You dont have javascript enabled! Please enable it! Wanaka - kde víno zreje pod zasneženými štítmi

Wanaka – kde víno zreje pod zasneženými štítmi

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

Na južnom ostrove Nového Zélandu sa v regióne Otago rozkladá jazero Wanaka, na ktorého brehu vyrástlo rovnomenné mestečko, ktoré je vyhľadávaným cieľom turistov – a to ako v lete, tak aj v zime. Okrem možností športového vyžitia v podobe pešej turistiky a lyžovania však ukrýva tiež zaujímavé múzeá a podivuhodné atrakcie, ktoré stojí za to vidieť.

Wanaka, ktorá sa pôvodne nazývala Pembroke, bola prvýkrát osídlená okolo roku 1860. Jazero Wanaka a rieka Clutha, ktorá z neho vyteká, boli využívané k transportu dreva. V roku 1867 bol v meste otvorený prvý hotel a začali sem prichádzať prví turisti, ktorí oceňovali blízkosť hôr a dostupnosť vodnej plochy. Pembroke bolo v roku 1940 premenované na Wanaka a mesto sa stalo obľúbeným výletným cieľom ako domácich, tak aj zahraničných návštevníkov.

Mestečko Wanaka

Mesto Wanaka

Takmer päťtisícová Wanaka, ktorá je situovaná na južnom konci jazera, patrí v súčasnosti k populárnym prázdninovým letoviskám na Novom Zélande. Ponúka širokú škálu činností pod šírym nebom. Vody rovnomenného jazera si v lete obľúbili priaznivci výletov na loďkách, rybárčenia a vodného lyžovania. Návšteva tohto miesta poteší aj milovníkov outdooru a pešej turistiky. Od jazera vedie veľa značených turistických chodníkov až do neďalekého národného parku Mount Aspiring. Vyznávači adrenalínových aktivít môžu na špeciálne navrhnutých doskách zísť divokú vodu, alebo skúsiť canyoning.

V zime sa sem zase kvôli perfektným lyžiarskym terénom v okolí vydávajú lyžiari a snowboardisti. Zasnežené štíty hôr prepožičiavajú jazeru nádhernú kulisu. Neďaleko od Wanaka nájdete hneď dve komerčné lyžiarske strediská – Treble Cone a Cardrona. Tieto lyžiarske areály sa pýšia terénmi pre lyžiarov všetkých stupňov pokročilosti. Pre bežkárov je zase určená oblasť Waiorau Snow Farm. Okolité hory ďalej ponúkajú veľa odľahlých miest, kam sa môžete nechať dopraviť vrtuľníkom a užiť si dlhý zjazd z vrcholu hory. Najčastejšie lyžiarski nadšenci miera k štítom Harris, Richardson a Buchanan.

Lákavá však nie je len okolitá krajina, ale aj mesto samotné. Nájdete v ňom mnoho zaujímavostí, pre ktoré sa oplatí ho navštíviť. K hlavným miestnym atrakciám patrí New Zealand Fighter Pilots Museum nachádzajúci sa na wanackom letisku. V tomto múzeu si môžete prezrieť rozličné bojové lietadlá pochádzajúce z 2. svetovej vojny. Ide napríklad o lietadlá ako Spitfire, Hurricane, P-51 Mustang, Vought Corsair či japonský Nakajima Ki-43, ktorý spojenci nazývali Oscar a je jediným dochovaným lietadlom tohto typu na svete. Ďalej je tu k videniu ešte niekoľko typov vzácnych ruských Polikarpov. Ilustrované expozície oboznamujú návštevníkov s činnosťou novozélandských bojových pilotov a posádok na niekoľkých frontoch. Raz za dva roky sa tu koná letecká prehliadka s názvom „Warbirds Over Wanaka“, kedy piloti z celého sveta predvádzajú akrobatické kúsky, alebo rekonštrukcie niektorých významných bitiek.

V susedstve letiska Wanaka sa nachádza ešte Wanaka Transport and Toy Museum, v ktorom je uložená súkromná zbierka viac ako 13 tisíc exponátov – nájdete tu ako hračky, tak aj rôzne dopravné prostriedky. Vystavené je tu všetko, od kolies, osobných a nákladných áut, cez lietadlá až po ťažkú vojenskú techniku. Za zlatý klinec výstavy je považovaný obrovský ruský Antonov AN-2, čo je najväčší jednomotorový dvojplošník na svete.

Niečo aj pre zábavu ducha

Najpodivnejšia atrakcia vo Wanace je bezpochyby Stuart Landsborough’s Puzzling World rozkladajúca sa okolo „Veľkého bludiska“. Ide o 1,5 km trojrozmerných drevených chodieb, podchodov a mimoúrovňových nadchodov, v ktorých sa nachádzajú najrôznejšie skladačky, rébusy, hádanky a priestory plné optických klamov. Rozhodne aspoň nahliadnite do Hologram Hall, Hall of following faces, Ames room, alebo Tumbling Towers. Zábavný je tiež Tilted house, kde je všetko naklonené a vytvára to dojem, že v tomto dome skrátka neplatí gravitácia. V odpočinkovom Puzzle Center si môžete dať výbornú kávu a pokúsiť sa vyriešiť niektorý z mnohých zložitých hlavolamov.

Celá stredná časť regiónu Otago má ideálnu klímu pre pestovanie vínnej révy. Je jedným z mála miest na Novom Zélande, kde sa striedajú štyri ročné obdobia. A tak sa nie je čomu diviť, že sa v okolí Wanaka rozprestierajú rozsiahle vinice. Asi 4 km od centra mesta sa nachádza vinice Rippon Vineyard, ktorá bola založená roku 1974. Ide o priekopnícku vinicu v celom regióne, ktorá dnes produkuje vína z niekoľkých odrôd.

 


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA