You dont have javascript enabled! Please enable it! Rozprávkový ostrov Skye

Rozprávkový ostrov Skye

Avatar Juraj | 10 marca, 2022

Pri návšteve Škótska sa rozhodneme jeden deň tráviť na ostrove Skye. Tento ostrov je umiestnený najsevernejšie a je tiež najväčším ostrovom radiacim sa k Vnútorným Hebridám. Duch pravej škótskej atmosféry je tu ešte oveľa silnejší ako inde v Škótsku. Snáď vďaka tomu, že kamenistý povrch a pohoria ostrova výborne kontrastuje s morskou hladinou.

Pálenice whisky

Po ceste ostrovom míňame niekoľko páleníc whisky. Turistom ponúka rada z nich možnosť exkurzie s výkladom o priebehu výroby pravej škótskej whisky. Niektoré exkurzie majú tiež vo svojom programe zaradenú degustáciu výrobkov. Na záver je možné si priamo v pálenici zakúpiť nejakú tú fľaštičku dobrej, kvalitnej whisky. Nakoniec zastavujeme u pálenice Talisker a zúčastňujeme sa exkurzie po závode. Za príplatok ku vstupnému dostávame ochutnávku miestnej whisky. Mierne opojení tunajším alkoholickým nápojom počúvame, ako prebieha proces tvorby tohto zlatistého moku.

Svet je malý, alebo Slováci sú všade

Aj keď nás stále bičujú povrazy dažďa, nevzdávame sa a mierime ďalej za poznaním miestnej krajiny a kultúry. V jednej z miestnych krčmičiek, kde sa zastavujeme, obsluhuje mladá Slovenka. Z počiatku som prekvapený, lebo som nečakal, že aj na tomto ostrove, ktorý sa tvári ako zabudnutý kút sveta, stretnem svoju krajanku. Ale Slováci sú skrátka národ zvedavý, takže ani Skye im neunikne. Mladá servírka je tu spokojná, sťažuje sa iba na nehostinné, daždivé počasie.

Hurá za tuleňmi

Neskôr sa rozhodnem vyraziť na loďkách k útesom až do miest, kde žijú voľne tulene. Veľká časť účastníkov zájazdu sa kvôli nepriazni počasia rozhodne vynechať tento program. Musím priznať, že som spočiatku tiež váhal, či sa v takomto počasí vydať na loďke. Nakoniec som sa rozhodol vyraziť. A hneď som vedel, že nebudem ľutovať. Po pár metroch z malej motorovej lodičky vidíme, ako priamo pred nami pláva jeden tuleň, za chvíľu druhý, tretí a nakoniec na útesoch, okolo ktorých prechádzame, vidíme celé kolónie týchto zvierat aj s malými mláďatami. Väčšinou splývajú s krajinou, ale my prechádzame hneď pozdĺž pobrežia, takže máme všetky tulene ako na dlani. Tak úžasné divadlo som naozaj nečakal. Tí, ktorí na tento výlet nešli, mali určite právo úprimne ľutovať. Tulene možno na tomto ostrove pozorovať napríklad v blízkosti hradu Dunvegan Castle. Celí premočení, ale bohatší o nový zážitok odchádzame putovať ďalej po tomto nádhernom ostrove.

Dunvegan Castle

Nezabudnite navštíviť Starého muža

Vďaka nepríjemnému veternému počasiu a únave, ktorá sa dostavila po ceste Škótskom, som si nechal ujsť výlet ku kamenným masívom tzv. Pohoria Storr s najväčšou kamennou dominantou The Old man of Storr, čo dnes tak trochu ľutujem. Tento ihlovito vybiehajúci kameň, nazývaný v preklade ako Starý muž meria niekoľko stoviek metrov. Z miesta je údajne krásny výhľad aj na okolitú krajinu. Vidieť je vraj na jazero v údolí aj na more. Pokiaľ chcete zvoliť nenáročný výšľap, je možné parkovať na odstavnom mieste pre autá vzdialenom približne 45. minút pešej chôdze od kameňa.

The Old man of Storr

Pre milovníkov túr, je k dispozícii aj trasa z mesta Portree, ktorá vedie ku kamennej dominante, ktorú vidieť už z diaľky. Trasa je dlhá približne 10 kilometrov, ale je tiež turisticky nenáročná. Toto kamenné zoskupenie býva mnohými, ktorí ho videli, označované ako najkrajšie miesto na ostrove. Preto sa tu nenechajte zľaknúť ani nepriazňou počasia a únavou, ako ja a vydajte sa zdolať tých pár stoviek metrov k „Starému mužovi“.

Pozor na cesty

Cesty sú na tomto ostrove veľmi úzke, určené iba pre jedno auto. Autá i autobusy majú náročnú úlohu sa vzájomne na ceste vyhnúť. Na niektorých miestach sú preto rozšírené. Auto či autobus zájde na tento pľac a počká, až protiidúca posádka prejde. Našťastie prevádzka tu nie je až tak veľká. Stalo sa nám, tiež že nám na cestu vstúpila krava, ktorá sa okolo cesty pásla na zelenej tráve. Potom nezostáva než počkať, ak máte šťastie, čakanie netrvá ani tak dlho. V našom prípade, kravička dala prednosť zeleni a na ceste sa zdržala naozaj len chvíľu. Potom už nám nič v našom cestovaní nebráni a mierime do mesta Portree. Ak netrpíte závratmi, po ceste môžete zastaviť ešte u 100 metrov vysokého vodopádu Muss. Tu nafotím pár fotiek a potom sa nechám odviesť až do hlavného mesta ostrova Portree.

Vodopád Muss

Hlavné mesto ostrova

V Portree žije vyše 2 000 obyvateľov. Z tohto prístavného mestečka ako by sa vytratila drsná atmosféra Škótska a dýchol na nás romantický duch tohto miesta. V prístave kotvia lode, nad hlavami vám lietajú čajky a vaše chuťové bunky si tu určite pochutnajú na miestnej rybe s hranolkami, známe ako fish and chips, ktorú tu vedia pripraviť vynikajúco. Domčeky v Portree sú farebné, čo vytvára skvelú romantickú atmosféru mestečka. Väčšina domov či už v Anglicku alebo Škótsku má typický šedavý nádych, takže tieto farebné domčeky sú príjemným spestrením.

Ako sa na ostrov dostať a kde sa ubytovať

Je hneď niekoľko spôsobov, ako sa na Skye dopraviť. Najčastejšie sa využíva trajektová doprava alebo most na severnej strane ostrova. Ak by ste mali záujem navštíviť po ceste jeden z najfotogenickejších škótskych hradov Eilean Donan Castle, vyberte cestu po moste. Tento hrad sa nachádza len kúsok od mosta spájajúceho Škótsku pevninu s ostrovom Skye a je ďalšou z príjemných zastávok, ktorými je dobré sa pokochať. Ubytovanie je možné zohnať okrem iného aj v hlavnom meste Portree, kde sa nachádza hostel. Na ostrove je tiež niekoľko kempov, kde je možné sa ubytovať v stanoch a niektoré ponúkajú aj nocľah v chatkách. Ponuku ubytovania pre náročnejších samozrejme dopĺňajú klasické hotely.

Eilean Donan Castle