You dont have javascript enabled! Please enable it! Všetko dôležité o Kanade

Všetko dôležité o Kanade

Avatar Juraj | 10 decembra, 2020

Čo sa vám vybaví, keď sa povie Kanada? Divoká príroda, nádherné jazerá, moderné mestá, hokejová veľmoc? Kanada vám ponúka ešte oveľa viac! História Kanady ju predurčila ako multikultúrnu krajinu a veľmoc s vyspelou ekonomikou. Prijmite pozvanie do obrovskej krajiny, ktorá si svojou kultúrou získa každého návštevníka.

Ako vznikol názov Kanada

Označenie Kanada je dielom pekného omylu, pochádza zo stretnutia Huronov a J. Cartiera. Kanata bolo slovo pre dedinu resp. zoskupenie dedín a obyvatelia pozývali Cartiera vlastne do ich dediny Kanata. Cartier sa domnieval, že ide o názov celej krajiny, a dokonca slovo aj skomolil. Kanada už zemi zostala, názov sa objavoval v mapách a pôvodné označenie sa prestalo používať.

Základné informácie

  • Hlavné mesto: Ottawa
  • Rozloha: 9 985 tis. km2
  • Počet obyvateľov: 37 mil
  • Hustota obyvateľstva: 3,92 obyvateľa na km2
  • Mena: kanadský dolár (CAD)

Stručná história Kanady a zaujímavosti

Územie severného Yukonu bolo osídlené už pred 26 tisíc rokmi. Zem obývali Inuiti a Indiáni. Európske osídlenia sa datujú k príchodu Vikingov.
Východné pobrežie sa začalo viac osídľovať až na prelome 15. a 16. storočia. Zásluhu na tom má Krištof Kolumbus a objavenie Nového sveta. Dlhodobo miesto osídľovali Francúzi. Preto korene obyvateľov Québecu môžu siahať až do začiatku sedemnásteho storočia.

Angličania obsadili územie v okolí Newfoundlandu. Osídľovanie krajiny bolo skazou pre pôvodné obyvateľstvo Kanady, ktoré nemalo imunitu voči európskym chorobám. Medzi Francúzmi a indiánmi prebiehalo niekoľko vojen, neskôr sa rozhorel spor o jednotlivé územia aj medzi Francúzmi a Angličanmi.

V roku 1763 získavajú krajinu oficiálne Angličania. Časť územia sa opakovane pokúšali obsadiť Američania, neboli však úspešní. V 19. storočí dochádza k formulovaní jednotlivých územných celkov a určujú sa hranice so Spojenými štátmi.

Zákon o Britskej Severnej Amerike bol prijatý v roku 1867 a zjednotil anglické kolónie. Kanada sa zapojila do prvej svetovej vojny, po roku 1931 získala nezávislosť a začína sa písať vlastná história druhej najväčšej krajiny sveta. Kanada uzavrela niekoľko významných dohôd o obchode (FTA, NAFTA, G8, OECD) a stáva sa veľmi silnou a v mnohých oblastiach sebestačnou ekonomikou.

Dve ženy

Zákon o Britskej Severnej Amerike je základom pre kanadskú ústavu, ktorá vymedzuje právny rámec existencie krajiny. Politické usporiadanie Kanady je konštitučná monarchia. Hlavou monarchia je Alžbeta II. na území Kanady je zastúpená generálnou guvernérkou Juliou Payetteovou.

Vláda Kanady má samostatné kompetencie na úrovni federálnej a provinčnej vlády. Kanade prezident nechýba, jeho funkciu zastáva Jej Excelencia Julie Payetteová.

Julie Payetteová

Politika Kanady je ovplyvnená štyrmi hlavnými politickými stranami. Parlament je dvojkomorový, obsadzovaný podľa výsledkov všeobecných volieb a s funkčným päťročným obdobím.

Silná ekonomika

Za prosperitou krajiny stojí veľké nerastné bohatstvo a medzinárodný obchod so Spojenými štátmi. Kanada má po Saudskej Arábii a Venezuele najväčšie zásoby ropy. Tiež ťaží zemný plyn, zinok, urán, zlato a nikel.

Ekonomika krajiny má dostatok energetických zdrojov aj vďaka vodným elektrárňam. Ako jedna z mála krajín si Kanada môže dovoliť elektrickú energiu vyvážať.

Rozloha a podnebie Kanady ju predurčuje k úspechu v oblasti poľnohospodárstva. Kanada je najdôležitejším svetovým dodávateľom poľnohospodárskych komodít a aj v oblasti poľnohospodárstva môžeme hovoriť o jej sebestačnosti.

Kto sú Kanaďania

Počet obyvateľov Kanady je len 6-krát väčší ako počet obyvateľov našej republiky. Kanaďania sa však môžu tešiť z omnoho väčšieho územia!

Demografia Kanady je rôznorodá. Rodení Kanaďania sa hlásia k pôvodu z Anglicka, Francúzska, Škótska, Írska, Nemecka. Počtu väčšieho, než jeden milión dosiahli tiež Taliani, Ukrajinci, Holanďania a Číňania. Provincia Québec je frankofónna, 80% obyvateľov sú Francúzi.

Krajina má dva úradné jazyky. Angličtinu a francúzštinu.

Indiáni a Inuiti sú skôr integrovaní do urbanizovanej civilizácie, ich počet dosahuje 1,4 miliónov. Ďalej v Kanade stretnete mnoho Ázijcov, černochov, Latinoameričanov. Skúste si prejsť Vancouver, uvidíte, že multikultúrne mesto môže žiť pokojným životom.

Rovnako náboženstvo je v Kanade rôznorodé. Zastúpení sú kresťania, katolíci, moslimovia i ďalšie vyznania. Nesúrodá zmes rôznych kultúr prináša aj nesúlad v tradíciách a oslavách. Nájdete tradície, ktoré prinášajú pôvodní obyvatelia aj tradície Francúzov, Írov, Škótov, Angličanov. Vplyv má aj americká kultúra. Naprieč provinciami nájdete obrovské kultúrne rozdiely a je inšpirujúce pozorovať multikultúru v praxi.

Zaujímavé štatistické údaje sa týkajú najmä zaľudnenia krajiny. Druhá najväčšia krajina sveta by v súťaži o hustotu zaľudnenia obsadila až 228. miesto.

spoznať Kanadu?
To je prezrieť si iba 10 miliónov km2

Po Rusku druhá najväčšia krajina sveta má vďaka svojej rozlohe aj rôzne prírodné a klimatické podmienky. Prevláda subarktické podnebie s tuhou zimou a chladným letom. Priaznivejšia klíma je v pobrežných oblastiach.

Celý rad miest je vďaka počasiu stále neosídlená a môžete sa pozrieť aj do oblastí, kam doteraz ľudská noha nevkročila.

Národný park Moraine Lake v kanadskej Alberte

Západné Kordillery sa tiahnu celým kontinentom, pri hraniciach s Aljaškou je najvyššia hora Mount Logan. Krajina má obrovské množstvo jazier, významných riek a sa dotýka troch oceánov. Atlantiku, Pacifiku a Severného ľadového oceánu.

Územie Kanady sa rozdeľuje do troch teritórií a desiatich provincií. Najväčší je Québec, ale najľudnatejšie je Ontario s hlavným mestom Ottawou. Kanada je najviac osídlená pozdĺž hraníc s USA a pri východnom pobreží.

Kanada má viac jazier ako zvyšok sveta dohromady, jazerá obsahujú 20% svetovej sladkej vody, 10% svetových lesov sa nachádza na území Kanady.

sedem Zaujímavosti o Kanade

  1. V Kanade býva Santa Klaus a Kanaďania zjedia najväčší počet syrov a makarónov na svete.
  2. Nosiť akúkoľvek zbraň alebo prostriedok na osobnú ochranu je v Kanade nezákonné.
  3. Kanada bola treťou krajinou vo vesmíre.
  4. Najvzdelanejšou krajinou sveta je Kanada! Vysokoškolské vzdelanie má viac ako polovica obyvateľov!
  5. Veľká časť Kanady má nižšiu gravitáciu, než než sa namerala na zvyšku planéty. Stále chýba úplné vysvetlenie tohto javu.
  6. V Kanade je väznených asi 40 tisíc ľudí. Aktuálny počet ľudí väznených v SR je okolo 9 tisíc.
  7. V mestečku Churchill sa autá nezamykajú, aby ste sa mali kam schovať, keď utekáte pred medveďom.


  • Copyright ©2012-2023, Code & Design: Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231 , DIČ: 1123694462, +421 907 31 88 00
  • Kontakt