dostatočne dlhá. Kto túži po väčšom súkromí, môže navštíviť ešte skalnatú pláž Scogliera. Pobrežie Positano poteší nielen nadšených plavcov, ale aj surferov a potápačov. Skaly, ktoré pobrežie lemujú ukrývajú medzery, škáry a dokonca i rozsiahle jaskynné systémy.

Tie sú domovom pre množstvo zaujímavých živočíchov, v tunajších vodách tak môžete zahliadnuť murény, chobotnice, kraby, langusty, morské ďasy, pražmy a mnohé ďalšie tvory. Na skalách sa tiež držia pestrofarebné sasanky. Kto by si chcel potápanie vyskúšať, môže sa prihlásiť do niektorého z kurzov, ktoré organizujú miestne potápačské centrá.

Jaskynné systémy pre potápačov

Rovnako tak ako okúzľuje Positano turistov, okúzlilo tiež mnohé slávne osobnosti – v rokoch 1967 – 1970 tu žil napríklad slávny americký spevák Shawn Phillips. V tom istom čase, v roku 1969 vznikla v jednej miestnej kaviarni dokonca skladba Midnight Rambler, ktorú tu napísali Mick Jagger a Keith Richards z Rolling Stones. Krása mesta však nadchla aj množstvo režisérov a scenáristov, Positano sa totiž objavilo aj v rade filmov, z ktorých najznámejší je asi Pod toskánskym slnkom z roku 2003.

Poloha Positana je jedinečná aj v tom, že sa odtiaľ môžete vydať na výlety do mnohých ďalších zaujímavých miest. Priamo nad mestom je možné sa napojiť na obľúbenú turistickú trasu známu pod názvom Cesta bohov (Sentiero degli Dei), ktorá začína v mestskej časti Nocella a vedie do Bornerana. Vydať sa môžete aj do neďalekého mestečka Amalfi a po ceste si urobiť ešte krátku zastávku v malebnej obci Praiano. Positano má ďalej zabezpečené pravidelné lodné spojenie so Salernom, ostrovom Capri, Sorrentom a Neapolom.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt