You dont have javascript enabled! Please enable it! Vietnam - 13 nezabudnuteľných zážitkov

Vietnam – 13 nezabudnuteľných zážitkov

Avatar Juraj | 17 októbra, 2023

``Pokiaľ ide o rozmanitosť, Vietnam hrá svoju vlastnú ligu``


Výlet do hlavného mesta Hanoja sa výrazne líši od moderného Hočiminovho mesta, rovnako ako sa lampášmi osvetlené ulice Hoi Anu dramaticky líšia od neďalekých pevností Hue.

Ďalej sú tu čajové plantáže, kávové farmy, úžasné zátoky, jaskyne a pobrežie – všetky sľubujú rôzne dobrodružstvá.

Aby sme nezabudli na jedlo. Vietnam je domovom jednej z najčerstvejších a najchutnejších kuchýň na svete – stačí jedna misa pho, ktorú zjete na plastovej stoličke, a pochopíte.

Vybrali sme pre vás niekoľko najpamätnejších zážitkov vo Vietname, od tých, ktoré si nemôžete nechať ujsť, až po dobrodružné alternatívne výlety:

Zapáľte si lampión v Hoi An

Hoi An je jednou z najkrajších destinácií v Ázii, a preto tu nie je núdza o zaujímavé fotogenické scenérie. Žiadna z nich však nie je taká fascinujúca ako festival lampiónov pri splne mesiaca.

Počas tohto mesačného festivalu mesto vypína elektrické osvetlenie, aby nechalo tisíce dúhových lampiónov žiariť na čiernej oblohe – v malých uličkách starého mesta, ako aj na rieke Thu Bon.

Festival sa koná na počesť splnu mesiaca a prebieha na nábrežnej promenáde Starého mesta, kde atmosféru dotvára hudba, hry a zábava.

Cestovatelia si môžu prenajať čln „sampan“ a plaviť sa po vode, aby si vychutnali pokojnejší zážitok.

Tak či onak, zúčastniť sa na ňom je jednoduché: Stačí si kúpiť papierový lampáš a sviečku za pár dolárov – v závislosti od vašich vyjednávacích schopností – zapáliť ju, umiestniť dovnútra a potom ju poslať po prúde so želaním šťastia a zdravia.

Najlepšie “pho” v Hanoji

Ochutnať „pho“ je nevyhnutnosťou na každej ceste, či už je to vaša prvá alebo päťdesiata.

Hanoj sa nachádza v severnom Vietname, ktorý sa považuje za rodisko tohto de facto národného pokrmu, preto má zmysel začať pátranie po tých najlepších miskách práve tam.

V labyrinte starej štvrte sú najlepšie obchody s pho často tie najnenápadnejšie, plné skromného nábytku, ak vôbec nejaký majú, a obrovských kotlov s bublajúcim vývarom.

Dáme vám niekoľko tipov na hanojské podniky ako Pho Gia Truyen (49 Bat Dan, Stará štvrť) alebo Pho Thin (13 Lo Duc, Ngo Thi Nham), ktoré by mali uspokojiť vaše túžby po tomto jedle.

Po stopách histórie v Hočiminovom Meste

Vo vietnamskej vojne (nazývanej aj americká vojna vo Vietname), ktorá trvala takmer dve desaťročia od roku 1954 do roku 1975, zomreli podľa odhadov 2 milióny vietnamských civilistov.

Bez ohľadu na to, odkiaľ pochádzate, je dôležité oboznámiť sa s nedávnou históriou krajiny, aby ste lepšie pochopili a ocenili súčasný Vietnam.

Odporúčame vám stráviť niekoľko hodín v múzeách a pamätníkoch Hočiminovho mesta, aby ste si pripomenuli obete vojny a lepšie pochopili tento konflikt.

Múzeum vojnových pozostatkov (The War Remnants Museum), otvorené v roku 1975, sleduje niekoľko vojen prostredníctvom názorných fotografií a vojenskej techniky – vrátane zbierky vrtuľníkov, tankov a stíhačiek – ako aj reprodukcií väzenských podmienok, správ o chemickej vojne a francúzskej gilotíne.

Jazda Reunification Expressom

Nie je to síce najrýchlejší spôsob dopravy, ale Reunification Express (oficiálne známy ako Severojužná železnica) je určite tým najmalebnejším.

Táto 1 072 km dlhá železničná trať vedie z Hanoja do Hočiminovho mesta a počas 35-hodinovej cesty míňa nespočetné množstvo krajinných scenérií a pamiatok.

Vo vlaku je niekoľko rôznych možností kupé, vrátane lôžkových kupé pre tých, ktorí absolvujú celú cestu.

Častejšie cestujúci využívajú možnosť nasadnúť a vystúpiť z vlaku počas niekoľkých dní, aby preskúmali krásne prírodné scenérie a historické mestá krajiny.

Medzi najvýznamnejšie miesta patrí prírodná rezervácia Van Long v Ninh Binh, kde na vás čakajú nádherné ryžové polia a vápencové scenérie, starobylé cisárske mesto Hue a plážové mesto Nha Trang na centrálnom pobreží.

Letecká prehliadka zálivu Halong

Zátoka Halong je považovaná za jednu z najúchvatnejších destinácií vo Vietname a je veľmi ľahké pochopiť prečo. Nefritovo sfarbený záliv je domovom tisícov vápencových ostrovov, tajomných jaskýň a divokej prírody.

Väčšina cestovateľov obchádza tento prírodný zázrak na palube výletnej lode, ale teraz existuje aj iný spôsob prieskumu: vrtuľníkom.

Spoločnosť Halong Heli Tours, ktorá bola spustená začiatkom tohto roka, predstavuje jedinečnú morskú krajinu z výšky. Cestujúci si môžu vybrať z 8 až 40-minútových vyhliadkových letov, ktoré sa konajú nad mnohými ostrovmi, plážami a rybárskymi dedinami v zálive.

Keď už budete v tejto oblasti, odporúčame vám aj odbočiť do zálivov Bai Tu Long alebo Lan Ha – menej známych susedov Halongského zálivu – kde môžete jazdiť na kajaku, plávať a prechádzať sa takmer v úplnej samote.

Skočte na pláž v Phu Quoc

Ak vám priezračná voda a jemný piesok pripadajú ako to pravé pre vás, vietnamský „perlový ostrov“ bude pre vás rajom.

Phu Quoc sa nachádza v Thajskom zálive pri juhozápadnom pobreží a ponúka desiatky pláží všetkých veľkostí a odtieňov. Medzi nimi je pláž Sao často chválená ako jedna z najlepších vo Vietname vďaka čistej vode, palmám a cukrovo bielemu piesku. Pláž Ong Lang na západnom pobreží býva pokojnejšia a rustikálnejšia – je to miesto, kde sa o vodu skôr podelíte s potulujúcou sa kravou alebo miestnou rybárskou loďou ako s inými cestovateľmi.

Pri západe slnka si nájdite miesto na pláži Long Beach a vychutnajte si známy ohnivý západ slnka na ostrove spolu s chladeným pivom a živou hudbou.

Plavba po Mekongu

Mekong, ktorý je 12. najdlhšou riekou na svete, je už tisícročia životodarnou tepnou juhovýchodnej Ázie.

Ešte aj dnes ju lemujú rybárske dediny a ryžové polia, bujné ostrovy, trhy s potravinami a starobylé cisárske mestá. Plavba po rieke Mekong je ideálna pre tých, ktorí dávajú prednosť pomalšiemu tempu cestovania a umožňuje ľahší prístup k menej navštevovaným vidieckym komunitám a ťažko dostupným prírodným zaujímavostiam.

Ak vám to čas dovolí, odporúčame vám 5 až 18-dňovú plavbu, ktorá sa začína v Hočiminovom meste, cez južný kút Vietnamu, Phnom Penh a Siem Reap v Kambodži a ďalej do Luang Prabang v Laose.

Najväčšia jaskyňa sveta

Nie každý deň máte možnosť preskúmať najväčšiu jaskyňu na svete. Vrelo odporúčame nechať správu že ste „mimo kancelárie“ a podľahnúť naplno dobrodružstvu Son Doong: štvordňovej expedícii pod vedením dobrodružnej cestovnej kancelárie Oxalis.

Son Doong ako najväčšia jaskyňa na svete je viac ako tri kilometre dlhá a 650 metrov vysoká – podľa spoločnosti Oxalis dostatočne priestranná na to, aby sa do nej zmestil 40-poschodový mrakodrap.

Vzhľadom na svoju veľkosť ponúka táto ohromujúca jaskyňa nespočetné množstvo prírodných pokladov od 262 metrov vysokých stalagmitov až po podzemné rieky, jedinečné živočíšne druhy, obrovské skalné steny a dokonca aj vlastnú džungľu – to všetko cestovatelia zažijú počas svojej túry.

Na motorke majestátnym severom

Vo Vietname vládnu motorky. A hoci je v Hanoji náročné prejsť cez ulicu, záľuba v skútroch v tejto krajine priniesla nespočetné množstvo príležitostí na dobrodružstvá na dvoch kolesách.

Spoločnosti ako Flamingo Travel, Cuong’s Motorbike Adventures a FlipSide ponúkajú rôzne trasy pre jazdu na motorke, vrátane výletov so sprievodcom, ako aj požičiavanie motoriek, aby ste mohli vyraziť na cestu sami. Mnohí vášniví jazdci sa zhodujú, že vietnamská trasa Ha Giang Loop na ďalekom severe, v blízkosti hraníc s Čínou, patrí medzi najúžasnejšie trasy.

Počas 4 alebo 5-dňového výletu budete prechádzať okolo všetkého, od impozantných horských masívov až po miestne dediny, hlboké kaňony a malebné vedľajšie cestičky.

Nasajte čajovú kultúru v meste Sapa

Ak ste na severe, odporúčame vám zastaviť sa na niekoľko nocí v meste Sapa.

V tejto bývalej francúzskej koloniálnej horskej základni si ľahko zamilujete mierne vysokohorské podnebie, hmlisté zelené čajové terasy, vodopády a turistické chodníky – vrátane dvojdňovej túry na horu Fansipan.

Na bujných svahoch regiónu sa nachádzajú stovky čajových fariem, ktoré okrem iného produkujú zelený, čierny, oolong a škoricový čaj. Ak chcete skutočne spoznať jedinečnú kultúru regiónu, odporúčame vyskúšať pobyt v domácnosti v jednej z horských dedín, hoci v ponuke cestovateľov sú už aj luxusné hotely.

Zbláznite sa do kávy v Dalate

Vietnam ako druhý najväčší producent kávy na svete – hneď po Brazílii – venuje časť svojho vysokohorského územia aj kávovým plantážam. Niekoľko dní v Dalate, horskom meste severovýchodne od Hočiminovho mesta, vám ukáže, aký bohatý je kávový priemysel tejto krajiny.

Po celej tejto vysočine je roztrúsených niekoľko plantáží vrátane Son Pacamara, Trai Ham Da Lat Weasel Coffee a Cau Dat Plantation – pričom všetky ponúkajú prehliadky so sprievodcom. Dozviete sa, ako farmári pestujú kávové plody a pražia ich do dokonalosti, a potom kávu sami ochutnáte. Je známe, že zemitá a aromatická vietnamská káva, či už osladená kondenzovaným mliekom alebo podávaná prostredníctvom filtrácie, uspokojí aj tých najvášnivejších znalcov kávy.

Výroba rezancov v dedine Cu Da

Rezance sú základom vietnamskej kuchyne – od pružných vermicelli až po číre ryžové rezance, vaječné rezance, sklenené rezance a banh pho podobné cestovinám.

A nikde nie sú rezance tak rozšírené ako v dedine Cu Da.

Táto starobylá dedina južne od Hanoja je rajom pre milovníkov rezancov a produkuje neuveriteľné množstvo bielych a žltých rezancov, aby uspokojila dopyt. Je to naozaj pekný pohľad: Keď sa prechádzate okolo budov z francúzskej koloniálnej éry, môžete vidieť regály a stojany s rezancami tenkými ako špagety, ktoré sa sušia na slnku.

V rámci niekoľkých prehliadok výroby rezancov sa konajú aj praktické kurzy varenia, kde sa od miestnej rodiny dozviete tie najlepšie tipy, aby ste si mohli vyskúšať tradičnú techniku.

Cyklistika okolo starobylých zrúcanín Hue

Hue, ktoré slúžilo ako bývalé cisárske hlavné mesto počas vlády dynastie Nguyen (1802-1945), je jedným z najlepších miest vo Vietname, kde môžete obdivovať starobylú architektúru.

Najdôležitejším miestom je komplex pamiatok Hue zapísaný na zozname UNESCO – opevnená pevnosť na brehu rieky Perfume, ktorá obklopuje starobylé chrámy, kráľovské hrobky a nespočetné pagody. Vzhľadom na obrovskú rozlohu komplexu – rozprestiera sa na 778 akroch (315 hektároch) – je jedným z najpríjemnejších spôsobov prehliadky bicykel.

Cestovatelia môžu vyraziť v hmlistých ranných hodinách, šliapať do pedálov pozdĺž pokojných kanálov, urobiť si prestávku na kávu a vychutnať si majestátnosť vnútornej citadely, vonkajších múrov a mnohých oltárov skôr, ako sa sem nahrnú davy ľudí.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt