You dont have javascript enabled! Please enable it! Cenovo dostupné a zároveň príjemné hotely v Európe - 1.časť

Cenovo dostupné a zároveň príjemné hotely v Európe – 1.časť

Avatar Juraj | 18 mája, 2022

Toto sú naše obľúbené nové európske hotely, ktoré vás nezruinujú

Casa Brava

ALGARVE, PORTUGALSKOIzby od 70 EUR

Skryté v kopcovitej krajine Barrocalu, ďaleko od bláznivých davov najobľúbenejších portugalských plážových miest, sa spoločenstvo hotelierov usiluje o tichú zmenu tradičného pohľadu na Algarve, pričom piesok a more vymieňa za pokoj a pohodu. Lídrami tohto hnutia sú Marco a Julie Pinto, ktorí sa narodili portugalským rodičom a pred piatimi rokmi sa sem presťahovali z Paríža, aby zrenovovali starú rozpadajúcu sa farmu. Teraz sú aj poradcami v oblasti trvalej udržateľnosti a výrobcami olivového oleja a mydla a prestavali ju na Casa Brava, ekologický penzión s ekologickou zeleninovou záhradou, ktorú lemujú neporušené tymiánové polia.

Tri bývalé kamenné stodoly pre zvieratá boli prestavané na pokojné rustikálne útočisko plné vynovených predmetov pochádzajúcich z regionálnych trhov. Slnkom zaliate terasy - ideálne na vegánske raňajky po ránu alebo pohár bio vína na večer - smerujú k biologickému bazénu filtrovanému rastlinami a riečnymi kameňmi a lemovanému rozkvitnutou levanduľou. Neďaleko sa nachádza živé mesto Loulé, kde sa miestni obyvatelia v sobotu schádzajú na týždenný rituál klebiet, mandľových koláčov a panákov brandy medronho v potápačskom bare O Postigo. Tunajší pomalý život je živý a zdravý, prešiel do rúk nových správcov, ktorí obnovujú starodávne rituály vo vedomej snahe vytvoriť alternatívnu a celkovo udržateľnejšiu budúcnosť Algarve.

Casa Cook

KOS, GRÉCKODvojlôžkové izby od 120 EUR

Pri registrácii zabudnite na akékoľvek predsudky. Hotel na gréckom ostrove, ktorý spravuje gigant v oblasti dovolenkových pobytov, znie ako miesto, ktorému sa vyhnúť, ale novovznikajúca značka Casa Cook je ležérna nádhera s neobvyklým pôvodom. Hotel na ostrove Kos, ktorý vytvorila spoločnosť Thomas Cook, je druhým hotelom tohto nového typu. V zastrčenej zátoke neďaleko mesta Marmari na bezveternom severnom pobreží ostrova, kúsok od letiska, sa okolo záhrad a dvorov rozprestierajú obielené jedno- a dvojposchodové kubistické domčeky. V strohých izbách, kde leštené betónové podlahy zjemňujú tkané koberčeky z hessianu, rafiové koše a ľanové obliečky vo všetkých odtieňoch sépiovej farby, je cítiť plážový vzhľad. Každý má k dispozícii terasu s hojdacou sieťou so strapcami, niektoré majú aj zdieľané bazény.

Ak vám táto atmosféra pripadá povedomá, je to preto, že ide o ďalšiu spoluprácu medzi dizajnérskou agentúrou Lambs and Lions a interiérovou dizajnérkou Annabell Kutucuovou, ktorá pracovala na mimoriadne úspešných hoteloch San Giorgio a Scorpios, ktoré sa nachádzajú na Mykonose. Raňajky sa podávajú v obrovskom plážovom klube s trávnatým krovom, kde je dlhý drevený stôl prestretý miestnymi jogurtmi, medom, čerstvým ovocím, domácim chlebom, proteínovými tyčinkami a lístkovým pečivom.

Potom si môžete vybrať, či si ľahnete na ležadlo s plážovými vankúšmi a budete ležať pri hlavnom bazéne, kde vás bude uspávať všadeprítomná zvuková kulisa, alebo sa prejdete popri vetrom ošľahaných dunách k denným ležadlám a chatkám pri mori. Pre tých, ktorí majú dostatok energie, je tu joga, jazda na paddleboarde a jazda na koni, alebo sa môžete prihlásiť na Hippokratovu masáž Anatripsis v kúpeľoch - starogrécky otec medicíny bol miestnym rodákom. Jediným nevysloveným pravidlom tohto miesta je zísť sa na pláži podvečer pri západe slnka s pohárom Mojita a večere s grilovanou chobotnicou pod hviezdami. Je to model, ktorý sa opakuje na Rodose a toto leto sa na Kréte otvára tretia Casa Cook.

Cucumbi

ALENTEJO, PORTUGALSKODvojlôžkové izby od 230 EUR

Maličká dedinka Barrancão je miestom, kde dni plynú, kým najbližší autobus odíde do najbližšieho mesta, pekár sem trikrát týždenne privezie chlieb a väčšina z približne 50 obyvateľov (priemerný vek 65 rokov) sa každý večer stretáva v malom bare na pivo a rozhovor. Na jej okraji vlastnil otec Catariny Francês 118-hektárovú farmu, ktorú v roku 2018 prevzala so svojím manželom ToZé s plánom premeniť ju na agrohotel s ležérnym prístupom k oddychu. Otvorili ho vlani v júni a spojenie s prírodou a pôdou sa tiahne naprieč celým zariadením.

V štyroch spálňach a troch apartmánoch sú interiéry od Sofie Albuquerque z Lisabonu jednoduché a striedme. Konáre sú zavesené zo stropu ako vešiaky na šaty, malé kmene stromov sú opracované ako držiaky na žiarovky alebo sviečky, zatiaľ čo vybielené steny sú pozadím pre výstavu sušených tráv a kvetov, historických vtáčích klietok a ratanových klobúkov. Udržateľný charakter má nielen interiér, ale aj ekologické produkty vrátane vajec od sliepok, ktoré manželia chovajú na raňajky, a programy na opätovné využívanie vody. Do okolitej krajiny sa môžete naplno ponoriť pri rybolove alebo cyklistike; pre lenivejšie dni je tu vonkajší bazén so slanou vodou a keramický ateliér, ktorý ponúka workshopy.

La Planque Hotel

PARÍŽ, FRANCÚZSKODvojlôžkové izby od 130 EUR

Priamo v srdci 10. obvodu hlavného mesta sa nachádza malá štvrť Goncourt, ktorá je zatiaľ nedotknutá urbanizáciou. Tento kút, rozprestierajúci sa medzi štvrťami Belleville a Canal Saint-Martin, ktoré sú plné nezávislých barov a chladných nových brasserií, sa vyznačuje zaujímavou zmesou kultúr, miestnych bobistov (Bobos: nová americká elita a jej vlastný štýl - pozn. redakcie) a štýlových návštevníkov. Dizajnéri Dorothée Delaye a Daphné Desjeux tu vtlačili svoj charakteristický retro štýl bývalému bytovému domu a cukrárni tým, že veľkú časť nábytku zaobstarali na miestnych blších trhoch. Na prízemí salónu sa nachádza útulná zmes starožitných komôd, ratanových stoličiek a zamatových banketov, zatiaľ čo na policiach knižnice sú pohádzané sépiové fotografie, dobre prelistované romány, cievky farebných nití a iné historické poklady.

Vonku sa nachádza malá terasa - cenná rarita v meste, najmä ak je vybavená peknými ružovými stenami, kovanými kaviarenskými stoličkami a skupinou rastlín v kvetináčoch. Pôvodné schodisko, vyleštené do svojej niekdajšej slávy, vedie do 36 izieb v odtieňoch tmavozelenej, bordovej a sivej so staromódnymi mramorovými kanceláriami, telefónmi s otočným číselníkom a zamatovými čelami postelí, ktorých zakrivené línie odkazujú na Art Deco. Každý priestor má typickú parížsku veľkosť, ale je plný šarmu - "la planque" je koniec koncov francúzsky slangový výraz pre miesto na schovávanie.

Hotel Le Sud

AZÚROVÉ POBREŽIE, FRANCÚZSKOIzby od 80 EUR

Juan-les-Pins sa nachádza medzi nablýskaným Cap d'Antibes a palácmi na pobreží Cannes a je často označovaný za skromného bratranca Riviéry, ktorého kedysi oslnivý imidž pobrežného potulovania sa v hodvábnych košeliach a šatách je už dávno preč. Toto živé mestečko však nestratilo svoju bezstarostnosť, ktorá vyvoláva dojem dní strávených bosými nohami v piesku alebo špliechaním sa na plytčine. Preto sa majiteľ hotela Julien Lizée spojil so svojou parížskou sesternicou Stéphanie Lizée, ktorá sa venuje interiérovému dizajnu, a umelcom Franckom Lebralym, aby vytvorili to, čo mu na domácej pôde chýbalo - striedmu umeleckú oázu kúsok od pláže. Nachádza sa síce v obytnej ulici neďaleko železničnej stanice, ale nenechajte sa odradiť nevýraznou fasádou, pretože interiér - lokálne vyrobený prútený nábytok, mandarínkovo pruhované bankety, terakotové džbány a obielené steny lemované nástennými maľbami inšpirovanými Cocteauom a Picassom - vás prenesie do nostalgického stavu mysle na Azúrovom pobreží.

Na poschodí sa nachádza 29 malých, ale veselých izieb s veľmi pohodlnými posteľami so zakrivenými čelami natretými pásom borovicovej zelenej, slnečnicovej žltej alebo modrej farby Yvesa Kleina, glazovanou keramikou Vallauris a klenutými kachľovými sprchami. Je pravdepodobné, že sa zdržíte pri raňajkách na záhradnej terase alebo pri bazéne a potom sa vrátite na hodinu apéra, keď barman pripraví ovocné koktaily podávané s údeninami a syrom. Neskôr sa prejdite po neďalekom borovicovom lese Gould, kde v júli vystupujú špičkoví džezoví hudobníci. Toto je obľúbený spektakulárny juh Francúzska, ktorý sa vracia k svojej jednoduchej podstate.

Dexamenes Seaside Hotel

PELOPONÉZ, GRÉCKODvojlôžkové izby od 130 EUR

Možno je ťažké odolať volaniu sirén gréckych ostrovov, ale tento odvážny hotel v brutalistickom štýle je dôvodom, prečo sa držať pevniny. Nikos Karaflos mal len 16 rokov, keď jeho rodinný podnik kúpil opustenú vinársku budovu z dvadsiatych rokov uprostred medového piesku pláže Kourouta na tichom úseku západného Peloponézu. Napadlo mu, že by to mohla byť dobrá lokalita pre hotel, a o 17 rokov neskôr, v roku 2019, bol otvorený odvážny, originálny hotel Dexamenes, ktorý sa týči na okraji Iónskeho mora ako minimalistický zaoceánsky parník na pevnine.

Aténska architektonická kancelária K-Studio sa pohrala s industriálnou estetikou miesta: oceľ, terrazzo a sklo sú kombinované s drevom a plátnom inšpirovaným námornou históriou oblasti. V dvoch líniách betónových blokov sa nachádza 34 izieb vyrobených z jednotlivých skladovacích kontajnerov, pričom každá z nich pôsobí kláštorným dojmom pokoja, ktorý nikdy nepôsobí stroho, čiastočne vďaka bohatej patine, ktorú na vnútorných stenách zanechalo víno. Rezervovať si môžete deväť izieb s výhľadom na more a k dispozícii je aj trojizbová vila v neoklasicistickom štýle priamo na pláži.

Dni môžete stráviť naboso v piesku a potom hodovať v štýle taverny na terase pod svetelnými reťazami, možno na carbonare s gréckym nádychom alebo grilovanej dorade so salsou verde, sprevádzanej pôsobivým zoznamom miestnych vín. Kúpeľné procedúry, meditácie, joga a liečba zvukom sa ponúkajú v jednom z dvoch veľkých oceľových síl, ktoré sa ošúchali vplyvom počasia, a organizujú sa tu večere pri sviečkach a nocľahy pod hviezdami. Toto je dlhoročný sen, ktorý sa stal nápadne originálnou skutočnosťou.

Au Bout Du Verger

ILE-DE-FRANCE, FRANCÚZSKOIzby od 125 EUR

Údolie Chevreuse, ktoré sa nachádza len 30 minút od Paríža, je veľkými zelenými pľúcami francúzskeho hlavného mesta, parkom lesov, riek a jazier posiatym zámkami a historickými dedinkami. Hlboko v krajine a na konci ovocného sadu, ako znie jeho názov, sa nachádza tento pokojný hotel so siedmimi spálňami, ktorý bol otvorený v októbri minulého roka. "Koncipoval som ho ako svoj vlastný dom," hovorí majiteľ Thierry Grundman. "Je to ukážka ducha wabi sabi, ktorý je symbolom mojej značky interiérov". Kúsky pochádzajúce z jeho spoločnosti Atmosphère d'Ailleurs vypĺňajú všetky priestory: starožitnosti z celého sveta, doplnky od súčasných dizajnérov a umelecké diela z Grundmanovej vlastnej zbierky, v ktorej sa miešajú epochy a kultúry s jeho kurátorským okom.

Takže v jednej kúpeľni je obrovská mušľa vymodelovaná do podoby umývadla, nad obývacím priestorom visí obrovský trstinový prívesok značky Saturn a na kuchynskom stole sú hrnčeky od parížskej keramikárky Margot Lhomme. Ak vám niečo padne do oka, môžete si to vziať domov, pretože mnohé predmety sú na predaj. Prírodné materiály čerpajú z prostredia s množstvom dreva a organického ľanu. Je to ideálny východiskový bod na objavovanie tejto málo využívanej oblasti a detoxikačné menu je veľmi príjemné na omladenie. "Tu zažijete prítomnosť - a to veľmi intenzívne," dodáva Grundman. "Je na vás, aby ste si ho vychutnali.

La Bionda Begur

COSTA BRAVA, ŠPANIELSKOIzby od 140 EUR

Katalánska podnikateľka Carla Lloverasová pred tromi rokmi skončila s prácou právničky, aby sa mohla venovať svojej veľkej vášni pre renováciu starých domov. "Milujem materiály, ktoré staré domy skrývajú, a rada si predstavujem, kto v nich žil. Ich duch je jedinečný a to v novostavbe nenájdete," vysvetľuje. V kombinácii s láskou k pobrežiu Costa Brava to 30-ročnú umelkyňu priviedlo k schátranému mestskému domu zo 17. storočia v mestečku Begur. Objednala si interiérových dizajnérov Quintana Partners, ktorých prácu objavila v Casa Telmo na Menorke - ich eklektické oko a posadnutosť autenticitou ju uistili, že vystihnú charakter miesta bez toho, aby sa stalo dusným. Výsledok je nádherne ručne vyrobený, s veľkým dôrazom na detaily s plyšovými povrchmi, od zamatových postelí až po vyšívané uteráky.

Obraz s mandarínkou vzdáva hold fiktívnemu bývalému majiteľovi, temperamentnej postave s prezývkou La Bionda; vintage kreslá lemujú konferenčný stolík v tvare písmena L osvetlený korálkovou lampou z Avignonu; ručne vyrobená keramika s údeninami, syrom a remeselným chlebom zapĺňa raňajkový stôl. Na poschodí sa nachádzajú ďalšie pastvy pre oči v každej z ôsmich spální inšpirovaných niektorými z najvýnimočnejších ženských osobností 20. storočia, od tanečnice flamenca Carmen Amaya až po Valentinu Tereškovovú, prvú ženu vo vesmíre. Lloverasová, ktorá stále vymýšľa nové nápady, plánuje okrem existujúcich jogových seminárov zaviesť aj keramické workshopy a workshopy aranžovania kvetov. Vyvážený stret minulosti a súčasnosti, tejto starej duši vracia svetlo.

Dona Graca

LISABON, PORTUGALSKOIzby od 190 EUR

Graça sa nachádza na najvyššom bode mesta, je to tradičná štvrť, kde sa v úzkych dláždených uličkách stále ozýva hudba fado z malých taverien. Tento nenápadný kút je vhodným miestom pre pokojné štúdiá Dona Graça, ktoré sa rozprestierajú na troch poschodiach v bývalom rodinnom dome z 19. storočia, ktorý oživili priatelia z detstva António Polena, Rui Vinagre a Hugo Diogo. Táto trojica plánuje oživiť aj ďalšie domy v meste; v tomto ich prvom sa historické materiály, ako napríklad mozaikové podlahy pri vstupe a klasický vápenec Lioz, spojili s portugalským dizajnom - farebnými dekami ChiCoração a drevenými lavicami z Monchique v Algarve.

Raňajky vám prinesú až ku dverám v jutovom vrecku, plnenom pastéis de nata, maslovými croissantmi, džemom, syrom, šunkou a pomarančovým džúsom, ktorý sa práve vylisoval z citrusov v záhrade, ktorá zatieňuje bazén. Niektoré z najlepších vyhliadok v meste sú vzdialené len kúsok pešo, rovnako ako slávna horčicovožltá električka číslo 28. A hoci sa dá ľahko dostať na niektoré z najfajnovejších miest hlavného mesta, Dona má v rukáve ešte jedno eso: dobrodružnú reštauráciu Plano, kde šéfkuchár Vítor Adão ponúka malé taniere v rámci päť- alebo deväťchodového degustačného menu. Veľká časť jedál sa pripravuje na otvorenom ohni a medzi jedlá orientované na výrobcov môžu patriť sépie s petržlenovým krémom a olejom z kreviet alebo grilovaná treska s cícerom a kapustou, ktoré sa spájajú s pôsobivou ponukou miestnych vín. Je to mimoriadne pokojné miesto, kde sa môžete zoznámiť s autentickou stránkou Lisabonu.

Standhotel Zoomers

SEVERNÉ HOLANDSKOIzby od 125 EUR

Zatiaľ čo davy turistov väčšinou smerujú do Zandvoortu alebo Bergenu, na holandskom pobreží sa stále trochu stráca zrak, pretože sa tu nachádza len niekoľko plážových klubov a pár malých letných domov. Skutočným lákadlom je, že krajina tu prechádza do Noordhollands Duinreservaat, jednej z najväčších prírodných rezervácií v krajine, ktorú milujú turisti, cyklisti a jazdci na koňoch. Strandhotel Zoomers sa ukrýva medzi dunami priamo na ceste, ktorá vedie k oceánu, kde rodiny z Amsterdamu prevážajú svoje chladiace boxy, skladacie plážové lehátka a malé deti v typickom plážovom vozíku (bolderkar) na slnečné miesto pri vode.

Majitelia už prevádzkovali obľúbený plážový bar a reštauráciu Strandpaviljoen Zoomers, takže pripojenie možnosti ubytovania bolo prirodzeným rozšírením. Na interiéri vrátane ratanových kresiel a tkaných lámp spolupracovali s domácou dizajnovou značkou HKliving. Nie je to však len štýl, ktorý si berie príklad z prostredia - to je súčasťou celého étosu: objekt je vykurovaný peletovými kachľami a napájaný energiou vyrobenou prostredníctvom 280 solárnych panelov. V hoteli je len 12 izieb a nie je tu recepcia ani reštaurácia - hoci Strandpaviljoen je vzdialený len kúsok pešo - namiesto toho sa hostia do izieb dostanú pomocou kódu a na raňajky a večere slúži donášková služba. A keď sa slnka chtiví výletníci vrátia domov, obloha nad takmer prázdnym pobrežím sa sfarbí do pokojnej ružovej farby.

Hotel Les Cabanettes

PROVENSÁLSKO, FRANCÚZSKOIzby od 90 EUR

Na vodných pláňach v divokej delte francúzskej Camargue, ktoré sú posiate ryžovými poliami a popretkávané ružovými plameniakmi na pozadí kľukatých riek, divokých koní a ohnivých západov slnka, je niečo, čo pôsobí ako portál do inej éry. Medzi tým všetkým je tu ešte jeden kuriózny moment cestovania v čase: na opustenej ceste bliká podsvietená tabuľa s posteľou a nápismi. Zastavte na príjazdovej ceste, štrk sa prehýba pod pneumatikami a uvidíte zakrivenú stavbu, ktorá sa týči ako prelud z polovice storočia mihotajúci sa v kalifornskej horúčave - až na to, že ste 15 minút od Arles a jeho rímskeho amfiteátra a pulzujúcej umeleckej scény.

Majitelia pôvodnej budovy, rodinného hotela a reštaurácie zo 60. rokov minulého storočia, požiadali francúzskeho modernistického architekta Armanda Pelliera, aby vytvoril priestor, ktorý by sa vymykal zabehnutým trendom. Nedávno ho predali, ale francúzsko-americký pár Aaron a Gaëlle Redlin-Bihrovci si pamiatku zamilovali a nasťahovali sa sem so svojimi dvoma malými deťmi. V minulom živote viedli v brooklynskom sklade rušné štúdio pre umelcov; teraz sú strážcami Pellierovho odkazu a zachovali vernosť jeho vízii - vypuklej sklenenej chrbtici a 29 úsporným, drevom obloženým izbám s posuvnými dverami, ktoré sa otvárajú na balkóny s výhľadom na bazén - až po jeho ťaví hnedý nábytok. Stravníci opäť sedia pri stoloch na zvlnenej terase v tieni bielej strechy, ale teraz si pochutnávajú na tapas a zároveň sa snažia preniesť do malého kúska Palm Springs v Provence.

Cristine Bedfor

MAHON, MENORCAIzby od 135 EUR

Spýtajte sa kohokoľvek v Španielsku a povie vám, že práve anglický vplyv robí Menorku takou nezvyčajnou. Ostrov bol v 18. a začiatkom 19. storočia viac ako 70 rokov pod britskou nadvládou, čo sa podpísalo na jeho architektúre a kultúre, a dokonca aj na kokteiloch, z ktorých najznámejším nápojom sa stal gin s limonádou známy ako Pomada. Ten má v ponuke tohto nového podniku najvyššie postavenie - nie je však jediným odkazom na Spojené kráľovstvo. Ide o prvý hotel priateľov Cristiny Lozano a Daniela Entrecanalesa, španielskych podnikateľov, ktorí majú v pláne ďalšie prevádzky vrátane jednej v Málage, ktorá by sa mala otvoriť budúci rok. "Na Menorke všetci volajú Cristinu "Cristine" a jej osobnosť je veľmi silná," hovorí Entrecanales. "To nás viedlo k tomu, aby sme si predstavili, že Cristine Bedfor je tá excentrická anglická priateľka s krásnym domom, ktorý je vždy plný ľudí." Preto sa interiérový dizajnér Lorenzo Castillo rozhodol odkloniť od stredomorskej modrej a bielej; namiesto toho je 21 izieb plných látok a kvetinových potlačí v akva zelenej, horčicovo žltej a prašnej ružovej farbe, naplnených starožitnosťami nakúpenými na Menorke, vo Francúzsku a v Británii. Toto miesto však nie je určené len na to, aby ste zostali na jednom mieste: majitelia sú štedrí v poskytovaní tipov, od umeleckých galérií až po recepty, ktoré si môžete vziať domov. Je to nové spoločenské centrum ostrova.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA