You dont have javascript enabled! Please enable it! Národný park Banff

Národný park Banff

Avatar Juraj | 15 decembra, 2020

Banff je najstarším, najväčším a snáď aj najznámejším kanadským národným parkom. Rozkladá sa v provincii Alberta na ploche 6635 štvorcových kilometrov. V tomto parku sa snúbia tie najkrajšie scenérie Skalistých hôr s dlhou tradíciou turistických služieb a ľahkou dostupnosťou. Cesta autom z Calgary zaberie len niečo málo cez hodinu jazdy.

Pôvodnými obyvateľmi oblasti boli indiáni z kmeňa Stony, až v polovici 18. storočia sem začali prichádzať európski prisťahovalci. Národný park tu bol založený roku 1883, teda v čase, keď sa v údolí rieky Bow začala budovať železničná trať Canadian Pacific Railway. Na zimu však boli práce pozastavené a tak sa dvaja robotníci vydali hľadať nerasty. Namiesto cenných kovov však objavili horúce sírne pramene, o ktorých už počuli od starších bádateľov. Vtedajší kanadský premiér John A. MacDonald sa ihneď rozhodol, že sa takáto príroda musí chrániť a ukončil komerčné využívanie oblasti. Do dvoch rokov bola oblasť prameňov označená za rezerváciu Banff Hot Springs s rozlohou iba 26 km2.

Železnica pretínajúca toto chránené územie bola nakoniec dokončená v roku 1875 a výrazne prispela k rozvoju oblasti. K prvému rozšíreniu parku došlo v roku 1887, kedy tiež získal meno Rocky Mountains Park. K rozšíreniu na jeho dnešnú veľkosť došlo až v roku 1902 a vtedy bol tiež premenovaný. Dnes je Národný park Banff zapísaný na zozname prírodného dedičstva UNESCO.

Z návštevy parku budú nadšení predovšetkým milovníci prírody a zvierat, ktorých tu žije mnoho druhov. Po strmých kopcoch sa preháňajú losy, soby, jelene a tiež kamzíky. K tým nebezpečnejších obyvateľom parku potom patria medvede alebo kojoti. Miestna príroda je úplne ideálnou pre pozorovanie najrôznejších druhov vtákov. V parku môžete využiť mnohé chodníky, na ktorých sa dajú absolvovať jednoduché aj náročnejšie vysokohorské túry. Počas prechádzok sa môžete kochať nádhernými vodopádmi, horskými velikánmi alebo rozľahlými horskými lúkami.

Už v roku 1887 nechal generálny manažér spoločnosti Canadian Pacific postaviť v parku luxusný 250 izbový kúpeľný hotel, aby do týchto miest nalákal bohatých a slávnych ľudí. Hotel Banff Springs sa mal stať svetovým horským strediskom zábavy. Zaznamenal veľký úspech a v budúcnosti bol ešte niekoľkokrát rozšírený. Je typickou ukážkou tzv. kanadského zámockého štýlu a dodnes dominuje krajine pri meste Banff.

Hotel Banff Springs

Na území parku leží asi päťtisícové mestečko Banff, ktoré je považované za turistické centrum oblasti. Každoročne sem zavíta až štvrť milióna návštevníkov. Toto dnes známe lyžiarske stredisko bolo kedysi len skladiskom dreva pre stavbu Kanadskej Pacifickej železnice. Jeho história siaha až do roku 1884 a dnes je pravidelne volené najkrajšou lyžiarskou destináciou severoamerického kontinentu. V centre mesta sa nachádza niekoľko zaujímavých miest, nevynechajte napríklad návštevu najstaršieho prírodného múzea v západnej Kanade Banff Park Museum National Historic Site, ktoré bolo založené už v roku 1903.

Pozrieť si môžete aj krásne kúpeľné domy z roku 1887, ktoré však boli roku 1914 prestavané. Boli prvými zariadeniami, ktoré využívali tunajšie teplé pramene. Minerálne pramene vyvierajú v jaskyni a toto miesto nesie názov Cave and Basin National Historic site.

Cave and Basin National Historic site

Banff je ale považovaný predovšetkým za skvelé východiskové miesto pre výlety, ktoré návštevníkov privedú do priameho kontaktu s okolitými horami. Než vyrazíte do lona prírody, nezabudnite navštíviť turistické centrum, kde dostanete potrebné informácie a mapy pre pobyt v horách. Ak ste aj inak športovo založení, bežte si zahrať golf na krásne ihrisko The Fairmont Banff Springs. Okolo Banffu je tiež v obľube jazda na koni a vysokohorská cyklistika.

V okolí mestečka Banff sa rozkladajú tri pomerne rozdielne lyžiarske areály. Prvým areálom je menší Banff / Norquay s 28 zalesnenými zjazdovkami. Je vhodný ako lyžiarska príprava na ostatné areály a následnú športovú záťaž. Ďalej je tu Sunshine Village, ktorý je už o poznanie väčší a nachádza sa asi 20 minút jazdy od mesta. Hoci to má v názve, nenachádza sa pri ňom žiadna dedina. Posledným a najslávnejším areálom je Lake Louise, ktorý je z nich zároveň najväčší. Po lyžiarskom stredisku Whistler je druhým najväčším rezortom v Kanade. Návštevníci tejto oblasti sú najčastejšie ubytovaní priamo v Banffe alebo Canmore. Mestečká sú s jednotlivými strediskami prepojené pravidelne jazdiacimi skibusmi, ktoré sú bezplatné. Ak však máte auto, určite ho využite. Oneskorenie autobusu tu nebýva ničím neobvyklým a čakanie na neho v – 30 ° C mraze nie je nič príjemné.

Lyžiarske stredisko Lake Luise

Po meste Banff je druhým najčastejším cieľom turistov jazero Louise, pod ktorým sa rozkladá rovnomenná dedinka. Jazero má nádhernú zelenomodrou farbu a úchvatné okolia. Práve vďaka týmto prírodným predpokladom býva neustále obsypané davmi turistov. Kúsok od neho sa v nádhernom Údolí desiatich vrcholov rozprestiera ďalšie pôvabné jazero – Moraine Lake. Do tretice tu môžete navštíviť ešte jazero Peyto. V parku sa tiež nachádza mnoho ľadovcov a to predovšetkým na hranici s Národným parkom Jasper, kde sa rozkladá veľká ľadovcová oblasť Columbia Icefield. Tu môžete organizovať menej náročné výpravy na ľadovcové pole na palube snežných autobusov. Podnikať sa dajú tiež výlety na lodiach po jazere Minewanka, ktoré je najväčšou vodnou plochou v národnom parku. Ide o rezervoár pre vodnú elektráreň, napriek tomu sa tu turisti radi premávajú na loďkách. Na hranici Alberty a Britskej Kolumbie sa potom týči najvyššia hora parku – Mount Assiniboine s výškou 3620 metrov nad morom. Pre svoj vzhľad je často prezývaná ako Matterhorn Severnej Ameriky.

Najvhodnejším mesiacom pre návštevu národného parku Banff je júl, kedy teploty dosahujú príjemných dvadsať stupňov. V zime je tu veľmi chladno a celé územie je pokryté snehom. Ani v lete špičky najvyšších vrcholov nerozmŕzajú a snehová čiapka ich pokrýva po celý rok.


Súťaž na FB stránke – vyhodnotenie

S týmito jazerami súvisela aj denná súťaž na našej FB stránke. Takmer všetci odpovedali, že na obrázku je Národný park Banff (čo bolo správne) a jazero Lousie Lake (to už správne nebolo). Správna odpoveď bola teda, že na obrázku je jazero  Moraine Lake. Uznali sme hlavne odpovede kde sa uvádzal názov parku a krajina. Názov jazera bola už ťažšia úloha, keďže tieto dve jazerá sú veľmi podobné a rozozná ich zvyčajne iba ten, kto v tomto úžasnom národnom parku osobne bol.

A tak teda výhercom cestovateľského zápisníka na cesty od redakcie sa stáva p. Jozef ŠtelbackýGratulujeme!

P.S. Čoskoro zvereníme novú súťaž. Sledujte nás a tentokrát to bude súťaž o niečo cennejšie. Súťaž bude teda pre všetkých čo sa prihlásili k odberu noviniek. Ak ste tak ešte nespravili, formulár nájdete na o trošku nižšie…   • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt