You dont have javascript enabled! Please enable it! Rodinný sprievodca Barcelonou

Rodinný sprievodca Barcelonou

Avatar Juraj | 8 júla, 2023

Kozmopolitné hlavné mesto Katalánska, ktoré je známe svojou Gaudího architektúrou, rušnými uličkami a zlatými plážami, je dokonalým miestom pre rodinnú dovolenku.

Barcelona, ktorá sa nachádza medzi zalesnenými kopcami a dlhým piesočnatým pobrežím, je jedným z najatraktívnejších miest v Európe. Tento obľúbený španielsky prímorský región je rovnako atraktívny pre deti ako pre dospelých. Na rušných námestiach sa nachádzajú kaviarne vhodné pre rodiny s deťmi a v mnohých parkoch sú detské ihriská a priestor, kde sa deti môžu vyšantiť. Múzeá inšpirujú tvorivými dielňami a aktivitami a prechádzka cez bulvár La Rambla na pláž je typickým rodinným zážitkom.

Jedinečná barcelonská Gaudího architektúra tiež poskytuje nekonečnú zábavu – žiadne dieťa nezabudne na pohľad na strechu Casa Batlló s dračími šupinami alebo na prepletanie sa medzi strešnými komínmi La Pedrera, ktoré vraj inšpirovali Storm Troopers zo Star Wars. Gaudího Park Güell má dokonca pár malých rozprávkových domčekov, ktoré lemujú jeho bránu.

Či už cestujete s kojencami, batoľatami, staršími deťmi alebo tínedžermi, rodiny si Barcelonu zaručene užijú. Tu nájdete návod, ako si čas strávený v meste užiť naplno.

Čo robiť v Barcelone s deťmi

Batoľatá: Ak máte šťastie, môžete vziať svoje ratolesti do La Casa dels Entremesos („Múzeum obrov“), kde si môžete pozrieť výber obrovských postáv používaných v sprievodoch. Sú tu obri zo sklených vlákien v stredovekých kostýmoch, draci chrliaci oheň a capgrossos – obrovské papierové hlavy, ktoré nosia účastníci festivalu.

Ak sa chcete zabaviť na čerstvom vzduchu, obľúbeným miestom je jazero s člnmi v zelenom parku Parc de la Ciutadella v štvrti El Born a vždy je vhodný čas na návštevu pláže. V letných mesiacoch ponúka Centre de la Platja na úseku pláže známom ako Somorrostro bezplatný prístup ku knihám, hrám a plážovým hračkám.

Ak vám to čas spánku dovolí, ďalšou obľúbenou atrakciou je Magická fontána na námestí Plaça Espanya, veľkolepá prehliadka farebných svetiel a tancujúcich vodných trysiek, ktorú sprevádza nádherný hudobný sprievod klasickej a popovej hudby. Funguje po zotmení od štvrtka do nedele.

Sprievod tancujúcich obrov je neodmysliteľnou súčasťou každého katalánskeho festivalu.
Sprievod tancujúcich obrov je neodmysliteľnou súčasťou každého katalánskeho festivalu.

Deti do 10 rokov: Barcelona má obrovské akvárium s náučnými hrami a workshopmi pre rodiny a lunapark na kopci. Najväčší pôvab mesta pre deti však často spočíva v jednoduchom objavovaní ulíc – obdivovaní ľudských sôch na bulvári La Rambla, hádaní Gaudího fantastických stavieb alebo jazdení jedinečnými barcelonskými dopravnými prostriedkami.

Okrem množstva cyklistických výletov sú tu aj rikše, šliapacie autíčka pre rodiny v Parc de la Ciutadella a lanovka, ktorá premáva po úbočí kopca Mountjuïc. Ak sa chcete zadarmo zabaviť, prejdite sa po parku Parc del Laberint v Horte, záhrade z 19. storočia, ktorej srdcom je obrovské cyprusové bludisko.

Spomedzi mnohých múzeí určených pre mladšie publikum si pozornosť detí zaručene získa Museu de la Xocolata, ktoré je poctou kakau. Jeho priestory sú plné čokoládových sôch – známych budov, osobností a filmových postáv – a často sa tu konajú aktivity a workshopy (rezervujte si ich vopred a oblečte svoje deti do najstaršieho oblečenia, pretože sa tu môžu poriadne zašpiniť…).

Tínedžeri a dospievajúci: Barcelonské tri kilometre piesočnatých pláží nie sú určené len pre milovníkov opaľovania. Sú posiate cvičiacimi strojmi, preliezačkami a skateparkmi a niekoľko spoločností ponúka vodné aktivity. Odvážni tínedžeri sa môžu vydať na vlny na vodnom skútri, zatiaľ čo deti staršie ako 11 rokov si môžu vyskúšať flyboarding alebo paddleboarding. V dňoch, keď počasie nebude príliš priaznivé, sa deti na dlhé hodiny zabavia v Bosc Urbà – mestskej betónovej džungli plnej zip-linov, obrovských trampolín, lanových “ popruhov“ a mostov.

Súčasťou tínedžerských dovoleniek v digitálnom veku je posielanie fotografií zaujímavých zážitkov priateľom doma a Barcelona je určite jednou z najfotogenickejších destinácií. Od jedinečnej architektúry Gaudího a jeho súčasníkov až po obrovské umelecké diela vo Fundació Joan Miró, vždy sa tu nájde dobrý záber. Starším deťom sa môže páčiť aj zbierka súčasného umenia – s dielami Banksyho, Keitha Haringa, Damiena Hirsta, Jeana-Michela Basquiata a ďalších – v múzeu Moco.

L'Aquàrium de Barcelona je najväčšie akvárium na svete venované Stredozemnému moru.
L'Aquàrium de Barcelona je najväčšie akvárium na svete venované Stredozemnému moru.

Kde sa ubytovať v Barcelone s deťmi

Batoľatá: Vďaka výrazným farbám, výrazným vzorom, tapetám s motýľmi a plytkému bazénu je Room-Mate Anna, ktorý sa nachádza neďaleko centrálnej ulice Passeig de Gracia, ideálny pre rodiny s malými deťmi. Ak je pre vás dôležité mať na dosah pobrežie a dobrý park, v štvrti El Born nájdete niekoľko dobrých možností vrátane apartmánov Decô. Tento apartmánový dom v štýle art deco sa nachádza v blízkosti jazera s člnmi a detských ihrísk v parku Parc de la Ciutadella, v živej pešej zóne.

Deti do 10 rokov: Barcelona je veľmi dobre prístupné mesto pre peších, ale tí, ktorí majú krátke nohy, by sa možno radšej mali ubytovať priamo v centre mesta. Hotel Petit Palace Boquería Garden sa nachádza v centre štvrte Barri Gòtic a ponúka apartmány vhodné pre rodiny, ako aj izby pre štvorčlenné alebo šesťčlenné skupiny. Trochu nebojácnejšou voľbou môže byť Casa Gràcia v hornej časti mesta, mládežnícky hostel, ale nie taký, ako ho poznáte. Je svetlý, elegantný a dokonale čistý, má malé spálne, ktoré sa dajú objednať.

Tínedžeri a dospievajúci: Staršie deti, ktoré chcú byť trochu nezávislé, ocenia Casa Camper, v ktorom má každá spálňa samostatnú obývaciu izbu s hojdacou sieťou a TV. K dispozícii je aj strecha s ležadlami a „džungľovou sprchou“ medzi rastlinami a čerešničkou na torte je bezplatný celodenný hotelový snack bar. Hotel sa nachádza v štvrti El Raval a je obklopený štýlovými obchodmi a galériami – a množstvom skateboardistov. Neďaleko sa nachádza apartmánový dom Happy Apartments, ktorý ponúka výber rodinných apartmánov s plne vybavenou kuchyňou.

Viete že…?
Katalánsko má spoločného patróna s Anglickom a po celom meste môžete vidieť sochy svätého Juraja, ktorý zabíja draka. Pozrite sa aj na menej nápadných drakov rozmiestnených po celom meste, ako je napríklad drak navrhnutý Gaudím v parku Güell alebo draci vytesaní do rôznych fasád – hovorí sa, že po meste je rozmiestnených 400 sôch drakov.

Zábavný park Tibidabo v Barcelone ponúka množstvo zábavných atrakcií a nádherný výhľad na mesto.
Zábavný park Tibidabo v Barcelone ponúka množstvo zábavných atrakcií a nádherný výhľad na mesto.

Kde sa najesť v Barcelone s deťmi

Batoľatá: La Nena v štvrti Gracia je farebná kaviareň s detskými stolíkmi a stoličkami, plná stolových hier, hračiek a kníh. Neďaleko sa nachádza Deliziosa Gelateria Italiana, rodinná zmrzlináreň, ktorá každý deň pripravuje rôzne príchute zmrzliny podľa sezóny. Dole v El Borne sa nachádza Bar del Convent (Plaça de l’Acadèmia), ktorý sa nachádzal v kláštornej budove kláštora Sant Agustí a teraz je bezpečným a uzavretým priestorom pre malých objaviteľov, na rovnakom mieste ako Museu de la Xocolata.

Deti do 10 rokov: Pizza Paco (Carrer Allada-Vermell 11) ponúka chutnú pizzu a empanadas na rozľahlej terase hneď vedľa malého detského ihriska v El Born. Kasparo v štvrti El Raval má veľký výber obedových jedál a tapas a tiež sa nachádza vedľa pekného detského ihriska. Stoly na terase sa nachádzajú pod tienistými arkádami námestia Plaça de Vicenç Martorell. V blízkosti sa nachádza rozkošná staromódna reštaurácia Granja M Viader (funguje od roku 1870), ktorá je už dlho obľúbená u detí vďaka horkej čokoláde a krémovým mliečnym koktailom.

Tínedžeri a dospievajúci: Pôvodnou a najlepšou hamburgerovou reštauráciou je Bacoa, ktorá má rôzne pobočky po celom meste. Cuines Santa Caterina – sídliaca na rovnomennom trhu v El Born – ponúka jedálny lístok, ktorý by mal uspokojiť každého, s jedlami od tapas a karí až po cestoviny, ktoré sa pripravujú v otvorenej kuchyni, zatiaľ čo vy sa na nich pozeráte. Najnovším trendom v meste je však chutné kurča na rošte a málokto ho robí lepšie ako A Pluma, ktorá má pobočky v mestách Gracia a Poblenou.

Kedy tam ísť…
Zimy v Barcelone sú mierne a najvyššie teploty dosahujú v júli a auguste okolo 35 °C. Najlepším obdobím na návštevu je jar a jeseň, ale snažte sa vyhnúť veľkým podujatiam, ako je Svetový mobilný kongres na prelome februára a marca, keď sa ceny hotelových izieb strojnásobujú.

Ako na to…
Do Barcelony lieta väčšina veľkých leteckých spoločností a nízkonákladoví dopravcovia z celej Európy. Z Paríža a Madridu premávajú vlaky a z Baleárskych ostrovov trajekty. V rámci mesta je verejná doprava lacná a efektívna. Na každej stanici metra si za 11,35 € (10 GBP) zakúpte kartu T-casual, ktorá vás oprávňuje na 10 jázd metrom, autobusom alebo električkou. Deti do piatich rokov cestujú zadarmo.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt