You dont have javascript enabled! Please enable it! Tipy na cestovanie: Júl

Tipy na cestovanie: Júl

Avatar Juraj | 7 júla, 2023

So stúpajúcou teplotou a začínajúcimi sa letnými prázdninami sa cestovanie v júli môže stať rodinnou záležitosťou. Aj tí, ktorí nemajú malé deti, môžu zažiť nevšedné dobrodružstvá, od pozorovania divokej prírody v delte rieky Okavango až po rozkvitnutú arktickú tundru.

Dajte priestor slobode: v júli sa európske školy na leto zatvárajú, čo predstavuje najrušnejší mesiac pre cestovanie na kontinente. V mestách je rušno, pretože ľudia využívajú horúčavy v amfiteátroch pod holým nebom a v pivných záhradách na strechách, zatiaľ čo v prímorských strediskách si ľudia pochutnávajú na zmrzline. Rodiny, ktoré túžia po piesku a mori, sa môžu vyhnúť davom a vydať sa do pokojnejších európskych alternatív Albánska a Čiernej Hory.

Júl je jedným z mála mesiacov na návštevu odľahlej Arktídy, pretože topiaci sa ľad otvára tento región lodiam, ktoré navštevujú fjordy a rastúcu tundru. Topiaci sa sneh znamená, že turisti sa môžu vydať do vyšších polôh – indické hory v Ladakhu a japonská sopečná hora Fudži sú dostupné pešo len niekoľko krátkych mesiacov.

Väčšinu juhovýchodnej Ázie sužujú monzúny, ale Indonézia, ktorej ostrovy sa nachádzajú tesne pod rovníkom, má jasnú oblohu. Vyhrievajte sa na plážach Bali alebo sa plavte do národného parku Komodo, kde môžete pozorovať draky počas obdobia párenia, keď dochádza k dramatickým súbojom.

Východná a južná Afrika sa tiež nachádza v období sucha a pozorovanie divokých zvierat je tu vynikajúce. Veľká migrácia prechádza z Tanzánie do Kene, horské gorily sa prechádzajú rwandskými dažďovými pralesmi a delta rieky Okavango sa napĺňa vodou, takže safari na lodi je najlepším spôsobom, ako vidieť veľkú päťku.

1. Provence, Francúzsko

Fialové panorámy sa tento mesiac tiahnu naprieč celým Provence. Levanduľová sezóna je krátka a sladká – polia kvitnú od júna až do zberu na konci júla. Kopce plné kvetov nájdete v okolí regiónov Luberon a Verdonskej náhornej plošiny, ktoré sú posiate peknými provensálskymi dedinkami. V múzeu Le Musée de la Lavande nájdete viac informácií o fialovej rastline a môžete nahliadnuť do procesu zberu a destilácie. Levanduľové festivaly sa konajú v mestách Ferrassières a Valensole, kde sa môžete zásobiť voňavými výrobkami, ako je napríklad lepkavý levanduľový med.

Fialové panorámy sa v júli tiahnu naprieč Provence. PHOTOGRAPH BY PETER ZELEI IMAGES, GETTY IMAGES
Fialové panorámy sa v júli tiahnu naprieč Provence.
PHOTOGRAPH BY PETER ZELEI IMAGES, GETTY IMAGES

Neďaleko sa nachádza hlboká tiesňava Gorges du Verdon, do ktorej sa vlieva tyrkysová rieka Verdon, ktorej nápadne modrý odtieň spôsobujú ľadovcové minerály. Prenájom motorových člnov, paddleboardov a kajakov v okolí Pont du Galetas je otvorený od júna do augusta. Plavte sa medzi strmými stenami rokliny a hľadajte malé pláže, kde si môžete urobiť piknik a možno sa aj schladiť v rieke.

A keď už budete vo Francúzsku, zúčastnite sa na oslavách Dňa dobytia Bastily, ktoré sa konajú 14. júla na pamiatku významnej bitky francúzskej revolúcie. Dediny po celej krajine oslavujú v sprievodoch, ohňostrojoch a na večierkoch.

Tip na zodpovedné cestovanie:
Mnohé malé dediny trpia vyľudňovaním, ale návštevníci môžu podporiť vidiecke komunity tým, že sa tu ubytujú a podporia miestne podniky. Mnohé ekologické hotely v tejto oblasti majú ekologickú certifikáciu – hľadajte Green Globe, La Clef Verte alebo európsku environmentálnu značku.

2. Japonsko

Jeden z najväčších japonských festivalov zaplní v júli ulice Kjóta. Gion Matsuri vznikol v roku 869, keď cisár nariadil rituál na upokojenie duchov počas epidémie. Oslavy sa konajú počas celého mesiaca, ale najpôsobivejšie sprievody sa konajú 17. a 24. júla, keď sa ulicami premávajú dômyselne vystrojené alegorické vozy. Tieto mobilné múzeá umenia sú plné farbených textílií, sôch a tkaných látok. Najväčšie z nich môžu vážiť až 12 ton a siahať do výšky 25 metrov. Každému sprievodu predchádzajú tri večery pouličných osláv Yoiyama, počas ktorých si účastníci prezerajú tieto „monštrá“, kupujú amulety chimaki pre šťastie a hodujú na pouličných jedlách.

Júl je jedným z mála mesiacov, keď môžu turisti v Japonsku vystúpiť na vrchol hory Fudži. PHOTOGRAPH BY JACKYENJOYPHOTOGRAPHY, GETTY IMAGES
Júl je jedným z mála mesiacov, keď môžu turisti v Japonsku vystúpiť na vrchol hory Fudži.
PHOTOGRAPH BY JACKYENJOYPHOTOGRAPHY, GETTY IMAGES

Keďže obdobie dažďov ustáva, júl je príjemným obdobím na návštevu Japonska. Je to tiež jeden z mála mesiacov, keď môžu turisti vystúpiť na vrchol hory Fudži, ktorá je otvorená od začiatku júla do začiatku septembra. Vrchol sezóny trvá od konca júla do konca augusta, čo z tohto mesiaca robí vhodný moment. Na vrchol tejto pamiatky zapísanej na zozname svetového dedičstva UNESCO, ktorý dosahuje výšku 12 389 metrov, sa často vystupuje v skorých ranných hodinách, aby sa z okraja krátera dal vychutnať východ slnka.

Tip na zodpovedné cestovanie:
V Japonsku je veľa automatov na plasty. Zvoľte si radšej fľašu na opakované použitie a stiahnite si aplikáciu MyMizu, ktorá obsahuje mapu fontán a podnikov, ktoré umožňujú bezplatné dopĺňanie vody.

3. Delta Okavango, Botswana

Povodňové vody sa dostávajú do delty a tiahnu sa ako žily cez podmáčané lúky. Trvá približne šesť mesiacov, kým sa dostanú do tejto oblasti, a stúpajú počas obdobia sucha, ktoré trvá od mája do septembra, pričom najvyššie hladiny sú práve v tomto mesiaci. Júl môže byť v delte Okavango chladný s maximálnou teplotou 25 °C, ktorá cez noc klesá na jednociferné hodnoty, ale obloha zostáva jasná, čo znamená minimum komárov.

Záplavové vody prenikajú do delty rieky Okavango a tiahnu sa ako žily cez zaplavované lúky. PHOTOGRAPH BY ANGELO CAVALLI, GETTY IMAGES
Záplavové vody prenikajú do delty rieky Okavango a tiahnu sa ako žily cez zaplavované lúky.
PHOTOGRAPH BY ANGELO CAVALLI, GETTY IMAGES

Zatiaľ čo okolité Kalahari vysychá, tieto vody priťahujú v júli množstvo divokých zvierat. Keďže sa tu vytvárajú kanály z rákosia, zvieratá sa najlepšie pozorujú počas plavby na kajakoch „mokoro“. Cestovatelia budú mať na dohľad hrochy, levy, byvoly a slony. Žije tu aj viac ako 400 druhov vtákov vrátane dropov kori, ohrozených žeriavov chochlatých a hrdzavo sfarbených rybárikov pelových.

Za deltou sú v období sucha cesty a chodníky lepšie priechodné, vegetácia je riedka a zvieratá sa zhromažďujú okolo napájadiel – ideálny trojlístok na pozorovanie divej zveri. Vydajte sa do savany v rezervácii Moremi a na severovýchod do rozľahlého národného parku Chobe, ktorý pretína hlboká modrá rieka.

Tip na zodpovedné cestovanie:
Sanovia z Kalahari
sú poslednými domorodými lovcami na svete, ale mnohí z nich boli nútení presídliť sa do táborov. Uistite sa, že každá návšteva je etická, a to tak, že sa cestovnej kancelárie opýtate, aký majú Sanovia z návštevy prospech a či je ohľaduplná k ich kultúre. Viac informácií nájdete v kampani organizácie Survival International za práva kmeňov.

4. Arktída

Nájdite si chladnú útechu pred júlovými horúčavami na polárnej výprave. Tieto expedície sú letnou záležitosťou – vzdialené oblasti ako Špicbergy, Grónsko a kanadská Severná Arktída sú prístupné len na krátky čas od júna do septembra, keď ustupujúci ľad umožňuje plavbu loďou.

Grónska skalnatá krajina kvitne v júli. PHOTOGRAPH BY MARIUSZ KLUZNIAK, GETTY IMAGES
Grónska skalnatá krajina kvitne v júli.
PHOTOGRAPH BY MARIUSZ KLUZNIAK, GETTY IMAGES

Medzi dostupné destinácie patrí ľadový fjord Ilulissat a záliv Disko na západnom pobreží Grónska, geografický severný pól a Špicbergy, ktoré môžu lode oboplávať cez Hinlopenov prieliv.

Podnebie je tu tiež najteplejšie, teplota sa vyšplhá na 3-7 °C a denné svetlo je najdlhšie. Slnko sa vďaka sklonu Zeme pozerá na túto zamrznutú oblasť takmer 24 hodín denne, čo znamená dostatok príležitostí na pozorovanie jej divokých obyvateľov. Tento chladný svet je domovom ľadových medveďov, polárnych líšok, tuleňov, sobov, mrožov a veľrýb, ktorých populácia počas ich letného kŕmenia prudko rastie. Na útesoch a v tundre, ktorá tento mesiac rozkvitá vegetáciou, hniezdia aj desiatky sťahovavých morských vtákov. Nasadnite do člna Zodiac alebo kajaku a preskúmajte ľadovými horami posiate fjordy, drsné ľadovce a biele hory.

Tip na zodpovedné cestovanie:
Podľa Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) sa Arktída otepľuje takmer štyrikrát rýchlejšie, ako je celosvetový priemer. Rýchle topenie polárnych ľadovcov ovplyvňuje voľne žijúce živočíchy, zvyšuje vlny horúčav a hladinu morí. Ropné vrty sú tiež hrozbou pre veľkú časť regiónu. Uistite sa, že prevádzkovatelia výletných plavieb sú členmi organizácie AECO, ktorá podporuje zodpovedný a ekologický cestovný ruch v regióne. Prispejte na kampaň Greenpeace Zachráňme Arktídu a prečítajte si viac o tom, ako pomôcť, na stránke WWF Arctic.

5. Peak District, Anglicko

Táto fascinujúca krajina sa rozprestiera na vresoviskách, lúkach, vápencových vrcholoch, v údoliach riek a hustých lesoch. Peak District je najstarším národným parkom v Spojenom kráľovstve a tento mesiac je vhodnou alternatívou k rušným plážam – predstavuje ihrisko pre aktívne rodiny a milovníkov prírody. Je pretkaný 1 600 míľami turistických chodníkov a 58 míľami cyklotrás a júlové teplé dni znamenajú, že je najvyšší čas vyraziť na cestu.

Peak District je najstarší národný park v Spojenom kráľovstve. PHOTOGRAPH BY PHOTOS BY R A KEARTON, GETTY IMAGES
Peak District je najstarší národný park v Spojenom kráľovstve.
PHOTOGRAPH BY PHOTOS BY R A KEARTON, GETTY IMAGES

Naskočte na dve kolesá a vydajte sa po stopách Monsal, High Peak alebo Tissington Trail – všetky opustené železničné trate sa zmenili na široké chodníky. Posledná z nich vedie do kamenného trhového mestečka Bakewell, ktoré je domovom chutného mandľovo-džemového koláča. Medzi veľké túry vhodné pre deti patria The Roaches, Padley Gorge alebo Hathersage, ktorá prechádza cez sériu starobylých stupňovitých kameňov. Schladiť sa môžete divokým kúpaním v Three Shires Head, kde sa vodopády rútia do rašelinových jazierok.

V okolí je tiež bohatý kalendár podujatí vrátane festivalu Foodies a medzinárodného festivalu Buxton, na ktorom sa prezentuje opera, klasická hudba a jazz. Ak chcete počuť ešte viac hudby, vyskúšajte festival Y Not, ktorý sa rozlieha po kopcoch Derbyshire. Vystúpili tu The Libertines, Super Furry Animals a Two Door Cinema Club, zatiaľ čo o zábavu sa starajú cirkusoví umelci, súboje s farbami a kino.

Tip na zodpovedné cestovanie:
Peak Walking Adventures
ponúka ekologické túry v malých skupinách po vresoviskách a kopcoch. Spoznajte krehký ekosystém vysočiny a objavte odporúčania sprievodcov na miestne ubytovanie, potraviny a produkty. Niektoré trasy sú prispôsobené aj pre tých, ktorí využívajú verejnú dopravu.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt