You dont have javascript enabled! Please enable it! Madurodam - miniatúrne Holandsko ako na dlani

Madurodam – miniatúrne Holandsko ako na dlani

Avatar Juraj | 26 novembra, 2020

Jednou z mimoriadne zaujímavých atrakcií mesta Den Haag je Madurodam, čo je park so zmenšeninami slávnych pamätihodností a pozoruhodností celého Holandského kráľovstva. (Video na konci článku)

Ako hlása reklamný slogan, môžete tu spoznať celé Holandsko v jednom meste. Na ploche 62 626 metrov štvorcových sú k videniu známe stavby v pomere 1:25.

George Maduro

Toto miniatúrne mesto bolo založené v roku 1952 na pamiatku holandského podporučíka Georgea Madurodama, ktorý v roku 1945 zahynul v koncentračnom tábore Dachau. K slávnostnému otvoreniu mestečka došlo 2. júla roku 1952 a jeho prvou starostkou sa stala vtedy štrnásťročná princezná Beatrix. Pôvodne bol Madurodam obyčajnou výstavkou modelov holandskej architektúry. V tom čase ešte nikto netušil, že sa z neho za pol storočia stane jedna z najnavštevovanejších atrakcií v celej krajine. Od doby svojho vzniku v roku 1952 sa rozloha Madurodamu už trojnásobne zväčšila.

Parkový areál je situovaný v pokojnom prostredí Scheveningenu, ktorý je kúpeľným predmestím Haagu. Aj keď pôvodným plánom bolo iba zdokumentovať holandské historické stavebné pamiatky a pretvoriť ich do zmenšenín z dreva v pomere 1:25, postupne sa myšlienka rozšírila a Madurodam sa stal miestom dokumentujúcim celý život v Holandsku. Nenájdete tu preto len historicky významné stavby, ale aj moderné budovy, modely lietadiel na letisku Schiphol, hlavné diaľničné ťahy, po ktorých jazdia autíčka aj rozľahlé kvetinové polia. Návštevníci môžu tiež pozorovať požiarnu loď predvádzajúcu hasenie požiaru, člny plávajúce po grachtoch, pred ktorými sa dvíhajú mosty, točiace sa veterné elektrárne, vodné kanály aj plavebné komory, skrátka všetko, čo je pre Holandsko tak typické. Všetok zisk zo vstupného je odovzdávaný v prospech detských charitatívnych organizácií.

V súčasnej dobe tvorí Madurodam 1148 verných modelov budov, najviac zastúpené sú stavby z Amsterdamu, Rotterdamu, Den Haagu a Utrechtu. Ďalej je tu 27 mostov, 2389 autíčok stojacich na uliciach alebo cestách, ďalších 60 skutočne jazdiacich autíčok, 58 modelov lodí a 32 lietadiel. V neustálom pohybe je tiež 18 vlakových súprav. Dvanásť z nich jazdí po jednej hlavnej trase a ďalších šesť po tratiach vedľajších. Dohromady tu boli položené 4 kilometre koľajničiek. Všetky modely vlakov sú presnými kópiami súprav, ktoré po holandskej železnici v minulosti jazdili, alebo jazdia doteraz. Aby toho nebolo málo, funguje tu tiež električková trať s dvoma električkovými súpravami.

Návštevníci Madurodamu obdivujú nielen modely stavieb a pohyblivé dopravné prostriedky, ale aj tunajšiu zeleň. Bolo tu vysadených takmer päť tisíc bonsajov, ktoré vytvárajú záhrady, parky a lesíky. Park okrem toho zdobí na 30 tisíc kvetov najrôznejších cibuľových rastlín. Aby bol dojem normálne fungujúceho mesta dokonalý, nechýba ani okolo 13 tisíc ľudských postavičiek, ktoré boli nainštalované do okolia budov. Osvetlenie miniatúrneho mestečka, kde si normálny človek pripadá ako obor, zabezpečuje viac ako 50 tisíc žiaroviek.

Park sa neustále rozširuje a o výrobu nových modelov sa starajú madurodamské vlastné dielne. Každoročne pribudne v areáli nejaký nový exponát. Kladený je tu veľký dôraz na údržbu, keďže sa modely stavieb nachádzajú pod otvoreným nebom, sú celoročne vystavené vplyvom počasia. Trvanlivosť jednej stavby je cca 30 rokov, preto musia byť vždy opravované a ošetrované. Vyrobiť novú budovu zaberie niekedy aj viac ako štyri roky. V súčasnosti už sa nepoužíva iba drevo, ale tiež kov alebo plastické materiály.

Aby sa v Madurodame cítili návštevníci čo najlepšie, je tu pre nich pripravené kvalitné zázemie, vrátane reštaurácií, hygienických zariadení a podobne. Trasa obchôdzky je vyznačená, pri vstupe do Madurodamu dostane každý návštevník 32 stránkovú brožúru s popisom jednotlivých exponátov aj množstvom fotografií. K dispozícii je dokonca aj v češtine, čo je veľmi potešujúce.

Pozrite si naše exkluzívne 16 minútové video natočené v tomto úžasnom parku.

Video je v našej platenej sekcii:   ⍟ Predplatiteľská sekcia

Ešte 2 dni môžete ZDARMA získať Predplatné na 3 mesiace.

Stačí vyplniť nižšie uvedený formulár a získate

 


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt