You dont have javascript enabled! Please enable it! Poznáme najlepšie destinácie pre rok 2021

Poznáme najlepšie destinácie pre rok 2021

Avatar Juraj | 8 decembra, 2020

Po Lonely Planet ten svoj zverejnil aj National Geographic. Rozdelený je celkovo na päť kategórií, v ktorých figurujú okrem iného africký Gabon, karibská Dominika, brazílska savana Cerrado alebo Kodaň.

National Geographic si je vedomý zložitej situácie, ktorá aktuálne panuje vo svete, rebríček má slúžiť ako inšpirácia na lepšie časy. S mottom „Teraz snívajte, choďte neskôr“ vyberá celkom 25 destinácií rozdelených do piatich kategórií. Sú nimi:

  • udržateľné cestovanie
  • rodinná dovolenka
  • dobrodružstvo
  • príroda a divočina
  • kultúra s históriou

„Hoci pandémia prerušila všetky naše cesty, neutíšila našu zvedavosť,“ uviedol šéfredaktor magazínu George Stone. „Svet je plný divov, hoci je teraz ťažké ich dosiahnuť,“ doplnil.

Za zelenú planétu

Prvá z kategórií, udržateľnosť, je stále skloňovaným pojmom. Vzťahuje sa na destinácie, ktoré zmýšľajú ekologicky a ktorým leží na srdci osud planéty. Vo výbere National Geographic sú nimi grécky ostrov Alonissos, dánske hlavné mesto Kodaň, pacifická Nová Kaledónia, nemecký Freiburg, africký Gabon alebo mesto Denver v americkom Colorade. Na týchto destináciách magazín vyzdvihuje ich prístup k životnému prostrediu alebo zelenej energii.

Na rodinú dovolenku

National Geographic láka na juhoanglickú trasu England Coastal Path, Space Coast na Floride, do rumunskej Transylvánie, maďarského národného parku Hortobágy alebo do oblasti pôvodných indiánskych obyvateľov v kanadskej Britskej Kolumbii. Takýto rodinný pobyt láka predovšetkým na kľud pre všetkých členov rodiny, ale aj na nevšedné zážitky a poznatky.

Dobrodruhovia,

ktorí túžia po vzrušení, by mali svoj zrak zamerať na Dominiku, gruzínsky región Svaneti, argentínsky národný park Los Glaciares alebo aljašský národný park a rezerváciu Katmai.

Milovníkom divokej, surovej a očarujúcej prírody

sú určené nasledovné destinácie. Ostrov Isle Royale v americkom Michigane, Yellowknife v Kanade, brazílsky komplex saván a lesov Cerrado, ktorý je po Amazónii druhým najväčším biotopom Južnej Ameriky, alebo ostrov Lorda Howa v Austrálii, ktorý je známy tým, že ho môže v jednej chvíli navštíviť len obmedzené množstvo ľudí.

Finálna kategória kultúry a histórie

sa týka tichomorského Guamu, juhokórejského Kjongdžu, Tulsy v americkej Oklahome, čínskeho kraja Tchung-lu, španielskeho mesta Victoria-Gasteiz alebo roadtripu po Novom Mexiku. Tieto destinácie ponúkajú viacvrstvý pohľad na niektoré zásadné udalosti dejín, na Guamu sa napríklad počas druhej svetovej vojny odohrali dve významné námorné bitky.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt