You dont have javascript enabled! Please enable it! Prepitné v zahraničí...

Prepitné v zahraničí…

Avatar Juraj | 30 mája, 2023

Všetko, čo potrebujete vedieť o výške prepitného na celom svete.

Upozornenie: Uvedené výšky prepitného uvádzame na základe vlastných poznatkov z ciest v daných krajinách a môžu sa líšiť s prípadnými skúsenosťami Vás – čitateľov. Ak máte aktuálne informácie, neváhajte nám napísať na admin@travelista.sk

Je ťažké presne napísať, aké prepitné sa má v tej ktorej krajine dávať. Navyše mnohí nemajú ani poňatia o tom, aké prepitné majú nechať alebo ponúknuť.

Pred príchodom do krajiny sa oplatí zistiť si, aké sú bežné normy, od obsluhujúceho „runnera“, ktorý dúfa, že za svoju námahu dostane nejakú odmenu, až po chladné rameno nespokojného čašníka, ktorý sa cíti neodmenený, alebo nahnevaného barmana.

Napríklad v Japonsku, ak necháte na stole pár mincí, čašník vás môže naháňať, aby vám vrátil zabudnuté drobné, ale v New Yorku, ak zabudnete dať barmanovi prepitné aspoň 1 dolár za objednávku, očakávajte, že vás bude naháňať, keď budete odchádzať alebo ak necháte menej ako 20 %, veľa šťastia s rezerváciou v tej istej reštaurácii ešte niekedy v budúcnosti.

Tu je pre Vás stručný návod, ako dávať prepitné v zahraničí:

560261

Argentína

V reštauráciách je zvykom nechávať 10 %. V hoteloch sa zvyčajne účtuje okolo 10 %, ale ak to tak nie je, dajte upratovačkám a nosičom 1-2 pesos za odnesenie batožiny do izby. Každý deň môžete dať pár pesos aj upratovačke a dostanete fantastické služby. Taxikári zvyčajne neočakávajú prepitné, ale takmer každý im nechá nejaké mince.

2818547

Austrália

Kultúra prepitného v Austrálii rastie, ale stále je úplne dobrovoľná. V reštauráciách je prijateľné 10 % prepitné. Nie je zvykom dávať prepitné taxikárom, ale táto forma prepitného sa zvyšuje s rastúcim cestovným ruchom v Austrálii.

560267

Rakúsko

Prepitné je v Rakúsku menej časté ako napríklad v Severnej Amerike alebo iných častiach Európy, najmä preto, že miestne mzdyslušné a poplatok za obsluhu je zvyčajne už zahrnutý v účte. V reštauráciách však môžete dať 5 – 10 % prepitné (v závislosti od toho, o aký luxusný podnik ide), prepitné v hotovosti odovzdajte priamo čašníkovi. Slovo „danke“ pri platení je rakúskym ekvivalentom slova „nechajte si drobné„. Ak nie ste spokojní s obsluhou, nie je ničím výnimočným, že prepitné nedáte. Taxikárom dávajte spravidla 10 % prepitné. Nosičom dajte 1-2 € za batožinu, rovnako aj chyžnej každé ráno. Tieto prepitné nie sú nevyhnutné, ale oceňujú sa.

be-square-01

Belgicko

Prepitné nie je v Belgicku veľmi bežné. Pracovníci v službách sú vo všeobecnosti dobre platení a nespoliehajú sa na prepitné. Avšak to, či dáte alebo nedáte prepitné, závisí od situácie. Reštaurácie zvyčajne pridávajú 10 – 15 %, ale nechávajú niekoľko mincí za dobré služby. Tam, kde obsluha nie je zahrnutá, sa očakáva 15 % prepitné. V hoteloch a taxíkoch nie je prepitné pravidlom, stačí zaokrúhliť cenu cestovného. Obsluha parkoviska dostane 1 €, personál šatne 50 centov, obsluha WC 25 centov a personál baru len drobné. Prepitné pre taxikárov sa v Belgicku nevyžaduje, ale je vítané.

flag-british-virgin-islandsbritish-islands-260nw-1125947570

Britské Panenské ostrovy

V reštauráciách a hoteloch sa očakáva prepitné 15-22 %. Taxikári dostávajú 2-4 % a personál barov 10 % prepitné podľa vlastného uváženia.

ca-square-01

Kanada

Väčšina obsluhujúceho personálu v Kanade očakáva prepitné v rozmedzí 10-20 % v závislosti od toho, či ide o francúzsku alebo anglickú Kanadu, a od toho, ako dobrá je obsluha – ak je obsluha naozaj zlá, nechajte im pár centov a mali by pochopiť, o čo ide. V reštauráciách sa zvyčajne dáva 15 %. V hoteloch sa oceňuje dávať prepitné v rozmedzí 1-3 $ za deň nosičom, komorníkom a upratovačkám. Nechajte prepitné na posteli alebo na vedľajšom stolíku. Taxikárom sa dáva prepitné, približne 10 %.

cl-square-01

Čile

Je zvykom nechať 10 % prepitné. Nie viac, nie menej. Ak je pozornosť, ktorú ste dostali, slabá, pokojne nedávajte prepitné. V každom prípade nikto nenecháva viac ako 10 %.

Flag_of_Peoples_Republic_of_China_Flat_Square-1024x1024

Čína

Nikde v Číne nebudete musieť dávať prepitné. Panuje tu zhoda, že cudzinci sú nechutne bohatí, a preto si účtujú oveľa viac. Väčšina hotelov a reštaurácií prevádzkovaných vládou zakazuje prijímať prepitné. V prominentnejších hoteloch a u mladšieho obslužného personálu v otvorenejších mestách sa niekedy očakáva. Riaďte sa vlastným úsudkom. V luxusných hoteloch môžete nechať poslíčkovi alebo recepčnému 10 dolárov za kus batožiny, ale neočakáva sa to. V Hongkongu sa k účtu bežne pripočítava 10 – 15 % poplatok. V Číne taxikári neočakávajú prepitné.

cy-square-01

Cyprus

V reštauráciách a hoteloch počítajte s poplatkami vo výške 10 – 15 % a malými prepitnými pre nosičov a upratovačky. Taxikári neočakávajú prepitné, ale personál šatní a toaliet očakáva 1 €.

cz-square-01

Česká republika

V Českej republike nie je prepitné vôbec bežné. V súčasnosti sa však od zahraničných návštevníkov bežne očakáva 10 % prepitné, ale len v turistických destináciách, ako je Praha.

Reštaurácie: S rastom ekonomiky sa menia aj zvyky dávania prepitného. Obsluha je tu iná ako na mnohých iných miestach sveta: nehodnoťte obsluhu podľa úsmevu, ale podľa rýchlosti, kvality a účtu. Dávanie prepitného kreditnou kartou je neobvyklé. Prepitné pre taxikárov v Českej republike nie je bežné. Ak ste však dostali výnimočné služby, neváhajte zaokrúhliť účet nahor.

Hotely: Dajte prepitné 1-3 € vrátnikom, poslíčkom a upratovačkám.

dk-square-01

Dánsko

V Dánsku nie je zvykom dávať prepitné, pretože mzdy sú zvyčajne vysoké. Ak však necháte 10 % prepitné, vždy to ocenia. V konečnom dôsledku je na vás, či chcete dať prepitné alebo nie, najmä v prípade výnimočných služieb.

eg-square-01

Egypt

V Egypte sa tip nazýva „backsheesh“ (slang. bakšiš). Výška prepitného nie je presne stanovená, ale prepitné očakávajú všetci, ktorí poskytujú služby. V reštauráciách je to 10 až 15 %.

fr-square-01

Francúzsko

Vo Francúzsku musí byť obsluha podľa zákona zahrnutá v cene účtu v reštaurácii, takže nie je potrebné dávať prepitné, hoci je zvykom zaokrúhliť účet nahor, aby ste mohli dať o niečo viac. V hoteloch nechajte 1-2 € na upratovanie a nosičov. To neplatí pre bary, takže by ste mali postupovať podľa vlastného uváženia, ak máte pocit, že ste dostali mimoriadne dobré služby alebo nie. Vo všeobecnosti sa očakáva, že nosičom dáte 0,50 € – 1,00 € za tašku, upratovačkám 1,00 € – 1,50 € za deň. Je zvykom dať taxikárovi 10 % prepitné.

square-icon-germany-flag-square-icon-germany-flag-germany-national-flag-official-state-symbol-country-203458460

Nemecko

Prepitné nie je v Nemecku veľmi bežné. V reštauráciách sa spravidla nezapočítava obsluha – očakáva sa diskrétne prepitné vo výške 5 – 10 %. V hoteloch upratovačky a nosiči očakávajú 2-3 €. Taxikári očakávajú 10-15% prepitné. Väčšina reštaurácií a obchodov, a dokonca aj hotelov, prijíma v Nemecku len hotovosť.

gr-square-01

Grécko

V reštauráciách sa očakáva dobrovoľný poplatok vo výške 5 – 10 %. V hoteloch je štandardom prepitné vo výške 4-5 %. Taxikári neočakávajú prepitné. V hoteloch je zvykom dávať sprepitné nosičom/bellboyom vo výške približne 1 € za tašku.

560225

Maďarsko

Prepitné je v Maďarsku veľmi bežné. Prepitné v reštauráciách sa zvyčajne pohybuje okolo 8-15 %. Pravidlom je dať prepitné každému, kto poskytne službu. Taxikárom dávajte 10 % prepitné.

560222

Írsko

Dávanie prepitného nie je v Írsku samozrejmosťou. V reštauráciách alebo hoteloch je však zvykom dať 12 až 15 % prepitné, ak nie je v cene zahrnutý poplatok za služby. Ak dostanete dobré služby, 10 % prepitné by bolo pre taxikárov, nosičov a hotelový personál primerané.

560220

Taliansko

V reštauráciách v celom Taliansku sa neočakáva žiadne prepitné, pretože k účtu sa zvyčajne účtuje coperto (miestny názov servisného poplatku) alebo sa môžete stretnúť s nápisom „servizio incluso“. Každý príspevok navyše však nepochybne ocenia.

Flag_of_Malta_Flat_Square

Malta

V reštauráciách počítajte s tým, že zaplatíte 10-15 % prepitného. V hoteloch je primerané diskrétne prepitné vo výške 5 LM pre upratovačky a 1 LM pre nosičov a personál barov. Taxikári očakávajú 1-2 LM. Všetci ostatní 10-50 centov.

nl-square-01

Holandsko

V Holandsku sa prepitné neočakáva. Zaokrúhľovanie účtu v reštauráciách je však bežné. V reštauráciách sa účtuje 10 %, ale tam, kde nie je zahrnutá obsluha, nechajte 10 % prepitné. V hoteloch dávajte prepitné podľa vlastného uváženia, ale obsluha očakáva 5 % alebo zaokrúhlenie ceny. Dávanie prepitného taxikárom nie je bežné, ale môžete nechať 1-2 €.

nz-square-01

Nový Zéland

Novozélanďania zvyčajne dostávajú dobré platy, takže prepitné bude dobrým prekvapením. Prepitné nie je súčasťou kultúry, pokiaľ nejde o výnimočné služby. Keďže však turistov stále pribúda, prepitné sa stáva čoraz populárnejším.

pt-square-01

Portugalsko

V Portugalsku je prepitné bežné len vo veľkých turistických oblastiach, ako je Lisabon a Algarve. V reštauráciách nechajte približne 5 %. V hoteloch sa zvyčajne účtuje od 5 do 19 %. Tam, kde nie sú zahrnuté služby, nechajte recepčným a nosičom 2 €. Taxikári očakávajú 5 – 10 %.

romania-flag-square-medium

Rumunsko

Väčšina reštaurácií si účtuje poplatok za obsluhu vo výške 5 – 10 %. Ak nie je zahrnutý, nechajte prepitné v rozmedzí 5-10 %. Hotely si účtujú približne 5 %, ale tam, kde to nie je zahrnuté, nechajte upratovačom a nosičom 4-5 lei na deň. V taxíkoch zaokrúhlite cestovné nahor a obsluha šatní, parkovísk a toaliet očakáva 2-3 lei.

551965

Singapur

Podľa vládnych nariadení v meste Lion City nie je dovolené dávať prepitné. Úradníci vyzývajú turistov, aby si nepridávali do ceny 10 % poplatok za služby, ktorý mnohé hotely vyššej kategórie zahŕňajú do účtu. Jednou z výnimiek z pravidla o neposkytovaní prepitného sú hoteloví nosiči, ktorí zvyčajne dostávajú pár dolárov za nosenie tašiek.

Flag_of_Spain_Flat_Square-1024x1024

Španielsko

Vo väčšine reštaurácií a barov v Španielsku sa od turistov očakáva prepitné vo výške približne 5 %, aj keď je to stále vecou osobného uváženia. Účty v reštauráciách zvyčajne zahŕňajú poplatok za obsluhu a vo všeobecnosti platí, že ak vás obsluhujú v bare alebo pri stole, mali by ste nechať malé prepitné. Drobný prejav vďaky od vás očakávajú aj nosiči a komorníci v hoteli.

1404340

Srí Lanka

Všeobecne sa očakáva 10 % prepitné. Hotely si túto sumu účtujú, ale tam, kde to nerobia, dáva sa recepčnému, personálu baru a upratovačkám 100LKr a nosičom 30LKr. Taxikári očakávajú 10 % alebo až 100LKr za krátku cestu. Obsluha parkovísk a toaliet a personál barov očakávajú 50 – 100 LKr.

th-square-01

Thajsko

V Thajsku nie je veľmi zvykom dávať prepitné. Na niektorých miestach ho očakávajú, inde nie. Vo všeobecnosti platí, že čím je miesto západnejšie, tým je pravdepodobnejšie, že sa od vás bude očakávať, že necháte prepitné. V Bangkoku sú teraz taxíky vybavené taxametrom, takže sa už nemusíte dohadovať o výške cestovného, ale miestnym zvykom je stále zaokrúhľovať cestovné nahor na najbližších 5 bahtov.

us-square-01

Spojené štáty

Spojené štáty sú hlavným mestom sveta, kde sa dáva prepitné, a ak ho nedáte, môžu sa ľahko uraziť. V reštauráciách a baroch v USA sa zvyčajne požaduje 20 % prepitné. Na účtoch v reštauráciách sa často uvádzajú tri možnosti prepitného: 20, 22 a 25 percent. Toto prepitné dopĺňa spravidla skromnú mzdu.

Platí to pre všetkých v oblasti služieb, takže ak vám niekto akýmkoľvek spôsobom pomôže, od vrátnika po barmana, oplatí sa nechať prepitné za dobré služby. Je to hlboko zakorenená kultúrna záležitosť.

V akej výške dávate prepitné Vy?


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA