Filmy na apríl, v ktorých precestujete poriadny kus sveta

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

Baví vás cestovať a poznávať zaujímavé miesta na celom svete? Je to skvelý koníček, ale väčšina ľudí si ho z časových a finančných dôvodov nemôže dovoliť prevádzkovať so železnou pravidelnosťou. Prípadne je na vine napríklad koronavírus a s ním súvisiaci núdzový stav a uzatvorenie hraníc. Príjemným kompromisom v čase, keď sa z najrôznejších dôvodov nemôžeme vypraviť do zahraničia, je sledovanie cestopisov. A čo napríklad filmy o cestovaní? Slávnych snímok, v ktorých hlavní hrdinovia takzvane nesedia doma za pecou, je veľa. Tu je prvá várka filmov, ktoré by nemali uniknúť vašej pozornosti.

1. Pláž (The Beach, 2000)

Dvadsaťtriročný Leonardo DiCaprio sa vďaka natáčaniu tejto dobrodružnej drámy pozrel až do Thajska. Príbeh amerického batôžkára Richarda, ktorý sa nečakane ocitol na tajnom ostrove, síce väčšinu filmových kritikov príliš nenadchol, ale napriek tomu sa stal kasovým trhákom. Tento britsko-americký film režiséra Dannyho Boyla preslávil pláž Maya Bay na thajskom ostrove Ko Phi Phi Leh. Záujem o ňu bol následne tak veľký, že ju začalo okupovať až päť tisíc turistov denne. Väčšina tunajších koralových útesov bola poškodená a z pláže zmizla všetka fauna. Thajskej vláde došla v roku 2018 trpezlivosť a Maya Bay (na snímke) úplne zavrela na dobu neurčitú. Ľudia sem budú môcť znovu zavítať najskôr v roku 2021 a navyše v obmedzenom počte…

[subscribe_to_unlock_form]


2. Tajný život Waltera Mittyho (The Secret Life of Walter Mitty, 2013)

Herec Ben Stiller, ako nesmelý a večne snívajúci fotoeditor časopisu Life, musí vybočiť zo svojho jednotvárneho spôsobu života a vydať sa na cestu okolo sveta. Čaká ho putovanie divočinou aj najzapadnutejšími kútmi našej planéty. Zavíta napríklad do Grónska, konkrétne do mesta Nuuk (na snímke). Natáčalo sa aj v New Yorku, Los Angeles a na Islande. Kritikom aj náročným divákom sa tento americko-kanadský film zapáčil viac ako Pláž s ešte naivným a nevyspelým DiCapriom. Zaujímavosťou je, že vtedy štyridsaťosemročný Ben Stiller stíhal hrať hlavnú rolu (Waltera Mittyho) aj film, inšpirovaný poviedkou Jamesa Thurbera, režírovať. Vznikla vydarená zmes dobrodružného, komediálneho a dramatického žánru s príchuťou fantasy. Rozhodne patrí medzi najlepšie svetové filmy o cestovaní!


3. Sedem rokov v Tibete (Seven Years in Tibet, 1997)

Dramatický, dobrodružný, životopisný aj historický je tento film s Bradom Pittom v hlavnej úlohe. Snímok bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. A o čo v ňom kráča? Popisuje dobrodružnú cestu rakúskeho horolezca Heinricha Harrera, ktorý so svojím priateľom Petrom Aufschneiterom chcel dobyť vrchol jedného z najvyšších štítov Himalájí – Nanga Parbatu (na snímke). Po úteku zo zajateckého tábora prešiel celými Himalájami až do tajomného sveta Tibetu, kde sa stal učiteľom mladého Dalajlámu. Medzi týmito dvoma ľuďmi z úplne odlišných svetov sa rozvinulo priateľstvo, ktoré im prinieslo múdrosť a pre Harrera znamenalo aj hlboký vnútorný prerod … Zaujímavosťou je, že tento úspešný americký film čínska vláda odsúdila a že Brad Pitt a jeho kolega David Thewlis vyfasovali doživotný zákaz vstupu do Číny.


4. Kým si po nás príde (The Bucket List, 2007)

Čo by ste robili, keby ste vedeli, že za necelý rok umriete? Správny cestovateľ by sa narýchlo vydal niekam, kde ešte nebol! Teda ak by mu to finančná situácia a zdravotný stav umožnili … Hrdinami americkej tragikomédia režiséra Roba Reinera sú dvaja starnúci muži, ktorí sa náhodou stretnú v nemocnici, kde ich oboch zaskočí diagnóza zákernej choroby. Arogantný milionár Edward Cole (Jack Nicholson) a černošský automechanik Carter Chambers (Morgan Freeman), úplne rozdielni chlapíci, sa v nemocničnej izbe skamarátia. Keď sa dozvedia, že im zostáva sotva rok života, spíšu zoznam nesplnených snov a vyrazia za nimi do sveta. Lietajú nad severným pólom, večerajú vo vyhlásenom hoteli vo Francúzsku, zavítajú do Tádž Mahalu v Indii, jazdia na motocykloch po Veľkom čínskom múre, navštívia safari v Tanzánii (na snímke), uvidia na vlastné oči Mount Everest v Nepále


5. Stroskotanec (Cast Away, 2000)

Na ostrove Monuriki (na snímke) v súostroví Fidži sa natáčala americká dobrodružná dráma Stroskotanec s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe. A prečo práve tam? Režisér Robert Zemeckis skrátka potreboval hlavného hrdinu „odpratať“ na ľudoprázdne exotické miesto, čo táto lokalita v Oceánii úplne spĺňala. Že ste film doteraz nevideli? Chuck Noland (Tom Hanks), systémový inžinier, má svoj osobný a pracovný život rozvrhnutý doslova na hodiny. Jeho hektický životný štýl sa dramaticky zmení po havárii lietadla, ktorým cestoval. Prežil síce, ale ocitol sa na najodľahlejšom a najopustenejšom mieste, aké si kedy vedel predstaviť … Príbeh zachytávajúci snahu o prežitie je vskutku autentický. Však tiež vznikal dlho, Hanks si počas natáčania navyše poranil nohu. Zostávajúce scény vznikli v Rusku, na Filipínach a v USA.


6. Chyť ma, ak to dokážeš (Catch Me If You Can, 2002)

Meno režiséra Stevena Spielberga je zárukou kvality, o čom ani v prípade tohto americko-kanadského kriminálneho dramatu nie je pochýb. Frank W. Abagnale (Leonardo DiCaprio) nadobudol – po rozvode rodičov – dojmu, že zostal sám proti celému svetu a že sa musí brániť zo všetkých síl. Vyrobiť si doklady a urobiť sa starším bola hračka. Dokázal však preniknúť aj do radov pilotov jednej z najväčších leteckých spoločností bez toho, aby zložil akékoľvek skúšky. Sfalšovaný diplom právnika mu otvoril cestu stať sa obhajcom a nejaký čas pôsobil aj ako detský lekár na klinike. Žil v luxusných hoteloch a precestoval kus sveta, pretože bol naviac aj jedinečným falšovateľom šekov. Jeho lúpeže vyčíslil zúfalý agent FBI (Tom Hanks), s ktorým si Frank dlho pohrával ako mačka s myšou, na závratnú sumu 2,5 milióna dolárov … Film sa nakrúcal 52 dní, vznikal v New Yorku (na snímke) a Kalifornii a tiež v Kanade.


7. Polnoc v Paríži (Midnight in Paris, 2011)

Tiež milujete Paríž so všetkým, čo k nej patrí? Potom by ste si nemali nechať ujsť túto romantickú a tak trochu fantasy komédiu Woodyho Allena. O čom pojednáva? Mladý pár Gil (Owen Wilson) a Inez (Rachel McAdams), ktorý sa má na jeseň brať, prichádzajú s jej rodičmi do Paríža. Gil je nevýznamným spisovateľom, ktorý toto mesto miluje a chcel by sa sem po svadbe presťahovať. Ovšem Inez jeho romantickú predstavu nezdieľa. Jedného večera ide Inez so svojimi priateľmi tancovať a Gil sa prechádza nočný Parížom. Jeho polnočné zážitky mu francúzsku metropolu odhalia v inom svetle a ovplyvnia nielen jeho budúci život. Žije v ilúzii, ktorou ľudia niekedy trpia a domnieva sa, že život ostatných ľudí by bol pre neho ďaleko lepší. Snímok bol kompletne natočený v Paríži s výnimkou niekoľkých záberov, ktoré boli nasnímané v obci Giverny, na zámkoch Versailles a Vincennes (na snímke) pri Paríži.


8. Vražda v Orient exprese (Murder on the Orient Express, 2017)

Podľa slávnej knihy Agathy Christie vznikla americko-maltská kriminálna dráma režiséra Kennetha Branagha, ktorý zároveň stelesňuje hlavnú úlohu. Uvidíte aj Johnnyho Deppa, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz či Judie Dench. Natáčalo sa vo Veľkej Británii, Francúzsku, Turecku, Švajčiarsku, Taliansku, na Malte a Novom Zélande. Knihu ste nečítali a film nevideli? Luxusná jazda vlakom z Istanbulu do Londýna sa rýchlo premení v napínavú drámu. Predloha popisuje osudy trinástich pasažierov uviaznutých v Orient exprese kdesi v snehových závejoch na Balkáne. V okamihu, keď vo vlaku dôjde k záhadnej vražde amerického obchodníka, každý z nich sa stáva podozrivým. Našťastie tam nechýba neobyčajný Belgičan s veľkým fúzami a dokonale pracujúcimi šedými mozgovými bunkami. A práve tento najslávnejší detektív na svete, Hercule Poirot, musí pretekať s časom, aby vyriešil smrtiaciu hádanku skôr, než neznámy vrah znova udrie …

Ďalšiu várku filmov si pripravíme na máj…

Máte aj Vy nejaký tip na film? Napíšte do komentára.

[/subscribe_to_unlock_form]